Na mogiłach przyjaciów

Okładka książki Na mogiłach przyjaciów Karol Popiel
Okładka książki Na mogiłach przyjaciów
Karol Popiel Wydawnictwo: Odnova Limited, Odnowa biografia, autobiografia, pamiętnik
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Odnova Limited, Odnowa
Data wydania:
1966-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1966-01-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Przewrót majowy 1926 w relacjach i dokumentach Henryk Comte, Kajetan Czarkowski-Golejewski, Jan Dębski, Roman Dmowski, Stanisław Głąbiński, Henryk Piątkowski, Karol Popiel, Adam Pragier, Wincenty Witos
Ocena 0,0
Przewrót majow... Henryk Comte, Kajet...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
650
645

Na półkach:

Karol Popiel w 1966 roku, w Londynie, wspomina nieżyjących już działaczy "Unii" i Stronnictwa Pracy. Na pozór wyglądało to na zbiór wspomnień i nekrologów. W miarę czytani stało się dla mnie jednak ewidentne, że ta książka to jest zupełnie coś innego. To jest swego rodzaju rozliczenie z Powstaniem Warszawskim.

Stronnictwo Pracy, które powstało w 1937 roku jako połączenie kilku partii chrześcijańsko-demokratycznych dziś jest chyba najmniej znaną z partii przedwojennych i wojennych. PPS, SN i SL niewątpliwie bardziej się utrwaliły. Ale jednak SP odgrywało w czasie okupacji chyba ważniejszą rolę w budowie cywilnych struktur państwa podziemnego. Wystarczy sprawdzić kim byli delegaci rządu na kraj i od razu widać, że SP gało pierwsze skrzypce. SP podjęło też po wojnie próbę legalnej działalności w Polsce, podobnie jak mikołajczykowskie SL, i ta próba skończyła się jeszcze tragiczniej niż próba ludowców.

Karol Popiel (i inni działacze SP również) nie waha się nazywać decyzji o rozpoczęciu powstania "wojskowym zamachem stanu" podjętym przeciwko władzom cywilnym. Wojskowi, według niego, w tajemnicy budowali struktury dublujące struktury cywilne, które w momencie wybuchu powstania zawłaszczyły sobie przewidziane dla cywili role a samym cywilom uniemożliwiły podjęcie działań. Dopiero, kiedy po kilku dniach powstanie okazało się być oczywistą klęską, wojskowi łaskawie przekazali funkcje władzom państwa podziemnego, żeby podzielić się odpowiedzialnością.

To jest zbiór urywków i - niestety - nie widać z nich całego obrazu ale i tak to co widać, jest zupełnie inne niż to co pokazywano już po wojnie, zarówno ze strony władz PRL-u jak ze strony londyńczyków.

"W dniach Powstania milczenie było konieczne, bo to byłaby dla ludności miasta i żołnierzy zbyt bolesna, a dla nieudanych zamachowców niebezpieczna prawda. Wtedy trzeba było zacisnąć zęby i stanąć do pracy, jakby wszystko było w zupełnym porządku.

"To uzgodnione milczenie trwa do dzisiejszego dnia, ale kiedyś trzeba je przerwać. Nie można w nieskończoność ciągnąć umowy fałszującej prawdę o 1944 roku."

Karol Popiel w 1966 roku, w Londynie, wspomina nieżyjących już działaczy "Unii" i Stronnictwa Pracy. Na pozór wyglądało to na zbiór wspomnień i nekrologów. W miarę czytani stało się dla mnie jednak ewidentne, że ta książka to jest zupełnie coś innego. To jest swego rodzaju rozliczenie z Powstaniem Warszawskim.

Stronnictwo Pracy, które powstało w 1937 roku jako połączenie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Z polecenia
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na mogiłach przyjaciów


Podobne książki

Przeczytaj także