Daughters of the Dragon

Okładka książki Daughters of the Dragon William Andrews
Okładka książki Daughters of the Dragon
William Andrews Wydawnictwo: MADhouse Press LLC Cykl: The Dragon (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
The Dragon (tom 1)
MADhouse Press LLC
2014-01-08
2014-01-08

Fascynująca książka. Czytałam wcześniej powieści związane z Koreą, Chinami i Japonią. Historia tej części świata jest poruszająca. W "Córkach smoka" główna bohaterka jest osobą fikcyjną, jednak wydarzenia osadzone są mocno w historii Korei okresu od drugiej wojny po czasy współczesne. Cała powieść od początku do końca bardzo wciągająca, momentami wstrząsa do głębi, ale też wzrusza. Cieszę, się, że na nią trafiłam.

Wciągająca, ale też bardzo smutna historia, od której nie sposób się oderwać. Napisana pięknym językiem, mimo że przedstawiane wydarzenia często nie miały z pięknem nic wspólnego - wręcz przeciwnie, opisy gwałtów i przemocy były bardzo brutalne. W jakimś stopniu jesteśmy "osłuchani" z piekłem wyrządzanym w czasie II wojny światowej przez niemieckich nazistów, trzeba jednak pamiętać, że zło nie ma narodowości i tam, gdzie władza i dominacja, zwykle pojawia się niestety bestialstwo i zezwierzęcenie.

Książka, która zostaje w czytelniku na jakiś czas. Daje 10 gwiazdek, ponieważ "Córki smoka" to książka dobrze napisana, wciągająca, przedstawiająca świat z jego pięknem, tragediami i siłą człowieka. Autor w książce przedstawia losy Korei i przede wszystkim głównej bohaterki, Koreanki na tle wydarzeń historycznych obejmujących wojny, komunizm i współczesność.
Książka, obok rozrywki, niesie za sobą bardzo ważny manifest, że są jeszcze niewyjaśnione lub nie zadość uczynione kwestie, które ciągną się od dziesiątek lat. Taką sprawą jest m.in. wykorzystanie przed 70 laty młodych Koreański jako dziewczyny do towarzystwa Japończyków. Kobiety te od dziesiątek lat, co środę manifestują i zabiegają o zadość uczynienie, ale przede wszystkim uznanie samego faktu przez Koreę i Japonię. Dotychczas nie mogły na to liczyć, by nie psuć stosunków koreansko-japonskich.

Książka, obok...

Bardzo dobra i wciągająca książka.
Plusy:
+ historia dziewczyn do towarzystwa opowiedziana w książce nie była mi wcześniej znana zatem czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem,
+ bardzo podoba mi się konwencja opowieści w opowieści, czytałam już kilka książek tego typu i zdecydowanie jest to interesujący zabieg,
+ całkiem sporo można się dowiedzieć o historii Korei Południowej i Północnej, dla mnie to nowy temat.
Minusy:
- historia Jae-Hee jest dużo ciekawsze niż rozdziały osadzone w czasie rzeczywistym,
- chętnie sięgnęłabym po kolejne części powiązane z "Córkami smoka", widzę, że zostały takie wydane, niestety nie w Polsce. Duży żal.

Bardzo dobra i wciągająca książka.
Plusy:
+ całkiem sporo można się dowiedzieć o historii Korei...

Historia kobiet, która bezsprzecznie powinna być opowiedziana - poruszająca, ważna. Natomiast oceniam nie fakty, na których książka się opiera i ich znaczenie oraz to, jak one mnie poruszyły, a ją samą, jako dzieło literackie. Zaczęło się bardzo dobrze, ale później autor niestety skręcił w stronę trochę zbyt egzaltowaną i banalną, jak z pierwszej lepszej obyczajówki. Nie trzeba było całej historii z grzebieniem i „powinnością wobec Korei”, żeby taka historia poruszała. Owszem, dzięki pomieszaniu przeszłości z teraźniejszością jest na pewno łatwiejsza w konsumpcji, ale „wagowo” wiele traci.

Uf, złamała mi serce ta książka wiele razy. Jest naprawdę niezwykła. Idealnie przeplata się tu fikcja z wątkami historycznymi. Historia zostaje w pamięci i sercu, dobrze że została opowiedziana. Nie byłam świadoma skali problemu, a ta książka mocno zwraca na to uwagę. Naprawdę warto po nią sięgnąć!

Powieść osnuta jest na prawdziwych wydarzeniach historycznych. Koszmar, tragedie i piekło, jakie znosiły i przeżywały kobiety, podczas wojen i konfliktów, na całym świecie jest niewyobrażalny. Tu autor przybliża nam kobiety koreańskie podczas agresji japońskiej, to co musiały wycierpieć, żeby przeżyć, nie mieści się w głowie ani sercu. To jak je przedmiotowo traktowano, do czego sprowadzano ich płeć, jak masakrowano ich godność jako kobiety i człowieka... brak słów i określeń. Bestialstwo jakie czynili Japończycy, zwane o zgrozo, "komfortem", w żaden sposób nie mieści się w ramach człowieczeństwa. Każdy powinien tę powieść przeczytać, jest wstrząsająca, ale dzięki niej wiemy, to co powinno się wiedzieć. To co pragnęły te kobiety, żebyśmy wiedzieli.
Gorzko - piękna powieść, polecam serdecznie ❣️

Pomimo przeplatywania się fikcji z historią, książka była na prawdę ciekawa, wstrząsająca podczas opisów gwałtów na młodych koreańskich dziewczynach. Akcja szybko biegnie i nie przynudza. Książka zachęca do szukania faktów w literaturze non fiction.

Niesamowita i wstrząsająca historia z życia młodych koreańskich dziewczyn, które zostały zmuszone do prostytucji przez żołnierzy japońskich podczas II wojny światowej.
Historia bardzo wciągająca z uwagi na mało posiadanej wiedzy na temat wojny japońsko-koreańskiej, po której Korea rozpadła się na dwa państwa.
W książce dowiadujemy się, jak działania wojenne wyzwalają w ludziach bestwialstwo, zwyrodniałość chęć wyżycia się i dorobienia.
Wojna się kończy. Żołnierze wracają do swoich domów i żyją jak gdyby nigdy nic się nie zdarzyło. Zajmują wysokie stanowiska. Są cudownymi mężami i kochającymi ojcami.
A kobiety koreańskie, które jeśli w ogóle przeżyły fizycznie czas upodlenia zostały wrakami bez możliwości powrócenia do równowagi psychicznej i wyrzucone na margines społeczny.
Polecam, po trzykroć polecam.

W książce dowiadujemy się, jak działania wojenne wyzwalają w...

Bardzo ciekawa i niezbyt znana fabuła z historii Korei i Japonii

Bardzo ciekawa i niezbyt znana fabuła z historii Korei i Japonii