Spóźnione powroty

Okładka książki Spóźnione powroty
Grażyna Jeromin-Gałuszka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Dwieście wiosen (tom 3) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Dwieście wiosen (tom 3)
Prószyński i S-ka
2019-10-08
2019-10-08
Literatura polska

więcej Więcej

Chwil, które mogę przeznaczyć na lekturę jest naprawdę niewiele. Być może dlatego każdą książką staram się delektować. Nie inaczej było z trzecim tomem serii "Dwieście wiosen" Grażyny Jeromin-Gałuszki pt. "Spóźnione powroty".

Jeromin-Gałuszka znów podzieliła fabułę na dwa przeplatające się etapy: tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz czas zaraz po niej. Większość...

Coś co wydawało się iść spokojnym torem, nagle zmienia swój bieg... ;)

1. Niestety w pewnym momencie trudno utrzymać uwagę i podążać za bohaterami.
2. Mocną stroną tej serii jest nieinfantylizowanie kobiet, przedstawianie ich jako pełnokrwistych bohaterek, z wadami i zaletami, nieidealizowanie ich tylko realne przedstawianie ich losów.
3. Sama historia w pewnych momentach się dłuży, pewne opisy są zupełnie niepotrzebne - sama autorka w końcu...

"... od wschodu idzie zaraza i niesie ze sobą rzeczywistość, w jakiej niejednemu trudno będzie się odnaleźć". II wojna światowa, holokaust to koszar, to o czerwonej zarazie i ustroju PRL trudno mi czytać

Tom III przeczytany i muszę napisać,że coraz lepiej sobie radzę ,kto i co, przyzwyczaiłam się ,zaglądam do rozpiski autorki i jakoś lepiej mi się teraz połapać. Jak na razie jestem zachwycona całym cyklem. Polecam

Dzieje się! Splątane losy bohaterów na nowo ożywają w wyobraźni. Na początku trudno się połapać kto kiedy z kim, ale z biegiem stron można się odnaleźć. Tylko jakoś tak tęskni się za postaciami z poprzednich części.

Na półkach: , , , , , , ,

Z bardzo wielu na polskim czytelniczym rynku autorek literatury kobiecej Pani Jeromin-Gałuszka od lat jest moją najjaśniejszą gwiazdą. Jej bohaterek nie da się zakwalifikować ani negatywnie, ani całkiem pozytywnie. Nie jest zbyt słodko, ale, chwała Bogu, nie jest także zbyt dramatycznie. Można jej bohaterkom zarzucić czasem naiwność, zbyt duże zaufanie do innych, złe...

Dalsze losy potomków Konstancji Konarskiej, którzy żyją w czasach wojen światowych. Ciepła i bardzo klimatyczna saga rodzinna, która pokazuje życie polskich rodzin podczas zawieruchy z początku XX wieku.

Niestety nie dokończyłam, tak jak innym czytelnikom mylili mi się bohaterowie. Już nie raz czytałam kolejny Tom sagi po czasie np Cukiernie pod Amorem ale tam jakoś szło się połapać. Odczułam jakby ta część była pisana na szybko i trochę mi szkoda ale już mnie nie ciekawiło co dalej

Nie należy robić sobie długich przerw, kiedy ma się do przeczytania cykl. Dla mnie przerwa była zbyt długa i miałam ogromne problemy z umiejscowieniem postaci, zwłaszcza , że jest ich całkiem sporo, mieszały mi się czasy i miejsca. Po jakimś czasie, pewnie około 60% coś zaczynało wskakiwać na swoje miejsce, historia zaczęła się dziać. Historia piękna i ładnie napisana.

• 2020
  • 2020