Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku

Okładka książki Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku Marek Wzorek
Okładka książki Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku
Marek Wzorek Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2019-10-01
2019-10-01
zarządzanie

Książka ta jest zaproszeniem do świata turkusu. Moim zdaniem nie podaje jednej recepty jak ten turkus wdrożyć. Być może dlatego, że każdy przypadek jest inny. Autor opisuje drogę od hierarchii do turkusu. Również drogę nas jako ludzi, społeczeństwa w pewnym rozwoju. Przedstawia paradygmat turkusu jako rozwój nas ludzi, społeczeństwa, firm, organizacji, zespołów a nie tego, że tu jest turkus, tu go nie ma.
Książka „Od hierarchii do turkusu” ma inspirować do zmian, do podjęcia drogi, rozszerzania wpływu w naszym otoczeniu. Jest to także jedyna książka, w której mamy opis 41 firm, które w ten sposób zarządzają w różnych okresach czasu.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Już z okładki wiadomo czego się spodziewać. Autor jest wszak współwłaścicielem firmy coachingowej, więc tą pozycją będzie chciał nam przedstawić się, zaintrygować i sprzedać usługi swojej firmy. I dokładnie taka jest książka. Marek Wzorek opisuje swoją drogę zawodową, która doprowadziła go do przekonania, że świeża (jej twórca Frederic Laloux przedstawił ją w 2014 r.) koncepcja turkusowego zarządzania może być lekiem na całe zło świata.

Mimo, że „Od hierarchii do turkusu” to pozycja lekko przegadana, to czyta się ją miło, bo opowieść autora skrzy się erudycją, a wszystko przekazane prostym językiem, z unikaniem menedżerskiego żargonu. Dostajemy do tego wywiady z liderami/właścicielami firm stosujących elementy turkusowego zarządzania w praktyce i w ramach bonusu listę technik menadżerskich oraz wstęp do zwinnego zarządzania i Scrum Guide.

Jako reklama usług coachingowych książka sprawdza się znakomicie, przedstawiając same „success stories”, zadowolonych właścicieli i pracowników. Sam autor wydaje się posiadać moce menedżera – superbohatera, z którym chciałoby się przegadać wszystkie wątpliwości i poprosić o pomoc. Niestety jako całość „Od hierarchii to turkusu” mnie nie przekonała. Pozostaje w przeświadczeniu, że nie wszędzie i nie w każdych okolicznościach „turkusowe zarządzanie” będzie skutecznym lekarstwem. Zawsze lepiej pracować z pięknymi i młodymi w łatwo skalowalnym biznesie z rozwijającej się branży, nawet jeśli szef/właściciel jest zamordystą, niż w firmie z ograniczeniami regulacyjnymi i kapitałowymi, ze schyłkowego sektora, kadrą liczącą dni do osiągnięcia wieku ochrony przedemerytalnej oraz szefem zakochanym w „turquoise management”.

Dobry, ważny temat.
Ogólne myśli bardzo trafne, ale prywatne przemyślenia autora raczej upraszczające, wręcz momentami infantylne.
Świetny początek, działający na wyobraźnie + coś przy siódmym rozdziale można znaleść tranego.
Napisane jednak raczej średnio.

Dobry, ważny temat.
Napisane jednak raczej średnio.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich menedżerów i osób pracujących – i to nie tylko w korporacjach. Autor przystępnie tłumaczy, czym jest zarządzanie „turkusowe”. Co najważniejsze, podaje przykłady firm, które aktualnie stosują taki styl zarządzania i opisuje w jaki sposób do niego doszły. Ogromnym optymizmem napawa mnie fakt, że przejście takiej drogi jest możliwe. Przed książką p. Wzorka polecam przeczytać najbardziej podstawową pozycję do tego tematu – „Pracować inaczej” Frederika Laloux.

Od nieco trywialnej strony i z przymrużeniem oka, bo autor pisze, że pszczoły same z siebie pracują i to bez hierarchii a jednak bez królowej słabo im to idzie. Ponadto czy pracują szybciej czy wolniej również zależy od charakteru królowej, więc jakaś hierarchia co do zasady funkcjonuje. Poza tym pszczoły nie znają pojęcia prokrastynacji ..

Ciekawa książka która z jednej strony tłumaczy dlaczego my ludzie, organizacje i społeczeństwa się rozwijamy. Z drugiej strony, dzięki temu że jest napisana przez praktyka, daje konkretne narzędzia dla rozwoju siebie, liderów, zespołów oraz organizacji. Książka uczy zrozumienia różnych ludzi i tego co nas motywuje do zmiany opierając się na mało znanym modelu rozwoju człowieka o nazwie Dynamika Spiralna. Dzięki temu że zawiera również w jednym z rozdziałów wywiady z różnymi przedsiębiorcami i CEO - od startupów po duże korporacje - którzy tworzą bardziej kreatywne i ciekawe do pracy miejsca pracy, można zobaczyć jaka jest przyszłość zarządzania oraz tworzenia nowoczesnych miejsc pracy.
Książka pokazuje też ile jeszcze mamy do zrobienia w Polsce żeby było więcej firm w których człowiekowi chce się przychodzić do pracy. Według mnie warta przeczytania dla każdego. Polecam

Jedna z najlepszych książek jaką ostatnio czytałam. Bardzo na czasie spojrzenie o współczesnej hierarchii.

Bardzo ciekawe podejście do zarządzania, poparte wieloma świetnymi przykładami .

• Management & Leadership
  • Agile Leader
  • Audiobooki
  • Audiobooks
  • Ex libris

Dodaj cytat z książki Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku