Wieża elfów

Okładka książki Wieża elfów Michael James Sullivan
Okładka książki Wieża elfów
Michael James Sullivan Wydawnictwo: Storyside Cykl: Odkrycia Riyrii (tom 1-2) fantasy, science fiction
Odkrycia Riyrii (tom 1-2)
Avempartha
Storyside
2019-03-07
2019-03-07
Fantasy i Sci-Fi

📚 Michael J. Sullivan - Królewska krew. Wieża elfów 📚

Jest to jedyny cykl do którego miałem tyle podejść. Lata temu zatrzymałem się na czwartym (z sześciu) tomie. Po prostu, bez konkretnego powodu. Miło ją wspominałem, byłem ciekawy zakończenia, więc niecały rok temu postanowiłem przeczytać całość raz jeszcze. Drobny „wypadek” sprawił, że na trzeciej części przerwałem czytanie. Aktualnie, za sprawą audiobooków, mam trzecie podejście i nic nie stanie mi na przeszkodzie, abym w końcu poznał całą historię!

Cykl Sullivana „Odkrycia Riyrii” otwiera „Królewska krew”. Główni bohaterowie, Royce i Hadrian, są wysoko wykwalifikowanymi… złodziejami. Nie narzekają na brak zleceń, a najnowsze dotyczy kradzieży miecza króla Melengaru. Zadanie typu easy peasy. Chłopaki po włamaniu do zamku, w sali z mieczem odkrywają ciało króla… Z miejsca trafiają do więzienia, co daje początek bardzo nieoczekiwanym przygodom i zawartym sojuszom.

W trakcie lektury pierwszej części z miejsca da się wyczuć, że będzie tu więcej niż jeden tom. Poznajemy szczątkowo historię świata wykreowanego przez Sullivana, a i bohaterowie wydają się być jedynie przedstawieni. Ważne wydarzenia miały miejsce przeszło tysiąc lat wcześniej od obecnych, to one będą kluczowe dla całej historii. Autor stworzył czyste fantasy, z magią, mieczem, elfami, walką o wpływy i władzę. Nie jest to skomplikowana historia. Nie ma podjazdu do Tolkiena, czy Martina i ja to kupuję. Otrzymujemy dobre, proste i bardzo angażujące fantasy, które sprawia wrażenie przemyślanego cyklu.
Drugi tom w moim odczuciu jest lepszy, historia ma drugie dno i w pełni odkrywa kierunek w którym autor chce podążać.

Uwierzcie, że warto wziąć Sullivana pod uwagę przy wyborze lekkiego fantasy. Nie zawiedzie, z tomu na tom historia jest coraz lepsza. Jest kupa frajdy, da się zaangażować, a to jest przecież najważniejsze. Czytajcie.

📚 Michael J. Sullivan - Królewska krew. Wieża elfów 📚

Rozwlekły 6 tomowy cykl ma bardzo wiele do zaoferowania. Ciekawi barwni bohaterowie oprowadzają nas po świecie ksiażki, gdzie (pomimo gatunku ) jesteśmy w stanie zobaczyć współczesne problemy takie jak segregacja i nietolerancja rasowa, getta i dzielnice mniejszości narodowych, różnice klasowe, niesprawiedliwość społęczna.

Cała historia jest zawiła i otoczona mrokiem tajemnicy, niektóre postaci wykonują dziwne ruchy, których sens zauważysz dopiero po kilku tomach powieści. Nieoczekiwany zwrot akcji na samym końu cyklu daje wiele do myślenia i zamyka wątki rozpoczęte nieraz w pierwszych tomach.

Do samego cyklu zabierałem się trzy razy, czytając w kolejności 1-3, 4, 5-6 z przerwami po kilka miesięcy (w międzyczasie pracując więcej czy czytając inne pozycje),i miałem tutaj coś takiego, że gdy tylko mijało zbyt dużo czasu natrętna ciekawość sprawiała, że musiałem siegnąć po kolejny tom i poznać tę historię do końca.

Cała historia jest zawiła i otoczona mrokiem...

O dwóch bohaterskich złodziejach.

Historia opowiada o losach dwójki złodziei, którzy całkiem się od siebie różnią, a jednak są przyjaciółmi. Postanawiają zaryzykować i podjąć się niebezpiecznego zadania za dobry pieniądz. Niestety zostają wrobieni w dosyć poważne przestępstwo. Na szczęście dostają szansę od losu. Ale czy na pewno? Czy to nie kolejny przekręt?

Historia mnie porwała. Na początku śmiałam się trochę, że rozmowy przypominały mi dialogi w grach MMORPG. Ale z czasem gdzieś to uczucie zanikało. Potem pomyślałam jedynie, że czuję się, jakbym czytała serial i to chyba jeden z większych plusów, które sprawiły, że tak cenię sobie tę książkę. Na myśli mam opisy, które sprawiają, że jestem w stanie wyobrazić sobie co aktualnie dzieje się „na ekranie" i dialogi z czasem zaczęły przypominać po prostu dialogi ludzi, bardziej jak w filmach czy serialach właśnie, niż w książkach.
Świat jest ciekawie wykreowany. Jest ogromny, co mi się podoba. Mamy religię, knowania, monarchię, no i naszych złodziei. Na początku ciężko mi się było trochę połapać co i jak, ale to głównie przez brak mapy w tym wydaniu. Toteż nie potrafiłam z początku zrozumieć, czy jest kilka królestw, czy kilka nazw, a może to księstwa? Ostatecznie odnalazłam się w krainie, książce i na mapie (w internecie).

Co do fabuły samej w sobie:
I. Królewska krew - spodziewałam się, że ich zadanie wydaje się być podejrzane, ale z jakiegoś powodu nie pomyślałam o tym, że zostaną posądzeni o morderstwo króla. Narracja jest na tyle dobrze dalej poprowadzona, że wraz z bohaterami miałam problem z rozróżnieniem intencji Aristy, która posłała ich w podróż. Z jednej strony jej zaufałam, jak chłopcy, ale po tym co powiedział książę, zaczęłam wątpić jak i oni.
Spodziewałam się również, że będzie to typ książki, w której właśnie otrzymaliśmy zadanie, które będzie ciągnąć się przez wszystkie części. Jakie było moje zdziwienie, kiedy dotarli do celu swojej podróży w miarę szybko, a potem zaczęło się dziać, co autor sobie wymyślił. Dla mnie pozytywne zaskoczenie: głównie dlatego, że nic sobie nie wyobrażałam sięgając po książkę. Po prostu wraz z czytaniem myślałam, że będzie to motyw podróży, a tu proszę, jednak nie.
I tu chyba też objawiło się moje porównanie do serialu. Kończąc książkę, pomyślałam, że skończył się jakiś arc. I też w tym momencie zorientowałam się, że brakuje tu głównego wątku fabularnego.
II. Wieża elfów - no i jak już wgryzłam się w drugą część, to zarwałam na niej nockę i wciągnęłam na raz.
W końcu klaruje nam się główny wątek fabularny, który totalnie wpasował się w moje gusta. Do tego rozwija nam się gama bohaterów i poznajemy bliżej naszych głównych.
Zaczęłam się potem zastanawiać, czy autor miał szansę z początku napisać tylko 1 część, która na szczęście okazała się na tyle sukcesem, że pozwolono mu kontynuować, czy od samego początku planował taki zabieg. Niemniej jednak to się nie liczy - sam zabieg według mnie bardzo interesujący i do mnie trafił.
Dlaczego? Ano, jeśli komuś nie po drodze było ze stylem autora, bohaterami czy światem to po 1 części czuje się spełniony: nie ma zbyt wielu otwartych wątków, trochę jakby obejrzeć film. Jeśli jednak komuś spodobało się dzieło, sięgnie po 2 tom, w którym zostanie uraczony już głównym wątkiem fabularnym, który - zgaduję - będzie ciągnął się w różne strony, ale już do samego końca.

Jeśli chodzi o bohaterów to co tu dużo mówić. Polubiłam ich wszystkich. Podoba mi się nasza główna Riyria, to że zestawione zostały ze sobą dwa różne charaktery, które się dopełniają. Czuć, że są ze sobą silnie związani, ufają sobie i się znają, co na pewno przydaje im się w ich zawodzie.
Bardzo polubiłam postać Aristy. Jest dobrze napisana, silna i kobieca.
A antagoniści wydają się być ciekawi. U niektórych nie wiadomo co w trawie piszczy na pierwszy rzut oka.
Głównie przez postacie zdecydowałam się ciągnąć serię dalej, w końcu wątku brak, prawda? A że świat wydawał się jeszcze mglisty, to bohaterowie przekonali do tego, by sięgnąć dalej i pozwolić sobie przepaść.

Jestem ciekawa czy im dalej w las, tym będzie bardziej interesująco. Na pewno na minus jest słaba dostępność serii, ale dla chcącego nic trudnego. Już nie mogę się doczekać kolejnych „odcinków".

O dwóch bohaterskich złodziejach.

Historia...

8,5/10

Zacytuję tu jeden z komentarzy, jaki dostałem.

"Ta seria jest tym, za co wiele osób pokochało fantasy".

Podpisuje się pod tym rękami i nogami, bo to piękna, angażująca i wciągająca rozrywka. Jeżeli szukacie przygodowego fantasy, to ciężko trafić lepiej.

8,5/10

Zacytuję tu jeden z komentarzy, jaki dostałem.

"Ta seria jest tym, za co wiele osób pokochało fantasy".

Pokaż mimo tovideo - opinia

Wciągające opowiadanie. Od samego początku coś się dzieje. Nie mogę sobie przypomnieć czy był jakiś dłuższy moment 'przestoju' w akcji. Czyta się bardzo szybko. Śmiało można polecić jako dobrą fantastykę .

Powiem tak, temat mnie zaciekawił, a po kilku stronach pozostawił bez złudzeń.
Typowa fantasy bajeczka, dobra dla osób w wieku 10-12 lat. Naiwna, szybka i zupełnie nieangażująca. Postacie płytkie, pozbawione ludzkich motywów, bez żadnych emocji czy charakteru.

Jak na złodziei to bardzo jest tu zero-jedynkowo.

Powiem tak, temat mnie zaciekawił, a po kilku stronach pozostawił bez złudzeń.

Jak na złodziei to bardzo jest tu zero-jedynkowo.

Nie wiem, co mam myśleć o tej książce. Piszę też z perspektywy przeczytania całości historii tejże oraz wszelkich prequelów (i też opinia sięga wszystkich, zwyczajnie nie che mi się pisać pod kilkunastoma chyba książkami tego samego). Gdyby nie to, pewnie ocena byłaby niższa. Całościowo historia jakoś tam się broni. Było już mnóstwo krytycznych komentarzy, że wtórne, że kiepski warsztat, że sporo bezsensów, itd.
Mnie najbardziej ubodła idealność bohaterów, zwłaszcza Hadrian. No jakiś to on dżentelmeńsko-kryształowy, diable, niemalże ideał, honorowy, bronią władający jak nikt inny, itd. Royce - następny, aczkolwiek skrytobójca, który miał być okrutny i straszny. I raz się obronił - w chwili, gdy dorwał Percego Bragę (jeśli mnie pamięć nie myli). To go uratowało, bo poza tym więcej to gadano jaki to on straszny niż pokazano.
Jakbym chciał, powymieniałbym jeszcze trochę punktów, ale tego nie zrobię.
Dlaczego zatem aż 5?
Jak pisałem, całość jakoś się broni. Dużo jeżdżę i słucham audiobooków i w w sumie te prawie kilkanaście książek dało mi sporo luzackiego słuchania, które nie wymagało ode mnie kosmicznej koncentracji, a jednoczenie nie odrzuciło (jak aktualnie słuchany Beniamin Ashwood, który w porównaniu z tym cyklem jest beznadziejny).
Czasem przy pewnych książkach nie jestem w stanie odpuścić niektórych rzeczy. Tu jakoś łagodnie mi to wyszło, odpuściłem ścisłą logikę i inne problemy i w miarę dałem się ponieść historii.
A humor, choć może nie jest najwyższych lotów - no, czasami też się uśmiechnąłem :)

Druga część książki podobała mi się trochę bardziej, czyli tom drugi, z racji tego, że w tym wydaniu są zawarte właśnie dwie części.
Jako całość wypadają poprawnie, miejscami dobrze, ale nie ma tu nic, co by wyróżniało tę historię czy też bohaterów na tle całej masy innych serii fantasy. Wszystko przeplata się od przeciętności po całkiem sporo dobrych momentów, ale nie jest to tytuł, który zapadnie doświadczonemu czytelnikowi fantastyki dłużej w pamięć. Powiedziałbym, że jest idealnie wyważony i niebezpiecznie ociera się często o nijakość.

Spodziewałam się nowej przygody pary bohaterów, których polubiłam w pierwszej odsłonie, a tu okazuje się, że poniekąd wiąże się z poprzednią akcją, w którą się wplątali. Jednocześnie dochodzą nowe fakty dotyczące przeszłości bohaterów i emocjonujące wyzwanie, które przed nimi stoi. Poziom został utrzymany - wartka akcja, lekkość i humor, no i wyraziści bohaterowie o odmiennych temperamentach.

Bardzo przyjemne, rozrywkowe fantasy, które zaczyna się jak powieść łotrzykowska, by przerodzić się w opowieść o spisku o królewskim zasięgu i magii uwięzionej w tajnym więzieniu. Wartka akcja z twistami, lekki humor i - przede wszystkim - wyczuwalna chemia między parą głównych bohaterów rozbudzają apetyt na więcej.