Walka o Orgonit

Novae Res
2019-10-07
2019-10-07
thriller kryminał spisek rząd

Nie wiem czemu tak niska ocena..pewnie brak reklamy i książka dotarła do małej liczby czytelników, a jest potencjał w autorce :-)..chwilami jak czytałem to były to wydarzenia jakby z mojego życia żywcem wyjęte ;-D

Jeśli na pierwszych kilku stronach autorka robi dwa poważne błędy językowe (o dwóch mężczyznach pisze "oboje" oraz, że bohater miał "minorową minę"),to nie może liczyć, ze będę dalej czytał.

Wciągająca. Trochę fantazji , fajnie by było posiadać taki minerał , który zrewolucjonizował by cały świat !

"Walka o orgonit" autorstwa Justyny Polaszek zaintrygowała mnie swoim opisem. Znalazłam w nim to nieuchwytne "coś", co uporczywie szeptało "musisz to przeczytać, po prostu musisz to przeczytać". Zwykle intuicja czytelnicza mnie nie zawodzi, dlatego postanowiłam ulec jej namowom.

O czym jest ta powieść? Pozwólcie, że pokrótce przybliżę Wam streszczenie, które trafiło w moje ręce. W pierwszym zdaniu zostałam "zaatakowana" intrygującym pytaniem: Czy masz odwagę, by uwolnić świat od kłamstw i manipulacji? Później pokrótce poznałam zdarzenia, jakie stały się udziałem głównego bohatera Rafała Kossowskiego. W swojej kopalni w Afryce odkrył on niezwykłą strukturę skalną o niesamowitych właściwościach mogących zmienić bieg historii. Zaraz potem został oskarżony o zaniedbania w kwestiach bezpieczeństwa, które doprowadziły do wybuchu, następnie stracił ukochaną córkę w wypadku samochodowym oraz zbiegł do Polski. Koniec zaś opatrzono kolejnym pytaniem o naturze niemal egzystencjalnej: "Czy niesamowite odkrycie Kossowskiego zmieni losy świata?".

Co faktycznie otrzymałam? Absolutny, a przy tym niestety absurdalny miks wszelkich teorii spiskowych oraz motywów, że współczesnej popkultury, że szczególnym uwzględnieniem komiksów oraz filmów Marvela. Prosicie o przykłady? Proszę bardzo, chociażby: - fakt istnienia projektu "tarczy" momentalnie przypomniał mi przydługi serial "Agenci Tarczy"; - możliwość tworzenia nowych światów za pomocą samej myśli, czyli motyw wykorzystany w drugiej części "Strażników Galaktyki" Mogłabym wskazać jeszcze kilka innych szczegółów, ale nie o to wszak tu chodzi. O jednej postaci jednak milczeć nie mogę, bowiem nie pozwala mi na to moje sumienie. Trudno bowiem przejść do porządku dziennego w obliczu Czarnej Wdowy biegającej po stronach "Walki o orgonit". Natalia Romanow do złudzenia i na każdym kroku przypomina mi postać graną przez Scarlett Johansson, która znana jest fanom Marvela jako... Uwaga!!! Natalia "Natasza" Romanova. Czy tylko ja widzę tu pewną zbieżność?? Dodam, że obie damy są świetnie wyszkolonymi agentami dawnej "Mateczki Rosji", które porzuciły opiekuńcze ramiona ojczyzny sprzymierzając się z "wrogim zachodem".
Cóż, inspiracja Stanem Lee i jego twórczością jest chyba wyraźna i dosyć oczywista. Przysięgam, czekałam niemal z zapartym tchem na postać, która z zachowaniem całkowitej powagi wygłosi kultową kwestię: "I'm Grooth!".

W książce tej można znaleźć niemal wszystko, co w naszej wyobraźni wiąże się z teoriami spiskowymi, grupami trzymającymi władzę oraz sterowaniem przeciętnym obywatelem. Tak naprawdę zabrakło w niej jedynie Iluminati. Na kolejnych stronach pojawiają się agenci KGB, ich przeciwwaga w postaci agentów amerykańskich, ale też polskiej bezpieki. Mamy też oczywiście Masonów, których absolutnie nie mogło zabraknąć, kontrolę umysłów, zdolności paranormalne, a nawet podróże astralne w tunelach czasoprzestrzennych. Ba, dowiadujemy się, że za pomocą fal o pewnej częstotliwości można ingerować w DNA płodu, wywołując określone choroby genetyczne, "wyhodować" raka u całkiem zdrowych osób, a nawet na poziomie podprogowym skłonić ludzi do podjęcia skutecznych prób samobójczych. Czytelnik ma też okazję zajrzeć do słynnych już Starych Kiejkut na Mazurach oraz uciec wraz z bohaterami w Bieszczady. A także poznać alternatywne fragmenty naszej najnowszej historii, dowiadując się m.in. dlaczego Edward Gierek, były górnik, stanął na czele naszego państwa oraz z jakiego powodu doszło do obalania komunizmu.

Jak widać, ilość wątków jest imponująca. Czy jednak przekłada się to na jakość powieści? Sam pomysł na fabułę uważam za ciekawy i godny uwagi. Dużym i chyba jedynym plusem powieści jest przygotowanie merytoryczne autorki, która zdecydowanie zgłębiła temat kontroli umysłu, energii oraz zagadnień pochodnych. Niestety, jednocześnie właśnie to moim zdaniem przyczyniło się do odczuwalnego od pierwszych stron "przedobrzenia", obciążającego czytelników zbyt dużą, czasami wręcz przytłaczającą ilością faktów lub ciekawostek, tworzącego medialną papkę nie do przełknięcia.

W planach jest drugi tom. Czy po niego sięgnę? Niestety raczej nie!

Jeśli bezkrytycznie czytacie powieści dotyczące wszelakich teorii spiskowych, to książka ewentualnie może się wam spodobać, ale pamiętajcie, że czytacie ją na własną odpowiedzialność.

Ciekawa, coś nowego. Rzeczywistość przeplatane fikcją. Pokecam

Ciekawa, coś nowego. Rzeczywistość przeplatane fikcją. Pokecam

Dzisiaj przychodzę do Was z opinią książki "Walka o orgonit" Justyny Polaszek

Rafał Kossowski polski przedsiębiorca, który podczas pobytu w Południowej Afryce odkrywa tajemniczą substancję o nazwie orgonit. Rafał nie zdaje sobie sprawy, że owa znalezisko negatywnie wpłynie na jego życie. Rafałowi zostają postawione zarzuty o zaniedbanie bezpieczeństwa w kopalni, w której doszło do wybuchu. Podczas wypadku samochodowego, ginie jego córka, nie mogąc poradzić sobie z tragedią Kossowski postanawia wrócić do Polski. Jednak tu również nie jest bezpieczny, dla własnego dobra musi się ukrywać. Pomaga mu w tym przyjacielu mecenas.
Jaki wpływ ma tajemniczą substancja odkryta przez Kossowskiego? Czy może ufać osobom, które chcą mu pomóc?
-------
Do przeczytania tej książki zachęcił mnie opis, zapowiadało się bardzo ciekawie i tak po części było. Autorka porusza tematykę parapsychicznych zdolności pozazmysłowych, dar podróżowania poza ciałem. W książce znajdziemy również opisy mocno rozwiniętej technologii.
Książka jest dla osób lubiących science-fiction. Ze względu na to, że autorka używała mocno specjalistyczne słownictwo, nie do końca wiedziałam o co chodzi, musiałam się domyślać, czytać dalej i jakoś udało się złożyć wszystko w całość. Gdyby nie to słownictwo na pewno książkę czytałoby się dużo lżej. Ciekawe zakończenie zrewanżowało wszystkie te trudności i pewnie z ciekawości sięgnę po kolejną część.
Za egzemplarz chciałabym podziękować portalowi @nakanapie.pl

Dzisiaj przychodzę do Was z opinią książki "Walka o orgonit" Justyny Polaszek

Powiew świeżości od razu zauważalny. Autorka wprowadza nas w tajemny, nieosiągalny dla zwykłych śmiertelników świat, zakamuflowany i nieodgadniony. Zadziwiające zdarzenia i sytuacje mają miejsce w tej kryminalnej powieści. Nie wspomnę, że rozstraja system nerwowy i emituje nadmiar niewyczuwalnej energii …
Rafał Kossowski całe życie ma pod górkę. Nieudane małżeństwo, płomienny romans, którego owocem jest córeczka Karolinka, bankructwo firmy prowadzonej w Afryce, a na koniec podejrzenie o morderstwo. Dość wiele się tego uzbierało, jak na młodego mężczyznę. A gdy do głosu dochodzą służby specjalne nie tylko Polski, ale i Stanów Zjednoczonych, to można się domyślać, że będzie gorąco. I tak też jest przez całą powieść. Nieustanne ucieczki i pościgi, tajemne skrywanie się, kombinowanie, jak przetrwać kolejny dzień i chronić swoich bliskich. W tle pojawiają się tajne i prowadzone w konspiracji eksperymenty medyczne prowadzone przez rzekomo znaną uczelnię pod ochroną rządu. Eksperymenty na ludziach, ogłupiające ich i zmierzające do przejęcia władzy nad ludzką psychiką. Mające na celu zniewolić człowieka, pozbawić wolnej woli i manipulować jak marionetką.
Dość okrutna wizja przyszłości, ale dość prawdziwa. Czyż dzisiaj nie prowadzi się takich tajnych badań? Czy ludzie mają pełną wiedzę, do czego są zdolne rządy i służby specjalne wielkich mocarstw? Nie liczą się ludzie, tylko przejęcie władzy nad światem za pomocą drugiego człowieka. Człowieka sterowanego za pomocą fal elektromagnetycznych, zniewolonego i doprowadzonego do ostateczności. Pozbawionego myślenia, zmanipulowanego i widzącego to, co mu się w danej chwili umiejętnie zaprezentuje. Smutny obraz i przerażający, ale wielce prawdopodobny. Miejmy nadzieję, że jednak jakaś cząstka wrażliwości ujawni się w wielkich tego świata i się opamiętają. Inaczej katastrofa nieunikniona.
Walka toczy się o tajemniczą i jeszcze mało znaną substancję, tzw. orgonit. Uwalnia ona ludzką świadomość od wpływów odwiecznej manipulacji społecznej, ekonomicznej i emocjonalnej. Ona może zmienić i zrewolucjonizować losy całego porządku świata. Każdy chciałby przejąć władzę nad jej wydobyciem, aby ostatecznie mieć kontrolę nad wszystkimi ludźmi.
„Orgonit jest jak inteligentna istota, sama z siebie zrodzona. Istota posiadająca empatię. Jest jak dopełnienie osobowości człowieka, który z nią pracuje. Zestraja się samoistnie z częstotliwością fal mózgowych ludzi i stanowi rozszerzenie możliwości naszego pojmowania, naszej percepcji, inteligencji i wszelkich możliwości, nawet w sferze fizycznej”.
Powieść wielce wciągająca i emocjonująca. Świetne i zdecydowanie szybkie tempo akcji nie pozwala ani na chwilę złapać oddechu. Nie ma czasu na dywagacje i głębsze refleksje, autorka zbyt nam na to nie pozwala. Chwila wytchnienia i zaspokojenia ciekawości pojawi się po skończeniu lektury, wtedy będziemy się starali zrozumieć i próbowali pojąć, jaki przekaz miał ten thriller. A przyznam, że warty uwagi. Autorka wtajemnicza i prowadzi nas w świat dla nas niedostępny i nierealny. Odkrywa i ujawnia tajniki wiedzy, która jest zabroniona dla zwykłego obywatela. Ona mogłaby tylko zaszkodzić człowiekowi, zburzyć poukładany system wartości.
Jednym minusem tej lektury jest zbyt specjalistyczne słownictwo i opis całej tej trudnej materii, dość trudnej do zrozumienia i pojęcia. Te skomplikowane procesy zachodzące w psychice ludzkiej pod wpływem prowadzonych eksperymentów, badania fal elektromagnetycznych, rozmaite synchronizacje i próby przeciwstawienia się im trochę powiewają namiastką nudy. Wiele sytuacji wydaje się odbywać w „kosmosie”i trudno jest się z tym pogodzić i zaakceptować. Ale taki fantasy thriller, zarówno dla fanów jednego i drugiego gatunku. Każdy coś uszczknie dla siebie.
Po tej lekturze zadasz sobie pytanie, co tak naprawdę jest prawdą, a co fikcją? Gdzie jest granica między wiarygodnością. a manipulacją? Komu można uwierzyć, skoro najbliżsi przyjaciele też potrafią zawieść …
Sięgnijcie po nią sami i się przekonajcie, czy świat jest taki poukładany i oczywisty, jak się wam wydaje? Czy coś jest w stanie zburzyć wasze wyobrażenie o świecie? Najlepiej sami sprawdźcie na sobie, abyście później mogli polecać ją innym ...

Rafał Kossowski całe życie ma pod górkę. Nieudane małżeństwo,...

Wybierając książkę z listy przedstawionej przez wydawnictwo, sugerowałam się między innymi gatunkiem. Na okładce mamy napisane, że jest to thriller, więc nie wahałam się nawet przez moment. Szkoda tylko, że nie zostało dodane, że to thriller z science- fiction, zdecydowanie bym ją wtedy ominęła bez żalu.

Nie przepadam za tym gatunkiem i niestety nie umiem się do niego przekonać. Tym bardziej że nie wierzę w kosmiczne siły, które wpływają na moje życie, i są w stanie tak w nim namieszać, że nie zdaję sobie spawy, co jest prawdą a co fikcją stworzoną na potrzeby innych ludzi. Nie uwierzę również w sterowanie ludzkimi myślami za pomocą fal elektromagnetycznych lub ich wpływem na rozwój człowieka. Choć podobno istnieją badania na ten temat. A podróże w czasoprzestrzeni rozwalają mnie zawsze na łopatki.

Muszę jednak przyznać, że autorka stworzyła opowieść, której mimo wielkich oporów dałam się zainteresować. Chciałam rozwiązać wątek kryminalny i odkryć kto stał za wszystkimi intrygami. Jednak i tutaj nie zostałam zaskoczona, nad czym ubolewam bardzo.

Mnogość bohaterów i organizacji, w których służą, sprawiła, że kilkakrotnie się pogubiłam i zastanawiałam się, kto jest z kim, a kto przeciwko.

Akcja toczy się szybko, momentami naprawdę dużo się dzieje, jednak za chwilę pojawia się jakiś absurdalny wątek i pierwszy efekt „wow” bierze w łeb.

Istna parabola odczuć. Po skończonej lekturze miałam wrażenie, że wysiadłam z kolejki wysokogórskiej, tak miałam rozchwiane wrażenia.

Jeśli pominąć wszystkie momenty, o których wspomniałam wyżej, książkę czyta się naprawdę przyjemnie i szybko.

Autorka w fajny sposób pokazuje prawdziwą miłość, zarówno rodzicielską, jak i tą partnerską, dla której jest się w stanie zrobić wszystko. Dosłownie.

Jeśli lubicie takie książki, komiksy, filmy w typie „Matrix” będziecie zadowoleni.

Dla mnie osobiście jest to pozycja raczej na nie, zaznaczam raczej, bo w planach jest drugi tom i muszę naprawdę się zastanowić czy po niego sięgnę.

Myślę, że z czystej ciekawości, w jakim kierunku ta historia pójdzie, może się skuszę.

Nie przepadam za tym gatunkiem i niestety nie umiem się do niego...

• Thriller/sensacja/kryminał
  • 03-1-3A Kryminały Polskie