Renesans Psychodeliczny

Okładka książki Renesans Psychodeliczny Ben Sessa
Okładka książki Renesans Psychodeliczny
Ben Sessa Wydawnictwo: Okultura nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Psychedelic Renaissance
Okultura
2019-08-11
2019-08-11
Dariusz Misiuna, Maciej Czuchra
psychodeliki

Szczerze mówiąc: średnia. Pierwszych 300 stron przeczytałem w dwa dni, pozostałą 1/3 przewijałem - w pewnym momencie zrobiło się już zbyt monotonnie i monotematycznie, zaczął przeszkadzać chaos konstrukcyjny książki, mnogość malutkich podrozdzialików, wałkowanie po raz n-ty tej samej substancji czy wspominanie po raz n-ty któregoś badacza, potem kilkadziesiąt stron z biogramami naukowców i przegląd aktualnych badań, ziew.
Merytorycznie całkiem ok. Strasznie się obawiałem cóż za cuda i wydumki tu będą ponawypisywane - wydawnictwo Okultura wydaje książki ezoteryczne, okultystyczne i tym podobne, wykrywacz bullshitu cały czas na najczulszym poziomie, cały czas na czerwonym polu. Ale spoko. Autor okazał się naukowcem z formalnym wykształceniem medycznym (psychiatria),już na początku zaznaczył że nie wierzy w dowody anegdotyczne i inne historie typu pseudonauka i cudowne historie uduchowionych hipisów, za to polega na metodzie naukowej, więc dałem mu kredyt zaufania. Do tego sam jest użytkownikiem psychodelików, więc chyba jednak wie o czym pisze (ucieszyło mnie też, że przekazywane informacje nie kolidowały z moją prywatną wiedzą z innych źródeł),więc pod tym względem na plus: jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o psychodelikach ponad to co oferują media od 50 lat ("ho ho co za straszne narkotyki - wszyscy skończycie w rynsztoku!") i zapoznać się z bardziej współczesnymi ustaleniami na temat np. leczenia depresji psylocybiną, to trochę tego tu jest (ale nie za wiele, bo nie za wiele jest badań).
Z pewnością warto się tematem zainteresować, by nie tkwić w prohibicyjnych poglądach rodem z ubiegłego wieku i by móc z konkretną wiedzą w garści zacząć odczarowywać tę dziedzinę - po odczarowaniu marihuany psychodelikom należy się podobna rewolta.
(A tak to, mimo że książka jest średnia, to jest o niebo lepsza od niedawno wydanej popeliny pt. "Czy psychodeliki uratują świat?" M. Lorenca 😛 )

Bardzo dobra książka popularnonaukowa. Jest to historia psychodelików od starożytności, aż do czasów nam współczesnych przedstawiona w sposób fascynujący i ciekawy. Książka porusza temat medycznego zastosowania środków psychodelicznych.

Chyba najrzetelniejsza jeśli chodzi o przypisy i fakty książka traktująca o psychodelikach dostępna na rynku.

Idealna dla kogoś całkowicie zielonego w temacie. Książka z rodzaju tych ,które możemy podarować nieuświadomionym członkom rodziny bądź przyjaciołom.
Ludzie siedzący w temacie raczej nic nowego się z niej nie dowiedzą.

Momentami autor niepotrzebnie lawiruje w obszarze new age obniżając wartość naukową pozycji. Stosuje też liczne powtórzenia ,które rozwadniają treść.

Finalnie polecam ludziom zainteresowanym bądź(i) przestraszonym substancjami zmieniającymi świadomość.

Ludzie siedzący w temacie raczej nic nowego się z niej nie dowiedzą.

Momentami autor niepotrzebnie lawiruje w...

najrzetelniejsza książka o psychodelikach jaką czytałam!

najrzetelniejsza książka o psychodelikach jaką czytałam!

• Psychodela
  • Okultura