Miłość Anny

E-bookowo
2018-07-04
2018-07-04
miłość

“Ciemność lśniła za oknem jak rzeka, w której srebrzy się blask odległych gwiazd.”

“Miłość Anny” - krótka, ale piękna książeczka o miłości. Bardzo ciepło napisana, subtelna, dająca do myślenia. Mówi też o życiu, w którym to czy tę miłość utrzymamy, nie stracimy, zależy w dużej mierze od nas, od tego co mamy w głowach, od tego co mamy w duszy. Czy można się poddać, pogrążyć w nihilizm? To nie będzie najlepsza recepta. Nadzieja na zmianę na dobre - jest zawsze.
“ (…) niezapominajki – drobne kwiaty, które nie tracą swojej intensywnej barwy, mimo że przyszło im rosnąć na jałowych bezdrożach...”Podobnie jest z bohaterami tych opowiadań. Każdy – może poza Elisabeth Hirsh z “Drzew nad zatoką” - potrafił odnaleźć w sobie siłę, o jaką się nawet nie podejrzewał. Anna wróciła do pracy, Ola mimo metamorfozy nie straciła swojej miłości, Rita mimo nieodwzajemionej miłości, potrafiła odciąć się od destrukcyjnego pragnienia, Paul postawił na swoim, robił to, co kochał i został wynalazcą, a bohater “Gry w kosza” odnalazł to, co dla niego okazało się najważniejsze.
Wszystkie te opowiadania mają swój niemodny urok. Jest w nich łagodność, czytanie ich wprawiło mnie w dobry, spokojny nastrój.

Czytałam te opowiadania jakbym szła przez galerię z obrazami różnych miłości. “Miłość Anny” jest obrazem miłości nierelanej, przez to główna bohaterka pozostaje kobietą samotną, a mimo to nie potrafi z niej zrezygnować. “Nie zniknąłeś z moich myśli, pamiętam jak dziś ten wieczór, kiedy się poznaliśmy...”.
“Metamorfoza” to opowiadanie o miłości, która przetrwa wszystko; każdą zmianę, wszystkie dziwne okoliczności. “ (…) Ola się zmieniła, a przez to zmieniło się także moje życie. Wszystko było inne, obce. Jakbym poznał nową dziewczynę, zupełnie inną niż ja. Kiedy o tym myślałem jakiś chaos pojawiał się w mojej głowie. Nigdy nie poddawałem się refleksjom. Ludzi i życie brałem takimi jakie są. Po prostu żyłem. Takie dzielenie włosa na czworo, analizowanie – to nie ja. Z tego same nieszczęścia się biorą. A ja chciałem żyć pełną parą. Szczęśliwie. Po prostu. I po swojemu. A tutaj nagle Ola zafundowała mi to wszystko, czego nie znosiłem, co mnie męczyło przerośniętą formą, smutną treścią (…)
- Jesteś...- uśmiechnęła się, tak po prostu, jakby nic się nie zmieniło.”
“Pragnienie” to dosyć dziwne opowiadanie, czyta się je jak kartki z pamiętnika, jakąś prawdziwą historię, która pokazuje, jak można miłość pokruszyć, zniszczyć przez mianipulacje i pragnienie zemsty.
“Patrzył na nią, kiedy ona o tym nie wiedziała. Oceniał ją. Narastała w nim pewność. Jest jeszcze młoda, czysta jak anioł, ale już niedługo się pogubi i odkryje drugą stronę księżyca. Był tego pewien. Ona jest słaba. A on silny. Silniejszy od niej. Odwrócił w końcu wzrok od jej twarzy i ruszył w kierunku jeziora. Spokojną taflę wody marszczył jedynie lekki podmuch wiatru. Mężczyzna schylił się i chwycił w dłoń kamień, zamachnął się i rzucił. Spokojne lustro wody pękło, krople jak odłamki szkła poleciały we wszystkich kierunkach...”
Kolejne opowiadanie “Nipkow” inspirowane prawdziwą postacią mówi o miłości ojcowskiej, której nadmiar może ograniczyć talenty dziecka.
“Paul słuchał ojca, ale najbardziej podobał mu się żar i języki ognia buchające z pieców, a jednoczęśnie czuł w duszy taki dziwny niepokój, że jest jeszcze coś ważniejszego poza tym, o czym mówi ojciec, do czego on chciałby najbardziej w świecie dotrzeć. “
Z kolei “Drzewa nad zatoką” to historia o tragicznym w skutkach braku miłości. “Nie będzie nigdy w stanie kochać ten, kto sam nie był kochany.”
Ostatnie z opowiadań “Gra w kosza” to obraz współczesnego świata, w którym zamiast prawdziwego uczucia, karmi się ludzi pustymi hasłami. „Dać z siebie wszystko. Być częścią zespołu” - ilu chłopaków po mnie będzie jeszcze karmionych tą papką dla młodych i naiwnych?”
Czytanie tych opowiadań było dla mnie literacką przyjemnością, ale też przyniosło sporo refleksji.
“ I nie może być to miłość ze snu, marzenia, wymyślona, nieodwzajemniona, ale najzwyklejsza, mocno wrośnięta w codzienność – realna.”

“Metamorfoza” to opowiadanie o miłości, która przetrwa wszystko;...