Śmiertelne oczyszczenie

Okładka książki Śmiertelne oczyszczenie Agata Polte
Okładka książki Śmiertelne oczyszczenie
Agata Polte Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Żmije (tom 1) fantasy, science fiction
Żmije (tom 1)
Zysk i S-ka
2019-10-01
2019-10-01
urban fantasy science fiction walka miłość zemsta

Po kilku % odpuściłem. Nie dałem rady....

Po kilku % odpuściłem. Nie dałem rady....

Mam wrażenie, że trafiłem na kolejną książkę typu "To niewłaściwy gatunek dla tej autorki". Zabawa fantastyką niekoniecznie się tu opłaciła, bo pani Polte lepiej radzi sobie przy innych typach powieści. Czuć, że czegoś tu zabrakło. Nie było źle, ale bez fajerwerków, mimo ciągle pędzącej akcji. Może to właśnie pęd za nią sprawił, że poczułem przesyt: za dużo akcji, a za mało informacji o świecie, zwłaszcza, że ten tak bardzo różni się od naszego.

Nie dotrwałam nawet do połowy. Pomijając akcję, brakuje w tej książce głębi. Albo czegoś, dzięki czemu historia by mnie choć trochę wciągnęła.

Bardzo dobra powieść z gatunku urban fantasy. Początkowo nie zapowiadała się na emocjonującą książkę, już, już miałam odłożyć ją na później i ... dobrze, że zdecydowałam się na kolejne rozdziały... bo tam intryga się zapętliła, powieść nabrała charakteru i fantazji. Akcja skoczyła na poziom super dynamiczny i wciągający, w końcu polubiłam bohaterów. I zanurzyłam się w tę opowieść. Chwilami brutalną, mocną i krwistą. Jako miłą odmianę przyjęłam brak wątków erotyczno-miłosnych:) I z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg historii Obdarzonych.

Polskiej fantastyki nie czytam praktycznie wcale. Ogólnie nie szaleje jakoś za tym gatunkiem ale czasami trafi się taka książka, że po prostu muszę ją przeczytać. I tak właśnie było ze „Śmiertelnym oczyszczeniem”. Nie dość, że miała świetny opis to jeszcze tyle osób ją sobie chwaliło. Po przeczytaniu pierwszych stu stron totalnie wkręciłam się w fabułę, która swoją drogą była świetna - przemyślana i z takimi zwrotami akcji, że aż żal było ją odkładać.
Kai, główna bohaterka, skradła moje serce od pierwszej storny. Nie była kolejną użalającą się nad sobą dziewczynką tylko silną babką niedającą nadmuchać sobie w kaszę.
Jedyne czego mi brakowało to jakiegoś fajnego wątku miłosnego ale może coś rozkręci się w kolejnych tomach 🙊

Na wstępie powieści poznajemy bezdomną Kaileen. 14-nastolatka z niewiadomych powodów została wyrzucona z domu przez własną matkę i jej nowego partnera. W dworcowej kawiarence znajdują ją członkowie dwóch konkurencyjnych gangów. Bliźniacy ze Żmij porywają dziewczynę na spotkanie ze swoim przywódcą, Lucanem.
Kai zgadza się dołączyć do potężnego gangu, bo i tak nie ma się gdzie podziać. Mijają lata. Obecnie 19-letnia adeptka sztuk walki wraz z nowymi przyjaciółmi bierze udział w wielu niebezpiecznych akcjach. Kiedy wreszcie decyduje się wziąć kilka dni urlopu wybucha bomba: dziewczyna szefa zostaje znaleziona martwa na granicy stref podziału wpływów grup Żmij i Tygrysów. Kaileen zostaje zawrócona do siedziby organizacji i od tego momentu toczy się właściwa akcja.
Kai, jak się okazuje, niezbyt wprawna w walce wręcz, co rusz dostaje w głowę i towarzysze muszą ratować ją z opresji. Nie pomaga to, że dziewczyna aż nazbyt często błyska ostrzami Gerdy:

"Włócznia wydłużała się lub skracała wedle jej woli, wykonana była z połączenia srebra, metalu i mocy jednego z członków Gangu, który miał talent do wytwarzania broni. Dzięki temu była wytrzymalsza i ostrzejsza niż wiele innych jej podobnych. Poza tym w walce mogła na życzenie wysunąć ostrze z obu końców albo zmienić się niemal cała w ostrze, z wyjątkiem miejsca, w którym Kai ją trzymała. Najbardziej lubiła walczyć własnie w ten sposób, bo gdy obracała włócznię wystarczająco szybko, tworzyła zabójcze wirujące ostrze, przed którym cofał się każdy przeciwnik. Wiele miesięcy zajęło jej, zanim przestała w tym procesie kaleczyć sobie ręce i całe ciało, ale w końcu osiągnęła zadowalający poziom. Po kilku obrotach bronią, gdy ta miała wysunięte ostrza, Kai musiała, je szybko chować, ale nadal się rozwijała i wiedziała, że kiedyś osiągnie perfekcję."

Gromada Żmij tropi zabójcę przy użyciu metod tradycyjnych i nadprzyrodzonych darów. Tymczasem groźni fanatycy, nazywający siebie Czyścicielami, szykują zabójczą broń masowego rażenia, która ma pozbawić mocy całą populację.

W książce cały czas coś się dzieje, nie ma chwili bez akcji. Główna bohaterka wydaje się z lekka psychopatyczna, gdyż często wybucha śmiechem obcinając wrogom części ciała. Zdaje się, że bardzo cieszy ją mordowanie i nie ma innego hobby.

Autorka tłumaczy wielokrotnie sprawy najprostsze, lecz nie podaje dokładnego wyjaśnienia o jaką wojnę chodziło, jak doszło do jej wybuchu czy jak stworzono serum. O całej historii powstania obdarzonych wiemy tyle ile wydawnictwo zamieściło w opisie na okładce.

Sam pomysł był dobry, jednak książkę czytało mi się wyjątkowo ciężko. Przeszkadzały liczne powtórzenia, mylnie użyte sformułowania, brak wyraźnie oznaczonego czasu akcji. Byłoby o wiele łatwiej gdyby autorka na początku każdego rozdziału podała datę i godzinę, bo trudno się było połapać kiedy rozgrywają się wydarzenia i jak długo trwają.

Podobała mi się relacja pomiędzy Kai i Eranem. Z początku odnosili się do siebie wrogo, przekomarzali się, lecz z czasem wyszły na jaw ich uczucia. Od początku na to czekałam.
W samym finale wiele się dzieje. Ginie jeden z przyjaciół Kaileen. Scena ich pożegnania jest bardzo wzruszająca. Zdecydowanie lepiej wypadły wątki obyczajowe niż ten zamierzony - urban fantasy.

Czytałam wiele lepszych książek fantasy i raczej nie sięgnę po kolejną część cyklu Agaty Polte. Ciekawa jestem jej powieści obyczajowych, bo najlepiej oddane w "Śmiertelnym oczyszczeniu" były właśnie relacje pomiędzy bohaterami.

Książkę przeczytałam w ramach book tour @zakreconaa_19 na Instagramie. Dziękuję za możliwość udziału w wydarzeniu.

Kai zgadza się dołączyć do potężnego gangu, bo i tak nie ma się...

Historia o przyszłości, w której w eksperymentach na ludziach coś poszło nie tak. Wybrańcy w prawdzie otrzymali niesamowite, magiczne umiejętności, ale w każdej chwili mogą przez nie zginąć - oni oraz każdy, kto się wtedy w ich pobliżu znajduje. Dlatego zwyczajni ludzie się ich boją i ich nienawidzą. Kaja musi opuścić własną rodzinę przez tę nienawiść, i znaleźć sobie nową. Gang Żmij składa się z samych takich jak ona. Oni pomagają dziewczynie przeżyć i dostosować się, a najważniejsze - oni ją rozumieją. W zamian chcą tylko posłuszeństwa.

Kai w gangu żyje się bardzo dobrze. Jest bezpieczna, potrzebna, ma przyjaciół i nauczycieli, którzy pomagają jej opanować jej dar. Ten ustabilizowany rytm burzy seria zdarzeń, które oznaczają wyzwanie rzucone gangowi i nieuchronnie prowadzą do wojny. Kaja musi użyć wszystkich swoich mocy i sił, żeby pomóc przyjaciołom przeżyć i pokonać wspólnego wroga.

Być może mój opis fabuły nie zachwyca i nie zapowiada bardzo porywającej akcji, ale pod tym kątem książka jest naprawdę dobra. Fabuła jest przemyślana i dopracowana, akcja ma odpowiednie tempo. Jest zagadka, jest jej rozwiązanie, jest zaskoczenie. Są również momenty smutne, co tylko jeszcze bardziej pozwala czytelnikowi wczuć się w historię. Autorka miała dobry pomysł na dary i swoich bohaterów obdarzyła naprawdę oryginalnymi umiejętnościami.

Jedyny - niestety dość spory - zgrzyt, to Kaja. Główna bohaterka została przesadzona, co niestety bardzo często się zdarza. Zwłaszcza w książkach dla nastolatek. Kaja miała być zadziorna, silna, ostra, wszyscy mieli się jej bać i być przez nią pokonywani. Miało być groźnie a było po prostu śmiesznie. Kaja to jeszcze takie dziecko. Każdy przechodzi ten etap, że chętnie zachowanie innych nazywa dziecinnym, siebie mając za dorosłego i dojrzałego - jednocześnie, oczywiście, samemu zachowując się infantylnie. Przykład: jeden z członków gangu zabiera z garażu ulubiony samochód Kai praktycznie sprzed jej nosa, tylko po to, żeby ta musiała jechać jakimś innym, czego bardzo nie lubi. Kaja nazywa takie zachowanie dziecinnym i podsumowuje, że Eram mógłby wreszcie dorosnąć. A za chwilę stwierdza, że skoro jej autem jechał i go dotykał Eram - chłopak, z którym nie bardzo się lubi - to ona teraz będzie musiała to auto spalić. Dorosłość w wydaniu Kai.

Ogromną męczarnią jest czytanie fragmentów opisów walk dziewczyny - jest ich kilka. Nie chodzi o szczegółowość opisu, ale o kilkustronicowe rozmowy przed walką. Pełne pustych przechwałek dziewczyny, dziecinnych gróźb. Takie tam szczeniackie pyskówki. Szkoda tylko, że autorka z każdego przeciwnika Kai i gangu (ludzi dorosłych) zrobiła albo idiotę albo osobę zdziecinniałą. A Kaja i tak nie wypadła przed to lepiej.

"Śmiertelne oczyszczenie" to książka dla nastolatek, więcej jej więc można wybaczyć. Piętnaście lat temu ja też uwielbiałam takie bohaterki i nie widziałam w nich nic śmiesznego. Osoby dorosłe mogą jednak irytować takie postacie. Jeśli jednak macie silne nerwy, polecam sięgnąć po książkę, bo pomimo tego dużego minusa w osobie Kai, książka ma wiele plusów. Ponadto sama Kaja też nie zawsze irytuje. O dziwo, w obecności dorosłych członków gangu, kiedy zajmuje się poważnymi rzeczami, staje się całkiem sympatyczną i mądrą dziewczyną. Ona po prostu jeszcze nie dorosła, więc dajmy jej szansę się wykazać.

W świecie, w którym wynalezienie pewnej substancji wywołało u ludzi uzyskanie nowych, niespotykanych dotąd zdolności, młoda Kai zostaje zauważona przez gang Lucana Vipera. Decyzja o przyłączeniu się do Żmij sprawia, że Kai z pozycji przegraniej staje się silną i niezależną od nikogo dziewczyną. Wraz ze swoją bandą jest w stanie dokonać wszystkiego.
Prawdziwy problem zaczyna się w chwili, gdy ktoś zaatakował członków Gangu Żmij. Kai wraz z przyjaciółmi musi odkryć kto lub co za tym stoi i dlaczego posunięto się do takiego okrucieństwa.

Agata Polte stworzyła całkiem ciekawą historię. Na pewno jest to coś interesującego i wyróżniającego się wśród polskich młodzieżówek. Bardzo miło i przyjemnie czytało mi się jej książkę, zwłaszcza, że natrafiłam na nią, tak naprawdę, przypadkowo. Niewątpliwie warto się z nią zapoznać.

Oczywiście "Śmiertelne oczyszczenie" ma pewne mankamenty, w niektórych momentach bywa naiwne, ale po co się na ten temat rozwodzić? Ważne jest ogólne wrażenie. Można tylko wspomnieć o trochę przydługich, wybijających z rytmu retrospekcjach, które sprawiały, że czasem zapominałam gdzie znajduje się i co robi bohaterka (ale to zdarzało się głównie na początku powieści). Z niecierpliwością czekam na część drugą.

Podobne: "Czas żniw", "Szóstka wron", "Ostatni mag".

Prawdziwy problem...

Tego NIE DA SIE CZYTAC! Zmeczylem az 50 pierwszych stron i wymieklem... Autorka przeczyla sama sobie kilka zdan pozniej, jakgdyby zapominala co przed chwila napisala. Bledow logicznych bylo sporo, banalnych stereotypow jeszcze wiecej. Zle charaktery uchodzily za najwiekszych zbirow i sugerowaly swietne starcia, a w praktyce okazywali sie kims, kto nie poradzilby sobie nawet z mucha... Glowna bohaterka oczywiscie wymiata, chociaz tak na prawde nic nie potrafi... Kazdy napotkany przez nia chlopak to najwieksze ciacho, a najwiekszy boss na swiecie zwrocil uwage akurat na nia i osobiscie zaprosil ja do ekipy... Jezeli nie widzicie w tym banalow i nic zlego, to siegajcie po te pozycje. Mnie nie zaciekawilo totalnie nic, usmialem sie w glos i nie moglem przestac krytykowac kazdego kolejnego zdania... Jak dla mnie najwiekszy kicz roku! Chociaz ten dopiero sie zaczal, ciezko bedzie znalezc cos rownie zlego... NIE POLECAM!!!

książka bardzo dobra
:) pod koniec czytałam ze łzami w oczach

książka bardzo dobra
:) pod koniec czytałam ze łzami w oczach

• Recenzenckie
  • Fantastyka na luzie, lista lektur

Dodaj cytat z książki Śmiertelne oczyszczenie