Życie według Kintsugi

poradniki
Wydawnictwo Kobiece
2019-11-20
2019-11-20

Książka pokazuje jak podejście Japończyków do życia możemy uskuteczniać i w naszych warunkach. Ma sztywny podział na cztery części:

wzmacnianie (jōbunisuru, genikizukeru),w skład którego wchodzą zasady Wabi-sabi (uwielbienie perfekcji),Gaman (elastyczność i przeczekanie tego, co złe),Kintsugi (naprawa powodująca, ze coś co zepsute, staje się cenniejsze),
odżywianie (eiyohshōku),w tym ryōri (gotowanie)
styl życia (kurashikata),w którym autorka wyróżniła Ki o tsukete (naukę zaopiekowania się sobą),Ganbatte (dawanie z siebie wszystkiego),Kaizen (ciągłego doskonalenia się) oraz Shikata ga nai (akceptacja sytuacji nie do zmiany),
serce (kokoro) czyli połączenie Yuimaru (dbania o więzi i tzw. krąg najbliższych),Kansha (wdzięczności) i Osettai (służenie innym i przyjmowanie podarunków).

Kintsugi, czyli sztuka wypełniania laką stłuczonej ceramiki i wdmuchiwanie na lakę złotego proszku, by pęknięcie nie tyle było szczelne i praktyczne, ale i piękne, jest tylko początkiem opowieści. Opowieści o sztuce szczęśliwego życia w zgodzie z sobą i innymi. Tak, opowieści, bo nie mogę jednoznacznie określić tej pozycji. Nie jest to typowy poradnik, gdyż znajduję w nim bardzo dużo osobistych zwierze autorki. To też nieo pamiętnik czy dziennik, lecz luźne wspomnienia z całego życia Candice i osób, z którymi zetknęło ją życie. Nie jest to książka traktująca o filozofii, gdyż większość terminów związanego z japońskim stylem życia jest zasygnalizowana, bez głębszego potraktowania. Ani poradnik dla podróżnika, choć znajduje się w niej mały rozdział dla osób chętnych na wycieczkę po Kraju Kwitnącej Wiśni.

Nie jest to wreszcie książka kucharska, gdyż tylko jeden rozdział jest poświęcony gotowaniu. Choć przyznam że to przepisy kulinarne bazujące na połączeniu japońskiej kuchni i amerykańskiej, a właściwie zamerykanizowaniu przepisów znanych Candice od dziecka są według mnie najlepszą częścią tej lektury. Dostajemy najpierw postawę, czyli co powinno znaleźć się w kuchni, by gotować smacznie, zdrowo i w stylu Cendice. Potem z dostępnych właściwie w każdym markecie produktów i przygotowany wcześniej japońskich specjałów możemy ugotować każdą potrawę z charakterystycznym smakiem umami.

Więcej na https://www.monime.pl/zycie-wedlug-kintsugi-candice-kumai/

...