Koty i kamerdynerzy

Okładka książki Koty i kamerdynerzy Janine Beacham
Okładka książki Koty i kamerdynerzy
Janine Beacham Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Śledztwa panny Rose (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Śledztwa panny Rose (tom 1)
Black Cats and Butlers
Dwukropek
2019-05-15
2019-05-15
Magdalena Korobkiewicz
middlegrade zagadki

Nie potrafię dotrwać. Zbyt ciężki język, irytująca bohaterka i mało interesująca zagadka to najłagodniejsze powody, dla których rzuciłam tą książkę.

Fajna książka. Szybko się czyta.

Fajna książka. Szybko się czyta.

Dość przyjemna i ciekawa wyraźnie dedykowana do młodszych detektywów. Nie brakuje akacji, zagadek, tajemnic ale i trudniejszych tematów jak rodzina, śmierć, choć nie one są tutaj najważniejsze. Liczy się przede wszystkim przygoda i napięcie. Autorka nie stroni od wprowadzania tajemnic i zagadek.

Zauważyłam, że jest to jedna z nielicznych powieści kryminalnych kierowanych do młodszego czytelnika w której bardzo często występuje śmierć - dochodzi nie do jednego a wielu morderstw. (można powiedzieć, że „ślecie się trup”). Odnalezienia sprawcy podejmuje się nie ówczesna policja tylko młoda dwunastoletnia dama, chociaż wybory jakich dokonuje i rozwiązania okazują się wręcz banalne.

Mimo iż fabuła nie jest na wskroś historyczna bo liczy się akcja i przygoda (historia stanowi tło),czytelnik w trakcie lektury ma możliwość poznać chociaż "namiastkę" przeszłości i tego jak było kiedyś jak również dowiedzieć czegoś o życiu, bowiem jak wspomniałam w treści przemycono historyczne oraz kulturowe smaczki, ponadto treść porusza także głębsze - życiowe tematy i problemy.

Sama intryga w oczach starszych odbiorców najprawdopodobniej okaże się banalna, naiwna, może nawet tandeta i nieciekawa. Jednak to nie starsi i dorośli mieli być odbiorcami tej książki a młodzi detektywi i to im ma się podobać, chociaż mimo wszystko dobrze byłoby gdyby książka okazała się równie ciekawa dla starszych i rodziców - uniwersalna. Z drugiej strony niewykluczone, że tak będzie - kwestia upodobań ;)

UWAGA
Książka nie stroni od tematów zaginięć, morderstw, ubóstwa itp. dlatego może okazać się zbyt "ciężka" dla wrażliwych dzieci (nawet mimo tego, że na pewne tematy trzeba rozmawiać)

Zauważyłam, że jest to jedna z nielicznych powieści kryminalnych kierowanych...

Gdy główna bohaterka Rose Raventhorpe, córka lorda Fredericka i lady Constance Raventhorpe'ów, dowiaduje się o morderstwie jednego z kamerdynerów, budzi się w niej ciekawość co się stało i dlaczego doszło do zabójstwa. Kiedy w dniu jej dwunastych urodzin dochodzi do kolejnego zabójstwa, w którym ginie jej przyjaciel kamerdyner Argyle, dziewczyna jest w rozpaczy, nie wiedząc dlaczego doszło do takiej tragedii. Argyle pokazywał jej miasto, opowiadał legendy i uczył ją życia, dlatego też była z nim zżyta. Gdy Rose spostrzega się, że ofiarami zostają Kamerdynerzy postanawia odkryć tożsamość sprawcy. Przy obu zwłokach zostają znalezione czarne rękawiczki, które są tropem w poszukiwaniach, dlatego też sprawca zostaje nazwany ,,Czarną Rękawiczką" i wielką zagadką dla Rose. Gdy dochodzi do kolejnych zabójstw Rose chce jak najszybciej rozwiązać zagadkę, która z dnia na dzień staję się coraz bardziej niebezpieczna i trudniejsza. W rozwiązaniu zagadki pomaga jej Heddsworth, Charlie Malone, Regemont, Bronson, czyli kamerdynerzy Yorke'u,którzy zdradzają jej ciekawostki dotyczące ich pracy,choć z pozoru wydaje się, że sprawca jest tuż blisko to niestety tak nie jest.  Kiedy zostaje zauważony w Podziemnych Schodach, czyli labiryncie tylko dla Kamerdynerów, natrafiają na trop lecz znów go gubią, gdyż sprawca jest sprytniejszy od nich. Przy każdym morderstwie ginie jeden posąg kota. Przeprowiednia mówi
:,,(...) Lecz Strażnikom krzywda się stanie, Gdy spokój Kotów zły los zakłóci.Rzesza umarłych z grobu powstanie,a miasto Yorke w pył się obróci"
Więc, gdy giną koty bardzo dobrze znane Rose narasta niepokój, iż może dojść do jeszcze większej tragedii.
Kto jest sprawcą tych wszystkich morderstw? Jaki cel ma morderca kradnąc koty? Dlaczego zabija kamerdynerów?

Jest to I Tom cyklu ,,Śledztwa panny Rose" i niestety czegoś mi tu brakowało.Na początku nie mogłam wkręcić się w fabułe. Dopiero od 190 strony czytałam, nie odrywając się. Czytając odczuwałam lekki chaos, nazwiska mi się myliły i mimo tego, że w połowie książki była wartka akcja to niestety nie do końca mi się ona spodobała. Uwielbiam czytać książki młodzieżowe lecz krótko mówiąc, tu czegoś mi brakowało. Ta pozycja nie należy do najgorszych książek, gdyż połowicznie wywarła na mnie pozytywne wrażenia. Pojawiły się tej zwroty akcji, które są u mnie wielkim plusem a zarazem wielkim zdziwieniem. Czy polecam? Tak, chociażby ze względu na to, iż pokazuje ona, że pozory mylą a ludziom nie powinno się ufać za szybko.

Akcja książki Janine Beacham "Śledztwa Panny Rose. Koty i kamerdynerzy"
dzieje się w mieście Yorke w epoce wiktoriańskiej.
To trochę naiwna powieść detektywistyczna dla młodych czytelników.

Główną bohaterką jest 12-letnia Rose - córka lorda Fredericka i lady Constance Raventhorpe'ów.
Oczywiście mają służbę i kamerdynera.

Kamerdyner w tych czasach był wśród służby najważniejszą osobą,
odpowiedzialną za funkcjonowanie całego domu i przydzielanie obowiązków innym.
W domu Raventhorpe'ów kamerdyner był także przyjacielem Rose,
uczył ją życia, pokazywał miasto, opowiadał o jego legendach i przepowiedniach.
Nie zdradził jednak, że - jak większość kamerdynerów w Yorke'u - jest absolwentem
Akademii dla kamerdynerów Silvercrest Hall*.

Już po jego śmierci Rose odkryje, że kamerdynerzy Yorke'u potrafią
nie tylko otwierać drzwi i anonsować gości,
nie tylko czyścić srebra i nakrywać do stołu,
ale i władać szpadą!
Kamerdynerzy ci są bowiem Strażnikami Yorke'u.

I oto właśnie giną jeden po drugim.
Tak, w książce są prawdziwe morderstwa.
A także szajka złodziei zwłok!

Makabryczne i nie dla wrażliwych czytelników.

Rose postanawia wykryć sprawcę zabójstw
i rozszyfrować zagadkę znikających legendarnych kocich posążków chroniących miasto.
Czy jej się to uda? Sprawdźcie sami :-)

Akcja książki Janine Beacham "Śledztwa Panny Rose. Koty i kamerdynerzy"
dzieje się w mieście Yorke w epoce wiktoriańskiej.
To trochę naiwna powieść detektywistyczna dla młodych czytelników.

Oczywiście mają służbę i kamerdynera.

Kamerdyner w tych czasach był wśród służby...

W mieście ktoś zaczyna mordować kamerdynerów i zaczynają znikać kamienne koty.
Trudno mi było ocenić historie kryminale, w założeniu miały być dla starszych dzieci, niestety one się będą nudzić, a mniejsze niestety nie powinny tych historii czytać. Scena kiedy Rose przychodzi do więzienia, a strażnik daje jednoznacznie znaki, że chętnie ją wpuści za pewną usługę. Nie mam pojęcia kto taki bubel wydaje – chyba, że książka jest przeznaczona dla młodzieży – ale jaka już pisałam nie są to historie, które przyciągną. W pierwszej części autorka próbowała wprowadzić trochę magii i tajemniczości, ale w moim przekonaniu kompletnie to jej nie wyszło. Po raz pierwszy nie polecam książki z tego zakresu wiekowego.

W mieście ktoś zaczyna mordować kamerdynerów i zaczynają znikać kamienne koty.

Jestem fanką młodzieżowych kryminałów, bowiem nierzadko można wśród nich znaleźć prawdziwe perełki, w których autorzy nie starają się przyciągnąć czytelnika toną wulgaryzmów i przemocy. Niestety trzeba się też liczyć z tym, że czasami trafi się na i takie pozycje bardziej infantylne, do których akurat muszę zaliczyć tę książkę. Początkowo historia zapowiadała się bardzo dobrze, jednakże szybko autorka postanowiła ją zakopać pod masą raczej tandetnych rozwiązań. Być może będą one bardziej pociągające dla młodszego czytelnika, jednak jednocześnie sprawiają, że ktoś starszy, raczej nie będzie miał tu czego szukać. A szkoda, bo pomijając kwestię nietrafionych wątków, tło tej historii było niezwykle obiecujące.

• Wypożyczone z biblioteki
  • Bajki
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Koty i kamerdynerzy