Kurier z Toledo

Okładka książki Kurier z Toledo Wojciech Dutka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kurier z Toledo
Wojciech Dutka Wydawnictwo: Lira Cykl: Antoni Mokrzycki (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Antoni Mokrzycki (tom 1)
Lira
2019-09-04
2019-09-04
romans historyczny; powieść sensacyjno-szpiegowska

29/2023

Antoni Mokrzycki jest polskim dyplomatą i ekspertem od iberystyki, z wysoko usytuowanej rodziny. W związku ze swoją specjalizacją na wiosnę 1936 roku zostaje wysłany przez ministra spraw zagranicznych Józefa Becka do Hiszpanii. Półwysep iberyjski powoli zaczyna wrzeć, z powodu coraz mocniej akcentowanego niezadowolenia prawicowych generałów, na czele z generałem Francisco Franco. W powietrzu wisi wojna domowa i zadaniem Mokrzyckiego jest wybadać nastroje na miejscu i dowiedzieć się jakie ruchy w Hiszpanii będą podejmować dwaj znienawidzeni sąsiedzi Polski — Niemcy oraz ZSRR. Mimo, że Polska znajduje się daleko do Hiszpanii, to konsekwencje tej wojny może odczuć bardzo szybko...

Dyplomata podczas swojej misji poznaje anarchistę Teo, który stawia świat Mokrzyckiego na głowie i może postawić pod znakiem zapytania jego karierę, ale także życie osobiste.

Na początku miałem obawy czy autorowi uda się w pełni wykorzystać potencjał wojny domowej w Hiszpanii, bo powieść rozkręca się dość wolno. Na szczęście moje obawy były nieuzasadnione, ponieważ Wojciech Dutka umiejętnie splata wątki dyplomatyczne i szpiegowskie z miłością, która nie miała prawa zaistnieć w okolicznościach brutalnej wojny, pomiędzy ludźmi z dwóch odmiennych środowisk.

W trakcie powieści bohater spotyka szereg świetnie znanych z historii postaci jak: pisarzy Federico Garcíę Lorcę, Ernesta Hemingway’a i Pablo Nerudę, filozofkę Simone Weil, komunistycznych siepaczy z brygad międzynarodowych w osobach „Waltera” Karola Świerczewskiego oraz „Apostoła” Bolesława Mołojca. Na łamach powieści nie mogło też oczywiście zabraknąć generała Francisco Franco. Dyplomata w trakcie powieści spotyka brutalnego pacyfikatora Andaluzji generła Gonzalo Queipo de Llano czy pierwszą kobietę-ministra w E
Europie, anarchistkę, Federicę Montseny.

Można trywialnie ująć, że się dzieje i autor dzięki swojemu lekkiemu pióru zapewnia nam solidną rozrywkę. Jedyny zarzut mam w wątku w którym bohater wchodzi w kontakt z dowódcami brygad międzynarodowych, mianowicie, że trochę zbyt naiwne jest podejście enkawudzistów do niego. Trzeba pamiętać, że w tym samym czasie ZSRR ogarnięte było pożogą wielkiego terroru i bohaterowi poszło aż za łatwo...

29/2023

Na półkach: , , , , , , , ,

To była wielka przyjemność poznać kolejną świetną książkę autora.
Nigdy bym nie przypuszczała, że pochłonie mnie szpiegowska historia do tego z lat przedwojennych. Tutaj wszystko się zgadzało, świetni bohaterowie między innymi Ernest Hemingway,Antoni Mokrzycki i wielu innych , piękna miłość, tragiczne wydarzenia. Absolutnie polecam!

To była wielka przyjemność poznać kolejną świetną książkę autora.

Na półkach: , , , , , ,

Miłość można spotkać zawsze i wszędzie, również i w czasie wojny. Przekonuje się o tym hrabia Antoni Mokrzycki, który wydaje się że ma wszystko -piękną narzeczoną, jest wykształcony i bogaty, pracuje jako dyplomata. Nie do końca czuję się jednak szczęśliwy, bo brakuje mu bliskości z drugim człowiekiem, po prostu brakuje mu prawdziwej miłości.
Spotyka ją w Hiszpanii, gdzie Antoni przebywa w czasie trwania wojny domowej. Spotyka tam młodego chłopaka Teo, który jest anarchistą i pokazuje Antoniemu prawdziwą Hiszpanię, tak daleką od wymuskanego świata arystokracji, w którym Antoni przebywa na co dzień.
Ta książka to nie jest jednak zwykły romans, ale opowieść o miłości w czasie okrutnej wojny. Autor przedstawił losy głównych bohaterów opisując z dużą starannością przebieg wojny domowej w Hiszpanii, okrucieństwo, a nawet bezmyślność walczących w niej stron.
W książce nie brakuje także elementów sensacyjno-szpiegowskich.
Bardzo mi się podobała ta książka.

Spotyka ją w Hiszpanii, gdzie...

Książka nabiera jakiegoś tempa pod sam jej koniec. Przez 80% lektury autor na pierwszy plan wysuwa wydarzenia historyczne, a przygody bohaterów są skromnym dodatkiem. Ponadto, wątek gejowski jest dla mnie niestrawny i obrzydliwy, ale dla rozwoju akcji, przyznaję, pożyteczny. Autor ciągnie czytelnika przez wydarzenia historyczne, kilka ciekawostek, które są miłym dodatkiem, ale chyba nie tego oczekiwałem. Końcówka książki jest zapowiedzią kolejnych części opowiadających o losach głównego bohatera, zatem dam autorowi jeszcze jedną szansę.

Zwierzę się wam trochę w tej opinii z jednej sprawy.
Jestem radykalny odnośnie cierpienia zwierząt wszelakich do tego stopnia, że nie potrafię cenzuralnie wypowiadać się o kimś, kto rani zwierzaki.
Wspominam o tym, bo gdy tylko słyszę o torreadorach, to mi się przysłowiowy nóż w kieszeni otwiera i już raz porzuciłem jeden tytuł z uwagi na ten wątek.
Mimo powyższej tendencji, "Kuriera z Toledo" nie odpuściłem, bo temat ten jest w książce jedynie krótkim wątkiem, natomiast opowieść o Antonim Mokrzyckim wciąga jak diabli.

Świetny tytuł z ciekawym tłem historycznym.
W trakcie pisania tej opinii, już czytam następną część i to wydaje mi się być najlepszą rekomendacją ;-)

Zwierzę się wam trochę w tej opinii z jednej sprawy.
Mimo powyższej...

Zaskoczenie. Audiobook. Może dzięki lektorowi Maciejowi Więckowskiemu ta historia nabiera jakiegoś niezwykłego smutku. Ta powieść jest klarownie napisana, świetnie poprowadzona.
Już teraz zrozumiałam, dlaczego Teo musiał umrzeć, a Mokrzycki wrócić do żony. Ale ta książka nie jest o tym. Ona opowiada historię Mokrzyckiego jako ilustrację do wiersza Federico Garcii Lorki "Drzewo pomarańczowe" - drwalu, odrąb mój cień ode mnie, żebym bez owoców nie widział się więcej.
A swoją drogą, jakim trzeba być idiotą by tego nie rozumieć. To widać na tym forum, bo osoby których ta książka drażni wylewają tu swoje pretensje anonimowo. Jakie to polskie.

jakbym chciała być uprzejma to bym powiedziała, że przeciętna literacka konfekcja. Ale nie chcę, więc powiem, że to grafomania. Ambitnie skonfigurowana pod jakąś nagrodę, miłość dwu facetów a w tle szalejący frankistowski faszyzm.

Dawniej to nie miłość była ważna, lecz pozycja i korzyści jakie mogły przynieść z połączenia rodów poprzez zawarcia małżeństwa. Dlatego nasz bohater Antoni Mokrzycki nie planuje ożenić się z miłości, nie myśli wiązać się z kochanką, a co najważniejsze nie podejrzewał że tak może pożądać owocu zakazanego. Czy tajemnice i miłość, zmienią jego samego?

Nie znam za dobrze historii z czasów moich dziadków i pradziadków, przez co niektóre zagadnienia mało mi mówiły, ale cudownie było się dowiedzieć czegoś o Hiszpanii, w której nie byłam, a którą poczułam dzięki tej powieści. Spodziewałam się opowieści mocno osadzonej w historii, jakie było moje zdziwienie, że taka się nie okazała. Bo nie tylko jak wcześniej wspomniałam pokazana jest nam Hiszpania, ale koleje losu z jakimi borykali się ludzie w czasach kontrwywiadu SS, czyli SD, a także sowieci z NKWD. Ważne było nie tylko to co się mówi, ale i postawa mogła zdradzić zbyt wiele. Jakie smaczki zarzucił w swojej powieści autor! Nie sposób się ich nie doszukiwać.

Bardzo zdziwiłam się, gdy dowiedziałam się jakie zapędy ma nasz bohater Antoni, ale wcale mi to w nim nie przeszkadzało. A wręcz ciekawiło, jak bardzo może człowiek być zagubiony we własnych uczuciach i pragnieniach. Z początku Mokrzycki wydał mi się zbyt… frywolny, ale po czasie zmieniłam o nim zdanie. Postać Teo rezolutnego i sprytnego młodzieńca dała tej historii delikatnego powiewu świeżej bryzy, przez co ta historia nabrała zupełnie innego znaczenia. Jak jedna postać może wpłynąć na całokształt powieści? Mogła i to dotkliwie.

Czy jest to pozycja, którą bym poleciła? Zważając, że nie jest to historia jednotomowa, odpowiem na to pytanie gdy przeczytam całość. Jednakże o samym „Kurierze z Toledo” mogę zdradzić tyle, że objęta jest mieszaniną emocji, a także odwagi, która nie boi się zaglądnąć śmierci w oczy.

Nie znam za dobrze...

Po urlopie w hiszpańskiej Andaluzji, niespodziewanie na mojej półce czytelniczej znalazła się pierwsza część przygód hrabiego Mokrzyckiego, który jako dyplomata, na zlecenie polskiego wywiadu wyjeżdża do Hiszpanii, by ocenić zaangażowanie Rosjan i Niemców w politykę wewnętrzną. W Polsce zostawił narzeczoną i kochankę, ale największych doznań dostarcza mu uczucie do młodego anarchisty Teo, którego poznaje w drodze do Andaluzji. Wplątany w ciąg bezwzględnych, wyniszczających walk wojny domowej w Hiszpanii doświadcza uczucia na tyle silnego, co i gotowego do największych poświęceń. Ale to nie ckliwa opowiastka o łączących ich relacjach. To dobrze poprowadzone wątki na tle historii konfliktów pierwszej połowy XX wieku. Pod wieloma względami stanowiły one przecież preludium tego, co działo się w czasie II wojny światowej. Ale o tym w kolejnych tomach. Polecam, bo warto.

Przeczytana jednym tchem! Nie spodziewałem się, że tak się wyciągnę. Kompletnie nie wiedziałem co kryje się pod tym tytułem. Zacząłem z braku laku a przeczytałem na jednym posiedzeniu 80% książki.
Nie podobało mi się jak Antoni traktował żonę. Jak na inteligentnego dyplomatę zdolnego do miłości nie był zdolny do empatii w kierunku kobiety która skrzywdził i to mi bardzo zgrzyta. Poza tym wszystko w punkt i świetnie napisane. Intrygi, zdrady, akcja, postacie, wielka historia w tle! No i Hiszpania, którą uwielbiam, a o której nie wiele czytałem i słabo okres wojny domowej znam. Cieszę się, że to trylogia bo zabieram się za kolejne tomy!

Wojciech Dutka Kurier z Toledo Zobacz więcej