Dzieciństwo

Okładka książki Dzieciństwo Maksym Gorki
Okładka książki Dzieciństwo
Maksym Gorki Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Biblioteka Trybuny Robotniczej literatura piękna
Biblioteka Trybuny Robotniczej
Czytelnik
1951-01-01
1951-01-01
Krystyna Bilska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

150 lat nas dzieli od tamtych czasów, a jakby to były lata świetlne. Ile taki dzieciak przeżył do 10. roku życia, to się dziś w glowie nie mieści. Ludzie prości, często brutalni i egoistyczni, oddani jak dzieci swoim namiętnościom, nawet żarty sobie nawzajem robili brutalne. Na tym tle dobroć szczególnie się mocno odciskała. Dlatego osoba Babci na całe życie wyratowała Autora z kręgu tej zawziętości i brutalności.
Mnóstwo niezwykle wyrazistych scen, pisanych lakonicznie, prawie jak scenariusz filmu. Ujęły mnie przy tym opisy przyrody - krótkie, stonowane i trafne, w których kilka słów potrafi wybrzmieć wyraziście - np. "jedwabny" brzeg Wołgi jesienią albo dźwięki po zmroku pełne lekkości jak płatki kwiatów opadające z drzewa.

Ciekawa opowieść o trudnym dzieciństwie autora. Niech Was nie zrazi fakt, że Maksym Gorki był sztandarowym pisarzem ZSRR (Tym bardziej, że zawsze chadzał własnymi ścieżkami). Znakomicie zarysowane są tu postaci Dziadka i Babci, którzy żyją obok siebie, ale w zupełnie innych światach i systemach wartości.

Nie ma tu wiele ckliwości, jest za to mnóstwo brutalności, a mimo to opis losów Cyganka i Grzegorza Iwanowicza wzbudza współczucie. Tragizm położenia głównego bohatera przeplata się z humorem sytuacyjnym. Najbardziej uderza jednak w tych wspomnieniach realizm: tradycje picia, wzajemnego mordobicia, katowania słabszych, nieustanne wojny domowe między mieszkańcami, dręczenie zwierząt, brak miłosierdzia dla niepełnosprawnych. Lektura obowiązkowa dla miłośników starych, dobrych czasów.

Nie ma tu wiele ckliwości, jest za to mnóstwo brutalności, a mimo to...

cudowne

cudowne

wspaniała

wspaniała

Wspaniała, pełna nostalgii książka Maksyma Gorkiego, który prezentuje w niej sposób bardzo szczery i subtelny obraz społeczeństwa rosyjskiego. Dla fanów literatury rosyjskiej pozycja obowiązkowa.
A tu fragment, który mnie urzekł:
,,Znacznie później zrozumiałem, że Rosjanie wskutek szarzyzny i ubóstwa swego życia w ogóle lubują się w nieszczęściu, bawią się nim jak dzieci i rzadko wstydzą się tego, że są nieszczęśliwi.
W bezgranicznej szarzyźnie życia i nieszczęście jest świętem, i pożar – zabawą; na pustej twarzy nawet szrama jest ozdobą…"

A tu fragment, który mnie urzekł:

• Literatura rosyjska
  • Literatura Rosyjska
  • 2023 Reading Challenge.
  • @Autobiografię,biografię,wywiady,dzienniki z podróży, pamiętniki, listy itp.
  • Serie/cykle

Maksym Gorki Dzieciństwo Zobacz więcej