Szpieg w domu miłości

Okładka książki Szpieg w domu miłości Anaïs Nin
Okładka książki Szpieg w domu miłości
Anaïs Nin Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Miniatury literatura obyczajowa, romans
Miniatury
A Spy in the House of Love (1954)
Wydawnictwo Literackie
1981-04-01
1981-04-01
Anna Esden-Tempska
mikropowieść

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka przytacza pewne porównanie do obrazu Duchampa "Akt schodzący po schodach". I gdy popatrzysz na ten obraz i czytasz książkę, to to wszystko staje się takie spójne, że aż przeraża. Jej utwory przesiąknięte są sztuką. Pomiędzy dźwięki, obrazy i słowo, wplata kobiece wrażenia, jej seksualność, rozterki, zwątpienie, bojaźń, skrawki miłości, marzenia, próby niezależności. Chociaż można nie zgadzać się z psychoanalizą, jakiej próbowała dokonać pisząc utwór, to doceniam szeroki wachlarz artystyczny. Jedna z lepszych książek jakie udało mi się przeczytać.

Studium kobiety, która zmienia kochanków jak rękawiczki w imię dziwnie pojętej wolności, na dodatek ma męża którego kocha ... Zupełnie nie wiem jak ocenić bohaterkę, skoro jej nie rozumiem. Na dodatek jest z tym bardzo nieszczęśliwa, snuje domysły i ma poczucie winy.Gęsta to proza, pełna oryginalnych skojarzeń, bohaterka "wiesza się na pępowinie przeszłości", mężczyznom na plaży "wznoszą się minarety" i "spływa po udach miód"...Seksu tu mnóstwo ale zawoalowanego, pełnego słów oraz poetyckich przenośni,słowem najczęściej używanym do określenia bohaterki i jej zmagań jest "pożądanie". Książka jest na jeden wieczór, można się po tej lekturze zastanawiać jaką skandalistką niewątpliwie była autorka, której na stałe przyklejono taką etykietkę... Może po lekturze jej dzienników będę mądrzejsza.

Nic szczegolnego.Ot zagmatfana psyhika glownej bohaterki,opisan na 100 straonach.Troszeczke rozczrowuje.

kim jest tytułowy szpieg w domu miłości? co popycha bohaterkę ku zdradzie?
sabina w pełni zdaje sobie sprawę ze swej mocy, mocy ukradkowych spojrzeń, mimowolnych gestów, odpowiedniego tembru głosu. wywiera silne wrażenie na mężczyznach, którzy ją interesują, i zwykle przyciąga ich ku sobie. jest uwodzicielką, złaknioną prawdziwego uczucia, kierującą się pokrętną logiką, wikłającą się w coraz to nowe gierki. jest w związku z mężczyzną, który jest jej osobą urzeczony. sabina w głębi ducha nie dojrzała do prawdziwej miłości. wciela się w różne role, gra - na ile jest dobrą aktorką? ustawicznie potrzebuje pobudzania zmysłów. zakochuje się w wyidealizowanym obrazie swego przyszłego kochanka, codzienność i proza życia nudzą ją. co rusz odzywają się ukryte lęki.
anais nin, jak zwykle, łączy bogactwo stylu z wnikliwym studium kobiecej psychiki - aż nazbyt wnikliwym, bo jak dobrze, że po świecie miota się niewiele kobiet takich jak sabina. poza zmysłowością tej lektury pojawia się wiele ciekawych uwag i spostrzeżeń.

kim jest tytułowy szpieg w domu miłości? co popycha bohaterkę ku zdradzie?

Z jednej strony rozczarowuje mnie niska ocena tej książki, z drugiej - niespecjalnie mnie dziwi. To nie jest powieść, w której akcję czytelnik śledzi z zapartym tchem, której fabuła ma koniec i początek - i choć nie wszystkim to odpowiada - to nie jest wada! Taka ta książka miała być - miała stworzyć portret kobiety, która nie potrafi (boi się?) kochać. To zlepek wspomnień po jej kochankach, opis uczuć, które towarzyszyły zdradzie i kobiece niezdecydowanie - niemożność porzucenia mężczyzny, przy którym jest bezpieczna, a jednocześnie tęsknota za szaloną namiętnością.
Według mnie te emocje opisane są bardzo dobrze, sugestywnie. Pięknie dobrane słowa, które budują niezwykłą atmosferę wydarzeń.
Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie nie dzięki porywającej fabule, ale właśnie obrazach w niej zawartych, opisach, które stymulują ludzką wyobraźnię.

Książka-fala. Nierówna, oniryczna, terapeutyczna.

Książka-fala. Nierówna, oniryczna, terapeutyczna.

Precyzyjny, niezwykle wyrafinowany język opisujący kobiece pożądanie, jego głębię, wyzwalającą moc, liryczne odchylenia. Nazywanie Nin "Henrym Millerem w spódnicy" jest krzywdzące. Dla niej.

skończyłam czytać i uśmiechnęłam się z poczuciem, że przeczytałam bardzo dobrą książkę - bardzo kobiecą i poetycką. już dawno lektura nie nie sprawiła mi takiej przyjemności.

• Literatura piękna
  • Literatura amerykańska