Nierozłączki. Heca z opiekunką

Okładka książki Nierozłączki. Heca z opiekunką Annie Barrows Patronat LC
Okładka książki Nierozłączki. Heca z opiekunką
Annie Barrows Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Nierozłączki (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nierozłączki (tom 4)
Ivy and Bean Take Care of the Babysitter
Egmont Polska
2019-09-25
2019-09-25
Emilia Kiereś

Okładka książki Nierozłączki. Lilka i Pestka wydają gazetę Annie Barrows, Sophie Blackall
Ocena 8,4
Nierozłączki. ... Annie Barrows, Soph...
Okładka książki Nierozłączki. Lilka i Pestka ratują świat Annie Barrows, Sophie Blackall
Ocena 8,1
Nierozłączki. ... Annie Barrows, Soph...

Okładka książki Nierozłączki. Duch, który musiał odejść Annie Barrows, Sophie Blackall
Ocena 8,1
Okładka książki Nierozłączki. Lilka i Pestka Annie Barrows, Sophie Blackall
Ocena 8,3

Na półkach: , , , ,

Kolejne wspaniałe spotkanie z Lilką i Pestką. Tym razem obie dziewczynki dają popalić Ance, siostrze Pestki, która postanowiła zostać ich opiekunką na jeden wieczór. Dziewczynki oczywiście będą miały mnóstwo pomysłów na spędzenie czasu i wykorzystanie sytuacji do dobrej zabawy, a Anka… No cóż, czy z takim debiutem można chcieć kontynuować karierę opiekunki?

To już czwarty tom serii, a mnie i mojej córce jeszcze nie znudziły się przygody dwóch przyjaciółek i jeszcze nie mamy dość. Na półce czekają już dwa kolejne tomy, a w planach mamy zakupienie jeszcze dwóch części. To chyba najlepiej pokazuje jak bardzo książki nam się podobają i z pewnością jeszcze przez jakiś czas z nami zostaną.

To już czwarty...

Annie Barrows należy do tych pisarzy, których życie od dzieciństwa było związane z książkami. Spędzanie wiele godzin w tygodniu bibliotece dla dzieci, a w gimnazjum praca, jako osoba odpowiadająca za ład na półkach było wynikiem jej wielkiego zamiłowania do literatury i wiedzy, co później przełożyło się na studia. Pisarką stała się w 2008 roku, kiedy razem z ciotką wydała powieść historyczną. Kolejne publikacje pojawiały się jak grzyby po deszczu. Wśród nich jest również seria książek „Evy and Bean” (Bluszcz i Fasolka), którą spolszczono na „Nierozłączki”. Polski tytuł jest trafny, ponieważ bardzo dobrze oddaje relacje miedzy bohaterkami o całkowicie odmiennych charakterach. Ivy - czyli polska Lilka – to spokojna, pozornie nudna bohaterka. Bean (w polskim przekładzie Pesta) to prawdziwy wulkan energii. Dziewczynki mieszkają przy tym samym podmiejskim Naleśnikowym Zaułku (albo raczej okrągłym placu będącym ślepą uliczką w oryginale nazywaną Pancake Court). Jak widzicie nazwy pięknie spolszczono, dzięki czemu opowieści czyta się łatwiej, przyjemniej i lepiej wpisują się w znane dzieciom środowisko. W każdej książce bohaterki przeżywają niezwykłe przygody. Ja miałam to szczęście, że jeszcze w swoich czasach przedblogerskich pisałam o tej serii (wówczas tylko w oryginale) i jej walorach edukacyjnych oraz wychowawczych (czyli takie tam naukowe nudy na temat przekazywania wzorców postaw etycznych), dlatego też z wielką przyjemnością sięgnęłam po polskie tłumaczenie, ponieważ byłam bardzo ciekawa, w jaki sposób Emilia Kiereś poradziła sobie z szeregiem dziwnych dla młodego polskiego czytelnika nazw. Uważam, że zrobiła kawał dobrej roboty. Wiem, że istnieje u nas trend nadawania dzieciom coraz dziwniejszych imion, ale tu mamy inaczej i pojawiają się takie proste jak Kuba, Ania, Adam, a także nazwiska jak pani Wesoła. Na razie seria w oryginale ma jedenaście tomów (właśnie ukazał się nowy). Na naszym rynku wydawniczym wydaniem tłumaczenia tych interesujących historii zajęło się Wydawnictwo Egmont. Polskie wydanie wygląda tak samo pięknie i subtelnie jak amerykańskie, a wszystko za sprawą ilustratorki Sophie Blackall, która dzięki swoim ilustracjom nadała opowieściom klimat prostoty i minimalizmu, a jednocześnie świetnie urozmaiciła akcję. Jeśli ten przydługi wstęp o twórczyniach Was nie uśpił to teraz w końcu opowiem o akcji w pierwszych dwóch (chociaż pojawiły się już cztery tomy), aby Was nie zanudzić.
Pesta to prawdziwy wulkan energii. Wszędzie jej pełno. Do tego ma wiele zwariowanych pomysłów i ciągle kłóci się z nastoletnią siostrą będącą w trudnym okresie (dojrzewa). Odmienne zainteresowania oraz ciągła rywalizacja, a także potrzeba pouczania młodszej siostry oraz ucierania nosa starszej prowadzi do zatargów. Niewielka różnica wieku wydaje się tu być przepaścią, nad którą od czasu do czasu dziewczyny przerzucają kładkę zgody w postaci podarowania sobie drobiazgów. Takie gesty szczególnie pojawiają się ze strony starszej. One jednak nie są w stanie przełożyć się na przyjaźń między dziewczynami, ponieważ różnią je zainteresowania. Dziecinna Pestka chce się bawić, psocić, a jej siostra Anka chce się stroić. Mama ma idealne rozwiązanie na zajęcie młodszej dziewczynki: powinna pobawić się z sąsiadką w swoim wieku. Ale jak bawić się z kimś bardzo spokojnym i niesamowicie nudnym? Pestka za każdym razem stanowczo odmawia. Jednak nadchodzi taki dzień, kiedy odkrywa, że Lilka wcale nie jest taka jak jej się wydawało, a pozory mogą bardzo zwieść. Chadzająca spokojnie z książką dziewczynka okazuje się czarownicą. No, może nie taką prawdziwą, ale ma szansę nią zostać, ponieważ odziedziczyła po ciotce księgę czarów i mikstur, dzięki czemu w kolejnych tomach będą mogły wyczarować wiele zaskakujących rzeczy.
Ta „magiczna” wiedza oraz bujna wyobraźnia Lilki będzie napędzała akcję tomu drugiego, w którym dziwne zjawiska związane z dziewczęcą toaletą dla młodszych dzieci sprawią, że wśród uczniów zacznie krążyć opowieść o duchu. Tej niezwykłej istoty będzie mogła pozbyć się tylko posiadaczka księgi pełnej mikstur. Co z tego wyniknie musicie przekonać się sami. Mogę Was zapewnić, że Wasze pociechy nie będą nudziły się w czasie lektury. Do tego psoty dzieci pokazano tu przez racjonalizowanie ich, pokazanie dziecięcego punktu widzenia, który czasami nie jest w stanie przyjąć do wiadomości, że pewne zjawiska nie istnieją. Staniemy się świadkami zaskakującej twórczości dziecięcej wyobraźni. Do tego będziemy odkrywać, w jaki sposób czasami działa empatia u dzieci.
W trzecim tomie zatytułowanym „Lilka i Pestka biją rekord świata” staniemy się świadkami poszukiwań życiowej drogi prowadzącej do sławy. A wszystko zacznie się od nudnej (w mniemaniu Pestki) lekcji z książką. Nadaktywnej nudzącej się dziewczynce nauczycielka podsuwa „Niezwykłą księgę rekordów”, dzięki czemu bohaterka nie tylko wczytuje się w nią z uwagą, ale chce też pójść drogą rekordzistów. Lektura wzbudza zainteresowanie całej klasy i każdy próbuje pobić wybrany rekord. Pestka w czasie prób pobicia rekordu odkrywa, że wcale nie jest to takie łatwe, ale od czego ma się najlepszą przyjaciółkę. Dzięki wiedzy i ambicjom Lilki będą miały okazje pobić rekord Mary Anning.
Czwarty tom zabierze nas w wir świetnej zabawy, do której przyczyniła się górka ziemi przed domem Zosi W.. Dzięki niej przypomnimy sobie jak niezwykła bywa dziecięca wyobraźnia. Niestety czasami taką świetną przygodę trzeba przerwać i to w najciekawszym momencie zabawy, którą się wymyśliło. Zawołana do domu Pestka dowiaduje się, że rodzice wychodzą, a jej opiekunką ma być Anka. Jakby tego było mało bohaterka nie może opuszczać domu. Początkowo wieje nudą, ponieważ siostra-niania nie jest zainteresowana zabawianiem Pestki, ale możecie być pewni, że ona i nuda nie idą w parze i na pewno coś wymyśli. Będzie to tak wspaniała przygoda, że Anka nawet z wizją otrzymywania sporej kwoty za opiekę będzie broniła się rękami i nogami przed takim zarobkiem.
Książki Annie Barrows pełne są bohaterów o dziwnych zachowaniach. Każdy jest inny, ale to nie znaczy, że gorszy, ale to, że może wnieść coś ciekawego do zabawy. Mamy tu też obraz dorosłych uczących dzieci samodzielności, zachęcających do podejmowania decyzji oraz ponoszenia ich konsekwencji. Pojawiają się tu też zapracowani rodzice, dorośli nielubiący nikogo, otwarci i sympatyczni sąsiedzi, podejrzliwe woźne i nauczycielki, sympatyczna wychowawczyni, której tłumaczenia nie zawsze odnoszą oczekiwany skutek, a wszystko przez to, że dziecięca wyobraźnia jest jednak nieposkromiona.
Prosty język, ciekawa, trzymająca w napięciu opowieść wzbogacona subtelnymi ilustracjami i cała masa niezwykłych pomysłów na zabawy bez konieczności tkwienia cały dzień przed komputerem. A do tego piękne przesłanie: inne może być inspirujące i ciekawe oraz pouczające.

Gdy niania jest nudna… ;)

Troszkę ominięta przeze mnie – przynajmniej do tej pory - seria o dwóch uroczych przyjaciółkach, które tyle samo czasu spędzają na psotach co na dobrej zabawie ;) Biję się niniejszym w pierś i co prędzej nadrabiam serię, a na pierwszy ogień idzie jej nowa odsłona pt. „Heca z opiekunką” :)

Lila i Pestka to przyjaciółki jak się patrzy. Z początku nie za bardzo za sobą przepadały, jednakże przez splot okoliczności przekonały się zarówno do siebie, jak i do tego, że jedna dla drugiej (nie tylko jako towarzystwo) wcale nie jest taka zła. Obie dziewczynki mają po 7 lat – wiek idealny na nawiązanie pierwszych przyjaźni ;) Tylko co wyniknie z połączenia temperamentów dwóch psotnic?

Wyniknie z tego czasem coś dobrego, czasem złego, ale na pewno coś śmiesznego ;) I z całą pewnością każda kolejna przygoda dziewczynek będzie dla nich nową nauką i nowym doświadczeniem. Nie inaczej jest i tym razem. Pestka dostała od rodziców zapowiedź, że całe popołudnie spędzi (z uwagi na ich wyjście do teatru) z opiekunką w osobie starszej siostry, Anki. Dla Pestki nie ma nic gorszego od takiego obrotu spraw. Cóż począć? A może by tak… uciec przez okno dzięki pomocy drabinki i uczynnej Lilki? :)

Perypetii dziewczynek na kolejnych stronach znajdziecie mnóstwo. Będzie i zabawnie i ciekawie – to gwarantuję ;) Od razu wolę też powiedzieć, że książka nie jest bynajmniej jakąś pochwałą ucieczek z domu; nie, nic z tych rzeczy. To tylko ciekawy książkowy przykład na to, jakie przygody mogą stać się udziałem dwóch siedmiolatek ;)

Polecam :)

Przy okazji premiery książki Wydawnictwo Egmont Polska oraz blog Coś Na Półce zapraszają na akcję rabatową! :) Przy okazji premiery książki Wydawnictwo Egmont Polska oraz blog Coś Na Półce zapraszają na akcję rabatową! :) Mamy dla Was kod rabatowy pozwalający kupić Wam w sklepie wydawnictwa książki z tej serii taniej o 40% - wystarczy zajrzeć na bloga:

Więcej o książce:

Gdy niania jest nudna… ;)

Lila i Pestka to przyjaciółki jak się patrzy. Z początku...

PESTKA SAMA W DOMU

To już czwarty tom serii „Nierozłączki”. Kto czytał poprzednie trzy, po ten także z pewnością sięgnie bez wahania. Ale jeśli jeszcze nie znacie tego sympatycznego cyklu dla młodych czytelników – nie tylko płci pięknej – to warto byście zwrócili na niego uwagę. Dlaczego? Bo to kawał dobrej, mądrej opowieści nie tylko dla młodych czytelników, która ma swój urok i dostarcza naprawdę miłej, uroczo zilustrowanej rozrywki.

Jeśli nie czytaliście trzech poprzednich tomów, w skrócie rzecz traktuje o Lilce i Pestce, dwóch siedmioletnich dziewczynkach, które wcale nie chciały się polubić. Jak to jednak w życiu bywa, los miał wobec nich swoje plany. Zaprzyjaźniły się i teraz śmiało można nazwać je nierozłącznymi.
Co tym razem stanie się ich udziałem? Kiedy pod domem Zosi W. pojawia się góra piachu, Lilka i Pestka nie zamierzają siedzieć spokojnie tylko chcą wykorzystać to miejsce do jak najlepszej zabawy, póki nie zniknie. Gdy jednak ostatecznie nie wszystko idzie po myśli Pestki – i to do tego stopnia, że może to grozić dobrym stosunkom między przyjaciółkami – dziewczynka nie wie jeszcze, że to zaledwie wstęp do kolejnych trudności. Mama i tata wybierają się bowiem do teatru. Pestka nie może iść z nimi, bo to przedstawienie dla dorosłych, dlatego ma zostać sama w domu. A właściwie nie sama tylko ze starszą o cztery lata siostrą Anką, której dziewczynka szczerze nienawidzi. Jak przetrwać ten czas? Pestka postanawia znaleźć sobie jakąś kryjówkę – i najlepiej przydałoby jej się towarzystwo Lilki. Ale co będzie musiała zrobić, by to popołudnie zmienić w coś przyjemnego?

Po recenzje i 40% rabatu na zakup serii zapraszam na mojego bloga: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/09/nierozaczki-4-heca-z-opiekunka-annie.html

PESTKA SAMA W DOMU

Dodaj cytat z książki Nierozłączki. Heca z opiekunką