Abecadło Pierdziołki

Okładka książki Abecadło Pierdziołki
Katarzyna Cerazypraca zbiorowa Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Pan Pierdziołka (tom 5) literatura dziecięca
literatura dziecięca

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Zakazane wyliczanki

267 0 108

Ale ODLOT! Ale ODJAZD! Ale PETARDA! Ta książka jest prześwietna. Ktoś tu wpadł na GENIALNY pomysł i ja się pytam, dlaczego dopiero teraz trafiłam na Pana Pierdziołkę?!!! Jestem oszalała z zadowolenia, bo tyle frajdy dawno już nie miałam z książki. Prawdziwej, czystej, niczym nie zakłóconej frajdy.
Powiecie: to przecież książka dla dzieci. A guzik prawda! Ja nawet sądzę, że ta książka jest bardziej dla dorosłych, niż dla dzieci. Zawiera zbiór wierszyków, których część pamiętam z dzieciństwa, a musicie wiedzieć, że mój dziadek był mistrzem wierszyków, śmiesznych, miły i rubasznych. Tak ciepło mi się na serduszku zrobiło za sprawą tej książki...
Zupełnie nie rozumiem tych, co piszą, że to zbiór czyichś tekstów, że zupełna pomyłka. Lidzie! Ale to takie miało być, to miał być zbiór powiedzonek, wierszyków, śpiewanek przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Niektóre zabawne inne wręcz gorszące - i co z tego! Kiedy to jest świetne!
"ABECADŁO Pierdziołki" jest bodaj najświeższym tomem w tej "pierdziołkowej" serii i tutaj projektanci posłużyli się literkami, by wprowadzić nas w świt dawnych łamańców, rymowanek i słownych zakrętasów. Mnie najbardziej podoba się literka T jak TRUPKI - to jest mega, mega, mega rewelacyjne. Tak, wiem, pewnie piszę jak połamaniec, ale to taka książka, że zachwyt bierze górę. Nie jest to oczywiście literatura piękna - to proste rymy i tak jak wspomniałam, czasem nawet rubaszne, ale z tyłu mamy w kółeczku ZA ZGODĄ RODZICÓW, a poza tym nie bądźmy już tacy świętoszkowaci i śmiertelnie poważni.
No i jeszcze coś. Coś o czy mnie można nie wspomnieć, bo toż jest element wielkiej kreacji - ILUSTRACJE Kasi Cerazy. No czapki z głów! Pani Kasiu świetna robota! Idealnie uchwycony prześmiewczy, wyostrzony klimacik całości. ogromnie mi się podobają te Pani obrazy.

8/10
rewelacja
tom 5
seria Pan Pierdziołka
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Powiecie: to przecież książka dla dzieci. A guzik prawda! Ja nawet sądzę, że...

Śmiałam się w głos. Wierszyki i rymowanki świetnie dobrane, do tego ilustracje trafiające w punkt. Jestem na tak!

„Abecadło Pierdziołki” przeczytaliśmy na jedno posiedzenie. Bawiłyśmy się w trakcie czytania przednio. Aurelka poznała mnóstwo nowych rymowanek, a ja sporo z nich sobie odświeżyłam, chociaż oczywiście były i takie, które czytałam po raz pierwszy. „Abecadło Pierdziołki” to ciekawa propozycja, pomysł na niebanalny prezent i gwarancja świetnej rozrywki. Jesteście zaintrygowani?

Abecadło z szafy spadłoI Pierdziołce w kieszeń wpadło.Coś pogmerał, powybierał,I tak oto nam powstałoAbecadło jakich mało.Może jest nie po kolei,Za to wszystkich rozweseli.1

Uwielbiamy czytać rymowanki. Mamy mnóstwo książeczek z wierszykami o zwierzątkach, to chyba najpopularniejszy motyw w książkach dla dzieci, więc rymowanki o literkach uznałam za dobrą odmianę. Zachęcające było również to, że to kolejna odsłona przygód Pana Pierdziołki, co oznacza, że seria się przyjęła. Będzie więc znowu śmiech, chichotanie, figle i zabawa, ale przy okazji także nauka 2 - to obiecuje wydawca, a czujne oko matki postanowiło to zweryfikować.

Moja opinia
Nie będę owijać w bawełnę, że oczekiwania przerosły rzeczywistość. Pisząc teksty na bloga staram się podejść do sprawy maksymalnie obiektywnie i przedstawić mocne i słabe strony książki. Tym co ma wyróżniać rymowanki Pana Pierdziołki miało być poczucie humor Miały to być zabawne, ale też zakazane wierszyki. Coś co można czytać w sekrecie przed rodzicami. Mała próbka, wierszyk o literce Z jak zakupy.

Poszła mucha na zakupy,chciała kupić kilo kupy,lecz jej kupy nie sprzedali,tylko bąka wąchać dali.3

Przyznam, że kiedy miałam 5 lat mogłoby mi się to spodobać. Oczami wyobraźni widzę jak biegam z koleżankami po podwórku i wykrzykuję podobne wstrętne teksty. Nie wszystkie, ale większość rymowanek jest utrzymana w podobnej konwencji – bączki, smrodki, pupy, glutki.

Poziom żartu mogę tym wierszykom wybaczyć, bo dzieciom mogą się one przypaść do gustu, ale są dwie inne rzeczy, które zakuły mnie w oczy. Odpowiedzmy sobie na pytanie po co czytamy. Ma to rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty i słownictwo.

Dwa cymbały se leciały,
No bo yeti złapać miały.(...)4

Moja mama długie miesiące wybijała mi z głowy to nieszczęsne se. Nie byłam świadoma, że często używam tego słowa. Bardzo łatwo wchodzą w krew pewne nawyki, a potem trudno się ich pozbyć. Bardzo proszę, szczególnie autorów książek dla dzieci o dbanie o poprawność języka. Nie trzeba wypowiadać się trzynastozgłoskowcem, ale jakieś minimum poprawności językowej powinno zostać zachowane.

Jak jedziesz baranie?! Chcesz skończyć na ścianie?!5

Mój mąż jest typem kierowcy, który niewybrednie komentuje umiejętności pozostałych uczestników ruchu. Często zwracam mu uwagę, żeby hamował się przy córce, żeby nie podłapała podobnych odzywek. W jakim świetle postawiłoby mnie czytanie dziecku podobnej rymowanki? ;) To tylko przykład na zobrazowanie pewnej kwestii. Bardzo lubię, kiedy literatura dziecięca niesie pozytywne wartości. Liczę się z tym, że moje dziecko podłapie na podwórku brzydkie słowa, ale nie mam ochoty sama mu podsuwać cymbała, barana czy niedojdy.

Kilka słów o warstwie wizualnej książki.
Wydana została w formacie A4 i twardej okładce. Ilustracje są bogate i kolorowe. Tradycyjnie wstawiam zdjęcia, żebyście mogli ocenić, czy wam się podobają. Moim zdaniem, jest ich za dużo. Kompozycja jest chaotyczna. Przeglądając książkę odczułam na własnej skórze (a może umyśle), co oznacza termin przebodźcowanie.

Podsumowanie
Przyznać trzeba, że wydawca miał nawet oryginalny pomysł na zbór wierszyków. Dzieci mogą śmieszyć zakazane rymowanki. Pan Pierdziołka jednak sam sugeruje aby rodzice ostemplowali wierszyki które możne dziecko przeczytać.6 Nasz egzemplarz powędruje chyba do osiedlowej biblioteki. Być może uda mu się ominąć cenzurę innych rodziców.

1Abecadło Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki, il. Kasia Cerazy, Wydawnictwo Zysk i s-ka, Poznań 2019, s. 3.
2https://sklep.zysk.com.pl/abecadlo-pierdziolki.html [dostęp: 16.10.2019 r.]
3Abecadło Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki, dz. cyt., s. 44.
4Tamże, s. 41.
5Tamże, s. 19.
6Fragment opisu z okładki.

[asiaczytasia.blogspot.com]

www.ujrzecslowa.pl

Jak wiadomo, w moim domu jest mały szkrab, który pomimo skończenia dopiero roku, bardzo chętnie łapie za jakiekolwiek książki. Biblioteczka córki powoli dobija liczebnością do mojej własnej i niezmiernie mnie cieszy fakt, że książki dla dzieci są tak różnorodne.

O serii Pana Pierdziołki słyszałam nie raz, przewinęły mi się to tu to tam, jednak nigdy do żadnej nie zaglądałam. Postanowiłam spróbować i jestem zachwycona. Oczywiście córka, jedynie ogląda obrazki i przewraca kartki w celu wskazania mi tekstu, który powinnam jej przeczytać. Abecadło Pierdziołki jest różnorodne i mnie, jako osobie już dorosłej, wyliczanki i rymowanki wprawiają w dobry nastrój. Ta pozycja jest dość niegrzeczna, jeżeli tak to mogę ująć. Jest to zdecydowanie kontrowersyjna lektura, którą jedni polubią, a drudzy nie. Ale myślę, że właśnie takie jest życie.

Sama za młodu, na podwórku wraz z koleżankami i kolegami, prześcigaliśmy się w mówieniu jak najzabawniejszego wierszyka, który często gęsto nie miał odzwierciedlenia w rzeczywistości. A jeżeli znalazło się w nim słowo "zakazane" tym lepiej i większy śmiech. Taka jest natura dzieci, i ja to całkowicie rozumiem i szanuję.

Więc nie oszukujmy się, wierszyki o Hitlerze, czy mordowaniu mogłyby się wydawać nie na miejscu, ale sądzę że wszystko jest dla ludzi, więc też dla dzieci. To od naszego wychowania zależy jak dziecko do nich podejdzie i jak je zinterpretujemy. Oczywiście znajdują się tu też wierszyki, które bawią nas, dorosłych, bo są w nich użyte słowa, lub odwołują się do sytuacji, których dziecko nie jest jeszcze w stanie zrozumieć. Ale takie zagrywki są również w bajkach, które dzieci oglądają w telewizorze. Spróbujcie czasem się przysłuchać i czy nie jest tak, że bajki i wypowiedzi bohaterów odbieracie trochę inaczej niż wtedy gdy byliście mali?

Dzieci bawi wszystko, coś co dla nas nie jest tematem do śmiechu. Bo wypowiadając wśród dzieci słowo kupa, śmieją się do rozpuku, a my chowamy głowę między kołnierzyk i udajemy, że nas tu nie ma. Powinniśmy się otworzyć na rzeczy codzienne i te, w szczególności dla najmłodszych całkowicie normalne. Od tego są te wierszyki i mam nadzieję, że i wam przypadną do gustu.

www.ujrzecslowa.pl

Abecadło Pierdziołki pomoże waszym dzieciom zapoznać się z alfabetem poprzez całą masę zabawnych wierszyków i śpiewanek. Książka jest niezwykle kolorowa i posiada zwariowane ilustracje. Jest to na pewno zakręcona pozycja. Wyróżnia się mocno spośród innych. Można się przy niej nieźle uśmiać i gwarantuje dobrą zabawę.
Jednak dla mnie niektóre rymowanki były niestosowne. Wiem, że trzeba mieć dystans i od małego przygotować dziecko do takich "tekstów", ale ja jednak się jeszcze wstrzymam na długo 🤭

Jednak dla mnie niektóre rymowanki były niestosowne. Wiem,...

„… W Zakopanem na Zawracie
Baca bacy porwał gacie.
Nagle piknie się zrobiło,
Bo słoneczko zaświeciło …”

Każde dziecko potrzebuje uwagi i zainteresowania. Wszystko podobno zaczyna się w dzieciństwie. Kiedy to mała dziewczynka naśladuje mamę, która maluje usta szminką, a chłopiec tatę, który naprawia samochód. Wiele osób pyta, jakie to książki są odpowiednie dla dzieci? Z całą pewnością te kolorowe, pozytywne, z historią zawierającą morał.

Kiedy trzymają się kogoś żarty mówimy, że to urodzony showman. Podobnie jest z książką, którą trzymam w ręku. Każdy wierszyk, anegdota i spostrzeżenie dobrane są ze smakiem. Dziecko jednocześnie bawi się i uczy.

Wujcio Pierdziołka postanawia nauczyć czegoś Wasze dzieci. Z szafy spadło na niego abecadło. Sam jako dziecko lubił czytać rzeczy zakazane, a jego rodzice kręcili nosem. Na książce znajduje się taki specjalny stempelek – „Za zgodą rodzica”. W książeczce znajdują się takie wierszyki, które można przeczytać już teraz, inne natomiast kiedy dorośniecie. Tak Kochani ;-) Sądzę, że to dobre rozwiązanie ponieważ pytania – Dlaczego? Po co? Na co? mogłyby wykończyć waszych rodziców ;-) Chociaż w tym momencie wiele osób powie, że cierpliwość jest ważna.

Powtarzanki i śpiewanki są przekrojem wszystkich liter od A do Z. Pierdziołce abecadło wpada w kieszeń. Coś pogmerał, powybierał i powstała opowieść jakich mało. Może jest ona nie po kolei, ale wszystkich rozweseli. Dzieciom kłania się więc:

R – jak rycerz

K- jak kleszcz

M – jak miś

I – jak impreza

G – jak gacie

J – jak Jerzy, który nie wierzy,

Z – jak zęby

czy Ż – jak żaba, która zazdrościła stonogom

Nie raz mówimy: Nie śmiej dziadku, z cudzego przypadku, czy: Kto gra w karty, ten ma łeb obdarty. Wiele powiedzonek zostało wykorzystane w niniejszej publikacji. Ponadto odnajdziemy wiersze autorstwa: Janiny Porazińskiej, Jana Chęcińskiego, Magdaleny Samozwaniec, czy Tadeusza Zyska. To także rymowanki Jana Kochanowskiego, Aleksandra Fredry i Mikołaja Reja. Publikacja uzupełniona jest kolorowymi rysunkami.

Gorąco polecam książkę, która uczy, bawi i rozwesela, bo przecież dla chcącego nie ma nic trudnego ;-)

także Katarzyna Żarska, już nie marudzi
bo się towarzystwo zanudzi ;-)

Wydawnictwo: ZYSK i S –KA
(nowość wydawnicza)

„… W Zakopanem na Zawracie
Baca bacy porwał gacie.
Nagle piknie się zrobiło,
Bo słoneczko zaświeciło …”

Abecadło Pana Pierdziołki” to zbiór krótkich rymowanek. Część z nich znałam, część była nowa — łączy je jedno absurdalny humor! Przeczytałam na spółkę z moją starszą córką (Martyna 9 lat), a młodsza (Kasia 5 lat) słuchała i rozpoznawała literki, także dla każdej znalazło się coś ciekawego. Same wierszyki żadnej z moich dziewczyn nie zgorszyły, chociaż dla młodszych czytelników trupy w szafie czy rycerz bez głowy mogą być zrozumiane dosłownie, dlatego najlepszym wyjściem jest najpierw przejrzeć ją samemu, a dopiero później poczytać dziecku, wtedy będziecie mieli wpływ na treści, które przekazujecie. Nie sposób nie zwrócić uwagi na ilustracje! Bardzo zdolna rysowniczka je robiła i idealnie współgrają z treścią, są dziecinne, ale w taki „dorosły” sposób :)
Ja polecam, ubawiłam się w tę naszą paskudną, jesienną pogodę.

Wiecie co lubię w książkach i literaturze najbardziej? Jej różnorodność i możliwość dopasowania pod najróżniejsze gusta. Są książki, których głównym celem jest edukacja, są takie które mają nas wzruszyć i poruszyć. Są te, czytane pod kołdrą z wypiekami na twarzy, są inne, które ubogacają nasz język i poszerzają horyzonty. Są też takie, które mają nas przede wszystkim bawić i te, które można zaliczyć do tzw. "guilty pleasure"🤭

"Abecadło Pierdziołki" to książka, której nie przeczytam moim dzieciom- przynajmniej na razie. W moim odczuciu są jeszcze za małe na niektóre umieszczone w niej wierszyki, choć niewątpliwie właśnie te zapamiętałyby najszybciej 🙈😂🙈
Pomijając jednak ten fakt, sama podczas lektury ubawiłam się bardzo. Choć żeby przeczytać tę pozycję, trzeba do niej podejść z dużym dystansem - głównie do siebie. Wierszyki o kupie💩, bąkach czy tępych osiłkach to nie jest może literatura górnych lotów, jednak mi przypomniały nieco własne dzieciństwo. Kto bowiem nie pamięta tych nie zawsze grzecznych i "ładnych" wyliczanek, skandowanych chóralnie pod blokiem?
Pierdziołka mimo swojej kontrowersyjności i momentami dostrzegalnej absurdalności mnie rozbawił.

Nie napiszę czy polecam czy odradzam tę książkę. Napiszę, zastanówcie się sami, na ile Wasz osobisty dystans do siebie i świata pozwoli Wam na jej poznanie.

feminadomi.blogspot.com
Czy naprawdę musimy dziecku czytać o kupach, bąkach, spadających głowach, uczyć zwrotów typu: ty baranie? Po co? W jakim celu sprowadzać jego chłonny umysł do takiego prymitywizmu? Ja wychodzę z założenia, że książki mają ubogacać świat dziecka, poszerzać horyzonty, pokazywać piękno. Szczerze mówiąc nie wiem, po co zamieszczać w książce dla dzieci takie niestosowne teksty? Jaki ma być tego cel? Oczywiście są dzieci, które rozbawią teksty o kupach itp. sprawach, ale czy to znaczy, że sami mamy je im podsuwać?

feminadomi.blogspot.com

Dodaj cytat z książki Abecadło Pierdziołki