Święta Helisa od neuronów

Okładka książki Święta Helisa od neuronów Agnieszka Rautman-Szczepańska
Okładka książki Święta Helisa od neuronów
Agnieszka Rautman-Szczepańska Wydawnictwo: Fundacja Duży Format poezja
50 str. 50 min.
poezja
Fundacja Duży Format
2019-06-06
2019-06-06
50 min.

Tomik "Święta Helisa od neuronów" już samym tytułem zdradza inspirację nauką i religią. Helisa to linia śrubowa w matematyce, podwójna helisa to łańcuch kwasu deoksyrybonukleinowego złożony z dwóch komplementarnych łańcuchów zwiniętych w linię śrubową, a z kolei helisa alfa to rodzaj struktury drugorzędowej białka. Neuron to pojęcie bardziej znane (komórka nerwowa). Święta Helisa od neuronów to określenie pasujące np. do lekarki, której należy się z wielu względów uznanie. Być może Autorka miała na myśli siebie.
W wierszu "Herezja" widać wyraźne przesłanie: "z upadłych aniołów powstają mądre kobiety". Biblijna Ewa zyskała wiedzę po ugryzieniu zakazanego owocu, co wiązało się z upadkiem, ale też z nabyciem mądrości. W wielu wierszach w tej książce widać właśnie kobiecy punkt widzenia, bardzo odważny, ale też inteligentny. Jest miejsce na bunt, tak jak chociażby w wierszu "Oblubienice", ale też na dialog z Bogiem (cytat z wiersza "Modlitwa": "daj Boże/ poczuć jak pachnie/ skóra anioła"). W wielu wierszach widać też odniesienia do świata nauki (cytat z wiersza "DNA": "z nici plazmy utkany krwiobieg/ zadziwiający popis mechaniki tkanek"). Polecamy :-)

„Święta Helisa od Neuronów” to bardzo kobiecy tom (o świetnej konstrukcji, kojarzącej się z cyklem rozwoju człowieka),poetka kreśli portret uczuciowo-fizjologiczny kobiety. Zagląda do jej wnętrza – w sferę ducha i ciała. Wszak wszystko tworzy spójną strukturę, skomplikowany mechanizm. Krążymy tu wokół motywu kobiety (oraz jej emocjonalności),archetypu matki (obejmującego wiele rozmaitych płaszczyzn),kultu macierzyństwa i płodności.

Więcej: https://dajprzeczytac.blogspot.com/2020/07/swieta-helisa-od-neuronow-agnieszka.html

Poezja Medyczna! Twórczość, która jak skalpelem porusza nasze trzewia. Ciekawe połączenie ostrego 'cięcia' z czułością i troską. Poezja nie pozostawia obojętnym, jest odważna i prowokująca. Moje ulubione wiersze: Magik, Na chwile przed apokalipsa, Przeoczenie. Jednym słowem: Polecam!

Szczerze polecam! Wiersze zrobiły na mnie duże wrażenie, są bliskie mojemu postrzeganiu świata i budzą wiele refleksji!

Cudowne, poruszające wiersze. Bardzo kobiece, prowokacyjne, czasem zmysłowe. Zostały we mnie...

• ✔ 2023
  • 📚 Biblioteczka domowa
  • 🐝 Literatura polska
  • Krakowskie polowanie biblioteczne

Dodaj cytat z książki Święta Helisa od neuronów