Abecadło Pierdziołki

Okładka książki Abecadło Pierdziołki Katarzyna Cerazy, praca zbiorowa
Okładka książki Abecadło Pierdziołki
Katarzyna Cerazypraca zbiorowa Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Pan Pierdziołka (tom 5) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pan Pierdziołka (tom 5)
Zysk i S-ka
2019-09-24
2019-09-24
pan Pierdziołka dla dzieci

Okładka książki Charlie zmienia się w kurczaka Sam Copeland, Sarah Horne
Charlie zmieni... Sam Copeland, Sarah...
Okładka książki Maleńki Pirat Alicia Acosta, Mónica Carretero
Maleńki Pirat Alicia Acosta, Móni...
Okładka książki Pan Stanisław odlatuje Justyna Bednarek, Paweł Pawlak
Pan Stanisław ... Justyna Bednarek, P...

Zakazane wyliczanki

Pomijając żenująca treść, ciężko się czyta wierszyki wymyślone na siłę. I nie, to nie jest brak dystansu do siebie. Wierszyki i rymowanki są niekulturalne, uczą przemocy, wyśmiewania i braku szacunku do człowieka. Serio chcemy żeby dzieci mówiły takimi tekstami? Może następnym razem zacytujmy "Co wolno wojewodzie, to nie tobie STARY smrodzie". Nadal śmieszne?
Jest 2023 rok ludzie, to było śmieszne 40 lat temu.

Jest 2023 rok...

Założyłem tu konto tylko po to żeby ocenić tę "książkę" ale bardziej pasuje określenie szmira, gówno, albo coś w tym rodzaju. Co za debil to napisał, drugi zatwierdził wydanie a następny dodał do swojej księgarni lub sklepu. To nie powinno nigdy trafić w ręce dzieci, teściowa kupiła to dzisiaj dla naszego 6scio latka, na szczęście żona przejrzała na szybko co tam jest napisane. Mordowanie, walenie kotka młotkiem, grzebanie sobie w dupie albo pokazywanie dziewczynkom korzenia. Idioci, tylko tak można określić wszystkich zaangażowanych w kolportacje tego gówna.

Mam wrażenie że ta książka jest opiniowana tylko przez sponsorowanych recenzentów. Ta pozycja nigdy nie powinna trafić w ręce dzieci.
Rozrywka przez brutalne i krzywdzące teksty? Czytać dzieciom o łamaniu kości, mordowaniu i dyskryminowaniu?To jakiś absurd…

Ale ODLOT! Ale ODJAZD! Ale PETARDA! Ta książka jest prześwietna. Ktoś tu wpadł na GENIALNY pomysł i ja się pytam, dlaczego dopiero teraz trafiłam na Pana Pierdziołkę?!!! Jestem oszalała z zadowolenia, bo tyle frajdy dawno już nie miałam z książki. Prawdziwej, czystej, niczym nie zakłóconej frajdy.
Powiecie: to przecież książka dla dzieci. A guzik prawda! Ja nawet sądzę, że ta książka jest bardziej dla dorosłych, niż dla dzieci. Zawiera zbiór wierszyków, których część pamiętam z dzieciństwa, a musicie wiedzieć, że mój dziadek był mistrzem wierszyków, śmiesznych, miły i rubasznych. Tak ciepło mi się na serduszku zrobiło za sprawą tej książki...
Zupełnie nie rozumiem tych, co piszą, że to zbiór czyichś tekstów, że zupełna pomyłka. Lidzie! Ale to takie miało być, to miał być zbiór powiedzonek, wierszyków, śpiewanek przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Niektóre zabawne inne wręcz gorszące - i co z tego! Kiedy to jest świetne!
"ABECADŁO Pierdziołki" jest bodaj najświeższym tomem w tej "pierdziołkowej" serii i tutaj projektanci posłużyli się literkami, by wprowadzić nas w świt dawnych łamańców, rymowanek i słownych zakrętasów. Mnie najbardziej podoba się literka T jak TRUPKI - to jest mega, mega, mega rewelacyjne. Tak, wiem, pewnie piszę jak połamaniec, ale to taka książka, że zachwyt bierze górę. Nie jest to oczywiście literatura piękna - to proste rymy i tak jak wspomniałam, czasem nawet rubaszne, ale z tyłu mamy w kółeczku ZA ZGODĄ RODZICÓW, a poza tym nie bądźmy już tacy świętoszkowaci i śmiertelnie poważni.
No i jeszcze coś. Coś o czy mnie można nie wspomnieć, bo toż jest element wielkiej kreacji - ILUSTRACJE Kasi Cerazy. No czapki z głów! Pani Kasiu świetna robota! Idealnie uchwycony prześmiewczy, wyostrzony klimacik całości. ogromnie mi się podobają te Pani obrazy.

8/10
rewelacja
tom 5
seria Pan Pierdziołka
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Powiecie: to przecież książka dla dzieci. A guzik prawda! Ja nawet sądzę, że...

Śmiałam się w głos. Wierszyki i rymowanki świetnie dobrane, do tego ilustracje trafiające w punkt. Jestem na tak!

„Abecadło Pierdziołki” przeczytaliśmy na jedno posiedzenie. Bawiłyśmy się w trakcie czytania przednio. Aurelka poznała mnóstwo nowych rymowanek, a ja sporo z nich sobie odświeżyłam, chociaż oczywiście były i takie, które czytałam po raz pierwszy. „Abecadło Pierdziołki” to ciekawa propozycja, pomysł na niebanalny prezent i gwarancja świetnej rozrywki. Jesteście zaintrygowani?

Abecadło z szafy spadłoI Pierdziołce w kieszeń wpadło.Coś pogmerał, powybierał,I tak oto nam powstałoAbecadło jakich mało.Może jest nie po kolei,Za to wszystkich rozweseli.1

Uwielbiamy czytać rymowanki. Mamy mnóstwo książeczek z wierszykami o zwierzątkach, to chyba najpopularniejszy motyw w książkach dla dzieci, więc rymowanki o literkach uznałam za dobrą odmianę. Zachęcające było również to, że to kolejna odsłona przygód Pana Pierdziołki, co oznacza, że seria się przyjęła. Będzie więc znowu śmiech, chichotanie, figle i zabawa, ale przy okazji także nauka 2 - to obiecuje wydawca, a czujne oko matki postanowiło to zweryfikować.

Moja opinia
Nie będę owijać w bawełnę, że oczekiwania przerosły rzeczywistość. Pisząc teksty na bloga staram się podejść do sprawy maksymalnie obiektywnie i przedstawić mocne i słabe strony książki. Tym co ma wyróżniać rymowanki Pana Pierdziołki miało być poczucie humor Miały to być zabawne, ale też zakazane wierszyki. Coś co można czytać w sekrecie przed rodzicami. Mała próbka, wierszyk o literce Z jak zakupy.

Poszła mucha na zakupy,chciała kupić kilo kupy,lecz jej kupy nie sprzedali,tylko bąka wąchać dali.3

Przyznam, że kiedy miałam 5 lat mogłoby mi się to spodobać. Oczami wyobraźni widzę jak biegam z koleżankami po podwórku i wykrzykuję podobne wstrętne teksty. Nie wszystkie, ale większość rymowanek jest utrzymana w podobnej konwencji – bączki, smrodki, pupy, glutki.

Poziom żartu mogę tym wierszykom wybaczyć, bo dzieciom mogą się one przypaść do gustu, ale są dwie inne rzeczy, które zakuły mnie w oczy. Odpowiedzmy sobie na pytanie po co czytamy. Ma to rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty i słownictwo.

Dwa cymbały se leciały,
No bo yeti złapać miały.(...)4

Moja mama długie miesiące wybijała mi z głowy to nieszczęsne se. Nie byłam świadoma, że często używam tego słowa. Bardzo łatwo wchodzą w krew pewne nawyki, a potem trudno się ich pozbyć. Bardzo proszę, szczególnie autorów książek dla dzieci o dbanie o poprawność języka. Nie trzeba wypowiadać się trzynastozgłoskowcem, ale jakieś minimum poprawności językowej powinno zostać zachowane.

Jak jedziesz baranie?! Chcesz skończyć na ścianie?!5

Mój mąż jest typem kierowcy, który niewybrednie komentuje umiejętności pozostałych uczestników ruchu. Często zwracam mu uwagę, żeby hamował się przy córce, żeby nie podłapała podobnych odzywek. W jakim świetle postawiłoby mnie czytanie dziecku podobnej rymowanki? ;) To tylko przykład na zobrazowanie pewnej kwestii. Bardzo lubię, kiedy literatura dziecięca niesie pozytywne wartości. Liczę się z tym, że moje dziecko podłapie na podwórku brzydkie słowa, ale nie mam ochoty sama mu podsuwać cymbała, barana czy niedojdy.

Kilka słów o warstwie wizualnej książki.
Wydana została w formacie A4 i twardej okładce. Ilustracje są bogate i kolorowe. Tradycyjnie wstawiam zdjęcia, żebyście mogli ocenić, czy wam się podobają. Moim zdaniem, jest ich za dużo. Kompozycja jest chaotyczna. Przeglądając książkę odczułam na własnej skórze (a może umyśle),co oznacza termin przebodźcowanie.

Podsumowanie
Przyznać trzeba, że wydawca miał nawet oryginalny pomysł na zbór wierszyków. Dzieci mogą śmieszyć zakazane rymowanki. Pan Pierdziołka jednak sam sugeruje aby rodzice ostemplowali wierszyki które możne dziecko przeczytać.6 Nasz egzemplarz powędruje chyba do osiedlowej biblioteki. Być może uda mu się ominąć cenzurę innych rodziców.

1Abecadło Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki, il. Kasia Cerazy, Wydawnictwo Zysk i s-ka, Poznań 2019, s. 3.
2https://sklep.zysk.com.pl/abecadlo-pierdziolki.html [dostęp: 16.10.2019 r.]
3Abecadło Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki, dz. cyt., s. 44.
4Tamże, s. 41.
5Tamże, s. 19.
6Fragment opisu z okładki.

[asiaczytasia.blogspot.com]

Abecadło Pierdziołki pomoże waszym dzieciom zapoznać się z alfabetem poprzez całą masę zabawnych wierszyków i śpiewanek. Książka jest niezwykle kolorowa i posiada zwariowane ilustracje. Jest to na pewno zakręcona pozycja. Wyróżnia się mocno spośród innych. Można się przy niej nieźle uśmiać i gwarantuje dobrą zabawę.
Jednak dla mnie niektóre rymowanki były niestosowne. Wiem, że trzeba mieć dystans i od małego przygotować dziecko do takich "tekstów", ale ja jednak się jeszcze wstrzymam na długo 🤭

Jednak dla mnie niektóre rymowanki były niestosowne. Wiem,...

„… W Zakopanem na Zawracie
Baca bacy porwał gacie.
Nagle piknie się zrobiło,
Bo słoneczko zaświeciło …”

Każde dziecko potrzebuje uwagi i zainteresowania. Wszystko podobno zaczyna się w dzieciństwie. Kiedy to mała dziewczynka naśladuje mamę, która maluje usta szminką, a chłopiec tatę, który naprawia samochód. Wiele osób pyta, jakie to książki są odpowiednie dla dzieci? Z całą pewnością te kolorowe, pozytywne, z historią zawierającą morał.

Kiedy trzymają się kogoś żarty mówimy, że to urodzony showman. Podobnie jest z książką, którą trzymam w ręku. Każdy wierszyk, anegdota i spostrzeżenie dobrane są ze smakiem. Dziecko jednocześnie bawi się i uczy.

Wujcio Pierdziołka postanawia nauczyć czegoś Wasze dzieci. Z szafy spadło na niego abecadło. Sam jako dziecko lubił czytać rzeczy zakazane, a jego rodzice kręcili nosem. Na książce znajduje się taki specjalny stempelek – „Za zgodą rodzica”. W książeczce znajdują się takie wierszyki, które można przeczytać już teraz, inne natomiast kiedy dorośniecie. Tak Kochani ;-) Sądzę, że to dobre rozwiązanie ponieważ pytania – Dlaczego? Po co? Na co? mogłyby wykończyć waszych rodziców ;-) Chociaż w tym momencie wiele osób powie, że cierpliwość jest ważna.

Powtarzanki i śpiewanki są przekrojem wszystkich liter od A do Z. Pierdziołce abecadło wpada w kieszeń. Coś pogmerał, powybierał i powstała opowieść jakich mało. Może jest ona nie po kolei, ale wszystkich rozweseli. Dzieciom kłania się więc:

R – jak rycerz

K- jak kleszcz

M – jak miś

I – jak impreza

G – jak gacie

J – jak Jerzy, który nie wierzy,

Z – jak zęby

czy Ż – jak żaba, która zazdrościła stonogom

Nie raz mówimy: Nie śmiej dziadku, z cudzego przypadku, czy: Kto gra w karty, ten ma łeb obdarty. Wiele powiedzonek zostało wykorzystane w niniejszej publikacji. Ponadto odnajdziemy wiersze autorstwa: Janiny Porazińskiej, Jana Chęcińskiego, Magdaleny Samozwaniec, czy Tadeusza Zyska. To także rymowanki Jana Kochanowskiego, Aleksandra Fredry i Mikołaja Reja. Publikacja uzupełniona jest kolorowymi rysunkami.

Gorąco polecam książkę, która uczy, bawi i rozwesela, bo przecież dla chcącego nie ma nic trudnego ;-)

także Katarzyna Żarska, już nie marudzi
bo się towarzystwo zanudzi ;-)

Wydawnictwo: ZYSK i S –KA
(nowość wydawnicza)

„… W Zakopanem na Zawracie
Baca bacy porwał gacie.
Nagle piknie się zrobiło,
Bo słoneczko zaświeciło …”

Abecadło Pana Pierdziołki” to zbiór krótkich rymowanek. Część z nich znałam, część była nowa — łączy je jedno absurdalny humor! Przeczytałam na spółkę z moją starszą córką (Martyna 9 lat),a młodsza (Kasia 5 lat) słuchała i rozpoznawała literki, także dla każdej znalazło się coś ciekawego. Same wierszyki żadnej z moich dziewczyn nie zgorszyły, chociaż dla młodszych czytelników trupy w szafie czy rycerz bez głowy mogą być zrozumiane dosłownie, dlatego najlepszym wyjściem jest najpierw przejrzeć ją samemu, a dopiero później poczytać dziecku, wtedy będziecie mieli wpływ na treści, które przekazujecie. Nie sposób nie zwrócić uwagi na ilustracje! Bardzo zdolna rysowniczka je robiła i idealnie współgrają z treścią, są dziecinne, ale w taki „dorosły” sposób :)
Ja polecam, ubawiłam się w tę naszą paskudną, jesienną pogodę.

• Dla dzieci
  • Dla dzieci naukowe
  • Inspekcja, zanim przeczytam dzieciom, których jeszcze nie mam.
  • .2019
  • LIDUSZKA