Niewyjaśnione zagadki historii świata

Okładka książki Niewyjaśnione zagadki historii świata Romuald Romański
Okładka książki Niewyjaśnione zagadki historii świata
Romuald Romański Wydawnictwo: Bellona Seria: Tajemnice Historii [DeAgostni] historia
historia
Tajemnice Historii [DeAgostni]
Bellona
2019-01-01
2019-01-01

W książce jest 5 ciekawych historii kierujących nas od starożytności aż po czasy XVIII wiecznej Francji. Każda historia - nieco inna, składa się mniej więcej na taki sam sens - W życiu dzieją się różne przypadki (nawet te nieprawdopodobne). Czytając, można się dobrze ubawić z naiwności niektórych jej bohaterów, pokazuje również paradoksy mających się za Elity ówczesnych czasów ludzi, pokazuje ludzkie wyrachowanie (obecne w każdych czasach). Dla mnie nie była ona nudna, a dla kogoś kto interesuje się choć nieco historią będzie ona ciekawym uzupełnieniem. Warto czasem sięgnąć po coś więcej niż zwykłe kryminały czy powieści. Z czystym sumieniem polecam, szczególnie, że książkę czyta się dosyć szybko.

Niestety zawiodłem się bardzo. Po przeczytaniu tej książki w głowie miałem pytanie "po co ta książka?". Pomysł ciekawy, ale wykonanie do mnie nie przemówiło. Rozdziały rozwlekłe, tak, że w sumie nie wiadomo o jakiej tajemnicy dany rozdział jest. Idea książki gdzieś się zagubiła w ogólnym paplaniu o w sumie niczym. Takie słuchanie historii wujka przy świątecznym stole. Godzinną historię spokojnie można opowiedzieć w 10 minut - i to już z ozdobnikami.
Wiem, że to książka mająca na celu popularyzację historii, a nie akademickie tomiszcze, ale jednak oczekiwałem czegoś ciekawszego. Niestety w mojej ocenie tylko 3 gwiazdki.

Mamy tu pięć ciekawych historii. Alkibiades i dlaczego ktoś obtłukł w mieście fallusy? Cezar i czy został zamordowany przez syna? de Molay i jakie tajemnice posiadali templariusze? Maria Stuart i kto zabił jej męża. Maria Antonina i jak to możliwe, że Francuzi byli wtedy tak naiwni i głupi?
Tak w skrócie można by opisać omawianą pozycję.
W stylu autora jest coś co namawia do dalszego czytania, mimo tego, że czytać nam się już nie chce. To podążanie za wyjaśnieniem tajemnicy przykuwa uwagę. A tak naprawdę, przecież żadna z tajemnic nie jest wytłumaczona. Tylko dokładniej przedstawiona czytelnikowi jak i różne perspektywy owych sekretów. Duży plus to wplatanie w tekst ciekawych informacji powiązanych z opisywanym sekretem, a jednocześnie odnoszący się do czegoś innego, co ukazuje jak ważne były to wydarzenia w dziejach poszczególnych państw, czy kontynentów. Na minus jednak zaliczają się liczne wstawki polityczne autora. Trochę nie na miejscu i śmierdzą szmuglowaniem propagandy autora. No i jest jedna rzecz, która ukłuła mnie w oczy, już pod sam koniec czytania. Nazywanie jednej z bohaterek "małą kurewką" po prostu nie przystoi w książce historycznej. I trochę obnaża brak ogłady naszego autora. Nawet jeśli dana kobieta była domniemaną prostytutką, co autor sam podkreśla, że pewności co do tego nie ma. Zupełnie niepotrzebne te dwa słowa. Zepsuły smak całej lektury i dlatego daję siedem, a nie osiem gwiazdek. To tak jakby rozgryźć ziarenko ziela angielskiego podczas kończenia pysznej zupy.
Brak bibliografii i przypisów też nieco martwi, ale jeśli chodzi o taką "amatorską" pozycję historyczną to zdaje się to być już normą. Uważam jednak, że trzeba to potępić. Warto znać, skąd autor zdobył opisywane informacje.

Tak w skrócie można by opisać omawianą pozycję.
W stylu autora jest coś co namawia...

W Piwnicy

W Piwnicy

Książka składa się z pięciu zagadkowych wydarzeń z historii świata, opisanych w bardzo przystępny (momentami aż za bardzo, trochę "żarcików" bym odjęła) sposób. Dobra rozrywka ale też źródło wiedzy.

Zbiór pięciu esejów dotyczących spektakularnych, do dziś niewyjaśnionych tajemnic historii powszechnej. I – moim zdaniem – czym bliżej współczesności tym ciekawiej. Każdy rozdział zaczyna się od opisu wydarzenia historycznego, później zaś autor przedstawia czytelnikowi jego przyczyny, przypuszczalny przebieg oraz skutki.

Mamy tu rozdział dotyczący Alkibiadesa, w którym tak właściwie nie wiadomo, o co chodzi(tym razem wyjątkowo nie o pieniądze, lecz o władzę),hipotezę, że Brutus zabił biologicznego ojca, opowieść o skarbach i klątwie templariuszy, ciekawe opowiadanie o losach Marii Stuart oraz sprawę naszyjnika, w kradzież którego podobno zamieszana była Maria Antonina. Ten ostatni rozdział ewidentnie najciekawszy, napisany najbardziej dynamicznie, ratuje całość.

Rozdziały są krótkie, interesujące, ale w jakiś sposób nużące. Trzeba się bardzo pilnować, by podczas lektury uwaga nie odleciała gdzieś hen precz;). Co drażni? Kokietowanie czytelnika wyluzowanym stylem, przypominającym zjadliwe ploteczki u cioci na imieninach. I ciągłe dygresje z zapowiedziami, że „jeszcze do tego wrócimy”…

Całość czyta się nieźle, ale bez większego zaangażowania. Może dlatego, iż czytelnik wie, że otrzyma tylko hipotezy, a nie autentyczne rozwiązania? A może to po prostu nie był czas na tę książkę…

Mamy tu rozdział dotyczący Alkibiadesa, w którym...

Ciekawe i bardzo przystępnym językiem napisane opracowanie , na które składają się cztery historie , które miały miejsce w odległych czasach.
Mnie najbardziej zainteresowała historia dotycząca templariuszy oraz afera z naszyjnikiem , o którą bezpodstawnie oskarżono Marię Antoninę.

Warto przeczytać !!!

Warto przeczytać !!!

• Historyczne
  • Posiadam - Historia
  • Zbiory

Dodaj cytat z książki Niewyjaśnione zagadki historii świata