rozwińzwiń

Drákula

Okładka książki Drákula Bram Stoker
Okładka książki Drákula
Bram Stoker Wydawnictwo: Fortuna Libri, spol. s.r.o. Cykl: Dracula (tom 1) Ekranizacje: Dracula (1992) horror
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
horror
Cykl:
Dracula (tom 1)
Tytuł oryginału:
Dracula
Wydawnictwo:
Fortuna Libri, spol. s.r.o.
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wydania:
2018-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
czeski
ISBN:
9788075461711
Tłumacz:
Tomáš Novotný
Ekranizacje:
Dracula (1992)
Tagi:
dracula wampiry
Inne
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Boo! Groza na Halloween Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Jerome K. Jerome, Rudyard Kipling, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Bram Stoker, Herbert George Wells, Oscar Wilde
Ocena 6,3
Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Drakula Russell Punter, Bram Stoker
Ocena 6,7
Drakula Russell Punter, Bra...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
12
12

Na półkach:

Klasyka, którą trzeba przeczytać.

Klasyka, którą trzeba przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
3678
3621

Na półkach:

Teraz rozumiem, dlaczego jest to tak kultowa i wpływowa książka. Po latach to dla mnie trochę zabawny horror w starym stylu, ale czytając, pojawia się mnóstwo skojarzeń do innych książek, filmów czerpiących z tej historii. Myślałam, że może być trudna w czytaniu ze względu na sposób, w jaki jest napisana - w oparciu o dzienniki i listy pisane przez głównych bohaterów, ale płynęła łatwo i trzyma w napięciu.

Teraz rozumiem, dlaczego jest to tak kultowa i wpływowa książka. Po latach to dla mnie trochę zabawny horror w starym stylu, ale czytając, pojawia się mnóstwo skojarzeń do innych książek, filmów czerpiących z tej historii. Myślałam, że może być trudna w czytaniu ze względu na sposób, w jaki jest napisana - w oparciu o dzienniki i listy pisane przez głównych bohaterów, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
220
69

Na półkach: ,

"Błądzę, jak każdy, lecz wierzę we wszystko, co robię."
Troszkę inne wyobrażenie miałem o tej książce i postaci Draculi, ale przyjemna lektura.

"Błądzę, jak każdy, lecz wierzę we wszystko, co robię."
Troszkę inne wyobrażenie miałem o tej książce i postaci Draculi, ale przyjemna lektura.

Pokaż mimo to

avatar
665
318

Na półkach: , ,

Tylko ze względu na DKK wzięłam tę książkę do ręki, w postaci papierowej i audiobooka równocześnie, i w trakcie nie mogłam się zdecydować czy czytać dalej.
Horrorów czytałam mało i chyba tylko w dzieciństwie, pamiętam jak duże wrażenie zrobiły na mnie opowiadania Edgara Allana Poego.
W końcu przeczytałam z ciekawości, to w końcu klasyka i wydaje się być atrakcyjna dla wielu czytelników. Sądząc po liczbie wydań, adaptacji i filmów powieść jest ciągle żywa i przemawia do ludzi.
Otoczka obyczajowo-historyczna jest nawet ciekawa. Można pozazdrościć świetnie działającej poczty pod koniec XIX wieku, poznać nowinki typu fonograf oraz zaniepokoić się kilkoma transfuzjami bez oznaczania grupy krwi (szczęśliwie, wszystkie udane).
Podobała mi się struktura powieści, w całości w postaci zapisów z dzienników, listów i artykułów. Język klarowny i barwny także mi się podobał, ale elementy typowe dla powieści grozy są jak zawsze absurdalne i irytujące. Wampiry, demony, nietoperze, wilki, krew, czosnek itp. Rozumiem, że to pewna konwencja, mnie jednak takie rzeczy nadnaturalne i mające budzić grozę, głównie drażnią lub śmieszą. Szczególnie zabawne jest „naukowe” podejście do wampiryzmu.
Klasyka, klasyką, ale to powieść nie z mojej bajki. Niestety, wieje też nudą, kiedy nie kupuje się bzdurnych opisów działania sił nieczystych i walki z nimi grupki, skądinąd całkiem sympatycznych, bohaterów.
Słuchałam audiobooka w tłumaczeniu Agnieszki Myśliwy, czytanego przez Leszka Filipowicza (Heraclon International, Storybox.pl, 2018) i równocześnie podglądałam tekst w wydaniu papierowym tłumaczonym przez Grzegorza Kulę (Oficyna Literatów Rój, 1991, koszmarnie brzydka okładka, nieprawda, że jest to pełna wersja). Oba tłumaczenia wydają się być bardzo dobre, natomiast zadziwiły mnie duże różnice w szczegółach tekstów, przy czym audiobook jest znacznie obszerniejszy. Dziwne są też takie różnice, jak np. to, że bohaterowie w powieści papierowej jechali z dworca dorożką (s. 209),a w audiobooku metrem (rozdz. 17).
Trafiłam też na skróconą wersję dla dzieci (Arkady, 1998),bogato ilustrowaną, z mapkami i objaśnieniami nazw geograficznych a także terminów z zakresu religii i kultury, etnografii `itp., ze szczególnym uwzględnieniem wampirologii.
Dobra pozycja dla amatorów literatury grozy, w dziewiętnastowiecznym anturażu.

Tylko ze względu na DKK wzięłam tę książkę do ręki, w postaci papierowej i audiobooka równocześnie, i w trakcie nie mogłam się zdecydować czy czytać dalej.
Horrorów czytałam mało i chyba tylko w dzieciństwie, pamiętam jak duże wrażenie zrobiły na mnie opowiadania Edgara Allana Poego.
W końcu przeczytałam z ciekawości, to w końcu klasyka i wydaje się być atrakcyjna dla wielu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
887
161

Na półkach: , ,

Niesamowite. Branża filmowa skrzywiła obraz Draculi i zrobiła z niego krwawego kochanka. Książka niesamowicie opisuje tragizm sytuacji, w której ofiary Draculi walczą z nim samym. W piękny sposób wynoszą znaczenie kobiety ponad mężczyzn i dopuszczają równość intelektualną, co na tamte czasy jest anomalią. Ponadto książka skupia się na samej walce z nieumarłymi, omijając szeroko erotyzm, który pojawia się w filmach. Polecam, sama pewnie wielokrotnie wrócę do lektury.

Niesamowite. Branża filmowa skrzywiła obraz Draculi i zrobiła z niego krwawego kochanka. Książka niesamowicie opisuje tragizm sytuacji, w której ofiary Draculi walczą z nim samym. W piękny sposób wynoszą znaczenie kobiety ponad mężczyzn i dopuszczają równość intelektualną, co na tamte czasy jest anomalią. Ponadto książka skupia się na samej walce z nieumarłymi, omijając...

więcej Pokaż mimo to

avatar
124
124

Na półkach:

Chciałem zapoznać się z tą powieścią, gdyż to klasyka literatury grozy. Nie spodziewałem się jednak, że książka aż tak "trąci myszką". Szczególnie irytujące jest samouwielbienie bohaterów, którzy bez ustanku chwalą jedni drugich. Ponadto pokazanie postaci męskich, jako z założenia odważnych i bohaterskich, a postaci żeńskich jako słabych i nierozumiejących męskich spraw jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo anachroniczne.
Wziąwszy jednak pod uwagę czas, w którym powieść powstawała, to większość powstałej wtedy literatury opierała się na takim schemacie.
Generalnie ocena aż 5, bo to jednak klasyka i warto znać, natomiast tylko 5, bo dla dzisiejszego czytelnika schemat powieści jest trudny do zaakceptowania i automatycznie przekłada się na zejście na drugi plan najważniejszych wątków.
Podsumowując: powieść pewnie kiedyś straszyła, natomiast obecnie już nie bardzo.

Chciałem zapoznać się z tą powieścią, gdyż to klasyka literatury grozy. Nie spodziewałem się jednak, że książka aż tak "trąci myszką". Szczególnie irytujące jest samouwielbienie bohaterów, którzy bez ustanku chwalą jedni drugich. Ponadto pokazanie postaci męskich, jako z założenia odważnych i bohaterskich, a postaci żeńskich jako słabych i nierozumiejących męskich spraw...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15
0

Na półkach: ,

Naprawdę chciałam, aby mi się "Dracula" bardziej podobał, ale niestety tak nie było. Po prostu nie, akcji nie było prawie wcale, a jak zaczęło być interesująco, to autor wszystko zepsuł, kończąc główny wątek jednym zdaniem. Spoiler do zakończenia: dokładniej zabijając Draculę jednym zdaniem. Napięcia również nie było, a do tego każdy bohater był taki sam, każdy był przyjacielski, odważny, oddany, itp. itd. Nudy

Naprawdę chciałam, aby mi się "Dracula" bardziej podobał, ale niestety tak nie było. Po prostu nie, akcji nie było prawie wcale, a jak zaczęło być interesująco, to autor wszystko zepsuł, kończąc główny wątek jednym zdaniem. Spoiler do zakończenia: dokładniej zabijając Draculę jednym zdaniem. Napięcia również nie było, a do tego każdy bohater był taki sam, każdy był...

więcej Pokaż mimo to

avatar
156
50

Na półkach: ,

Uwielbiam za wszystko. Gotycki klimat, mroczne wizje i najsłynniejszego z wampirów. Totalnie mój klimat.

Uwielbiam za wszystko. Gotycki klimat, mroczne wizje i najsłynniejszego z wampirów. Totalnie mój klimat.

Pokaż mimo to

avatar
146
55

Na półkach: ,

Aż sam się sobie dziwię, że do tej pory nie czytałem tego klasyka. Bardzo się zdziwiłem, gdy zobaczyłem, że powieść jest napisana w formie epistolarnej, ale to, choć na początku dziwne, z czasem okazało się zaletą. Różne punkty widzenia, swoboda w opisywaniu miejsca akcji i samych wydarzeń, to wszystko świetnie zagrało i naprawdę trzymało w napięciu do końca.

Jedna rzecz w sumie mnie trochę raziła (choć też trochę bawiła),że ponieważ w czasach XIX wieku nie wiedziano, że krew ma grupy, to Lucy zrobiono transfuzję z krwi prawie wszystkich męskich postaci a jednak nie miała żadnych efektów ubocznych. Ale jak mówię, nie mogę się tego czepiać przez niewiedze autora.

Aż sam się sobie dziwię, że do tej pory nie czytałem tego klasyka. Bardzo się zdziwiłem, gdy zobaczyłem, że powieść jest napisana w formie epistolarnej, ale to, choć na początku dziwne, z czasem okazało się zaletą. Różne punkty widzenia, swoboda w opisywaniu miejsca akcji i samych wydarzeń, to wszystko świetnie zagrało i naprawdę trzymało w napięciu do końca.

Jedna rzecz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
211
55

Na półkach:

Q: Lubicie klasyki literatury?
Ja ostatnio troszkę eksploruję ten teren w kwestii klasyków lit. grozy~
Po świetnym spotkaniu z Psychozą, Doktorem Jekyll i Pan Hyde przyszedł czas na Dracule...

Pokażcie mi człowieka, który w swoim życiu przynajmniej raz zetknął się z postacią hrabiego Draculi. Jednak mało kto z nas zapoznał się z oryginałem. Większość z nas kojarzy temat raczej z wtórną już interpretacją tej postaci i motywu.

Słyszałam wiele... przede wszystkim, że ciężki język, że specyficzna forma...
Faktycznie Dracula napisany jest w formie dzienników i listów. To nie każdemu podejdzie... Z drugiej jednak strony ten zabieg spowodował, że mogliśmy lepiej poczuć podział na role i perspektywy oraz to w jaki sposób każdy z bohaterów widzi i odbiera bieżące wydarzenia. Nowe tłumaczenie sprawia, że tekst wchodzi gładko~

Nie będę wam tu opowiadała o fabule, bo częściowo wszyscy ją znamy, chociaż przyznam że Dracula którego znamy z późniejszych interpretacji sporo różni się od oryginału. A oryginał jest jedyny w swoim rodzaju.
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak misternie utkana jest intryga i jak budowane jest napięcie. Nie znajdziecie tutaj grozy we współczesnym tego słowa znaczeniu... Głównym elementem grozy jest tutaj strach przed nieznanym, a jednak przedwiecznym. To jak autor manewruje tutaj wierzeniami i zabobonami zestawiając to wszystko ze współczesną sobie wiedzą naukową, to absolutny majstersztyk.

Wiadomo, że z perspektywy współczesnego czytelnika znajdą się tutaj elementy które będą nas bawić albo powodować, że trzaśniemy się w czoło. Jednak mając na uwadze czasy w jakich zostało to napisane uważam, że osoba podejmująca się lektury powinna to zrobić świadomie, wyłączając XXI wieczne myślenie.

'Dracula' to powieść, jak na swoje czasy bardzo nowoczesna i nowatorska. Nie dziwi mnie wcale że trafiła do kanonu klasyki i jest źródłem inspiracji po dziś dzień. Ja jestem w tej powieści absolutnie zakochana.

⭐5/5⭐

Q: Lubicie klasyki literatury?
Ja ostatnio troszkę eksploruję ten teren w kwestii klasyków lit. grozy~
Po świetnym spotkaniu z Psychozą, Doktorem Jekyll i Pan Hyde przyszedł czas na Dracule...

Pokażcie mi człowieka, który w swoim życiu przynajmniej raz zetknął się z postacią hrabiego Draculi. Jednak mało kto z nas zapoznał się z oryginałem. Większość z nas kojarzy temat...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10 945
  • Chcę przeczytać
    7 464
  • Posiadam
    3 069
  • Ulubione
    756
  • Teraz czytam
    300
  • Chcę w prezencie
    191
  • Klasyka
    156
  • Horror
    153
  • Fantastyka
    103
  • 100 książek BBC
    84

Cytaty

Więcej
Bram Stoker Dracula Zobacz więcej
Bram Stoker Drakula Zobacz więcej
Bram Stoker Drakula Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także