Widząca

Daria Aksamit Wydawnictwo: Manufaktura Słów fantasy, science fiction
Manufaktura Słów
2019-08-21
2019-08-21
fantastyka polska fantastyka nadnaturalne moce jasnowidzenie

Polecam jak najbardziej.Bardzo fajnie,lekko i szybko się czyta. Wciągła mnie tak bardzo że na raz ja przeczytałam. 👍

Dostałam tę książkę od chłopaka na walentynki, przeczytałam ją jeszcze tego samego wieczoru. Według mnie to gniot, i aż dziw że książka zbiera tak dobre recenzje. O gustach się nie dyskutuje, ale parę poniższych opinii to najprawdopodobniej recenzje promotorskie, więc wysoka ocena nie dziwi. Sama do końca nie wiem czy to miał być romans czy kryminał? Wyszło słabo. Wątki kryminalne nie powiem, są wciągające, problem w tym że potrafią trwać raptem dwie strony, i pozostaje spory niedosyt bo pomysły autorki są nie najgorsze. A potem kilka(naście!!!) stron trwa dość płytki wątek miłosny, gdzie autorka skupia się głównie na opisie ubioru i muskulatury idealnego Pana policjanta bez wad, a nie tego kim naprawdę jest i co czuje. Najśmieszniejszy był dwu stronnicowy motyw koleżanek że studiów który nic nie wnosił, nie śmieszył, nie intrygował.. Po co? Dla mnie to kiepskie romansidło na jeden wieczór. Dodatkowo te notoryczne błędy ortograficzne i stylistyczne...Wstyd!!

Książka dosłownie pochłonięta w niedzielne popołudnie. Jedna z lepszych jakie w ostatnim czasie czytałam. Brawo pani Dario. Z niecierpliwością czekam na kolejne - na pewno przeczytam je jako jedna z pierwszych osób.

Bardzo przyjemnie i lekko się czyta. Chwilami przerażająca, ale w przewadze dowcipna i zabawna książka. Bardzo udany debiut.

Powieść ta to miks gatunków. Jest to po trosze kryminał, thriller i romans. Znajdziecie tu elementy powieści obyczajowej i new adult. Ja lubię takie połączenie, a Wy? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po ten udany debiut. Okładka może jakoś szczególnie nie zachęca, ale wnętrze jest znacznie bardziej barwne od tego, co widać na zewnątrz.

Przeczytałam w 2 wieczory, książka krótka, ciekawa i bardzo lekko się ją czyta. Główna bohaterka, mimo makabrycznych wydarzeń wokół, tryska pozytywną energią i humorem. To jeden z powodów, dla których mi się podobało. Drugim - najistotniejszym powodem - jest logicznie poprowadzony wątek kryminalny, odrobina magii i tajemnicy. Wisienką na torcie (dla mnie) jest osadzenie fabuły w Krakowie i okolicach - regionach, z którymi jestem związana. Czytając czułam się jakbym rzeczywiście była na miejscu. Polecam osobom, które lubią książki z wątkiem kryminalnym i romantycznym, połączonymi z humorem.

Biorac pod uwage fakt,ze to debiut literacki musze przyznac,ze autorka trzyma poziom od pierwszej do ostatniej strony. Frapujaca i zaskakujaca pozycja. Jest otwarta furtka na kontynuacje wiec moze D. Aksamit po wzieciu oddechu zafunduje nam cos rozwnie spojnego zeby zaspokoic glod czytelniczy.

„Widząca“ to z pewnością udana debiutancka książka Darii Aksamit, ukazująca drzemiący w niej potencjał twórczy, który warto rozwijać. Pokazała, że potrafi świetnie połączyć w całość zarówno wątki kryminalne, metafizyczne ale i obyczajowe z elementami romansu a nawet magii. Jej styl pisania, tworzenie spójnej fabuły, trzymanie się głównego wątku i umiejętne budowanie napięcia to niewątpliwe atuty, dzięki którym może ona na dłużej zagościć na rynku wydawniczymi kolejnymi tytułami. Oczywiście są niedociągnięcia i drobne błędy ortograficzne ale fabuła wciąga od pierwszej strony. Mam nadzieję, że to nie jest moje pierwsze i jedyne spotkanie z tą autorką i wkrótce poznam jej kolejną opowieść z niezwykłym klimatem.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/09/499-widzaca.html

"Widząca" Darii Aksamit, to zadziwiająco odświeżająca książka. Wydaje się, że wszystko to już było, ale jednak język opowieści jest… no właśnie: odświeżający. Młodzieńczy, miejscami naiwny język wskazuje jednak na miłość do pisania i pasję.
Mamy prostą fabułę: seryjny morderca krąży po Krakowie i robi to, co robią wszyscy seryjni mordercy. Państwo wybaczą, nie będę w recenzji zdradzać szczegółów warsztatu tej konkretnej profesji. Prawdopodobnie jego działalność nie wyszłaby na jaw przez jakiś czas, gdyby nie to, że porwał i zamierzał zabić siostrę Klary Warnowicz.
Klara, studentka jednej z licznych krakowskich uczelni, była "dziwna" w zasadzie od dziecka. Widziała fragmenty przyszłości, wydarzenia, o których nie powinna mieć pojęcia. W zasadzie nikt nie wiedział o jej dziwnych umiejętnościach, bo też nikomu się nimi nie chwaliła, do momentu, kiedy wizje stały się osobiste. Zdarzyło się to właśnie wtedy, gdy zniknęła jej siostra i dziewczyna "zobaczyła" ją w jeden z wizji. Pewnie niewiele by z tym mogła zrobić, gdyby nie to, że świadkiem jej transu był jeden z policjantów, którzy przyjechali, kiedy rodzice dziewczyn wezwali policję i zgłosili zaginięcie młodszej z córek. Policjant, wbrew logice i procedurom, postanowił iść za tropem podanym przez "widzącą".
Oboje, z niewielkim wsparciem jeszcze jednego policjanta, ratują siostrę Klary. Udaje im się ocalić i kolejną porwaną dziewczynę, także dzięki darowi Klary. W końcu o umiejętnościach dziewczyny dowiaduje się nawet prokuratura, która chcąc nie chcąc z nich korzysta.
Nim książka zakończy się, jak powinna się zakończyć, będziemy mieć miłość do przystojnego policjanta, kłopoty na uczelni i zawiedzionego przyjaciela z dzieciństwa. A wszystko to ujęte w klamrę dwóch fragmentów życia innej kobiety.
Jak mówiłam, nie jest to nowatorska książka, ale czyta się ją szybko i bez bólu. Autorka potrafi zmusić mózg czytelnika, żeby w odpowiednich momentach czuł strach, a jeśli nie strach, to przynajmniej obawę, bohaterowie dają się lubić, akcja nie zwalnia i nie przynudza.
Autorka nie puszy się, nie nadyma, nie udaje filozofa. Maluje świat przedstawiony delikatnymi liniami, szybką kreską tworząc spójny obraz. Ciekawym zabiegiem jest połączenie narracji w trzeciej osobie z tą w pierwszej, prowadzoną przez Klarę.
Podoba mi się ta książka. Sama piszę i "Widząca" Darii Aksamit była dla mnie lekcją językowej pokory.
Czy to idealna książka? Nie, niewiele jest takich, prawda? Są w niej błędy językowe, mam wrażenie, że procedury policyjne nie mają wiele wspólnego z tym, co opisane jest w "Widzącej", interpunkcja wymaga poprawy, ale - tu wzruszam ramionami - przeczytałam "Widzącą" w pociągu relacji Warszawa-Kraków i uznaję, że podróż z nią była ciekawa.

Wciągająca, trzymająca w napięciu i zaskakująca akcja Widzącej sprawia, że książkę czyta się niezwykle przyjemnie. Przeplatany wątek kryminalny, miłosny i paranormalny to mieszanka, która nie pozwala odłożyć książki na bok.Polecam!

• Wyzwanie czytelnicze
  • Przeczytam 52 książki w 2019 roku