Brisingr

Okładka książki Brisingr
Christopher Paolini Wydawnictwo: Mag Cykl: Dziedzictwo (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
2011-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Na półkach: , , , , , ,

Brisingr to trzeci tom historii Eragona i jego smoczycy Saphiry. Wydarzenia są na podobnym poziomie, co w poprzednich częściach, a autor zaskakuje zwrotami akcji. Momentami jednak byłam znużona tą opowieścią. Jest tu mnóstwo opisów, które na spokojnie mogłyby zostać pominięte, dzięki temu książkę czytałoby się szybciej. Niektóre wątki zostały równie szybko zakończone, co zaczęte. Ich również mogłoby nie być, bo nie wnosiły wiele do fabuły.

Jest tu naprawdę dużo polityki, rożnych układów pomiędzy rasami. Autor w tej części jeszcze bardziej przybliża urgalów i ich kulturę. Na początku można było odbierać ich jako tych złych, ale ten tom pokazuje, że nie są oni tylko złymi istotami. Mają swoje pobudki, przez które postępują tak, a nie inaczej.

W tej części można zaobserwować również dużo zmian, jakie zachodzą w bohaterach w trakcie wojny. Najbardziej widać to u Rorana, z którego perspektywy Christopher Paolini przedstawiał momentami historię. Nie podobało mi się jednak to, że Roran został ukazany niemal jako bóstwo, które zawsze odnosi sukces i należy się go słuchać. No i jeszcze co do samego Eragona, to jego postać działała mi trochę na nerwy.

Poprzednia część podobała mi się bardziej, ta troszkę zniechęca do sięgania po ostatni tom.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Narracja / Styl / Humor 7/10
Przesłanie / Problematyka 8/10
Klimat / Subiektywne odczucia 8/10

PODSUMOWUJĄC 8/10

Muszę przyznać, że popłakałam się na tej części. Ciężko było mi pożegnać się z pewnymi postaciami. Ciężki żywot smoczego jeźdźca, a także czytelnika tej historii. Pomimo tego książka zawiera to co lubię. Ciągłą akcję, barwne postaci i doskonały obraz wydarzeń oraz miejsc, w których te się rozgrywają.

Nim dalsza część, tym bardziej zadziwia mnie co jeszcze autor można wymyślić. Książka jest nieprzewidywalna, mimo czego można się domyślić. Teraz zabieram się za ostatnią część, z jeszcze większą ciekawością niż się spodziewałam.
Czy zły król wreszcie zginie?

Czy zły król wreszcie zginie?

Lepsza od poprzedniej części dużo więcej się dzieję, ale powinna być 100-200 stron cieńsza. Wtedy by nie nużyła tak bardzo w niektórych momentach.

Równia pochyła.... Chyba te słowa najlepiej opisują serię "Dziedzictwo" Paoliniego. Każda książka słabsza od poprzedniej. Fabuła nie jest zła, autor stara się rozwijać opisywany świat, ale błędy nastolatka, który napisał pierwszą powieść z każdą kolejną zbierają swoje żniwo. Słaby fundament nie pozwala na to, żeby ta seria wzniosła się ponad zwykłą przeciętność. Mnóstwo zwrotów akcji i wydarzeń, ale większość z nich jest mało ciekawa. Paolini zamyka już niektóre wątki powieści, ale mimo, że robi to w sposób dość interesujący, to w szerszej perspektywie całość jest mało zajmująca. Postacie nabierają pewnej głębi, ale dalej są żałośnie płaskie. Relacje między bohaterami i intrygi polityczne - czyli niemała część całej książki byłby dobre, gdybym nie czytał wielu autorów, którzy robią to znacznie lepiej.

Nie wiem na ile jest to wina tłumaczenia oryginału, ale wszystko wskazuje na to, że jest to po prostu słabo napisana powieść. Ciekawy świat i wciągająca historia, lecz postacie płaskie i infantylne.

No coraz lepiej. Naprawdę mnie interesują wszystkie wątki. Totalnie nie mam nic przeciwko takim długim książkom.
Jedynie Nasauda czasem irytuje XD

Jedynie Nasauda czasem irytuje XD

Cud, miód i orzeszki. Momentami smutna, ale poza tym - naprawdę fajna.

Cud, miód i orzeszki. Momentami smutna, ale poza tym - naprawdę fajna.

Akcja w tej powieści zwalnia na rzecz poszerzenia , rozbudowania fabuły i rozwiązania paru wątków.
Dużo tu polityki, oraz zabiegów nie koniecznie wpadających w moje gusta.
Koniec wieszczy epickie zakończenie, na które już nie mogę się doczekać

Dużo tu polityki, oraz zabiegów nie koniecznie wpadających w moje gusta.
Koniec wieszczy epickie zakończenie, na które już nie mogę się doczekać