Okładka książki Nie tytuł czyni imperium... Wielkie Księstwo Litewskie w perspektywie porównawczej socjologii historycznej imperiów Zenonas Norkus
Zenonas Norkus Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Księgarnia Akademicka
2019-07-01
2019-07-01
Katarzyna Korzeniewska
Litwa Historia Litwy Wielkie Księstwo Litewskie Imperium Litwa jako imperium

znakomita rzecz. Spojrzenie na WXL jako imperium w szerokiej perspektywie dziejowej i w kontekście historiograficznym.

Jako człowiek wychowany przez polską historiografię, nie zdawałem sobie sprawy z faktu, że punkt przełomowy jeśli chodzi o stosunek sił Moskwa/Rosja a Rzplita miał miejsce około roku 1500. Uświadomiłem to sobie dzięki tej książce.

Przełom XV i XVI wieku w polskiej nie tyle może historiografii, ile raczej popularnej wizji historycznej, traktowany jest jako okres nieważny. Nic się wtedy nie działo. Ot, rządzili bracia Olbracht i Aleksander, ale to było krótko i nic istotnego się nie zadziało.

Tymczasem z pracy Norkusa wynika, że właśnie wtedy Moskwa zyskała strategiczną przewagę. W rozejmie z 1503 WXL straciło 1/3 swojego terytorium, ok. 200 tys. km kwadratowych. Od tej pory to nie WXL ciążyło nad Moskwą, tylko Moskwa ciążyła nad WXL.

Szereg propozycji Norkusa jest dyskusyjnych, zwłaszcza przy próbie segmantacji historii WXL w schemacie rodzenia się / umacniania / kryzysu / upadku imperiów, zwłaszcza jego paralele między WXL a imperium hiszpańskim i potem brytyjskim wydają mi się mocno umowne. Niemniej przeczytałem z ogromną przyjemnością, to książka z gatunku takich, co otwierają zupełnie nową perspektywę.

Przełom XV i XVI wieku w...

Na półkach: , , , , , , ,

Czy Wielkie Księstwo Litewskie było imperium? Zaraz, a co to w ogóle jest imperium i jakimi cechami musi się charakteryzować? Jak wyglądała litewska ekspansja na Ruś? Czy pasywność Litwy doprowadziła do rozwoju Moskwy? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć w tej książce Z. Norkus, który opierając się na historycznej komparatystyce i kliometrii stara się zbadać imperialne cechy Wielkiego Księstwa Litewskiego i ocenić, czy, a jeśli tak, to kiedy, mogło ono być imperium. Przy okazji książka porusza sporo wątków z dziedziny historii idei, która w istocie blokowała nawet samą możliwość patrzenia na litewskie dzieje z takiej perspektywy. Praca Norkusa uświadomiła mi też, jak mało w istocie wiemy o dziejach Litwy i Rusi (a skutkiem tego również o dziejach Rzeczypospolitej). Bardzo odkrywcze i nowatorskie studium, ze wszech miar godne lektury. Oby więcej takich książek historycznych!

W internecie można też posłuchać dyskusji o książce z udziałem Autora:

• Nowożytność
  • Średniowiecze