Klauzula ojca

Czarna Owca
2019-09-18
2019-09-18
Dominika Górecka

Klauzula ojca" to niebanalna historia, którą bardzo dobrze się czyta. Całość to 10 dni opowiedziane z perspektywy Dziadka, Ojca i Matki. Główny wątek to relacja między Dziadkiem i Ojcem i zawarta kilkanaście lat temu "klauzula".

Autor oprócz głównego wątku przedstawia też wiele pobocznych (ojcostwo, pasja, niechciana ciąża, perfekcjonizm). Bohaterowie są dobrze wykreowanej, a ich problemy nie wydają się odbiegać od problemów "zwykłych" ludzi. W ciekawy sposób ukazane zostało to, że nigdy nie jest za późno na zmiany / na rozmowę.

Książkę uważam za oryginalną (przede wszystkim ze względu na to jak zaczynają się kolejne akapity/rozdziały. Początek to moim zdaniem mocne 8/10, później podobało mi się mniej, ostatnie 50 stron to też takie 8/10, ale całości daję 7/10. Polecam tę książę (chyba niezbyt popularną),przy czym warto się nastawić na to, że jakoś bardzo dużo się nie będzie działo.

Na półkach: , , , , , , , ,

Czasem zastanawiam się, czy można poznać człowieka po zaledwie kilku dniach. A dokładniej rzecz ujmując, czy dziesięć dni wystarczy na poznanie kogoś, kto jest nam bliski, lecz z kim mamy możliwość „spotkania się” dwa razy w roku. Spotkania, pod warunkiem, że tego chcemy. Cóż, przypuszczam, że odpowiedź na to pytanie zajęłaby nie jednemu z nas pół dnia, jeśli nie cały. Inaczej owo spotkanie przebiega z kumplem, inaczej z babcią, a jeszcze inaczej z rodzicem, czy z własnym ojcem, którego się … nie lubi, nie znosi, i którego ma się dość. Z ojcem, który irytuje i którego przestało się kochać lata temu.
Taka sytuacja ma miejsce w powieści „Klauzura ojca” Jonasa Hassena Khemiriego. Ojciec przylatuje do swojego dawnego mieszkania, które podczas jego nieobecności syn zamienia w biuro pracy. Tak się dzieje dwa razy w roku na okres kilku dni zaledwie. Jednak po jego wyjeździe brud, jaki spowija całe lokum syn musi notorycznie uprzątać, mieszkanie jest jednym wielkim bałaganem. I to właśnie on staje się przyczyną konfliktu między nimi, to właśnie on stanowi źródło gniewu i wściekłości, zarówno wewnętrznego, jak i okazywanego na zewnątrz. Syn nie cierpi własnego ojca. Zmusza się do jego towarzystwa z racji odwiedzin wnucząt i owej dawno spisanej klauzury mieszkaniowej. Czy coś ich łączy prócz tego? Chyba jeszcze geny, których nic i nikt nie oszuka. Bo jak wynika z treści, tych dwóch dorosłych mężczyzn wszystko praktycznie dzieli, odsuwa od siebie, dystansuje. Są sobie wręcz obcy. Nie mają o czym rozmawiać, poza wnukami nie mają powodów do spotkań, nie mają wspomnień, które choćby na chwile podtrzymywałyby rozmowy. Nic. Ojciec jest schorowany, surowy, zmęczony sobą i życiem, lecz przed synem gra sztywnego i pozbawionego uczuć faceta. Syn zaś zachowuje się podobnie, acz udaje indywidualistę i pewnego siebie, odpowiedzialnego człowieka. Tych dwoje to dwie wyspy jednego świata, które tkwią w wybranych przez siebie miejscach, jak w komfortowych schronach. Ich myśli, czy wzajemne (możliwe do przeprowadzenia) rozmowy toczą się jedynie w umysłach, usta zaś cedzą tylko złość i obrazę. Brak uczuć, brak bliskości, brak szacunku. Nie inaczej jest z córką, która o ojca prawie nie dba. Ma go, jednak ich relacja także pozostawia wiele do życzenia, do życzenia i reperacji, a tej nikt nie chce przedsięwziąć. Bo i po co? Czy jest sens naprawiać coś, co się popsuło lata temu?
W „Klauzurze ojca” nie pada żadna konkretna nazwa miasta, nie pojawiają się imiona bohaterów, brak tradycyjnie rozpisanych dialogów. Tu tekst jest zwarty i jednolity, niemniej jednak jego przepływ i sposób prowadzenia stają się tym, co jest tu bardzo na miejscu. Taki zabieg pisarza sprawił, że w powieść się – dosłownie – wchodzi, że wnika się w słowa, które przeszywają wnętrze. Nie sposób uwolnić się od tekstu, który pozostaje w umyśle i non stop do niego powraca. Przypomina o sobie. Kreacje bohaterów są tak realistyczne, tak wyraziste, że prawie realne. To obraz nas samych. Ludzi, którzy szarpani własnymi rozterkami zamykamy się na innych, ludzi, którzy barykadują się w samotniach własnych problemów. Ludzi nie dających sobie pomóc, ale i nie wyciągających pomocnych dłoni do tych, którzy tego potrzebują. Wszystko jest obok. Krok z tyłu. Nasze emocje nie idą w jednym szeregu z innymi. Jesteśmy sami.
Jonas Hassen Khemiri obraz człowieka ujął w prostej powieści, dając nam tym samym lustro złości, ale i śmiechu, goryczy, ale i słodkości. Człowiek to przecież mieszanka wszystkiego, a jaki obraz służy temu najlepiej, jeśli nie lustrzane odbicie? Patrz na innych i wyciąg wnioski – podpowiada autor. Rodzina istnieje na papierze, na zdjęciu nie zawsze, a w codzienności to już rzadko kiedy. Fabuła „Klauzury ojca” sprawia, że zżyty z książką zaczynasz skanować siebie samego. Podejmujesz się laboratoryjnej wręcz analizy żywionych przez siebie uczuć, namiętności, czy wypowiadanych słów. Zadajesz sobie wiele pytań i nie uciekasz od odpowiedzi, nie wieszasz ich w próżni. I chyba to świadczy o sile tej książki. Takie powieści to dla mnie wieczne źródło poszukiwań. Mocne teksty, które wchodzą we mnie sprawiają, że nie mogę się od nich odseparować, że żyję nimi, a one we mnie. Takie książki pamiętam przez lata i do nich powracam. Nie inaczej będzie z tą.

Wiele lat wcześniej ojciec zawarł klauzulę ze swoim synem, w skutek której miał on zajmować się rachunkami ojca, a ojciec przekazał swojemu dziecku mieszkanie, z którego zostało stworzone biuro syna.

W zawartej umowie między ojcem a synem, był również warunek, że gdy ojciec będzie przyjeżdżać co około sześć miesięcy z zagranicy, to będzie mógł mieszkać w obecnym biurze syna, a dawnym swoim mieszkaniu. Jednakże ilekroć ojciec wyjeżdża syn zawsze zastaje zdemolowane mieszkanie z porozrzucanymi książkami, niezmytmi naczyniami i pustymi pudełkami po pizzie leżącymi w mieszkaniu.

Syn w pewnym momencie swojego życia wszystko przeanalizował i doszedł do wniosku, że żadna umowa nie trwa wiecznie i jego umowa z ojcem również. Postanawia zerwać ją, jednakże matka go ostrzega, że wcześniej córka zerwała już z nim umowę, przez co straciła z nim kontakt.

Czy syn zerwie klauzulę z ojcem? Jakiego będą skutki decyzji syna? Te pytania towarzyszą czytelnikowi od samego początku, zastanawiając się nad losem klauzuli i rodziny, pogrążonej w kłótniach.

"Klauzula ojca" jest powieścią, w której mimo wbrew oczekiwań nie znajdziemy dialogów i imion głównych bohaterów, jednakże książka wcale nie staje się upoższa przez to.

Lektura szwedzkiego pisarza porusza takie tematy jak: ojcostwo, rodzina, relacja ojciec - dziecko, więzi rodzinne czy oczekiwania społeczne. Ta książka dokładnie obrazuje, z jakimi problemami zmierzają się współczesne rodziny i jej członkowie.

Polecam!

Przygnębiająco prawdziwa.
Parafrazując autora, obiecujemy sobie nie zniszczyć naszych dzieci, jak zniszczyli nas nasi rodzice. Planujemy zrobić to na swój własny sposób.
Męski odpowiednik "Pępowiny", z ojcostwem w roli głównej - ale nie jedynej.

Przygnębiająco prawdziwa.
Męski odpowiednik "Pępowiny", z ojcostwem w roli głównej - ale nie jedynej.

Życie. Bezustanne zmaganie się z sobą - swoimi oczekiwaniami (i rozczarowaniami) wobec siebie i innych. Zmaganie się z monotonią i rutyną codzienności, z relacjami - rodzice, partnerzy, dzieci.
Zmaganie się z pytaniami: dlaczego taki jestem, dlaczego oni są tacy, dlaczego zmieniają się nasze uczucia wobec innych, dlaczego czujemy się w pewien sposób zdradzeni.
Nie wiem, jak to się dzieje, że Jonas H. Khemiri pisząc o codzienności robi to w taki frapujący i zajmujący sposób.
PS Rewelacyjny monolog czterolatki i jednolatka. Tak. Tak :)

Nie wiem,...

Ciężka, trudna, emocjonalna, dająca do myślenia, zmuszająca do zastanowienia. Można byłoby tak wyliczać i wyliczać zalety, czy dla kogoś wady, tej opowieści. Opowieści, która chyba w każdym budzi szereg emocji, głębokiego zastanowienia i refleksji. Jak wiele zależy od nas, jak dużo przekazujemy chcąc czy też nie zachowań i odpowiedzi na emocje? Jest to opowieść o wielkiej samotności pomimo "bycia razem", o strachu, który towarzyszy chyba każdemu z nas, o bólu, który sprawiamy samym sobie i również tym wszystkim, których kochamy. Można by tak bez końca...myślę, że po prostu każdy powinien tę historię poznać, bo to historia o każdym z nas, w mniejszym czy większym stopniu. Polecam gorąco.

Niebanalna.
Poruszająca.
Nieoczywista.

O poczuciu zagubienia, o poszukiwaniu protekcjonizmu, o życiu.
O relacjach międzyludzkich nieuporządkowanych, nieidealnych, nie zawsze udanych
O rodzicielstwie, jego blaskach i cieniach.
O niespełniających się wyobrażeniach.
O trudnych decyzjach.

Oszczędne dialogi.
Bogata treść.
Niekonwencjonalna forma.
Polecam.
Tę książkę warto przeczytać, zostaje w pamięci.

Niebanalna.
Poruszająca.
Nieoczywista.

O poczuciu zagubienia, o poszukiwaniu protekcjonizmu, o życiu.
O relacjach międzyludzkich nieuporządkowanych, nieidealnych, nie zawsze udanych
O rodzicielstwie, jego blaskach i cieniach.
O niespełniających się wyobrażeniach.
O trudnych decyzjach.

Oszczędne dialogi.
Bogata treść.
Niekonwencjonalna forma.
Polecam.
Tę książkę warto...

"Emocje powinno się zamykać w małych, najlepiej starannie opisanych szufladkach i nie wypuszczać, dopóki nie będzie się miało gotowych zaleceń i rozwiązań..." Ale czy faktycznie?

Jonas Hassen Khemiri, kolejny raz, wcześniej "Wszystkim, czego nie pamiętam", zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Satysfakcja, kiedy trafi się na nietuzinkowy tytuł, oryginalny, ze świeżym powiewem pomysłu na fabułę. "Klauzula ojca" jest wyjątkowo sugestywna w precyzyjnej prostocie narracji, zgrabnie niesie słowa, celowo pomija nazwy, skupia się na szczegółach uwypuklających emocje kluczowych postaci. Bez niepotrzebnej przesady, zbędnych przerysowań, sztucznych kolorów.

Powstaje obraz prawdziwego życia, do szpiku kości przesiąkniętego zwykłą codziennością, narzucanymi sobie uwarunkowaniami. Brak imion bohaterów i dialogów, to coś, co rzadko się spotyka. Początkowo wydaje się nieco osobliwe, ale szybko zgrywamy się z takim stylem pisania, mocno przemawia. Dotyka czułych strun, przywołuje doświadczenia życiowe, kąsa satyrą, ociepla humorem. Wiele w powieści odniesień do kondycji współczesnych społeczeństw, transformacji kluczowych wartości w życiu człowieka, pospiesznego przemijania dnia za dniem, powierzchowności zamiast głębokich doznań. Wszechobecna samotność, widoczna z kilku ujęć, dziadka, który jest ojcem, syna, który jest ojcem, siostry, która jest córką, ale już nie matką.

Zamaskowane odrzucenie, ukrywany wstyd, silny strach przed przyznaniem się do słabości i popełnionych błędów. Nieudana konstrukcja życia na własny sposób i życzenie. Wypieranie z pamięci niewygodnych faktów, niechętne sięganie po wspomnienia. Dojmująca świadomość, że nie ma opcji idealnego wychowania, a zaprezentowane dzieciom wzorce wykazują tendencję do powielania. Dziesięciodniowy pobyt seniora boleśnie dotyka wrażliwych ran. Zamiast życzliwości i miłości, sztuczność i pozorna bliskość. Na rodzinne relacje nakładają się oczekiwania obcych, trudne do jednoznacznego zdefiniowania i spełnienia. Intrygujące prowadzenie, bogaty materiał do przemyśleń, cenne przekazy do podchwycenia, wszystko w oryginalnym klimacie, czym książka zachwyca. Na ile znamy innych? A na ile samych siebie? Kiedy zrywa się nić łącząca pokolenia?

bookendorfina.pl

Zachwyca! Po książki napisane w tak nieoczywisty i prosty sposób uwielbiam sięgać. Tutaj bohaterowie nie mają imion, nie ma dialogów, a wszystko z tak ogromnym i mocnym przekazem. Proste i krótkie zdania, które całkowicie do nas trafiają i pokazują jak trudna i skomplikowana potrafi być relacja dziecko-rodzic. Jest to książka z przekazem z którą większość z nas na pewno będzie potrafiła się utożsamić. Bardzo specyficzna, ale na pewno nie pożałujecie tego, że po nią sięgnęliście!

Są takie pozycje, których nie sposób opisać. Zawrzeć wrażenia w słowach. Jedną z nich jest "Klauzula Ojca". Ciężko jest mi to zrobić z tego względu, że pierwszy raz trafiłam na książkę, która płynie jednostajnie. Dialogi są rozmyte. Bohaterowie zaś nie mają imion, przez co stają się bardziej realni. Opowiada o relacjach rodzinnych, trudnych, porwanych. Decyzjach które będą oddziaływać na całej komórce jaką jest rodzina- przez lata. Autor rzuca w czytelnika subiektywne wrażenia każdego z elementów na nią się składającego. Emocje które pomimo upływu lat nie milkną. Trudy rodzicielstwa, błędy w wychowaniu dzieci, mogą być dla nich sznurem, powodować upadek, słabą jakość dorosłego życia. Dobitnie to tutaj widać. Życie każdego z nich jest sugestywne, obnaża potyczki wielu z nas. Jeśli szukacie pozycji która krok po kroku będzie odkrywać przed Wami upadek rodziny, destrukcję spowodowaną słabą komunikacją, nieumiejętnością kochania, ferowania myśli - to warto się nią zainteresować.
Myślę, że rodzice wiele dla siebie dzięki tej książce przyswoją. Pozwala spojrzeć z boku na wiele naszych zachowań. Dzieci są lustrem, chłoną emocje jak gąbka, często przekazując cechy po nas w dalsze pokolenia. To jest w tej powieści najgorsze - uzmysławia, że czasem ucieczka niczego nie zmienia... jest destrukcyjna nie tylko dla nas ale i najbliższych.

• Literatura skandynawska
  • Biblioteka
  • Psychologia
  • National Book Award Translated Literature (nominowani, finaliści, zwycięzcy)

Jonas Hassen Khemiri Klauzula ojca Zobacz więcej