Spóźnione powroty

Okładka książki Spóźnione powroty Grażyna Jeromin-Gałuszka
Okładka książki Spóźnione powroty
Grażyna Jeromin-Gałuszka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Dwieście wiosen (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Dwieście wiosen (tom 3)
Prószyński i S-ka
2019-10-08
2019-10-08
Literatura polska

Najlepsza z dotychczasowych części. Losy osób związanych z folwarkiem i Konstancją Konarską. Wszystko to dzieje się na tle ważnych wydarzeń historycznych. Spóźnione powroty. Jak sam tytuł wskazuje - lepiej powrócić do domu późno niż wcale. Z chęcią poznam dalsze losy ludzi powiązanych z folwarkiem.

Wspaniała wzruszająca historia. Polecam!

Wspaniała wzruszająca historia. Polecam!

Dostanie i szczęśliwe lata trzydzieste mieszają się z latami okupacji - najpierw niemieckiej potem rosyjskiej. Tu i ówdzie przebijają się wspomnienia lat dwudziestych, odnowy po Wielkiej Wojnie i czasów stabilizacji. To również wielkie powroty: Kacpra, Bogdana, Klemensa czy Michała. Gustawa i Wlodeczka. Wszystkich doświadczonych, niektórych złamanych fizycznie, innych pogubionych. W wojennej zawierusze bowiem nie trudno się zgubić. Ważne by wrócić do domu, gdzie czeka rodzina, gdzie pachną wspomnienia.

Bardzo dobra, najlepsza z dotychczasowych tomów

Bardzo dobra, najlepsza z dotychczasowych tomów

Chwil, które mogę przeznaczyć na lekturę jest naprawdę niewiele. Być może dlatego każdą książką staram się delektować. Nie inaczej było z trzecim tomem serii "Dwieście wiosen" Grażyny Jeromin-Gałuszki pt. "Spóźnione powroty".

Jeromin-Gałuszka znów podzieliła fabułę na dwa przeplatające się etapy: tuż przed wybuchem II wojny światowej oraz czas zaraz po niej. Większość mężczyzn z folwarku udaje się na front (nawet ten, po którym w ogóle nie można było się tego spodziewać 😉),niektórzy zostają zesłani na przymusowe roboty, inni zabrani do obozów. Kobiety zostają na miejscu i starają się jakoś przeżyć i zapewnić jako taki byt najbliższym, a także pomóc najbardziej potrzebującym, np. ukrywając pod swoim dachem żydowskie dzieci. Niektóre z nich trzymają się kurczowo dotychczasowych zwyczajów, by zadbać o namiastkę normalności.
W okresie powojennym z kolei mieszkańcy folwarku i młyna zmagają się z nowymi rządami i prawami. Nowe, zupełnie nowe władze niszczą prywatną własność, więc trzeba pozbyć się części ziemi, by zachować coś dla rodziny. Dotychczasowy styl życia wydaje się sprzymierzeńcem rodziny Odolańskich i Bogdanowiczów. Konarscy natomiast muszą pożegnać się z majątkiem. To nie jest czas dla panów.
To nie jest też czas dla kobiet, które z jednej strony pod nieobecność mężczyzn starają się utrzymać rodzinę, a z drugiej strony - zachować godność i ochronić przed napastliwymi Rosjanami.

"Spóźnione powroty" są przesycone tęsknotą za najbliższymi i lepszymi czasami, miłością, smutkiem, ale i nadzieją, że będzie lepiej i że ukochane osoby wrócą do domu. Młode pokolenie z kolei cieszy się każdą chwilą, w której może zażartować, pośmiać lub zwyczajnie cieszyć życiem. Bo mimo że wokół wojenna zawierucha, z frontu dochodzą smutne wiadomości, w okolicy ludzie zdradzają się nawzajem, to życie trwa nadal...

Niezmiennie jestem pod wrażeniem kunsztu pisarskiego Grażyny Jeromin-Gałuszki. Pisarka nie dość, że używa pięknego języka polskiego, to jeszcze buduje specyficzną atmosferę i czytelnik ma wrażenie, ze przeniósł się do czasów bohaterów, o których czyta.
Polecam!

1. Niestety w pewnym momencie trudno utrzymać uwagę i podążać za bohaterami.
2. Mocną stroną tej serii jest nieinfantylizowanie kobiet, przedstawianie ich jako pełnokrwistych bohaterek, z wadami i zaletami, nieidealizowanie ich tylko realne przedstawianie ich losów.
3. Sama historia w pewnych momentach się dłuży, pewne opisy są zupełnie niepotrzebne - sama autorka w końcu zapieje zdanie mówiące o tym, że pisze coś co wszyscy wiedzą.
4. Czytam z potrzeby domknięcia historii, ale nie jest to pozycja, która na lata zapadnie mi w pamięć i będę z sentymentem wracać do niej.

1. Niestety w pewnym momencie trudno utrzymać uwagę i podążać za bohaterami.

Tom III przeczytany i muszę napisać,że coraz lepiej sobie radzę ,kto i co, przyzwyczaiłam się ,zaglądam do rozpiski autorki i jakoś lepiej mi się teraz połapać. Jak na razie jestem zachwycona całym cyklem. Polecam

Coś co wydawało się iść spokojnym torem, nagle zmienia swój bieg... ;)

Coś co wydawało się iść spokojnym torem, nagle zmienia swój bieg... ;)

"... od wschodu idzie zaraza i niesie ze sobą rzeczywistość, w jakiej niejednemu trudno będzie się odnaleźć". II wojna światowa, holokaust to koszar, to o czerwonej zarazie i ustroju PRL trudno mi czytać

• Audiobooki

Grażyna Jeromin-Gałuszka Spóźnione powroty Zobacz więcej