Drákula

Okładka książki Drákula Bram Stoker
Okładka książki Drákula
Bram Stoker Wydawnictwo: Fortuna Libri, spol. s.r.o. Cykl: Dracula (tom 1) Ekranizacje: Dracula (1992) horror
horror
Dracula (tom 1)
Dracula
Fortuna Libri, spol. s.r.o.
2018-01-01
2018-01-01
czeski
Tomáš Novotný
Ekranizacje:
Dracula (1992)
dracula wampiry
Inne

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Drakula Russell Punter, Bram Stoker
Drakula Russell Punter, Bra...

Klasyka, którą trzeba przeczytać.

Klasyka, którą trzeba przeczytać.

Teraz rozumiem, dlaczego jest to tak kultowa i wpływowa książka. Po latach to dla mnie trochę zabawny horror w starym stylu, ale czytając, pojawia się mnóstwo skojarzeń do innych książek, filmów czerpiących z tej historii. Myślałam, że może być trudna w czytaniu ze względu na sposób, w jaki jest napisana - w oparciu o dzienniki i listy pisane przez głównych bohaterów, ale płynęła łatwo i trzyma w napięciu.

"Błądzę, jak każdy, lecz wierzę we wszystko, co robię."
Troszkę inne wyobrażenie miałem o tej książce i postaci Draculi, ale przyjemna lektura.

"Błądzę, jak każdy, lecz wierzę we wszystko, co robię."

Tylko ze względu na DKK wzięłam tę książkę do ręki, w postaci papierowej i audiobooka równocześnie, i w trakcie nie mogłam się zdecydować czy czytać dalej.
Horrorów czytałam mało i chyba tylko w dzieciństwie, pamiętam jak duże wrażenie zrobiły na mnie opowiadania Edgara Allana Poego.
W końcu przeczytałam z ciekawości, to w końcu klasyka i wydaje się być atrakcyjna dla wielu czytelników. Sądząc po liczbie wydań, adaptacji i filmów powieść jest ciągle żywa i przemawia do ludzi.
Otoczka obyczajowo-historyczna jest nawet ciekawa. Można pozazdrościć świetnie działającej poczty pod koniec XIX wieku, poznać nowinki typu fonograf oraz zaniepokoić się kilkoma transfuzjami bez oznaczania grupy krwi (szczęśliwie, wszystkie udane).
Podobała mi się struktura powieści, w całości w postaci zapisów z dzienników, listów i artykułów. Język klarowny i barwny także mi się podobał, ale elementy typowe dla powieści grozy są jak zawsze absurdalne i irytujące. Wampiry, demony, nietoperze, wilki, krew, czosnek itp. Rozumiem, że to pewna konwencja, mnie jednak takie rzeczy nadnaturalne i mające budzić grozę, głównie drażnią lub śmieszą. Szczególnie zabawne jest „naukowe” podejście do wampiryzmu.
Klasyka, klasyką, ale to powieść nie z mojej bajki. Niestety, wieje też nudą, kiedy nie kupuje się bzdurnych opisów działania sił nieczystych i walki z nimi grupki, skądinąd całkiem sympatycznych, bohaterów.
Słuchałam audiobooka w tłumaczeniu Agnieszki Myśliwy, czytanego przez Leszka Filipowicza (Heraclon International, Storybox.pl, 2018) i równocześnie podglądałam tekst w wydaniu papierowym tłumaczonym przez Grzegorza Kulę (Oficyna Literatów Rój, 1991, koszmarnie brzydka okładka, nieprawda, że jest to pełna wersja). Oba tłumaczenia wydają się być bardzo dobre, natomiast zadziwiły mnie duże różnice w szczegółach tekstów, przy czym audiobook jest znacznie obszerniejszy. Dziwne są też takie różnice, jak np. to, że bohaterowie w powieści papierowej jechali z dworca dorożką (s. 209),a w audiobooku metrem (rozdz. 17).
Trafiłam też na skróconą wersję dla dzieci (Arkady, 1998),bogato ilustrowaną, z mapkami i objaśnieniami nazw geograficznych a także terminów z zakresu religii i kultury, etnografii `itp., ze szczególnym uwzględnieniem wampirologii.
Dobra pozycja dla amatorów literatury grozy, w dziewiętnastowiecznym anturażu.

Niesamowite. Branża filmowa skrzywiła obraz Draculi i zrobiła z niego krwawego kochanka. Książka niesamowicie opisuje tragizm sytuacji, w której ofiary Draculi walczą z nim samym. W piękny sposób wynoszą znaczenie kobiety ponad mężczyzn i dopuszczają równość intelektualną, co na tamte czasy jest anomalią. Ponadto książka skupia się na samej walce z nieumarłymi, omijając szeroko erotyzm, który pojawia się w filmach. Polecam, sama pewnie wielokrotnie wrócę do lektury.

Chciałem zapoznać się z tą powieścią, gdyż to klasyka literatury grozy. Nie spodziewałem się jednak, że książka aż tak "trąci myszką". Szczególnie irytujące jest samouwielbienie bohaterów, którzy bez ustanku chwalą jedni drugich. Ponadto pokazanie postaci męskich, jako z założenia odważnych i bohaterskich, a postaci żeńskich jako słabych i nierozumiejących męskich spraw jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo anachroniczne.
Wziąwszy jednak pod uwagę czas, w którym powieść powstawała, to większość powstałej wtedy literatury opierała się na takim schemacie.
Generalnie ocena aż 5, bo to jednak klasyka i warto znać, natomiast tylko 5, bo dla dzisiejszego czytelnika schemat powieści jest trudny do zaakceptowania i automatycznie przekłada się na zejście na drugi plan najważniejszych wątków.
Podsumowując: powieść pewnie kiedyś straszyła, natomiast obecnie już nie bardzo.

Naprawdę chciałam, aby mi się "Dracula" bardziej podobał, ale niestety tak nie było. Po prostu nie, akcji nie było prawie wcale, a jak zaczęło być interesująco, to autor wszystko zepsuł, kończąc główny wątek jednym zdaniem. Spoiler do zakończenia: dokładniej zabijając Draculę jednym zdaniem. Napięcia również nie było, a do tego każdy bohater był taki sam, każdy był przyjacielski, odważny, oddany, itp. itd. Nudy

Uwielbiam za wszystko. Gotycki klimat, mroczne wizje i najsłynniejszego z wampirów. Totalnie mój klimat.

Aż sam się sobie dziwię, że do tej pory nie czytałem tego klasyka. Bardzo się zdziwiłem, gdy zobaczyłem, że powieść jest napisana w formie epistolarnej, ale to, choć na początku dziwne, z czasem okazało się zaletą. Różne punkty widzenia, swoboda w opisywaniu miejsca akcji i samych wydarzeń, to wszystko świetnie zagrało i naprawdę trzymało w napięciu do końca.

Jedna rzecz w sumie mnie trochę raziła (choć też trochę bawiła),że ponieważ w czasach XIX wieku nie wiedziano, że krew ma grupy, to Lucy zrobiono transfuzję z krwi prawie wszystkich męskich postaci a jednak nie miała żadnych efektów ubocznych. Ale jak mówię, nie mogę się tego czepiać przez niewiedze autora.

Jedna rzecz...

Q: Lubicie klasyki literatury?
Ja ostatnio troszkę eksploruję ten teren w kwestii klasyków lit. grozy~
Po świetnym spotkaniu z Psychozą, Doktorem Jekyll i Pan Hyde przyszedł czas na Dracule...

Pokażcie mi człowieka, który w swoim życiu przynajmniej raz zetknął się z postacią hrabiego Draculi. Jednak mało kto z nas zapoznał się z oryginałem. Większość z nas kojarzy temat raczej z wtórną już interpretacją tej postaci i motywu.

Słyszałam wiele... przede wszystkim, że ciężki język, że specyficzna forma...
Faktycznie Dracula napisany jest w formie dzienników i listów. To nie każdemu podejdzie... Z drugiej jednak strony ten zabieg spowodował, że mogliśmy lepiej poczuć podział na role i perspektywy oraz to w jaki sposób każdy z bohaterów widzi i odbiera bieżące wydarzenia. Nowe tłumaczenie sprawia, że tekst wchodzi gładko~

Nie będę wam tu opowiadała o fabule, bo częściowo wszyscy ją znamy, chociaż przyznam że Dracula którego znamy z późniejszych interpretacji sporo różni się od oryginału. A oryginał jest jedyny w swoim rodzaju.
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak misternie utkana jest intryga i jak budowane jest napięcie. Nie znajdziecie tutaj grozy we współczesnym tego słowa znaczeniu... Głównym elementem grozy jest tutaj strach przed nieznanym, a jednak przedwiecznym. To jak autor manewruje tutaj wierzeniami i zabobonami zestawiając to wszystko ze współczesną sobie wiedzą naukową, to absolutny majstersztyk.

Wiadomo, że z perspektywy współczesnego czytelnika znajdą się tutaj elementy które będą nas bawić albo powodować, że trzaśniemy się w czoło. Jednak mając na uwadze czasy w jakich zostało to napisane uważam, że osoba podejmująca się lektury powinna to zrobić świadomie, wyłączając XXI wieczne myślenie.

'Dracula' to powieść, jak na swoje czasy bardzo nowoczesna i nowatorska. Nie dziwi mnie wcale że trafiła do kanonu klasyki i jest źródłem inspiracji po dziś dzień. Ja jestem w tej powieści absolutnie zakochana.

⭐5/5⭐

Q: Lubicie klasyki literatury?
Ja ostatnio troszkę eksploruję ten teren w kwestii klasyków lit. grozy~

• Klasyka
  • Horror