Życie to nie bajka

Okładka książki Życie to nie bajka Joanne Greenberg
Okładka książki Życie to nie bajka
Joanne Greenberg Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Salamandra literatura piękna
Salamandra
I never promised you a rose garden
Zysk i S-ka
1994-01-01
1994-01-01
838653009X

Polecam wszystkim tę głęboko hipnotyzującą lekturę. To powieść napisana przez schizofreniczkę, której udało się wygrać z chorobą. Opisała swój proces psychoterapeutyczny, skąd bierze się choroba i co robi z życiem osoby chorej i jej bliskich. Pomaga zrozumieć i empatyzować z wytykanymi "wariatami", bo ukazuje logikę i tęsknotę za ciepłem w systemie obronnym zwanym urojeniami. Książka, w której każdy pozorny schizofreniczny bełkot ma nieodzowny sens, jeśli chce nam się go dostrzec - zupełnie jak z empatią wobec śmiertelnie gniewnych z przerażenia ofiar.

Czytelnik nieprzychylny psychoanalitycznemu sposobowi myślenia być może odbierzę tę lekturę jako infantylną powiastkę dla zagubionych nastolatek i przebrnie przez nią szybko i płytko, acz, być może nie całkiem suchą stopą, bowiem może nawet wtedy natknie się na żywe żyłki własnych wspomnień.

Książkę czytałam po angielsku, z polecenia bliskiej mi osoby. Tytuł po angielsku brzmi o wiele piękniej, nie wiem jak reszta tłumaczenia, ale byłam zadowolona ze stylu pisania autorki w oryginale. Język nie był zbyt trudny, dzięki czemu nie miałam większych problemów podczas czytania.
Bardzo polubiłam postać pani doktor. Wydaje się silną, odważną i stanowczą kobietą.
Sama Deborah również wykazała się wielką odwagą. Trzeba być naprawdę bardzo walecznym w zmaganiach z tak trudną chorobą jak schizofrenia.
Jestem bardzo zadowolona, że ta książka trafiła w moje ręce. Może i temat nie najłatwiejszy, ale zdecydowanie warty poznania.

Sama...

Ta książka tak wymęczyła mnie emocjonalnie, że jestem szczęśliwa, że już się skończyła.
To książka o obłędzie, chorym umyśle, szaleństwie, które trawi nas, czytających i trudno już odnaleźć się w świecie prawdy i chorych wizji bohaterki. Wymyślony przez nią świat dla mnie był przerażający. Jednak pomógł mi zrozumieć istotę tej choroby. Każdy z nas w sposób mniejszy czy większy buduje sobie jakieś tamy, bezpieczne przystanie, które chronią nas przed złem. Ale trzeba wiedzieć gdzie ustawić granice , aby dwa światy się ze sobą nie pomieszaly...
Myślę, że długo nie zapomnę o wyspie Ur...
Może nawet nigdy....

Opowieść o dziewczynie, która uciekając przed trudnościami życia, wpadła w pułapkę stworzonego przez siebie świata obłędu. Przejmująca historia schizofreniczki, która miała odwagę rzucić wyzwanie chorobie. Autorka opisując własne zmagania z chorobą, napisała powieść wzruszająca, agresywną, przenikająca do głębi, wstrząsającą, delikatną.
BLAU, DEBORAH, K, 16 LAT.
HISTORIA CHOROBY: Nie hospitalizowana
DIAGNOZA WSTĘPNA: SCHIZOFRENIA
Doktor Fried usiłowała opisać uczucia kogoś, kto nigdy w życiu nie zaznał prawdziwego zdrowia psychicznego.
– My, którzy nigdy nie doświadczyliśmy tej choroby z pierwszej ręki, możemy się tylko domyślać, jakie to musi być straszne i samotne. Żąda się teraz od niej, aby zlikwidowała w sobie wszystkie te lata, które uznawała za rzeczywistość, i przyjęła inną wersję świata na wiarę. Choroba Deborah jest teraz rozpaczliwą walką o zdrowie.

Najkrócej, książka o dziewczynie, której cierpienie spowodowało, że zbudowała sobie wewnętrzny świat fantazji, uwierzyła w niego i schowała się w nim przed zagrażającym (w jej mniemaniu) rzeczywistym światem.
Podczas pobytu w szpitalu podjęła się terapii pod okiem terapeutki. Razem odkrywają tłumione emocje i wspomnienia. Przedstawia schizofrenię nietypowo, bo też nie ma 2 takich samych przypadków tej choroby psychicznej, ale wiąże się zwykle z wykluczeniem przez ludzi z życia.
Książka jest mroczna, trudna, pełna trudnych emocji.
Na pewno warta przeczytania, ale tylko przez zainteresowanych tematyką.

Trochę mnie ta książka rozczarowała. Żałowałam, że ją kupiłam.

Trochę mnie ta książka rozczarowała. Żałowałam, że ją kupiłam.

"Nie wezwę was. Zdam się na świat. Wezmę go na siebie z całym brzemieniem"
Kurczę, aż muszę odetchnąć choć nie jest to teraz takie łatwe.
Deborah i jej dwa światy. Ur i rzeczywisty. Nie zawsze byłam w stanie ją zrozumieć, nie zawsze nadążałam za nią. Jednak bolało, mocno bolało. Wejść w świat schizofreniczki to nie lada kunszt. Postawa jej rodziców - wspaniała.
Miałam okazję być kilkukrotnie na oddziale psychiatrycznym czy też nawet w Zakładzie Psychiatrii gdzie pacjenci faktycznie przebywają tam latami. Jednak nasza polska rzeczywistość jest pod względem wiedzy, umiejętności, podejścia lekarzy do chorych - to epoka "100 lat za murzynami".
Warto zgłębić tę książkę, poznać inność innych i nie rzadko naszych znajomych, sąsiadów.
Polecam gorąco .

"Nie wezwę was. Zdam się na świat. Wezmę go na siebie z całym brzemieniem"
Kurczę, aż muszę odetchnąć choć nie jest to teraz takie łatwe.
Miałam...

Poruszająca książka. Ukazująca istotę schizofrenii oraz walki z chorobą. Miejscami lektura trudna, bo ciężko zrozumieć, wejść w ten drugi świat, istniejący w umyśle Deborah.
Książka nie ukazuje szpitala psychiatrycznego jako złego miejsca, z którym należy walczyć. Fabuła skupia się na drodze do uzdrowienia, a personel służy wspieraniu podczas niej. Cała społeczność szpitala psychiatrycznego- pacjenci i personel są w tej powieści uczłowieczeni. Wątek rodziny Debby jest mało rozbudowany i w pewnym momencie jakby się urywa. Ciekawa byłabym głębszej analizy stosunków rodzinnych oraz wpływu choroby na pozostałych członków rodziny, zwłaszcza młodszą siostrę Suzy. Choć to by w sumie nie pasowało do stylu tej książki, który jest oszczędny i tworzy specyficzny klimat.
Serdecznie polecam tę książkę, naprawdę warto.

Piękna.
Nie pamiętam w której ostatnio czytanej książce mogłam tak dobrze wczuć się w główną bohaterkę. Ze względu na wybrany zawód, w tym roku będę mieć praktyki na oddziale psychiatrycznym, oprócz psychiatrii, której uczę się w szkole - ta książka jest bardzo pomocna, dzięki niej lepiej zrozumiałam pacjentów z schizofrenią.
Naprawdę gorąco polecam, nie ma się do czego przyczepić. ;)

Piękna.
Naprawdę gorąco polecam, nie ma się do czego...

Debora jest mloda kobieta ktora od swiata realnego ucieka w swiat fantazji z dziecinstwa. Wpada w sidla oblakania i zostaje umieszczona w zakladzie psychiatrycznym. Tam dowie sie ze ma schizofremie. Ksiazka jest dosc trudna o trudnym zagadnieniu. Nie dowiedzialam sie z niej za wiele o tej chorobie dlatego nie daje wiecej gwiazdek.

Znakomita książka. Studium cierpienia. Sporo mnie ta lektura kosztowała emocjonalnie i nieźle mnie przeciągnęła, ale oczywiście warto przeczytać i przeżyć.

• Biblioteka
  • Psychologiczne