Venice

Okładka książki Venice
Jan Morris Wydawnictwo: Faber and Faber literatura podróżnicza
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Faber and Faber
Data wydania:
2004-10-04
Data 1. wydania:
2004-10-04
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
angielski
ISBN:
9780571168972
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Świnki na patyku. Najlepsze opowiadania podróżnicze Lonely Planet Karen Lee Boren, Tim Cahill, Joshua Clark, Nicolas Crane, Jason Elliot, Bill Fink, Simon Gandolfi, Karl Taro Greenfeld, James D. Houston, Pico Iyer, Sarah Levin, Jan Morris, Rolf Potts, Laura Resau, Miles Roddis, Alana Semuels, Cesar G. Soriano, Stanley Stewart, Greg Tuleja, Danny Wallace, Tony Wheeler, Simon Winchester
Ocena 5,3
Świnki na paty... Karen Lee Boren, Ti...
Okładka książki The Penguin Books of Indian Journeys Ruskin Bond, Bruce Chatwin, William Dalrymple, Allen Ginsberg, Dom Morales, Jan Morris, V.S. Naipaul, Anita Nair, R. K. Narayan, Salman Rushdie, Vikram Seth, Khushwant Singh, Paul Theroux, Mark Tully
Ocena 7,0
The Penguin Bo... Ruskin Bond, Bruce ...

Podobne książki

Reklama
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
867
741

Na półkach:

Wakacyjne zwiedzanie Wenecji poprzedziłem niniejszą lekturą. Lektura uświadomiła mnie, że koniecznie muszę powrócić do tego miasta. Na zwiedzanie Wenecji oraz bliższe poznanie tego miasta trzeba poświęcić sporo czasu. Naprawdę jest co zwiedzać, jest co poznawać. Historia tego miasta, również państwa jest naprawdę bardzo bogata.
Niniejsza książka to w zasadzie dwa w jednym. Poznajemy w skrócie historię Wenecji, autorka opisuje również ważne miejsca które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając Wenecję. Co ciekawe, opisane są nie tylko miejsca należace do samej Wenecji ale również okolice, przylegające wyspy.
Jan Morris osobiście też związana jest z miastem Wenecja. Po Drugiej Wojnie Światowej będąc oficierem armii brytyjskiej znalazła się w tym mieście. Ciekawe jest to iż, autorka przeszła operację zmiany płci, w roku 1945-46 była oficerem Armii Brytyjskiej, jako James Morris. Dopiero parę lat później przeszła operację i przyjęła imię Jan. W jednym fragmencie książki opisuje również o własnych doświadczeniach w Wenecji i to jakie wrażenie miasto na niej wtedy zrobiło.
Ciekawe jest to iż jak na włoskie miasto Wenecja nie jest aż tak stara. Początki historii Wenecji sięgają piątego, szóstego wieku. Wtedy to dopiero ludzie zaczęli się osiedlać na bezludnych wyspach leżących w lagunach. Ich główną motywacją była ucieczka przed barbarzyńskimi plemionami germańskimi oraz przed Hunami. Uważam to za bardzo ciekawy fakt iż Wenecja została założona przez uchodzców. Odważyli się na osiedlenie terenów dość trudnych. Na wyspach Weneckich był problem z dostępnością jedzenia a przede wsystkim wody pitnej. Jednak niedostępność tych wysp oraz trudne warunki na nich panujące były ważnym impulsem do szybkiego rozwoju wczesnej Wenecji. Społecznośc Wenecji rozwinęła się dość dynamicznie w pierwszych latach po oediedleniu. Pomysłowość, ale również zdolności dyplomatyczne oraz handlowe przyczyniły się do szybkiego rozwoju Wenecji. Kolejnym impulsem byłu krucjaty. Dzięki flocie oraz zdolnością dyplomatycznym udało się Wenecjanom wykorzytać krucjaty na swoją korzyść i przejąć kontrolę nad terenami leżącymi wzdłuż wybrzeżą morza Adriatyckiego. Dalmacja, Istria oraz inne tereny leżace nad wybrzeżem Adriatyki szybko zostały wcielowe w struktury państwa Weneckiego. Sieć handlowa Wenecji rozwinęłą się przy tym dość prężnie ąz po daleki wchód oraz Chiny. Dobrze znamy Marco Polo który dotarł aż do odległych Chin. Wenecja dzięki położeniu, rozwiniętej sieci szlaków handlowych oraz swojej flocie morskiej łączyła handlowo oraz dyplomatycznie przez wiele stuleci wschód z zachodem. To właśnie możemy też zauważyć oglądając budynki w Wenecji.
W książce opisanych jest sporo anegdot. Mnie bardzo na przykład zainteresował opis pewnego ormiańskiego klasztoru, którzy funkcjonuje do dziś a znajduje się na jednej z Weneckich wysp. Ów klasztor ormiański jest ważnym ośrodkiem studiów kultury oraz języka ormiańskiego. Bardzo ciekawa jest historia lwa weneckiego, bazykili świętego Marka oraz jego relikwii. Z książki dowiemy się rownież sporo o weneckich cechach rzemieślniczych, szczególnie o gondoliarzach.
Auotkra poświęca w książce również trochę miejsca wyspom przylegającym do Wenecji, znajdziemy w książce informacje na temat wysp Burano, Torcello, Picollo czy też Lido. Część z tych wysp nie miała takiego szczęścia jak inne główne weneckie wyspy i życie nie rozwijało się tak dynamicznie na nich. Co ciekawe, dziś możemy zwiedzać te wyspy i znaleźć na nich ruiny średniowiecznych struktur miejskich.
Podsumowując. Bardzo dobra książka. Sporo dowiedziałem się o Wenecji i na pewno sięgnę po nią przed moim następnym wyjazdem do tego miasta.

Wakacyjne zwiedzanie Wenecji poprzedziłem niniejszą lekturą. Lektura uświadomiła mnie, że koniecznie muszę powrócić do tego miasta. Na zwiedzanie Wenecji oraz bliższe poznanie tego miasta trzeba poświęcić sporo czasu. Naprawdę jest co zwiedzać, jest co poznawać. Historia tego miasta, również państwa jest naprawdę bardzo bogata.
Niniejsza książka to w zasadzie dwa w jednym....

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Venice


Reklama
zgłoś błąd