Protagoras

Okładka książki Protagoras
Platon Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Zbiorowe wydanie spuścizny piśmienniczej Władysława Witwickiego filozofia, etyka
filozofia, etyka
Zbiorowe wydanie spuścizny piśmienniczej Władysława Witwickiego
Wydawnictwo Naukowe PWN
1958-01-01
1958-01-01
Władysław Witwicki
dialog dialog sokratejski wychowanie

więcej Więcej

W tym krótkim dialogu Platon porusza problem cnoty: czym ona jest i czy można się jej nauczyć. Stara się przy tym pokazać, że to właśnie filozofia jest właściwą drogą do poznania rzeczywistości, przeciwstawiając ścisły i zwięzły wywód filozoficzny rozległym i ozdobnym mowom sofistów, które wprawdzie posiadają moc przekonywania, ale oddalają jednocześnie od istoty rzeczy.

W...

jeszcze nieśmiały i mało wyrazisty dialog Platona, pozbawiony tego, co było siłą jego późniejszych traktatów filozoficznych: jednoznacznego stanowiska ideowego, ugruntowanego totalną dyskredytacją stanowiska przeciwnego (zyskaną rzecz jasna przez rzeczową polemikę). Tutaj Sokrates - zwyczajowo główny nośnik poglądów autora - trochę się miota, improwizuje, niczym muzyk,...

Tradycyjna dla Sokratesa metoda rozważań drogą (i to dosłownie) dialogów- dla obeznanych frajda bo książka krótka ale jak zwykle- nie można jej po prostu przeczytać, o- nie... To nie byłby Platon!

• Filozofia
  • Starożytność