Miłość w czasach in vitro

Okładka książki Miłość w czasach in vitro Anna Żelazowska
Okładka książki Miłość w czasach in vitro
Anna Żelazowska Wydawnictwo: Videograf literatura obyczajowa, romans
Videograf
2019-08-13
2019-08-13
rodzina miłość dzieci

Alicja wiedzie nudne życie, w którym cały czas albo się czegoś boi, albo ogarnia ją zniechęcenie. Na co dzień pracuje jako asystentka w renomowanej klinice in vitro, przez co zaczyna żyć historiami pacjentów oraz personelu kliniki. Tam niczym w soczewce skupiają się ludzkie dramaty oraz radości, a upragniony cel dla każdego ma nieco odmienne znaczenie. To opowieść o tym, jak bardzo los potrafi zaskakiwać i zmuszać nas do trudnych wyborów. Oraz o tym, że kiedyś trzeba przestać się w życiu jedynie się przyglądać. Powieść porusza bardzo aktualny temat procedury in vitro oraz możliwości i konsekwencji z nią związanych, przede wszystkim tych emocjonalnych.
W powieści opisane są różne historie par pragnących dziecka - niektórzy marzą o nim od lat, a inni zdecydowali się zbyt późno, by udało im się to zrobić metodą naturalną. Jednak łączy ich jedno - pragnienie tej małej istotki, która uczyni ich świat pełniejszym...

po przeczytaniu kilku pozycji z pogranicza literatury faktu i repoortazu nie widziedziec czemu po tej pozycji oczekiwalam czegos podobnego , moze dlatego ze sama wiele lat temu stalam w ogonku podobnej kliniki ?!? z jednej strony lekkie czytadelko do podusi ale gdy konczym czytac ksiazke pojawia sie " mieso" tresci co w zyciu wazne i moze dlatego przez te ostatnie rodzialy mam klopot z ocena -poczatkowo przecietna zeby wraz z kolenymi ostatnimi rozdzialami jednak zagwiazdkowac na dobra p.s choc motyw konca pani embriolog i jej koniec łzawy to jakis taki nie samczny ...

Opis może trochę zmylić. Wydaje się, że możemy spotkać filozoficzne rozważania, tymczasem to dość lekka lektura której bliżej do "seksu w wielkim mieście". Mimo wszystko polecam, odprężająca i dość zabawna. Liczyłam na trochę mniej sztampowe zakończenie, chociaż "żyli długo i szczęśliwie" byłoby chyba gorszym strzałem. To nie jest książka, do której się wraca, ale z drugiej strony chciałabym zobaczyć jej rozwinięcie - aż się prosi o scenariusz jakiegoś sitcomu.

1967

Książka opowiada zarówno o pacjentach kliniki leczenia niepłodności, jak i jej pracownikach. Książka generalnie mówi o nadziejach, o rozczarowaniach, o tym, że życie zaskakuje, i nie zawsze jest usłane różami. Trochę smutna, trochę dodaje optymizmu.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z początku infantylna i drażniąca, z każdym kolejnym rozdziałem coraz więcej dramaturgii. Autorka powinna trzymać się jednego tonu choć niestety ani jeden, ani drugi nie za bardzo jej leży. Mam wrażenie, że książka była trochę za bardzo filozoficzna. Sama procedura in vitro jest jedynie tłem do wszystkich wydarzeń. Książka oczywiście porusza ważny temat, ale ponieważ sama teraz przechodzę przez tą jakże wspaniałą procedurę mam wrażenie, że ten temat jest traktowany po macoszemu. Jest coś takiego jak in vitro, ale nie skupiajmy się na tym. Jedyne co dam na plus to, że perypetie przedstawionych bohaterów pokazuje przed jak trudnymi decyzjami stają pary, które zrobią wszystko żeby mieć choć jedno upragnione dziecko.

Książka porusza dość trudny temat in vitro. Przedstawia procedurę starania się o dziecko tą metodą, a także zmagania par o upragnione dziecko. Tłem do tych opowieści jest życie recepcjonistki Alicji, która pracuje w renomowanej warszawskiej klinice leczenia bezpłodności.
Sposób przedstawienia tematu kompletnie nie przypadł mi do gustu. Autorka starała się w sposób humorystyczny przedstawić temat, ale opisane tragedie ludzkie nijak się do tego stylu miały. Ponadto jest on niespójny - w potoczne rozważania wstawki ze stylu naukowego. Narracja też dziwna - niby pierwszoosobowa, ale narrator wszechwiedzący. Coś tu nie pykło.

Wbrew pozorom, nie jest to książka typowo o zabiegu In vitro. Jeśli się tego spodziewaliście, to się zawiedziecie.

Jest to książka opowiadająca o dążeniu do celu, o spełnianiu swoich marzeń, o życiu pełnią piersią.

Wprawdzie dowiadujemy się, jak przebiega cały proces zabiegu, jednak moim zdaniem nie jest to temat przewodni tej powieści.

Autorka świetnie opisuje wewnętrzne dylematy, które targają wszystkimi bohaterami. Każdy z nich z czymś walczy, przed czymś ucieka, marzy i pragnie spełnienia.

Pokazuje nam, jak bardzo los potrafi sobie zakpić z człowieka, w najbardziej brutalny sposób.

Udowadnia także, że warto iść czasami pod prąd, by na końcu powiedzieć „Tak, udało się, jestem szczęśliwym człowiekiem”

Czy polecam tę książkę?

Polecam, jest to ważna książka, którą na prawdę warto przeczytać. To ciekawa i wciągająca pozycja. „Miłość w czasach in vitro” uczy nas, że warto, jest wyjść życiu naprzeciw.

Autorka świetnie opisuje...

Jestem zdziwiona... i zafascynowana historią, która wywołała u mnie skrajne emocje: szczęścia... zadumy i smutku... Nie miałam pojęcia, że perypetie klinki wciągną mnie bez reszty - tym bardziej, że książka została napisana z dużą dawką humoru.
Główna bohaterka Alicja - oprowadza nas po świecie in vitro. Opisując poszczególnych pacjentów, lekarzy, recepcjonistki, wkraczamy z "butami" do historii, które nie zawsze mają szczęśliwe zakończenie. Mamy wgląd na procedury i zdarzenia losowe, które doprowadzają do łez, śmiechu i rozpaczy.
Alicja ma dużo w sobie strachu i lęku przed czymś nowym i nieznanym, woli rutynę i stabilizację, jest osobą zamkniętą, boi otworzyć się na drugiego człowieka, lubi być biernym obserwatorem. Co takiego wydarzy się w jej życiu...? Czy będzie pragnęła zmiany...?
Myślałam, że czeka mnie długa historia od ludzi obawiających się choroby bezpłodności, czyli po kolei szczegółowe rzeczy jakie rozgrywają się od podjęcia decyzji o in vitro do momentu zapłodnienia i przyjścia dziecka na świat. Tu jedynie był zarys - owszem poznawaliśmy poszczególnych bohaterów, ich losy i wnikaliśmy do prywatnego świata danej osoby, ale podane zdarzenia były tak różnorodne zabawne, ujmujące, albo przerażające, mające na celu bardziej pokazanie, że nie warto się poddawać, trzeba dążyć do wyznaczonych idei. Dużo jest tu pozytywnych cech, które pokazują że cudownie kochać życie i nie należy się go bać. Warto spełniać marzenia. Po przeczytaniu całości jestem usatysfakcjonowana. Co mi ta książka dała...? ... REFLEKSJĘ... - bo opłaca się cieszyć z rzeczy małych :) które doprowadzają, że w każdym następnym dniu znajdziesz coś dobrego, szczęśliwego wywołującego dobry humor. Życzę każdemu z Was optymizmu... a na pewno uzyskacie go chodź trochę po lekturze tej książki :)
czytadeliczne.blogspot.com

Opowieść o ludziach, ich problemach i pewnej klinice, która zajmuje się in vitro. Dodatkowo był to też mój patronat medialny. Zapraszam po więcej na mojego bloga: https://ksiazkowepodrozeagi.blogspot.com/2019/08/miosc-w-czasach-in-vitro.html?m=0

Krzywdzące stereotypy, przerysowane historie, które momentami są aż karykaturalne, błędy merytoryczne. Bardzo średnia, bardzo nie polecam. Szczególnie niepłodnym.

• Egzemplarz recenzencki
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Miłość w czasach in vitro