Żubr Pompik. Wyprawy. Nieśmiała salamandra

Okładka książki Żubr Pompik. Wyprawy. Nieśmiała salamandra Tomasz Samojlik
Okładka książki Żubr Pompik. Wyprawy. Nieśmiała salamandra
Tomasz Samojlik Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Żubr Pompik. Wyprawy (tom 15) literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Żubr Pompik. Wyprawy (tom 15)
Media Rodzina
2019-09-18
2019-09-18
24 min.

Dokąd uda się w tym tomie żubrza rodzina? Odwiedzą Gorczański Park Narodowy, którego symbolem jest salamandra. Nie ma się zatem co dziwić, że właśnie ją spotkają na górskiej ścieżce. Polinka dowie się, dlaczego nie należy pocieszać salamandry pocałunkami, a Pomruk przekona, iż warto popatrzeć pod nogi nim zrobi się krok. Jak w każdym tomie spotkamy tu trochę wiedzy, trochę przygody, a na końcu autor przygotował kilka pytań sprawdzających, czy byliśmy uważnymi czytelnikami. Dobra rozrywka połączona z odpowiednią ilością nauki (dla młodego człowieka) - polecam.

Z 15. tomu przygód pociesznych żubrów dowiedziałam się: gdzie lezy Gorczański Park Narodowy, że jego symbolem jest salamandra,której pod żadnym pozorem nie wolno całować, że na jego terenie występują łany krokusów. Jestem na mega tak, bo to nie tylko bardzo pouczająca, ale i wesoła książeczka.

Jak bogata i piękna jest polska przyroda dowiecie się czytając przygody Żubra Pompika.
Każda wyprawa to nowa przygoda, a żubrza rodzina poznaje nowych przyjaciół – zwierzęta charakterystyczne dla danego parku. Nowy bohater – to nowe wyzwanie: nieraz trzeba przełamać swoją słabość, innym razem żubrom przychodzi ośmielić nowego przyjaciela. To książki nie tylko o polskiej przyrodzie, ale także o relacjach międzyludzkich (międzyzwierzęcych :)).
Żubr Pompik – wyprawy to także znakomita lekcja geografii. Autor nienachalnie, ale obrazowo opisuje zmieniający się krajobraz, opisuje charakterystyczny dla danego miejsca rodzaj podłoża czy roślinności.
Tomasz Samojlik – autor tych niewielkich książeczek, po raz kolejny udowadnia, że o naturze można mówić do dzieci ciekawie i z pasją – młodzież to docenia i uwielbia tę serię.

Salamandra i żubry.

Gorczański Park Narodowy obejmuje najpiękniejsze rejony górskiego pasma Gorców. Obfitują one w piękne krajobrazy, łąki krokusów i storczyków, a także w salamandry - owo zwierzątko jest właśnie symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego, do którego zawitała znana nam dobrze żubrza rodzina.

Nietrudno się domyślić, że do spotkania salamandry z żubrami prędzej czy później na kolejnych stronach dojdzie. Do spotkania dochodzi przypadkiem, albowiem salamandra nie należy do śmiałych zwierzątek, a do samego spotkania dochodzi za dnia tylko dlatego, że pada akurat deszcz (salamandry są aktywne nocą i właśnie podczas deszczowej pogody). Jaskrawe ubarwienie zwierzątka ostrzega przed jadem w jego skórze - czy w związku z tym żubrom grozi jakieś realne niebezpieczeństwo?

Ciekawa przygoda i okazja do poznania pięknych zakątków Polski - to chyba najkrótsza i najbardziej trafna ocena serii "Żubr Pompik. Wyprawy". Do tego można śmiało dodać sporą dawkę sympatii, jaką budzi rodzina żubrów z tytułowym Pompikiem na czele ;) Pozostaje cieszyć się, że takie serie dla dzieci powstają i mają się dobrze :)

Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

Salamandra i żubry.

Nietrudno się domyślić, że do spotkania salamandry z żubrami...

Ta wspaniała seria to nowość jaką przygotowało dla nas wydawnictwo media rodzina. Te książki nie tylko zabiorą wasze dzieci w niezwykłe przygody szlakiem polskich Parków Narodowych, ale wyniosą w życie dzieci ogromną wiedzę.
W tej części poznajemy Gorczański Park Narodowy, co jest naprawdę ciekawym doświadczeniem. Pompik wędruje śladami tutejszych zwierząt i na swojej drodze spotyka nieśmiała salamandre, z którą kontynuuje swoje niezwykle przygody.
Książka uczy i rozwija, dzięki niej poznajemy symbol Parku Narodowego i wiele innych ciekawostek.
Polecam 😊

Gorczański Park Narodowy to piękne miejsce z charakterystycznymi roślinami jak np. krokusy oraz storczyki. Symbolem parku jest tytułowa salamandra plamista. Udaje się ją spotkać naszym żubrzym bohaterom. Nieopodal uroczej, lśniącej od deszczu polany, Pompik i Polinka odkrywają coś zachwycającego: błyszczące niczym klejnot, czarno-żółte stworzenie, które jest… tak zawstydzone, że kamienieje w bezruchu. Co kryje kamuflaż salamandry? Czy trująca pokrywa skóry zwierzęcia zaszkodzi żubrom? Co z nieśmiałością salamandry? Ciekawa opowieść z wątkiem edukacji!
Zapraszam na bloga ;http://psychologicoach.pl/zubr-pompik-wyprawy-zubrza-gora-niesmiala-salamandra-i-jaskinia-nietoperzy-media-rodzina-jesien-2019-3/

• 1j) Literatura polska
  • E2) Podstawówka 1-3