Niewygrana wojna. Sztuka wojenna Bohdana Chmielnickiego i innych dowódców kozackich w latach 1648-1651

Okładka książki Niewygrana wojna. Sztuka wojenna Bohdana Chmielnickiego i innych dowódców kozackich w latach 1648-1651 Ivan Gavryliuk
Okładka książki Niewygrana wojna. Sztuka wojenna Bohdana Chmielnickiego i innych dowódców kozackich w latach 1648-1651
Ivan Gavryliuk Wydawnictwo: Napoleon V historia
388 str. 6 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2019-08-21
Data 1. wyd. pol.:
2019-08-21
Liczba stron:
388
Czas czytania
6 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381780094
Tagi:
powstanie chmielnickiego kozackie wojny wojskowość staropolska
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
498
244

Na półkach: , , ,

Po kilkuletniej przerwie od tematyki kozackiej (nie liczę tutaj pozycji Krolla) postanowiłem przeczytać pozycję, którą wielu zachwalało. Krótki okres (1648-1651),a wiele się dzieje. Autor przedstawił pierwsze lata powstania Chmielnickiego, wraz z całością polityki i działaniami wojennymi. Masa opracowań i źródeł wraz z przedstawieniem stanu badań w różnych historiografiach pozwala nam na zobaczyć percepcję poszczególnych narodów na ten sam problem. To co widoczne jest u Gavryliuka to zdecydowanie wyważone podejście. Ciężko tu znaleźć wychwalanie czy też potępianie danej strony, mamy tu chłodną kalkulację i ocenę źródeł. Dość długo ją czytałem, jednak dwa ostatnie rozdziały dość szybko zostały pochłonięte. Co się nasuwa po lekturze? Że obie strony zmarnowały swoje szanse - Korona, gdyż gdyby nie liczne błędy, zwłaszcza na początku, mogła już pokonać powstanie i nie byłoby dalszych problemów. Kozacy - opierali się zbyt mocno na samych Tatarach, a w kilku kluczowych momentach zabrakło im środków, szczęścia i innych zmiennych, aby swój cel osiągnąć. Do tego dochodzi czynnik ludzki - osób, które kierowały wszystkimi stronami konfliktu. Możemy przyczepić się do Chmielnickiego, ale jednego nie można mu odebrać - gość świetnie poradził sobie z bardzo trudnym zadaniem, jakim było kierowanie buntownikami. Brak podobnego przywódcy po jego śmierci doprowadził do powolnego upadku tego chwiejnego tworu, jakim była Hetmańszczyzna. Książkę moim zdaniem warto przeczytać.

Po kilkuletniej przerwie od tematyki kozackiej (nie liczę tutaj pozycji Krolla) postanowiłem przeczytać pozycję, którą wielu zachwalało. Krótki okres (1648-1651),a wiele się dzieje. Autor przedstawił pierwsze lata powstania Chmielnickiego, wraz z całością polityki i działaniami wojennymi. Masa opracowań i źródeł wraz z przedstawieniem stanu badań w różnych historiografiach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
685
250

Na półkach: , , ,

Znakomita synteza dziejów pierwszych czterech lat walk z czasów Powstania Chmielnickiego. To doktorat autora przystosowany do wydania w formie książkowej, ale mimo naukowości czyta się go bardzo przyjemnie. Największą zaletą, obok oparcia narracji na bardzo bogatej bazie źródeł i literatury obu stron konfliktu, jest przedstawienie powstania z dość obiektywnych pozycji. Opisy bitew i kampanii nie ograniczają się do samych starć, dużo tu również ciekawych rozważań o ograniczeniach logistycznych, których dotąd nie było za wiele w literaturze dotyczącej powstania. Polecam.

PS. Rzeczywiście osoby bez znajomości cyrylicy będą miały problem z wieloma cytatami zamieszczonymi bez tłumaczenia, ale moim zdaniem umieszczenie ich w oryginalnych językach dodaje klimatu książce i przypomina o różnorodności etnicznej ówczesnej Rzeczypospolitej.

Znakomita synteza dziejów pierwszych czterech lat walk z czasów Powstania Chmielnickiego. To doktorat autora przystosowany do wydania w formie książkowej, ale mimo naukowości czyta się go bardzo przyjemnie. Największą zaletą, obok oparcia narracji na bardzo bogatej bazie źródeł i literatury obu stron konfliktu, jest przedstawienie powstania z dość obiektywnych pozycji....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1156
947

Na półkach: , ,

W chwili premiery tytuł nie wywołał u mnie większego zainteresowania, odbierałem go raczej jako pozycję skierowaną do osób bardziej zajmujących się tematyką XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Tymczasem, ogromne, pozytywne zaskoczenie, bo książka przedstawia dzieje Powstania Chmielnickiego w latach 1648-1651 od strony militarnej. Autor opisuje szereg starć wojny, między innymi Żółte Wody, Korsuń, Piławce, Zbaraż, Zborów, dwie bitwy pod Łojowem czy Beresteczko, zwracając zwłaszcza uwagę na rozwój strategii i myśli operacyjnej Bohdana Chmielnickiego oraz innych dowódców kozackich. Trzeba podkreślić obiektywne podejście autora do tematu. Książka oparta została na polskich, ukraińskich, białoruskich źródłach oraz literaturze, więc Gavryliuk w wyważony sposób konfrontuje dotychczasowe ustalenia historyków obu stron konfliktu. Cieszy również dobra znajomość przez autora polskiej literatury, zwłaszcza tej z ostatnich lat, można więc powiedzieć, że poza ciekawym i nowatorskim spojrzeniem na temat kozackiej wojskowości, książka prezentuje też swoisty przegląd najnowszego stanu badań dotyczących działań wojennych w latach 1648-1651. Docenić należy także bardzo dobre wydanie pozycja, która zawiera kilkanaście ilustracji, map oraz indeks osobowy. Dla mnie minusem jest kwestia nieprzetłumaczenia cytatów z prac historyków ukraińskich, białoruskich i rosyjskich na język polski, lecz pozostawienie ich w oryginalnym brzmieniu w tekście głównym, co osobom kiepsko znającym cyrylicę może stwarzać duże problemy.

W chwili premiery tytuł nie wywołał u mnie większego zainteresowania, odbierałem go raczej jako pozycję skierowaną do osób bardziej zajmujących się tematyką XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Tymczasem, ogromne, pozytywne zaskoczenie, bo książka przedstawia dzieje Powstania Chmielnickiego w latach 1648-1651 od strony militarnej. Autor opisuje szereg starć wojny, między innymi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    9
  • Historia
    4
  • Historia Polski
    2
  • Nowożytność
    2
  • Ulubione
    1
  • 12 Historia: XVII w.
    1
  • E-Booki
    1
  • Historia: Nowożytność
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne