Podróż do Carcassonne. Tom I

Okładka książki Podróż do Carcassonne. Tom I Agnieszka Janiszewska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Podróż do Carcassonne. Tom I
Agnieszka Janiszewska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Podróż do Carcassonne (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Podróż do Carcassonne (tom 1)
Novae Res
2019-08-23
2019-08-23

Historia lubi się powtarzać

Przepiękne tło historyczne! Czułam się jakbym przeniosła się do czasów II wojny światowej, jakbym znała bohaterów i z ukrycia przyglądała się ich życiu.
Bohaterowie przyciągają uwagę, każdy z nich jest inny. Postaci są barwne i jak w życiu jedni mają złote serce, drudzy przeciwnie.

To książka, która potwierdza, że każdy z naszych wyborów jest ważny. Każdy ma wpływ na całe nasze życie, a presja otoczenia może spowodować, że odpuścimy własne szczęście, robiąc to, czego oczekują inni.

Z przyjemnością chciałabym przeczytać drugi tom i poznać dalsze losy bohaterów. Koniecznie!

Na prawdę dobra pozycja autorki, której do tej pory nie czytałam. Powieść obyczajowa skrywająca tajemnice, mezalianse, miłość, zazdrość i nienawiść. A wszystko w historycznym otoczeniu okresu międzywojennego i II wojny Światowej. Dzieje rodziny Leszczyńskich tak mnie zaciekawiły, że natychmiast sięgam po drugi tom. Uwiodła mnie Iwonka i jej dziadek. Z ogromną przyjemnością poznam dalsze losy bohaterki, która porusza się między tajemnicami rodzinnymi a marzeniami o lepszej przyszłości. Autorka pisze prostym językiem a czyta się po prostu lekko, miło i przyjemnie.

Bardzo dobra książka.
Rozpoczyna się banalnie. Lata dwudzieste ubiegłego wieku w Warszawie młoda aktoreczka zakochuje się w młodym synu hrabiego i zachodzi z nim w ciążę. Ale dalej już nie jest kiczowato tylko realistycznie. Aktorka jest nie tylko piękna, ale i bardzo honorowa. A zdarzenia poznajemy z punktu widzenia i odczuć kilku osób. Bardzo szybko się czyta, bo wciąga. Ten tom(ik) kończy się wybuchem II wojny światowej.
Polecam wszystkim lubiącym sagi, a także tym, którzy czasem zastanawiają się co w życiu jest ważne i czy pewne rzeczy, które nas spotykają to przypadek czy przeznaczenie.

Bardzo dobra książka.

Agnieszka Janiszewska, wraz z rodziną Leszczyńskich zabiera nas w podróż z historią w tle. Jako pasjonatka oraz nauczycielka historii, doskonale przedstawia rzeczywistość Polaków w okresie międzywojennym.

Warszawa 1921 r. Hrabina Stefania Leszczyńska aranżuje synowi Ksaweremu małżeństwo, które wprowadzi go do odpowiedniego towarzystwa i ułatwi mu drogę do kariery dyplomaty. Jednak romans Ksawerego z początkującą aktorką Natalią Moore i jej ciąża, są przeszkodą w realizacji planów Hrabiny. I z tą sytuacją sobie radzi, pod jej wpływem, kobieta wyjeżdża z miasta i znika. Ksawery układa sobie życie na nowo, jednak dawna ukochana nie może mu wyjść z pamięci. Czy ich losy jeszcze kiedyś się zbiegną?

Akcja toczy się w latach 1921-1956 w Warszawie oraz w Krakowie, dzięki temu poznajemy, jak wygląda życie ludzi w tych miastach w czasie wojny. Co prawda powieść składa się z dwóch tomów, ale by mieć w pełni obraz wydarzeń, powinno się czytać je razem. Wojna, która na początku wydaje się być tłem, wysuwa się na pierwszy plan, bo życie zupełnie inaczej wygląda w czasach okupacji. Walka o przetrwanie i podstawowy byt stają się ważniejsze, niż rodzinne tajemnice i niedomówienia.

Losy rodziny Leszczyńskich są rozciągnięte w czasie i obserwujemy ich życie na przestrzeni trzydziestu lat. Poznajemy historie Natalii Moore, która uwikłana w romans z zamożnym mężczyzną z innej sfery, musi ponieść tego konsekwencje. Trudne życie samotnej matki jest również przedstawiana oczami jedenastoletniej córki, a później już dorosłej dziewczyny, co daje zupełnie inne spojrzenie na całą historię.

Możemy się spodziewać dużo emocji i poszarpanych więzów rodzinnych. Miłość matki do syna, okazuje się być zbyt natarczywa, chęć kontroli nad nim, dominuje inne uczucie. Kontakty między kuzynami, rodzeństwem nie zawsze są przyjacielskie. Głęboka relacja matki z córką, ich samotne życie jest pełne wyrzeczeń, wzruszeń i matczynego strachu o swoją latorośl.

Autorka opisuje losy ludzi, którzy borykają się nie tylko z rodzinnymi problemami, tajemnicami, ale i walczą o przetrwanie w czasie wojny. Pięknie napisana historia z wojną, która się wdziera w codzienny spokój. Doskonale oddaje rozterki w owych czasach młodych ludzi, którzy szanując wartości patriotyczne, miotają się między tym, co słuszne dla kraju, a tym co dobre dla bliskich. Każda książka z historią w tle, uzmysławia mi, jak wojna jest okrutna i mam wrażenie, że nie ma wygranych, tylko sami przegrani.

Dobrze napisana powieść wielowątkowa z ciekawymi bohaterami, rodzinnymi koligacjami, emanująca dużą dawką wzruszeń. Miłość, rodzinne więzy, trudy wojny, to wszystko w tych dwóch tomach, podszyte skrajnymi emocjami i prawdziwą historią.

Przytłoczeni niezachwycającą codziennością marzymy czasem o czymś wspaniałym. Niech to będzie coś, co zapamiętamy na resztę życia. Taka na przykład Podróż do Carcassone… Może to tylko złudzenie, rozszalała wyobraźnia… A tu i teraz czasem tak nieciekawie bywa…
Pani Agnieszka Janiszewska napisała o chłodnej, wręcz oziębłej rodzinie. Wszechobecny brak szczerości i zaufania tworzą klimat wykluczający spontaniczność. Mariaż arystokracji i mieszczaństwa są niczym toksyczny opar, przed którym strach otworzyć szerzej usta. Lepiej jest zachować milczenie i wstrzemięźliwość. Dla hrabiego Rafała Leszczyńskiego niezbędne było opanowanie.

„Ty stary ośle, zrugał się w myślach, panuj nad sobą”

Kobieta zaradna, zapobiegliwa nie mogła pozwolić sobie na chwile słabości. Nie po to walczyła o prymat w rodzinie, żeby podważano jej decyzje. Matce uchodzi wszystko – nawet poniżanie innych.

„Potrafisz dopiec do żywego. Umiesz sprawić, by człowiek poczuł się kompletnie bezużytecznym ciężarem. Zerem.”

I jak w takiej rodzinie można sobie pozwolić na skandal obyczajowy. Niechciane małżeństwo jedynego syna byłoby szkodliwym skandalem. Nieważne, że Ksawery kompletnie nie spełnia oczekiwań ojca. Hrabina Stefania wszystko potrafi zatuszować.

„A teraz po prostu schował się za twoimi plecami, jak zwykle zresztą – skrzywił się hrabia. Jak za każdym razem, gdy narozrabiał, ale wiedział, że matka po nim posprząta.”

Wszystko mogłoby ulec poprawie, ale przeszkodziła temu nagła śmierć „serca rodziny” i nadciągająca wojna. Trzeba uszanować pamięć o zmarłym i nie odsłaniać jego tajemnic.

„Nie drążmy, nie oczekiwał od nas, byśmy grzebali w jego przeszłości”

„Podróż do Carcassonne” to niestereotypowa opowieść o rodzinie. Pani Agnieszka Janiszewska nie zaprezentowała nam lukrowanego portretu arystokratycznej rodziny. Ludzie kulturalni, szlachetni ukrywają swoje emocje, aby nie dopuścić do rozpętania się nawałnicy w domu. Kobieta przebojowa, bezkompromisowa zamiecie pod dywan wszystko. Współczesny język, jakim posługuje się Autorka, nie oddaje co prawda nastroju epoki w międzywojennej Polsce, ale czyni opowieść łatwo przyswajalną. Rewelacyjnym pomysłem jest pamiętnik dziewczynki, która z każdą chwilą silniej przekonuje się do nowo poznawanego dziadka. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na fakt, że niepełnosprawność fizyczna nie blokuje otwartego umysłu. „Podróż do Carcassonne” Pani Janiszewskiej obejmuje dwa tomy. Tę książkę zdecydowanie mogą przeczytać też młodzi mężczyźni, którym przyda się świadomość ciężaru słów, rzucanych w dyskusji. Ja na pewno poznam dalszy ciąg tej opowieści.

Ciekawa odskocznia od codzienności, bardzo lubię historię osadzone w tamtych czasach. Bardzo zaskoczyła mnie ta książka pozytywnie. Polecam!!!

1931

Świetna saga, postacie wyraziste, historia ciekawa. Jednym słowem książka, która niesamowicie wciąga.

Po poprzednich książkach Agnieszki Janiszewskiej sięgnęłam po tę z ciekawością i zawiodłam się. Dla mnie nudna i dobrze, że krótka bo doszłam do końca z trudem. Może drugi tom będzie lepszy.

Na pewno fajna odskocznia od codzienności

Na pewno fajna odskocznia od codzienności

Moje pierwsze spotkanie z Panią Agnieszką Janiszewską. Przyznam się, że niezbyt wiele spodziewałam się po tej książce. Chociaż została mi ona gorąco polecona. Bo cóż może być zaskakującego w opowieści o romansie aktorki z podrzędnego teatru i młodego hrabiego, wynikiem którego jest nieplanowana ciąża?... Można powiedzieć klasyczny temat... A jednak się myliłam. Książka bardzo mi się podobała, miała w sobie to „coś”,co lubię najbardziej. Czyli była silna, dumna kobieta. Ciekawa fabuła. Wiele zaskakujących dla mnie spostrzeżeń, np. wpływ przypadku – przeznaczenia na ludzie losy. Czy poruszenie problemu - jakie fatalne skutki mogą mieć nieszczęśliwe, aranżowane małżeństwa.
Zakończenie książki bardzo zaskakujące.
Jeżeli tylko będę miała możliwość na pewno przeczytam II tom powieści.

A nieznanej mi do tej pory autorce gratuluję talentu pisarskiego, pięknego języka i wrażliwości.

Agnieszka Janiszewska Podróż do Carcassonne. Tom I Zobacz więcej