rozwińzwiń

Nie tytuł czyni imperium... Wielkie Księstwo Litewskie w perspektywie porównawczej socjologii historycznej imperiów

Okładka książki Nie tytuł czyni imperium... Wielkie Księstwo Litewskie w perspektywie porównawczej socjologii historycznej imperiów Zenonas Norkus
Okładka książki Nie tytuł czyni imperium... Wielkie Księstwo Litewskie w perspektywie porównawczej socjologii historycznej imperiów
Zenonas Norkus Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
440 str. 7 godz. 20 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Księgarnia Akademicka
Data wydania:
2019-07-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-07-01
Liczba stron:
440
Czas czytania
7 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376382517
Tłumacz:
Katarzyna Korzeniewska
Tagi:
Litwa Historia Litwy Wielkie Księstwo Litewskie Imperium Litwa jako imperium
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
57
57

Na półkach:

znakomita rzecz. Spojrzenie na WXL jako imperium w szerokiej perspektywie dziejowej i w kontekście historiograficznym.

Jako człowiek wychowany przez polską historiografię, nie zdawałem sobie sprawy z faktu, że punkt przełomowy jeśli chodzi o stosunek sił Moskwa/Rosja a Rzplita miał miejsce około roku 1500. Uświadomiłem to sobie dzięki tej książce.

Przełom XV i XVI wieku w polskiej nie tyle może historiografii, ile raczej popularnej wizji historycznej, traktowany jest jako okres nieważny. Nic się wtedy nie działo. Ot, rządzili bracia Olbracht i Aleksander, ale to było krótko i nic istotnego się nie zadziało.

Tymczasem z pracy Norkusa wynika, że właśnie wtedy Moskwa zyskała strategiczną przewagę. W rozejmie z 1503 WXL straciło 1/3 swojego terytorium, ok. 200 tys. km kwadratowych. Od tej pory to nie WXL ciążyło nad Moskwą, tylko Moskwa ciążyła nad WXL.

Szereg propozycji Norkusa jest dyskusyjnych, zwłaszcza przy próbie segmantacji historii WXL w schemacie rodzenia się / umacniania / kryzysu / upadku imperiów, zwłaszcza jego paralele między WXL a imperium hiszpańskim i potem brytyjskim wydają mi się mocno umowne. Niemniej przeczytałem z ogromną przyjemnością, to książka z gatunku takich, co otwierają zupełnie nową perspektywę.

znakomita rzecz. Spojrzenie na WXL jako imperium w szerokiej perspektywie dziejowej i w kontekście historiograficznym.

Jako człowiek wychowany przez polską historiografię, nie zdawałem sobie sprawy z faktu, że punkt przełomowy jeśli chodzi o stosunek sił Moskwa/Rosja a Rzplita miał miejsce około roku 1500. Uświadomiłem to sobie dzięki tej książce.

Przełom XV i XVI wieku w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Czy Wielkie Księstwo Litewskie było imperium? Zaraz, a co to w ogóle jest imperium i jakimi cechami musi się charakteryzować? Jak wyglądała litewska ekspansja na Ruś? Czy pasywność Litwy doprowadziła do rozwoju Moskwy? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć w tej książce Z. Norkus, który opierając się na historycznej komparatystyce i kliometrii stara się zbadać imperialne cechy Wielkiego Księstwa Litewskiego i ocenić, czy, a jeśli tak, to kiedy, mogło ono być imperium. Przy okazji książka porusza sporo wątków z dziedziny historii idei, która w istocie blokowała nawet samą możliwość patrzenia na litewskie dzieje z takiej perspektywy. Praca Norkusa uświadomiła mi też, jak mało w istocie wiemy o dziejach Litwy i Rusi (a skutkiem tego również o dziejach Rzeczypospolitej). Bardzo odkrywcze i nowatorskie studium, ze wszech miar godne lektury. Oby więcej takich książek historycznych!

W internecie można też posłuchać dyskusji o książce z udziałem Autora:
https://www.youtube.com/watch?v=__2peNdqgtw

Czy Wielkie Księstwo Litewskie było imperium? Zaraz, a co to w ogóle jest imperium i jakimi cechami musi się charakteryzować? Jak wyglądała litewska ekspansja na Ruś? Czy pasywność Litwy doprowadziła do rozwoju Moskwy? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć w tej książce Z. Norkus, który opierając się na historycznej komparatystyce i kliometrii stara się zbadać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    3
  • Nowożytność
    2
  • Średniowiecze
    1
  • Historia - średniowiecze
    1
  • Rosja i Europa Wschodnia
    1
  • średniowiecze
    1
  • Akademicka
    1
  • Polska
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także