Twój dzień, Twoje życie. Holistyczna filozofia bycia

Okładka książki Twój dzień, Twoje życie. Holistyczna filozofia bycia Aubrey Marcus
Okładka książki Twój dzień, Twoje życie. Holistyczna filozofia bycia
Aubrey Marcus Wydawnictwo: Septem poradniki
poradniki
Own the Day, Own Your Life: Optimised Practices for Waking, Working, Learning, Eating, Training, Playing, Sleeping and Sex
Septem
2020-01-28
2020-01-28
2018-03-06
Wojciech Usarzewicz

Jest to z jednej strony książka motywacyjną, gdzie autor wskazuje konkretne kroki po wykonaniu których poczujemy się lepiej, a z drugiej edukacyjna ponieważ liczne "złote rady" poparte są przez masę różnych pozycji bibliograficznych. Mam z nią jednak pewien problem, gdyż o ile poranek mnie przykuł do lektury, tak już mniej więcej około pory obiadowej zacząłem się nią męczyć. Niesie ze sobą sporą wartość, ale forma przekazu nie do końca do mnie trafiła.

Kolejny poradnik typu 'jak dobrze żyć' w którym amerykański autor krytykuje książki koncentrujące się na jednej stronie naszego życia: diecie, ćwiczeniom fizycznym itd. Za to pan Marcus podchodzi do sprawy holistycznie i pisze: „Czytając tę książkę, dowiesz się, jak w optymalny sposób przeżyć każdy dzień.” Mamy zatem omówione szczegółowo wszystkie sfery naszego życia i pory dnia, rozpoczynając od poranka, a kończąc na nocy. Dosyć ambitne podejście pomyślałem i poszukałem informacji o autorze. Znalazłem, że Aubrey Marcus jest twórcą i właścicielem spółki Onnit promującej holistyczny styl życia, firma odniosła duży sukces rynkowy. Na jej stronie można zakupić suplementy diety, gadżety do ćwiczeń fizycznych, programy do pracy nad sobą i inne rzeczy.

A sama książka? Zaczyna się od porady, że rano powinniśmy wypić następujący koktajl: 350 ml przefiltrowanej wody, wyciśnięty sok z 1/4 cytryny oraz 3 g soli morskiej. No cudnie. Potem mamy szczegółowe zalecenia na temat porannej gimnastyki z rysunkami. Następnie radzi pan Marcus co winniśmy zjeść na śniadanie, dołącza szczegółowe przepisy. Potem mamy rozdział poświęcony suplementom diety (można je kupić na stronie Onnit),autor jest ich wielkim zwolennikiem. À propos dojazdu do pracy dostajemy rozważania o mindfulness i medytacji. Mamy też rozdział o tym jak dobrze pracować, z tym że mowa jest o pracy biurowej. Potem autor radzi, jaki winien być lunch (przepisy). Następnie pisze jakie ćwiczenia fizyczne uprawiać, poleca używanie specjalnych gadżetów (giria, buława, maczuga i inne – do kupienia w sklepie Onnit). Dalej mamy rady jak efektywnie utrzymywać więzi z ludźmi. Potem mamy rozdział o tym, jaką jeść kolacje (przepisy). Następnie autor radzi, jaki winien być seks, są zalecenia, niestety brak opisanych pozycji :-). Na koniec mamy rady jak dobrze spać i nareszcie podsumowanie, uff.

Widać z powyższego, że pan Marcus jest po prostu omnibusem: zna się na wszystkim: diecie, ćwiczeniach fizycznych, medytacji, psychologii i czym tam jeszcze, po prostu współczesny Leonardo da Vinci! Przepraszam bardzo, ale jeśli w obecnych czasach ktoś mianuje się ekspertem od wszystkiego, to uważam, że wciska mi ciemnotę. Dlatego liczne rady pana Marcusa przyjmuję z olbrzymią dozą sceptycyzmu, chociaż wiele z nich może być całkiem sensownych.

Chcę być dobrze zrozumiany, lubię czytać poradniki, ale pisane przez prawdziwych, mających wieloletnie doświadczenie, specjalistów z danej dziedziny. Z wielką podejrzliwością podchodzę natomiast do książek amerykańskich biznesmenów, którzy odnieśli sukces i w związku z tym wierzą, że wszystkie rozumy pojedli. Poza tym rzecz cała wygląda mi na lokowanie produktu, jak to się teraz pięknie mówi o nachalnej reklamie.

Ciekawa książka, która rozkłada na kawałki typowy dzień każdego z nas. Autor przedstawia swoje porady na ulepszenie poszczególnych jego składowych, często kierując się przy tym badaniami naukowymi.
Ciężko zgodzić się ze wszystkimi zamieszczonymi wskazówkami, ale wydaje mi się, że każdy może wyciągnąć z tej książki, coś dla siebie.

„… Nasze ciało jest dla nas podporą. Tak, czasami coś mu się nie udaje. Czasami nas zawodzi. Ale i tak daje z siebie wszystko, bez względu na to, czy w to wierzymy, czy nie …”

Tytuł brzmi dość skomplikowanie, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda Wasz dzień? I jak przebiega Wasza organizacja życia? Mam tu na myśli załatwianie codziennych spraw, płacenie rachunków, czy opiekę nad bliskimi. Sztuka nie polega na tym, by udawać mądralę czytając takie książki, ale jak można swój dzień przemienić w sukces. Dzień to przecież to, jak się czujemy, z kim go współdzielimy i jak dobrze się bawimy 😉

Autorem książki jest Aubrey Marcus, twórca i dyrektor Onnit, jednej z najszybciej rozwijających się firm w Ameryce, zajmującej się ludzką wydajnością. Jego filozofia przyciągnęła setki tysięcy klientów i miliony fanów. Mieszka w Austin w Teksasie.

Aby żyć pełnią radosnego, szczęśliwego życia, trzeba pamiętać o wielu ważnych sprawach: zdrowym odżywianiu, pozytywnym myśleniu, przyjaznych i rozwijających relacjach z innymi ludźmi, dobrej formie, produktywnej i zarazem satysfakcjonującej pracy. Ten natłok informacji może sprawić, że gdy skoncentrujemy się na jednej kwestii, stracimy z oczu inne.

Uniemożliwia to dokonanie prawdziwej zmiany w życiu: nawet jeśli uda się osiągnąć wymarzoną sylwetkę czy sukces w pracy, może się okazać, że równocześnie ucierpiały na tym relacje z ukochaną osobą, albo pojawiły się kłopoty ze zdrowiem. Konieczne jest więc przyjęcie innego, holistycznego podejścia do siebie. Małe rzeczy potrafią nieść ze sobą poważne rezultaty i konsekwencje.

Książka i Autor starają się przekonać czytelnika, że możemy zaprogramować i przeprowadzić wyjątkowo skuteczną transformację swojego życia właśnie dzięki holistycznemu podejściu do... pojedynczego dnia.

Dowiemy się, w jaki sposób osiągnąć doskonałą kontrolę nad wszystkimi ważnymi aspektami życia. Jeśli tylko mamy dość odwagi, aby po raz pierwszy przeżyć jeden dzień świadomie i krok po kroku dokonywać optymalnych wyborów. W tej metodzie nie chodzi o ograniczanie się i odmawianie sobie miłych rzeczy. Publikacja porusza zagadnienia związane z wodą, pracą, seksem, treningiem i resetem 😉

Swoistym podsumowaniem jest kilka rzeczy. To np. obudzić się i przygotować do działania,zaplanować zdrowe posiłki i uzupełnić je o ważne składniki, wykorzystać czas, który spędzasz w samochodzie, efektywnie pracować, zadbać o formę, zabawić się i zadbać o najbliższych, zasypiać, aby zapewnić sobie pełną regenerację i odpoczynek.

Holistyczne podejście to inaczej podejście całościowe. Przejawia się w poglądzie, że wszystkie zachodzące we wszechświecie zjawiska składają się na całościowe układy podlegające pewnym prawidłowościom i których nie należy oceniać po prawidłowościach rządzących składnikami, które je tworzą. Brzmi bardzo mądrze 😉

Mnie najbardziej rozbrajają diety. Uwierzcie mi, jak ktoś mówi, że jest na nowej, oczywiście cudownej diecie i radzi komuś, żeby zmienił styl życia, to po prostu gotuje się we mnie 😉 Każda próba zależy wyłącznie ode mnie. Czyż nie? Na końcu i w połowie książki znajdują się przepisy. To taki czas na naukę. Tam znajdziecie np. awaryjny koktajl nasenny, makaron miłości, chleb czosnkowy na zakwasie, czy dziki gulasz.

Gorąco polecam książkę, w której każda osoba odnajdzie coś zupełnie innego. Niech każdy sugeruje się własnymi spostrzeżeniami i sumieniem.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: HELION SA – Septem
Premiera: 28.01.2020 r.
Przekład: Wojciech Usarzewicz
Projekt okładki: Jan Paluch
Oprawa: miękka
Liczba stron: 336
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

• Egzemplarz w prezencie od wydawnictwa
  • Inni polecają
  • Empik audio rozwój