Okładka książki Umysł doskonały. Jak w pełni wykorzystać swój potencjał aby odkryć siłę do działania i wzmocnić odporność emocjonalną Norman E. Rosenthal
Norman E. Rosenthal Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Super Mind: How to Boost Performance and Live a Richer and Happier Life Through Transcendental Meditation
Wydawnictwo Kobiece
2023-06-28
2023-06-28
Bartłomiej Kotarski

Jeśli miałbym wskazać mniej interesującą książkę o medytacji transcendentalnej, byłby naprawdę duży problem. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad podjęciem próby medytacji transcendentalnej, to z tej publikacji dowiecie się wszystkiego oprócz tego jak się za nią zabrać. Autor podpowiada kontakt z instruktorem, jednocześnie zbierając na 400 stronach wszelkie możliwe jej aspekty: wyliczenia, statystyki (oderwane od europejskiej rzeczywistości),przemyślenia, naukowe badania jej dotyczące, prywatne odczucia, odczyty z wykrywacza kłamstw, subiektywne wypowiedzi sławnych osób.... Zieeeew. Jednym słowem wszystko oprócz praktyki.
Zdecydowanie nie polecam lektury, chyba że na sen, gwarantuje zaśnięcie z nudów po 10 stronach.

Rozczarowałam się. Myślałam, że dowiem się z tej książki wielu ciekawych informacji, a zamiast tego dostałam opis wrażeń i korzyści płynących z praktyki MT. Niestety nie dałam rady jej skończyć, być może w dalszej części dowiedziałabym się czegoś ciekawego, ale nieco odrzucał mnie bezkrytycznie pozytywny wydźwięk tej książki.

To naprawdę świetna książka w temacie tej sławnej, choć kontrowersyjnej techniki jaką jest Transcendentalna Medytacja (TM). Bardzo się cieszę, że to już druga w ostatnim czasie książka o TM wydana w języku polskim (pierwszą jest „Siła Spokoju” Boba Rotha). Przeczytałem całkiem sporo książek o TM i muszę przyznać, że „Umysł doskonały” należy do moich ulubionych. Bardzo lubię styl pisania Normana Rosenthala, a dodatkowo autor ten nie jest członkiem światowej Organizacji, która naucza TM. Moim zadaniem to duża zaleta, ponieważ pozwala na zachowanie większej dozy obiektywizmu w pisaniu o tej technice medytacji.
Przejdę teraz do opisu samej książki, zaznaczę również, że osobiście praktykuję tą technikę od 9 lat.
Dla jasności, na początku należy stwierdzić, że w książce tej autor nie podaje żadnych instrukcji jak należy medytować. Transcendentalna Medytacja jest jedną z tych technik, których można nauczyć się wyłącznie poprzez uczestnictwo w czterodniowym kursie prowadzonym przez certyfikowanych nauczycieli. W Polsce centrum TM znajduje się w miejscowości Chotomów, niedaleko Warszawy.
Norman Rosenthal w swojej książce w bardzo ciekawy sposób przeplata naukowe dane na temat TM z przywoływaniem historii mniej lub bardziej znanych osób, które praktykują TM i dla których technika ta okazała się prawdziwym przełomem w ich życiu. Z książki dr Rosenthala dowiadujemy się, że TM ma korzystny wpływ na praktycznie każdą dziedzinę ludzkiego życia: od zdrowia poprzez relacje międzyludzkie aż do poprawy sytuacji ekonomicznej praktykującego. Muszę przyznać, że czytając o potencjale TM i jej mocy w poprawie jakości ludzkiego życia, aż trudno uwierzyć, że tak prosta technika uprawiana przez 20 minut 2 razy dziennie, może przynieść tak fenomenalne rezultaty. Trzeba jednak podkreślić, że autor w opisie korzyści z TM nie opiera się wyłącznie na własnym doświadczeniu oraz doświadczeniach sławnych osób praktykujących tą medytację, ale przede wszystkim na wynikach badań naukowych, które na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przeprowadzono w niebagatelnych ilościach. Można wprawdzie spotkać w Internecie opinie, zgodnie z którymi wyniki badań nad TM nie są miarodajne, ponieważ prawie wszystkie były finansowane przez Organizację, która naucza i promuje TM, a wykonywane przez badaczy, którzy są powiązani z tą Organizacją. Nie znam się na metodologii badań naukowych, więc trudno mi się odnieść do powyższej uwagi, natomiast dla mnie wyniki badań przywołane w książce Rosenthala są wiarygodne i mam do nich zaufanie, jak i do samego autora, którego uważam za autorytet w dziedzinie psychologii, psychiatrii oraz różnych metod samorozwoju.
Podczas lektury „Umysłu doskonałego” często powracało do mnie pytanie: czy ja również odniosłem podobne korzyści w czasie kilkuletniego, regularnego praktykowania Transcendentalnej Medytacji. Muszę szczerze przyznać, że wprawdzie szereg korzyści odniosłem, ale nie aż tak spektakularnych, jak przywoływane raz za razem w tej książce. Podobne doświadczenia ma moja żona, która razem ze mną nauczyła się tej techniki w 2011 roku i która również nadal praktykuje TM. Czy doświadczenia własne sprawiają, że uważam informacje przedstawione w książce o korzyściach z TM są przesadzone i naciągnięte? Absolutnie nie. Należy zawsze pamiętać, że każdy człowiek jest inny, jak również to, że każdy z nas podchodzi do praktyki medytacji z różnym bagażem nieczystości emocjonalnych i skutków życia w społeczeństwie, które nie sprzyja dobrostanowi ani psychicznemu ani fizycznemu. Medytacja, a w szczególności TM ma działanie globalnie oczyszczające układ nerwowy i czasami potrzeba więcej czasu na zauważenie przez daną osobę pozytywnych rezultatów. Dodatkowo są ludzie bardziej i mniej wrażliwi na działanie medytacji i to jest również czynnik znaczący w szybkości pojawiania się rezultatów medytacji – przykładem skrajnie wrażliwej osoby jest sławny reżyser David Lynch, którego historia również pojawia się na stronach tej książki i dla którego TM było czymś niezwykłym i wspaniałych od pierwszej sesji.
Podkreślę z całą mocą, że jestem głęboko przekonany, że TM jest wspaniałą techniką i wierzę, że jest w stanie pomóc każdemu człowiekowi, który zdecyduje się jej nauczyć.
Podsumowując: książkę Normana Rosenthala „Umysł doskonały” czyta się bardzo przyjemnie, a technika Transcendentalnej Medytacji jest moim zdaniem warta nauczenia się, pomimo tego, że kurs nie należy do tanich.

Autor pokazuje, że codzienna medytacja transcendentalna poprawia stan umysłu i wprowadza nas w wyższy stan świadomości, dzięki któremu możemy osiągnąć lepsze i efektywniejsze wyniki naszych działań. Okazuje się, żę MT to coś więcej niż zwykła medytacja czy popularna technika mindfulness. Różnice między tymi dwoma metodami omawia dokładniej w jednym z rozdziałów i pomaga zrozumieć na czym one polegają. Podstawowa różnica polega na tym, że mindfulnes wywodzi się z tradycji buddyjskiej a MT z tradycji wedyjskiej. Odnosi się tu do publikacji, które ukazały się w ostatnich latach i do własnych doświadczeń oraz relacji osób praktykujących obie formy medytacji.

Dowiadujemy się co mówi nauka na temat fizycznych i umysłowych zmianach towarzyszących MT, czym różni się MT od innych medytacji, jakie dary ze sobą niesie i jak można się jej nauczyć. Nie znajdziemy w tej publikacji instrukcji jej wykonania czy ćwiczeń, gdyż do nauki tej medytacji potrzebny jest wykwalifikowany nauczyciel medytacji. Nie jest to, zatem poradnik z mnóstwem wskazówek, lecz raczej opracowanie dotychczasowych wyników badań naukowych przeprowadzonych przez autora i jego kolegów z branży. Omawia on niektóre z tych eksperymentów oraz opowiada o własnych doświadczeniach. Jeżeli, więc ktoś chce nauczyć się MT z tej publikacji, to będzie nią zawiedziony

Z pewnością jest to ciekawa lektura dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat medytacji i jej pozytywnym wpływie na nasz organizm. Autor pokazuje, że ta prosta technika może całkowicie odmienić nasze życie, wpływając na nasz umysł i emocje a przez to na każdy aspekt naszego istnienia.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/09/500-umys-doskonay.html

Książka o metodzie, która m.in wzmacnia wytrzymałość na stres i zwiększa wydolność organizmu ( intelektualną, emocjonalną, psychiczną itp)

Liczyłam na ciekawie skrojoną książkę a dostałam nudnawą i średnio interesującą. Przejście do sedna zajęło autorowi dużo miejsca, wstęp mnie znużył i nie zaciekawił. Właściwie cała książka mnie nie zaintrygowała, oprócz niektórych fragmentów czy tabel.

Książka jest o medytacji transcedentalnej, trochę o medytacji słyszałam, nie praktykowałam jeszcze tak regularnie, chociaż kilka razy próbowałam. Chciałam się dowiedzieć więcej. Dowiedziałam się conieco, ale moim zdaniem książka mogłaby być o połowę krótsza i było by to znacznie przystepniejsze. Szczerze mówiąc dużą część pominęłam, a to co przeczytałam mi w zupełności wystarczyło. Dowiedziałam się pomimo to kilku ciekawych rzeczy, które aż się proszą żeby wykorzystać je w praktyce i sprawdzić na własnej skórze. Niestety nie dowiemy się z tej książki jak to zrobić i jak się za to zabrać. Autor natomiast poleca udanie się do trenera medytacji, a sam skupia się na opisaniu działania jakie na nas może ta praktyka wywrzeć.
Dowiemy się praktycznie wszystkiego od strony teoretycznej. Jakie przyniesie korzyści w naszym życiu, jakie ma zalety, a praktykowanie medytacji jest bardzo dobroczynne. Jej pozytywne efekty można zauważyć po pewnym czasie systematycznego jej uprawiania.

Autor - znany psychiatra, na przykładzie swoim i wielu ludzi, którzy medytują przedstawia plusy medytacji. Robi to jednak w sposób mało interesujący i za bardzo rozpisany. Przyznam się, że sporą część tekstu omijałam, bo wydawała mi się stratą czasu. Także przekonajcie się sami czy jest to książka dla Was, może do Waszego życia wniesie wiecej. Ja szczerze mówiąc liczylam strony do końca.

Temat jest naprawdę ciekawy, interesują mnie takie sprawy, tylko moim zdaniem autor spisał swoją wiedzę w przydługi sposób. Pamiętajcie, że to tylko moja opinia. Mam nadzieję, że Wam książka spodoba się bardziej.

• LEGIMI
  • Mam ebooka2 - epub