Co cię martwi?

Okładka książki Co cię martwi?
Sarah JenningsMolly Potter Wydawnictwo: Wydawnictwo TADAM poradniki
32 str. 32 min.
poradniki
Wydawnictwo TADAM
2019-09-02
2019-09-02
32 min.
Wojciech Górnaś
książka dla dzieci wydawnictwo tadam co cię martwi o emocjach pomoc

Świetna książeczka, która zdecydowanie powinna znaleźć się na półce w domu każdego małego czytelnika 👍. Zamartwianie się jest normalną rzeczą w życiu każdego człowieka. Każdy z nas radzi sobie na swój własny mniej lub bardziej specyficzny sposób. Jednak dzieci dopiero wchodzą w ten skomplikowany etap i czasem będą potrzebowały wsparcia i ukierunkowania w działaniu. To my, dorośli jesteśmy właśnie tym wsparciem, ale książka perfekcyjnie nam w tym pomoże. Na każdej ze stron autorka opisuje inny powód dziecięcych zmartwień (...gdy widzisz w tv coś strasznego, albo gdy ktoś Ci dokucza), a także uczucia jakie towarzyszą tym chwilom i wskazówki, które pozwolą na odnalezienie wyjścia z każdej z tych sytuacji. Cała treść jest bardzo dobrym materiałem do wszelkich rozmów z naszymi pociechami.
Mamy tu także słowniczek uczuć i krótki poradnik rozmawiania z dziećmi dla rodziców.

Chociaż bardzo byśmy chcieli to nie ochronimy naszych dzieci przed kłótnią, stresem, nieprzyjemnościami i przeciwnościami losu. Nie możemy zamknąć dziecka w kokonie bezpieczeństwa, ciepła i dobra, bo tak naprawdę zrobimy mu krzywdę... Najlepsze, co może zrobić odpowiedzialny i mądry rodzic, to nauczyć dziecko jak radzić sobie z niekomfortowymi sytuacjami, jak kłótnia z przyjacielem, choroba, kiedy ktoś dokucza, ktoś nie słucha albo wtedy, kiedy nasze dziecko nie ma się z kim bawić.

Lektura "Co cię martwi?" to doskonała baza do tego typu dyskusji. W bardzo przejrzysty sposób rozkłada na czynniki pierwsze najczęstsze sytuacje, w których nasze pociechy mogą czuć się zestresowane i zagubione. Po pierwsze (i bardzo ważne dla rodzica) wyłuszcza to, co nasze dziecko może czuć. Po drugie, co w związku z tymi uczuciami może pomyśleć. W końcu udziela praktycznych wskazówek jak poradzić sobie w danej sytuacji.

Książkę czytaliśmy wraz z moim sześcioletnim synkiem i zapoznając się z treścią odpowiadaliśmy na pytania. Po każdym dziale podpytywałam jaką naukę i dobrą radę wyciągnął z tekstu. Zwróciłam uwagę, że skupiał się głownie na sposobach rozwiązania problemu (ja z kolei na tym, co dziecko może czuć i myśleć), co bardzo mnie ucieszyło.

Oto szalenie inspirująca i ważna dla mnie konwersacja, która uzmysławia mi nad czym muszę popracować, aby Synek czul się pewnie i komfortowo.

Co zrobisz:

– Gdy ktoś robi ci wymówki, krzyczy na ciebie?

– To poprawiam się.

– Gdy masz nowa nauczycielkę? (a ma, bo właśnie zaczęliśmy przygodę ze szkołą)

– Ja się tym nie stresuję, więc nie wiem.

– Gdy widzisz w telewizji coś strasznego?

– Wyłączam telewizor oczywiście. I pilot chowam pod kanapę.

– Gdy coś sprawia ci trudność?

– Jutro to zrobię. (jak nastolatek normalnie ;))

– Gdy pokłócisz się z przyjacielem?

– Na chwilę się rozstać a potem wrócić. To wtedy będzie lepiej, bo nie będziemy zdenerwowani bo zdenerwowanie przechodzi.

– Gdy ktoś ci dokucza?

– Trzeba odejść.

– Gdy rodzice się kłócą?

– Mówię: "rodzice, nie kłóćcie się. Bo natrafi was zły los jak nie przestaniecie się kłócić".

– Gdy boisz się rzeczy, które nie są groźne – na przykład pająków w ciemności?

– Ja się tylko boję się leków które są niedobre. No i nie wiem co wtedy robię.

– Gdy ktoś ma coś, o czym marzysz?

– To najlepiej pójść i o tym zapomnieć, albo poprosić tego właściciela i na chwile dotknąć. Albo np.: jeśli rodzice to kupili i to dziecko tego nie chce, to można się zapytać czy to dziecko nam odda.

– Gdy nikt cie nie słucha?

– Trzeba powtórzyć pięćdziesiąt razy.

– Gdy nie masz się z kim bawić?

– O! Dzisiaj tak było, że wszyscy grali w głupią piłkę. A ja nie chciałem i podszedłem do Filipa, bo on też nie chciał grac i bawiliśmy się razem w coś innego – nie dotknij słońca.

– Gdy zachorujesz?

– Biorę pluszaki i siadam przy komputerku, żeby obejrzeć swoja ulubiona bajkę.

Świetna jest ta książka. Napisana bardzo przystępnym językiem, w jasny sposób przedstawia wcale nie takie łatwe sytuacje, a barwne ilustracje ułatwiają odbiór i przesłanie.

Na końcu książki znajduje się słownik uczuć oraz krótki poradnik dla dorosłych, który w kilku puntach zawiera rady jak rozmawiać z dzieckiem o ich zmartwieniach.

Najważniejsze jest to, aby dziecka i jego problemów nie bagatelizować, nie machać ręką "oj synku/córciu to nic takiego. Idź się pobawić". Bo o uczuciach trzeba rozmawiać, zwłaszcza o tych niewygodnych, trudniejszych, sprawiających, że nasze dzieci są smutne.

Lektura warta uwagi – dla rodziców i pedagogów.

Świetna książka do rozmów z dzieckiem, dodaje otuchy i proponuje rozwiązania. Dodatkowo zawiera świetnymi miniporadnik dla opiekunów.

Dodaj cytat z książki Co cię martwi?