Nakręcana Pomarańcza

1995-01-01
Robert Stiller

Moja opinia tutaj:

Moja opinia tutaj:

Przez pierwsze strony bardzo trudno przebrnąć (ze względu na specyficzny język), ale potem w mózgu nagle coś "klika" i dalej już połyka się stronę za stroną. Wspomniany język powoduje, że książka jest prawdziwie unikalna i choćby z tego powodu warto ją przeczytać. Film Kubricka zupełnie nas tego pozbawił.

Wyrazy uznania dla tłumacza. Warty odnotowania jest fakt, że przygotował dwie wersje: polsko-rosyjską i polsko-angielską; ja czytałem tę drugą.

Wyrazy uznania dla tłumacza. Warty odnotowania jest fakt, że...

Kilka lat temu próbowałam się zmierzyć z treścią tej książki, ale odpuściłam, bo wymiękłam po kilku stronach, przy tym języku. Teraz podeszłam do audiobooka i poszło zdecydowanie łatwiej, ale i tak książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jak film. Język wciąż trochę irytował, choć nie w takim stopniu jak mnogość wyrazów dźwiękonaśladowczych, niczym w książeczce z obrazkami dla pięciolatków. Treść ogólnie ciekawa i nawet wciągająca, ale w moich oczach traci przez styl.

Choć Alex stara się przed rodzicami być przykładnym i uczynnym nastolatkiem, to jednak z nastaniem mroku wraz ze swoimi kolegami udaje się do miasta i popełnia tam wiele różnych przestępstw. Niebawem jednak oni go zdradzają, zaś sam chłopak trafia do więzienia. Chcąc wyjść stamtąd decyduje się na udział w eksperymencie resocjalizacyjnym, w wyniku którego staje się zupełnie innym człowiekiem. Zaczyna odżegnywać się od jakichkolwiek zachowań agresywnych oraz unikać kontaktu fizycznego z kobietami.

Przyznam się, że długo przymierzałem się do lektury tej powieści. Kiedy próbowałem do niej zajrzeć, czytałem zaledwie kilka stron, po czym odkładałem ją na bok. Przyznam się, że trochę od niej odpychał mnie język, jaki bowiem była pisana. Czytałem bowiem tylko i wyłącznie wersję A, która jest napisana slangiem polsko-angielskim i choć znałem i rozumiałem dużą większość anglicyzmów, to tak naprawdę czułem się przytłoczony ich nadmiarem.

Co do fabuły zaś uważam, że pomysł na nią był dobry. Mamy tutaj bohatera, który w wyniku eksperymentów zmienia się w zupełnie innego człowieka mającego zainteresowania odmienne od dotychczasowych, wręcz pozbawionego jakichkolwiek odruchów. Tutaj mamy motyw jednostki przeprogramowanej przez naukowców i polityków, który staje się praktycznie istotą przedmiotową, niezdolną do podejmowania jakichkolwiek decyzji oraz odruchów.To odróżnia ją od innych książek i jest jej zaletą. Czytając tę lekturę na myśl przychodziły mi bardzo często poddawane dyskusji koncepcje behawiorystów, którzy zakładali stymulowanie ludzkich zachowań za pomocą różnego rodzaju bodźców oraz systemu kar i nagród.

Jeśli zaś, chodzi o samą treść, to poza stylem w jaki sposób napisana jest książka, raziły mnie niektóre sceny (zwłaszcza w pierwszej części). Czasem wydały mi się aż za bardzo przesadzone. Miałem też problem z wczuciem się w klimat tej książki, co niestety zaważyło na mojej ogólnej ocenie, Jeśli chodzi o pomysł na fabułę, to uważam, że jest dobry. Jednakże jako całokształt, uważam, że książka ta mogłaby być lepsza.

Nie dla mnie.

Nie dla mnie.

Na półkach: , , , ,

Trudna lektura głównie z racji języka, będącego mieszanką polskiego i angielskiego (co jeszcze nie byłoby takie złe gdyby nie to, że angielskie słowa zapisywane są z polską fonetyką). Idzie jednak się przyzwyczaić, a nawet powiedziałbym, że się podoba. Sama ta forma zresztą jest treścią książki i po części pewną refleksją - kto wie czy i w rzeczywistym świecie nasz język nie będzie ewoluował w takim kierunku?

Sama treść dość oryginalna, lekko wstrząsająca... dziwi mnie, że w USA wydano książkę bez ostatniego rozdziału, de facto kluczowego i zmieniającego nieco finał, a co za tym idzie także przesłanie książki.

Każdy fan SF powinien obowiązkowo to znać.

Książka zrobiła na mnie duże wrażenie, mimo że z zarysem fabuły zapoznałam się wiele lat wcześniej oglądając film Kubricka. Muszę przyznać, że duży wpływ na mój odbiór miał fakt, że słuchałam audiobooka czytanego przez Krzysztofa Zalewskiego, który świetnie oddał dźwięczność, melodyjność i plastyczność języka, którym ta książka jest napisana.

Książka rewelacyjna!!!
Audiobook czytany przez pana Krzysztofa Zalewskiego genialny!!!

Książka rewelacyjna!!!
Audiobook czytany przez pana Krzysztofa Zalewskiego genialny!!!

kniga ta całkiem horror szoł, braciszkowie moi

kniga ta całkiem horror szoł, braciszkowie moi

Zaczęłam, ale muszę przerwać bo to zbyt męczące. Póki co makabra głupoty i nudy. Idiotyczny "ruski slang", prymitywne opisy pijackich rozrób. Antyutopia?? Jedna z najważniejszych książek XX wieku???? Czy raczej jakiś skacowany wid?

Dodaj cytat z książki Nakręcana Pomarańcza