Peace talks

Okładka książki Peace talks Jim Butcher
Okładka książki Peace talks
Jim Butcher Wydawnictwo: Orbit Cykl: Akta Harry'ego Dresdena (tom 16) fantasy, science fiction
Akta Harry'ego Dresdena (tom 16)
Peace talks
Orbit
2020-04-16
2020-04-16

Pomyłka, nie czytam tego typu

Pomyłka, nie czytam tego typu

W zasadzie już za nutelle powinien być tradycyjny system przydzielania gwiazdek. Po drugie, za 100 stron mniej niż w rozpisce, powinno być mniej gwiazdek. Ale jak ktoś już dotarł do 19 tomu to wiedza magiczna zobowiązuje jednak. Czekamy, na kolejną część przygód Harryego Dresdena. Nawet jak prawa autorskie kupicie z lumpeksu, bo te 100 stron zamało to komuś można było dodrukować rozdział z boginką Kali która 3 dni po paliła Maryśkę z Hansem na polach Drzewa Życia pod Nowym Orleanem o 12.00 zajadając się barszczem ukraińskim mając za toearzyszy, osła ze Shreka i Siedmiu krasnoludków a za towsrzyszkę rozmów Fridę Cahlo i Evitę jakąś tam, już nie pamiętam. W każdym bądź razie jesteśmy w zawieszeniu mitów greckich a coś mi się wydaje jednak, że to nie ten Partenon o który chodziło. Battleground. Jak się komuś nie chcę to ja chyba też wysiąde. I poszukam towarzyszki. Znowu. Tej samej. O.

Wydaje się, że w kolejnym tomie będzie tak grubo jak nigdy wcześniej 😁

Wydaje się, że w kolejnym tomie będzie tak grubo jak nigdy wcześniej 😁

Głównym bohaterem, a zarazem narratorem, powieści jest Harry Dresden. Mag, który mieszka we współczesnym Chicago. W pierwszych częściach poznajemy, go jako prywatnego detektywa, który na zlecenie rozwiązuje niewyjaśnialne w klasyczny sposób sprawy. Czasem pracuje też, jako konsultant dla policji, której zdarza się stykać ze zbrodniami popełnianymi przez nieludzi.
W świecie wykreowanym przez Jima Butchera między zwykłymi ludźmi żyją też elfy, wampiry, magowie oraz inne magiczne stworzenia, które mogą wpływać na zwykłych śmiertelników. Niektóre z nich są przyjazne lub zwyczajnie starają się zajmować własnymi sprawami. Innych należy się wystrzegać.
Na pewno nie jest to pozycja dla dzieci, a minimum wieku, po jakim ja pozwoliłabym im sięgnąć po nie to 16 lat.

W świecie...

Rozbicie na dwa tomy, raczej potrzebne nie było - stwierdzę to dokładnie, po przeczytaniu kolejnej części. Faktem jest, że zakończenie zachęca do sięgnięcia po kontynuację. I bardzo bym była zdenerwowana, jakby mi przyszło czekać na kolejną część, aż autor ją napisze. Na szczęście jest, ale na razie w języku angielskim.

Książka była dla mnie trochę sztywno napisana, ale jako wstęp do kolejnej części nie jest zła.

Tylko szóstka. Zacytuję Republikę: "Nie traktuję cię jak głupca, ja zakładam, że ty słuchasz I że widzisz to, jak dzisiaj piszę dla mamony."

Pierwszy raz w całym cyklu mamy przykład rozbicia kompletnej całości na dwa tomy. Po co? Każdy widzi. Sporo wtórnych pomysłów, kilka niespodzianek, wkurzający i uparty Harry i spadające co krok coraz większe kłopoty (skala kosmiczna już się skończyła).

Zawiodłem się.

Tragicznie niska jakość. Stale się wszystko w nich powtarza w każdej książce nawet po kilka razy i tak bez przerwy w koło. Fabuły w tych książkach i całej serii jest tylko kilka stron ale reszta to walka powtarzalna i już nudna. Co każda następna część to coraz większy przeciwnik coraz silniejsze i powtarzanie dookoła tego samego schematu. Bezsprzecznie widzą też, że każda nowsza część jest pisana coraz bardziej niechlujnie i niekonsekwentnie. Cały cykl z pewnością nie zmierza donikąd będzie kontynuowany aż ludzie będą kupowali te książki.

Jak zawsze super. Ale jestem zła na Butchera, że zakończył książkę w takim momencie... Nie lubię czekać na kontynuacje, a niestety "Rozmowy pokojowe" to wstęp do następnego tomu.

Przykro mi dawać tylko 6/10, ale mocno czuć, że to pół książki.

Przykro mi dawać tylko 6/10, ale mocno czuć, że to pół książki.

• Urban fantasy

Jim Butcher Rozmowy pokojowe Zobacz więcej