Rodzina u władzy

Okładka książki Rodzina u władzy Matteo Strukul
Okładka książki Rodzina u władzy
Matteo Strukul Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Medyceusze (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
2019-09-18
2017-01-01
Bożena Topolska, Aneta Banasik
Medyceusze renesans Włochy

Długo zastanawiałem się jak ocenić i zrecenzować tą książkę... Nade wszystko - czyta się ją świetnie - rozdziały są krótkie, mało opisów, akcja toczy się wartko, wielowątkowo - jak w serialach na platformach streamingowych. Nawet sprawdzałem, czy przypadkiem nie ma ekranizacji tej książki, ale nie znalazłem.
Natomiast na minus: sięgnąłem po tą książkę jako historyczną a tytuł dr nauk historycznych jego autora mnie zachęcił, ale bardzo osłabia (w mojej opinii) wiarygodność książki ilość i szczegółowość opisów sexu! Do licha - na pierwszych 100 stronach autor 3-krotnie opisuje sex z takimi szczegółami, że obawiam się, że ma jakieś emocjonlalne problemy.... szkoda!
...ale sięgnąłem po kolejny tom.

Natomiast na minus: sięgnąłem po tą książkę jako historyczną a...

Za każdym razem fascynuje mnie, gdy dawne, oprószone kurzem czasu postacie ożywiają niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Bohaterowie i władcy przeszłych wieków po raz kolejny rwą się do działania, na nowo wpompowana krew burzy się i kipi budzona uśpionymi już spiskami i intrygami. Może dlatego lubię powieści historyczne? Może po prostu w ten sposób łatwiej mi poznać poprzedników naszych ówczesnych rządzących, zrozumieć kulturę i powiązania, które niejednokrotnie gdzieś małymi niteczkami dobrnęły do współczesności. Od zawsze ciekawili mnie ludzie, ich biografie, ich historie, które plotą wspólny kobierzec dziejów…

W moich rękach kolejna odsłona imperium roku Medyceuszy pióra Matteo Strukula, część "Rodzina u władzy" obejmująca Florencję po śmierci nestora Jana, kiedy to władzę dzielą między sobą bracia Kosma i Wawrzyniec. Jak z pewnością nietrudno Wam się domyślić utrzymanie równowagi nie przyjdzie młodym Medyceuszom bez trudu, jak zwykle nie brakuje możnych familii, które wyciągają ręce by wzmocnić swoje wpływy kosztem tytułowego rodu.

Muszę nadmienić, że autor jest tu bardziej gawędziarzem niż skrupulatnym kronikarzem i choć całość opiera się na faktach historycznych, sporo tu własnej inwencji Strukula. Jeśli nie stanowi to dla was problemu, myślę, że z powodzeniem możecie sięgnąć po tą pozycję, która w ciekawy sposób wprowadza nas w klimat epoki, kreśląc obraz XV-wiecznych Włoch wraz z ich ówczesnymi politycznymi rozgrywkami oraz rozkwitającym tam mocno mecenatem.
Nie zabraknie akcji, sensacji, romansów, spisków, intryg, a także sztuki i postaci kliku florenckich artystów - jak choćby genialnego Filippo Brunelleschi - budowniczego kopuły katedry Santa Maria del Fiore.

Trucizny, mroczne tajemnice, do tego braterska więź, spore wpływy i wielka polityka. Ja to lubię i jestem na tak, choć - jak już kiedyś pisałam styl autora jest dosyć specyficzny ale całość czyta się naprawdę dobrze. Polecam.

Plusy
– Osadzenie powieści w czasach renesansu. Są wspominane budowlę, postacie i wydarzenia historyczne.
– Przyjemny odbiór. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie
– Okazja do dowiedzenia się paru faktów historycznych. Książka oczywiście ma parę błędów, jak to powieści.
Minusy
– Brak rozwoju postaci. Kosma, Wawrzyniec, Laura itd. Są tu tylko, po to by autor mógł zaliczyć książkę do działu powieści, a nie przełdo biografii rodu
– Obrzydliwe sceny seksu. Nie mówię, że są źle napisane, a wręcz odwrotnie, ale jestem z tych osób, które czytają dla historii, a na piersi patrzą na filmach.

Plusy
– Przyjemny odbiór. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie
Minusy

Przyjemna w odbiorze. Jeśli chodzi o ocenę to bliżej jej do 6.5 niż do 7, ale jeśli czeka nas nudny wyjazd lub długa podróż to nie będzie się żałowało czasu spędzonego z tą opowieścią.

Chcecie powrócić do XV wieku? "Medyceusze. Rodzina władzy" to pierwsza część - oparta na faktach powieść historyczna, przenosi nas w lata 1429-1453. Medyceusze to bogata rodzina bankierów, która przyczyniła się do rozwoju nie tylko Florencji, ale i Włoch. Umiera twórca rodzinnego imperium Jan Medyceusz, prawdopodobnie otruty, zostawiając majątek w rękach synów: Kosmy i Wawrzyńca. Dzieje rodu Medyceuszy to prawie trzysta lat, kiedy to sprawowali władzę we Florencji

Zdrady, intrygi, polityczna walka o wpływy i tajemnice - to wszystko znajdziemy w tej powieści. Nie jest to łatwa lektura w czytaniu. Tym, którzy są zainteresowani historią, książka ta na pewno przybliży im dzieje XV wieku. Wydane są już cztery tomy dziejów Medyceuszy - więc ciekawe jestem dalszych losów.

👑Medyceusze. Rodzina u władzy. Widząc ten tytuł poczułam podekscytowanie, bo przecież skoro to książka o Medyceuszach to zapewne będzie w niej także Katarzyna Medycejska. Zadowolona klasnęłam w dłonie, bo jednak jest to jedna z ciekawszych postaci historycznych, dlatego książkę od razu wpisałam na listę do przeczytania, a gdy znalazła się w moich rękach zaczęłam ją czytać i... Poczułam szok. Coś było nie tak. Odwracam ją, czytam opis i mam ochotę przybić sobie z liścia w czoło. Bo kto normalny nie czyta opisu, tylko sięga po książkę w ciemno?

👑Otóż ja! I co się okazało? A to, że historia opisana w książce opowiada o roku 1429 i o dwóch braciach, którzy stracili ojca. Nie ten temat, ale się nie poddaje. Czytam dalej i nagle trach. Trucizna. Spisek. Mężczyźni odkrywają, że ojciec został otruty, nieciekawy stan rzeczy, ale był to moment, kiedy książka zaczęła mnie interesować ponownie. Wyciągnęłam się w czytanie i muszę przyznać, że czasem fajnie sięgnąć po książki bez czytania opisu, bo dzięki temu można się pozytywnie zaskoczyć.

👑Książkę oceniam pozytywnie. Podoba mi się to, że autor zaczął opowieść o Medyceuszach właśnie w takim momencie. Jedyne do czego mam zastrzeżenia to styl w jakim ta książka została opisana. Nie wiem czy to wina tłumaczenia czy autor ma tak ciężkie pióro, czy chodzi o to, że druk w tej książce jest fatalny, bo litery są tak malutkie, że czcionka w kieszonkowych wydaniach przy tym to jest duża, ale w każdym razie coś sprawiało, że czytało mi się książka opornie i męczyłam się z nią ponad tydzień, więc dużo tym traciła w moich oczach.

👑Czy polecam? Hymm... Jeśli lubicie książki historyczne pełne zawirowań i spisków to może się wam spodobać.

Zawsze mi żal, gdy jakiś autor tak bardzo spapra powieść historyczną. Rewelacyjny temat, ogromne możliwości, można było z tego zrobić epicką epopeję. Niestety, Strukul ewidentnie napisał tę książkę na kolanie, prosto po wyjściu z warsztatów pt. "Jak napisać powieść - porady dla początkujących". Nie ma tu niczego, co można by pochwalić. Żenująco kiepskie dialogi, banalne opisy, sceny pourywane bez sensownej ciągłości fabularnej, sztuczni bohaterowie, słaby opis epoki sprowadzony do kilku faktów wyszukanych w Wikipedii, do tego te wciśnięte na siłę pornograficzne sceny erotyczne... Co jeszcze rzuca się w oczy? Autor ewidentnie ma jakiś problem ze sobą, bo opis każdej kobiety, która pojawia się na łamach tego "dzieła" zostaje sprowadzony do błysków w oczach i jędrnego, śniadego, opiętego dekoltu. Ile razy jakąś bohaterka pojawi się w fabule, tyle razy dowiemy się jak wygląda jej biust. Cóż, temu panu już podziękuję, choć skrobnął jeszcze chyba ze dwa czy trzy kolejne tomy.
Aha, byłabym zapomniała. :) Brawa dla tłumacza, który wymyślił nowy celownik dla imienia Kosma - to "Kosmawi" brzmi po prostu... cóż, ciężko zdecydować czy śmiać się, czy płakać.

Tytuł: Medyceusze. Rodzina u władzy
Autor: Matteo Strukul
Wydawnictwo: Sonia Draga

Od czasu do czasu lubię sięgnąć po tytuły, które przenoszą czytelnika do innej epoki czy odległych czasów. Książki historyczne, chociaż momentami mijają się prawdą, są pewnego rodzaju prywatnym spojrzeniem autora na wybrane wydarzenia, jego interpretacją minionych dziejów. W tym gatunku łączy się na jednej płaszczyźnie historia z fikcją literacką, i to jedynie od pisarza zależy, która z nich zdominuję fabułę.

O książce:
Florencja, rok 1429.
Imperium finansowe zmarłego Giovanniego de’Medici dziedziczą dwaj synowie – Cosimo i Lorenzo. Z wysoką pozycją wśród możnych wiąże się jednak gigantyczna odpowiedzialność. Nad miastem zbierają się czarne chmury, a wpływowe rody Albizzich i Strozzich nie zamierzają oddać Medyceuszom władzy. Budowa monumentalnej kopuły katedry Santa Maria del Fiore, którą nadzoruje genialny Filippo Brunelleschi, staje się tłem krwawych spisków.
Po czterech latach zdrajcy dopinają swego – Cosimo kończy w więzieniu, gdzie grozi mu kara śmierci.

Moje zdanie:
Książka ta jest pierwszym tomem serii historycznej opowiadającej o dziejach rodu Medyceuszy związanego przez stulecia z Florencją.
Akcja książki rozpoczyna się w roku 1429 wraz ze śmiercią patriarchy rodu Jana Medyceusza, który umiera pozostawiając rodową spuściznę dwóm synom Kosmie i Wawrzyńcowi. Bracia muszą stawić czoła nie tylko wrogom zewnętrznym jakimi były inne włoskie państwa-miasta, ale także wewnętrznym, którzy spiskując próbują pozbawić ich władzy i majątku.
A wszystko to odbywa się w czasie pandemii dżumy która dziesiątkuje ludność Italii.
W książę Medyceusze ukazywani są jako prawdziwi mecenasi kultury i sztuki otaczający się sławnymi artystami jak choćby genialnym Filippo Brunelleshi - budowniczym kopuły katedry Santa Maria del Fiore.
Autor w niezwykle drobiazgowy, ale jednocześnie ciekawy i nienużący sposób wprowadza nas w nieznane fakty historyczne epoki, kreśląc wierny obraz XV wiecznych Włoch w dobie narodzin i pełnego rozkwitu renesansu. Charakter poznawczy i dokumentalny jest niewątpliwie największym walorem tego tytułu. Jednak nie dajcie się zwieść. Powieść ta nie jest literaturą faktu - typowym dokumentem.
Wartka akcja i sensacyjna intryga wciągają czytelnika , który coraz bardziej identyfikuje się z głównymi bohaterami.
Lekturę polecam, chociaż nie zawsze jest łatwa i lekka. Myślę, że miłośnicy historii, spisków, intryg, wielkiej polityki, sztuki, a przede wszystkim niepowtarzalnego włoskiego klimatu będą tak jak ja - zachwyceni. Czekam na kolejne tomy!

Ocena: 8,5/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Sonia Draga

Oczywiście zachęcam wszystkich do skorzystania z mojego portalu
do wymiany/kupna/sprzedaży książek z drugiej ręki! :)

Tytuł: Medyceusze. Rodzina u władzy
Autor: Matteo Strukul
Wydawnictwo: Sonia Draga

Dzisiaj przychodzimy do was z recenzją książki „Medyceusze. Rodzina u władzy” od Wydawnictwa Sonia Draga.
Kosmo i Wawrzyniec to synowie Jana Medyceusza. W chwili ich poznania, czyli na początku historii bracią umiera ojciec i na ich barki spada sprawowanie władzy nad imperium finansowym Florencji. Dwaj mężczyźni mają nie lada wyzwanie, gdyż zewsząd zbierają się ludzie, którzy chcą zniszczyć ich jak i republikę.
Książka bardzo przypadła nam do gustu, bardzo przyjemnie się ją czytało i szybko. Nie było w niej trudnego słownictwa, lecz fajna opowieść po trochu historyczna, a trochę obyczajowa. Sądzimy, że każdemu kto chodź trochę interesuje się tematem rodów u władzy w danych krajach ta książka przypadnie do gustu. Nie martwcie się dziewczyny wątek miłosny też się tu znalazł, więc nie ma co się martwić, że jest to zgoła książka historyczna. Widać, że autor czerpał masę informacji ze źródeł historycznych, ale jak sam napisał, pozwolił sobie na lekkie zabiegi kosmetyczne.
Akcja i fabuła mają dosyć zawrotne tempo, są takie przesunięcia w czasie, widać, że autor chciał ukazać to co mu się wydawało najbardziej oczywiste i najlepsze. Nie oznacza to, że nic tam się nie działo. Oj działo się działo, ukazana była tam budowa kopuły katedry, czy bitwa, nie wspominając już o sieci intryg zaplecionych na rodzinę Medyceuszy, jak i o chorobę trapiącej cały kraj , czyli o dżumie. W każdym wydarzeniu bierze udział masę ludzi i każdy ma jakieś znaczenie, na przykład jedna z boheterek Laura Ricci, która nie miała łatwo w życiu przez pomyłkę obwinia rodzinę Medyceuszy o straszne rzeczy i mści się na nich na każdym kroku.
Postacie według nas są bardzo fajnie przedstawione, każda osoba ma swój charakter, swój własny styl, na przykład najemnicy są wybuchowi, władczy. Podobało nam się również ukazana w książce miłość braterska, to jak jeden za drugiego poszedłby na śmierć, to jak ta rodzina trzymała się i nie poddawała gdy najgorsze czyhało za rogiem. Wątek braterski to mocna strona tej książki, bo to dzięki niemu rodzina Medyceuszy jest taka silna. No może jeszcze dzięki mądrości i zaradności Kosma. Jednak autor pięknie pokazał jak Jan Medyceusz wychował swoich synów, na dobrych i rezolutnych ludzi, którzy nie chwalą się swoim bogactwem, a nawet pomagają tym biedniejszym, słabszym, zdają sobie sprawę na jakiej są pozycji, a jednak nie tracą głowy, trzymają ją wyprostowaną i myślącą.
Oprócz świetnie opisanym bitwą, chociaż aż ta bardzo się nie znamy, zabrakło nam trochę opisów samej Florencji, przydało by się więcej, jak dla nas. Wracając jeszcze do bitwy to nie była pokazana jakoś bardzo krwawo, nie powiemy znalazło się kilka scen gdzie coś było mocniejszego, ale czytaliśmy gorsze rzeczy. I to właśnie chyba sprawiło, że dosyć dobrze się ją nam czytało.
W książce ukazane są różne światy, nie tylko świat bogatych Medyceuszy, ale również świat osób, które nie miały łatwego życia, które niosły swój bagaż przeszłości i wyrobiły sobie charaktery, które w końcu wyszły na wierzch, albo pozostawały na powierzchni cały czas, tworząc z tych ludzi potwory.
Podsumowując, jeżeli chcecie przeczytać luźną książkę obyczajową opierającą się na historii rodu Medyceuszy, to polecamy wam ją serdecznie, gdyż jest naprawdę wiele ciekawych wątków w niej godnych polecenia.

To powieść historyczna o imperium braci Kosmy i Wawrzyńca Medyceuszów we Florencji. Książka ukazuje ich działania w celu zwiększenia swoich wpływów w mieście, zwłaszcza po nagłej śmierci swego ojca, Jana Medyceusza.

Jedno jest bardzo ważne - to nie jest literatura faktu, więc jeśli ktoś szuka wiarygodnych źródeł, nie znajdzie ich tutaj. Wiedząc to, można z przyjemnością oddać się lekturze. Ja, przyznaję, kompletnie nie mam pojęcia o historii Florencji, a co za tym idzie o Medyceuszach. Gdzieś ich nazwisko mi się kojarzy, ale z niczym konkretnym. Nie miałam też oczekiwań, że ta powieść zwiększy moją wiedzę historyczną. Podeszłam do czytania na luzie i z otwartą głową i spędziłam z nią przyjemny czas. Sporym plusem dla mnie są krótkie rozdziały i szybkie przedstawianie akcji.

Nie jest to jednak historia, która zapadnie mi głęboko w pamięć i do której będę chciała wracać. Nie będę też wyczekiwać kolejnego tomu z wypiekami na twarzy.
Przy tej powieści najbardziej pasuje mi najpopularniejsze hasło recenzenckie mojego męża: "Jest OK". Ale to byłoby na tyle.

• Powieść historyczna
  • Serie
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki Rodzina u władzy