Dziedzictwo amerykańskie

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Seria:
- Biblioteka Polska. Seria Czerwona
- Tytuł oryginału:
- American Beauty (1931)
- Wydawnictwo:
- Katolicki Ośrodek Wydawniczy "Veritas"
- Data wydania:
- 1959-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1959-01-01
- Liczba stron:
- 211
- Czas czytania
- 3 godz. 31 min.
- Język:
- polski
- Tłumacz:
- Mieczysław Lisiewicz
Autorka podjęła temat najbardziej istotny dla życia i kultury amerykańskiej, mianowicie mieszania się narodowości, które przyniósłszy ze swych krajów odmienne tradycje i zwyczaje, na nowej ziemi, w obliczu tych samych zadań, trudności i konieczności, formują nowy naród, mimo ogromnych, przynajmniej z pozoru, różnic historycznych i cywilizacyjnych.
Dziedzictwo amerykańskie zaczyna się w roku 1930, po czym autorka prowadzi nas w pradzieje Nowego Świata, w rok 1700, aby przez historię kilku pokoleń powrócić do chwili współczesnej.
Książka Edny Ferber posiada wysoką wartość literacką, ale w czytelniku polskim budzi szczególne zainteresowanie, ponieważ bohaterami jej są Amerykanie polskiego pochodzenia, ukazani jeszcze w tej fazie, kiedy uważali się raczej za Polaków niż za Amerykanów i kiedy celem ich osiedlenia w Stanach Zjednoczonych była przede wszystkim pomoc rodzinom pozostałym w "starym kraju".
Starożytna rodzina purytańska emigrantów z Anglii, z Kentu, osiedlona w stanie Connecticut, gdzie gospodaruje na roli uprawiając przede wszystkim tytoń, skutkiem szczególnych okoliczności podupada gospodarczo i bliska jest wymarcia, gdyby nie dopływ nowych sił biologicznych: chłopów polskich. Rodzinę Oakesów od wymarcia i upadku ratuje ratują Olszakowie. Ondy, czyli Jontek Olczak, zrazu parobek na folwarku Oakesów, bierze za żonę ostatnią z ich rodziny, młodziutką Temmie, i staje się dziedzicem rozległych włości. Ich syn Orrange dorasta już jako Amerykanin, dumny ze swego mieszanego pochodzenia.
Powieść Edny Ferber posiada wiele wątków historycznych, obyczajowych i psychologicznych, i trudno by streścić tę sagę rodową. Polacy widziani oczyma pisarki amerykańskiej posiadają wspaniałe zalety i dziwaczne wady. Niejedno w tym obrazie naszych emigrantów może nas zdziwić, ale i niejedno ucieszyć. Mimo wyraźnej przesady w opisach i przypisywaniu Polakom zwyczajów i zabobonów zgoła egzotycznych, i bodaj nikomu w Polsce nieznanych, Dziedzictwo amerykańskie warto przeczytać nie tylko dla zalet literackich powieści, ale także dlatego, aby wiedzieć jak nas widzą obcy, a zwłaszcza współobywatele nowej ojczyzny wielu milionów wychodźców i uchodźców znad Wisły, Odry, Warty, Niemna i Bugu.
Dziedzictwo amerykańskie ukazuje się w 350 rocznicę przybycia pierwszych osiedleńców polskich na ziemię amerykańską, do Jamestown.
*
Obwolutę projektowała Janina Chrzanowska.
Biblioteka Polska t. 42
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 3
- 1
OPINIE i DYSKUSJE