Himalaje. W poszukiwaniu joginów

Okładka książki Himalaje. W poszukiwaniu joginów Nina Budziszewska
Okładka książki Himalaje. W poszukiwaniu joginów
Nina Budziszewska Wydawnictwo: Sensus literatura podróżnicza
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Sensus
Data wydania:
2019-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-08-01
Język:
polski
ISBN:
9788328357235
Tagi:
joga Indie Himalaje
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
368
253

Na półkach: , ,

Do Himalajów nie piknęło mi serce kiedy znajomi opowiadali o swojej wyprawie. Ani kiedy pytali czy lecę z nimi do Nepalu. Ale po tej książce tak.
Ci co ćwiczą jogę są trochę pokręceni. Taki żarcik co jest śmieszny bo jest mój. A oznacza że jeśli joga ma dać równowagę w środku, to wcześniej trzeba mieć poczucie że człowiek się chwieje. A ta dziewczyna jest cudownie konkretna i to co pisze jest równe energetycznie. Cudne zero labilności. To ten przypadek kiedy precyzja zdań nie oznacza talentu literackiego. Pismo jest narzędziem tak jak było pierwotnie. Co cudownie i twórczo zderza się z tematem książki.
A kiedy wpisuję linki z przypisów wyskakują śpiewający chłopcy a ja słyszę piosenki The Beatles. Zabawnie jest uświadomić sobie że cover znałam pierwej.

Do Himalajów nie piknęło mi serce kiedy znajomi opowiadali o swojej wyprawie. Ani kiedy pytali czy lecę z nimi do Nepalu. Ale po tej książce tak.
Ci co ćwiczą jogę są trochę pokręceni. Taki żarcik co jest śmieszny bo jest mój. A oznacza że jeśli joga ma dać równowagę w środku, to wcześniej trzeba mieć poczucie że człowiek się chwieje. A ta dziewczyna jest cudownie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1122
1064

Na półkach:

„…Łagodność przynosi szczęście
Krzywda skutkuje cierpieniem
Z silnym uczuciem empatii
Nie krzywdź innych …”

Filozofia gór, a może filozofia życia? Przed Wami książka, która porusza tematykę, którą nie do końca rozumiem, ale jako wnikliwy czytelnik postaram się odnieść do niektórych zagadnień.

Autorką książki jest Dr Nina Budziszewska — adiunkt w Zakładzie Filologii Indyjskiej Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Kierownik studiów podyplomowych w zakresie jogi klasycznej na tej samej uczelni, członek Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, blogerka (www.ateliermysli.com).

To opowieść o dwóch podróżach w indyjskie Himalaje, gdzie biją źródła jogi - filozofii życia, którą praktykują dziś ludzie na całym świecie. Omijając ośrodki komercyjne, poruszając się publicznym transportem, rozmawiając z hinduistami i buddystami, autorka poznawała jogę w jej różnych aspektach: klasycznym wykładzie, tantrze i tybetańskich formach praktyki. Równocześnie z poszukiwaniem odpowiedzi na pytania dotyczące jogi poznawała Himalaje - i poczuła ich przekształcającą moc.

Indyjski przekład to: „Gość w dom, Bóg w dom”. Jedynym ideałem jogi jest by zgodnie z NATURĄ tworzyć PIĘKNO. Przykładem są fascynujące tkane dywany, ideał sztuki rękodzieła. Joga jest ścieżką miłości. To samodyscyplina cielesno-mentalna, pielęgnowanie cnót: współpracy, życzliwości, pomocy, otwartości, oraz wdzięczności.

Indie jawią się tysiącem barw i niuansów, od slumsów, biedy, beznadziei kryjącej się w niektórych oczach i duszach przez oślepiający koloryt przypraw, bogactwo architektury, barwy Bollywoodu, po bolesne strony indyjskiego świata i jogę. Joga balansuje w przestrzeni pomiędzy duchowością, a konsumpcjonizmem.

Indie to niełatwe miejsce do życia. Joga to duchowość: stopniowe osadzanie, utwierdzanie swej codzienności w sacrum. Jest doświadczeniem indywidualnym, bo dotyka najsubtelniejszych sfer danej osoby.

Indie słyną z kilku specyfików: kuchni indyjskiej – pełnej pikantności, przypraw i aromatu. Atmosfery indyjskich ulic – tłocznej, nazbyt pachnącej, dusznej, nachalnej. W Delhi – stolicy Indii panuje duchota i gorąco bijące w skórę. Zwiedzanie Indii nie należy też do łatwych i przyjemnych. Gdy wyjeżdża się w góry, by zwiedzać klasztory, to jest wyprawa godna podziwu i wyrzeczeń. Przykładem jest Klasztor „Ki” – pełen majestatu górskiej samotności. Tutaj życie płynie inaczej. Dzień można spędzić za 250 rupi z jedzeniem.

Książka zawiera wiele praktycznych informacji dla osób, które chcą na własne oczy ujrzeć najwyższe góry świata i odwiedzić najważniejsze miejsca związane z jogą: Rishikesh, Haridwar, Kedarnath, Badrinath, dolinę Spiti... Można tę książkę potraktować jak przewodnik - z nią łatwiej będzie dotrzeć w rejony trekkingowe Himalajów, znaleźć nocleg w klasztorach buddyjskich, świątyniach hinduistycznych i aśramach oraz poznać duchową stronę Indii, jakże inną od rozpowszechnionego obrazu największej demokracji świata: brudnej, hałaśliwej i przeludnionej.

Przede wszystkim książka opowiada o jodze jako filozofii i sztuce życia. Jej zasady, o ile stosuje się je na co dzień, transformują doświadczanie świata i przekształcają samoświadomość jogina, czyniąc go istotą szczęśliwą, spełnioną i pełną promieniującego dobra.

W jodze trzeba „niestrudzenie ćwiczyć”, a stopniowo „to” przyjdzie do ciebie. Joga dotyczy cielesnej giętkości i mentalnej elastyczności zdolności do regeneracji fizycznej siły.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: HELION – Sensus
Przedmowa: Maciej Wielobób
Redaktor prowadzący: Magdalena Dragon – Philipczyk
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

„…Łagodność przynosi szczęście
Krzywda skutkuje cierpieniem
Z silnym uczuciem empatii
Nie krzywdź innych …”

Filozofia gór, a może filozofia życia? Przed Wami książka, która porusza tematykę, którą nie do końca rozumiem, ale jako wnikliwy czytelnik postaram się odnieść do niektórych zagadnień.

Autorką książki jest Dr Nina Budziszewska — adiunkt w Zakładzie Filologii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
75
21

Na półkach:

Książka ciekawa, jednak jak dla mnie zbyt chaotyczna. Autorka próbuje wplatać tajniki jogi w opis bieżących wydarzeń, jednak często się przez taki zabieg gubiłam.

Książka ciekawa, jednak jak dla mnie zbyt chaotyczna. Autorka próbuje wplatać tajniki jogi w opis bieżących wydarzeń, jednak często się przez taki zabieg gubiłam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    4
  • Indie
    2
  • 2021
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Posiadam aktualizacja
    1
  • Podróż
    1
  • Yoga
    1
  • 01. Epub+
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Himalaje. W poszukiwaniu joginów


Podobne książki

Przeczytaj także