Znalezione nie kradzione

Okładka książki Znalezione nie kradzione
Stephen King Wydawnictwo: Albatros Cykl: Bill Hodges (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2015-06-10
Data 1. wydania:
2015-06-02
Rafał Lisowski
kryminał śledztwo Pan Mercedes Stephen King detektyw
Inne

Bardzo dobra kontynuacja przygód detektywa Billa Hodgesa. Polecam.

Bardzo dobra kontynuacja przygód detektywa Billa Hodgesa. Polecam.

Nie może być inaczej 10/10. Atrakcyjna fabuła, świetni bohaterowie. Akcja płynie wartko i nieszablonowo. Super powieść.

"Dla czytelników jednym z najbardziej elektryzujących odkryć jest właśnie to, że są czytelnikami..."
Właśnie tak. Wie o tym każdy z nas. Kolejnymi takimi odkryciami dla czytelnika są książki takie jak ta... Fantastyczna, dla mnie lepsza od poprzedniczki. Jak się okazuje nawet książki i ich bohaterowie potrafią doprowadzić do obsesji, której można poświęcić całe swoje życie. A chęć pomocy potrafi odwrócić się przeciwko nam. We wszystkim trzeba mieć umiar.
Historia tu biegnie zupełnie innym torem, świetna przerwa w opowieści o panu Mercedesie, choć nasi bohaterowie się nie nudzą.

Książka pochłonęła mnie od pierwszej do ostatniej strony, a oderwać się od niej choćby na chwilę było karą. Jest tu jeszcze jeden cytat godny uwagi: "Nie ma większych ślepców od tych, co nie chcą zobaczyć". Bardzo trafne i bardzo życiowe.
Mistrz znowu pokazał jak to się robi.
Polecam!

Przed napisaniem opinii „Znalezione, nie kradzione” tj. drugiego tomu serii nazywanej potocznie „Panem Mercedesem”, wróciłem do opinii o pierwszej części, którą czytałem jakiś czas temu. (Chętnych do zapoznania się z opinią o „Panu Mercedesie” zapraszam —> https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4898225/pan-mercedes/opinia/61198661#opinia...) Okazało się, że zarówno grzeszki na które uwagę zwróciłem wtedy, jak i mocne strony książki, powtarzają się w tomie drugim.

Przede wszystkim, choć powieść nazywana jest kryminałem, nie znajdziemy tu spektakularnych zagadek czy niespodziewanych zwrotów akcji czyhających na czytelnika na końcu każdego rozdziału. Trup nie ściele się szczególnie gęsto, nie ma intelektualnych szarad, które pokonają każdego domorosłego detektywa. Przeciwnie- od początku wiemy kto jest antagonistą, a kto protagonistą. Domyślamy się także w którym kierunku będzie zmierzała akcja. Innym słowy- wiemy „kto zabił”. Czy to oznacza, że jest nudno? Nie, spokojnie- to przecież Stephen King. Jest niespieszne tempo akcji, ciekawość czytelnika budowana świetnymi postaciami, granie na nostalgii, kapitalne dialogi. To wszystko razem buduje naprawdę doskonałą powieść, równie dobrą co tom pierwszy.

Samego pomysłu na fabułę nie będę opisywał, bo zadanie dobrze wykonał wydawca i trafnie opisał na obwolucie czego możemy się spodziewać. Ja czytają „Znalezione” bawiłem się świetnie, a właśnie o to chodzi w obcowaniu z prozą Mistrza Stephena.

Panie King, trochę przydługawy i senny początek, ale środek i końcówka nadrobiły to, co początek stracił. Polecam.
A tymczasem sięgam po trzecią część trylogii i zagłębiam się w lekturze.

A tymczasem sięgam po trzecią część trylogii i zagłębiam się w lekturze.

Strasznie przegadana, na szczęście w drugiej połowie przyspiesza.

Strasznie przegadana, na szczęście w drugiej połowie przyspiesza.

Równie dobra choć inna niż część pierwsza. Mamy (prawie) innych bohaterów, zdecydowanie inną historię i równie ciekawą intrygę. Książka wciąga jak bagno i jak to u Kinga postacie przedstawione są po prostu fantastycznie!

Nowy antagonista - Morris, to ciekawa postać z równie ciekawą przeszłością. Nowy, młody bohater Pete jest również fajny i z zainteresowaniem przyglądałem się jego poczynaniom.

Cała historia z Rothsteinem i Jimmym Goldem jest naprawdę ciekawa i uważam, że jest to świetny fundament dla tej równie dobrej jak pierwsza część książki.

Nie znam innych części, zatem przyglądam się tylko jej. Jest znakomita, wciąga, podnosi ciśnienie, przegania sen. I ten wątek o fascynacji literackim bohaterem! To jak marzenie autora o stworzeniu takiego właśnie bohatera. Gorąco polecam!

Zdecydowanie najlepsza część trylogii, historia odstaje od głównego wątku - mogłaby w ogóle nie znaleźć się w cyklu Hodges'a, jednak w takim przypadku King musiałby budować nowe postacie od początku, więc uznaję ją za ciekawą odskocznię od głównego tematu.

"Znalezione nie kradzione" czyta się rewelacyjnie! Mistrz King szydełkami słów powyciąga Wam na wierzch takie emocje, że nawet nie wiecie, że takie macie ;) Opowieść jest skrojona doskonale. Toczy się wartko, zaciekawia i wciąga od pierwszych zdań. Postaci i ich życia narysowane bardzo realistycznie. Rozwiązania fabularne poruszają, a zakończenie daje pełną satysfakcję.