Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA

2019-09-18
2017-11-14
Krzysztof Puławski
biografia autobiografia polityka Joe Biden Partia Demokratyczna

Książka pokazująca jak kształtują naszą wrażliwość ciężkie chwile w naszym życiu.. ile mądrości życiowej nam dają.. piękna..

Joe Biden jedne z najbardziej popularnych i lubianych polityków z USA. W swojej książce opisuje ostatnie trzy lata na stanowisku Wiceprezydenta USA. Możemy poznać "od środka" jak wygląda praca polityka na takim wysokim stanowisku. Wiceprezydent Biden zajmował się sprawami polityki krajowej jaki i zagranicznej, nie był biernym politykiem. Joe Biden zdradza Nam również jak jego syn zmagał się z chorobą nowotworową i jaka to była trudna walka dla całej rodziny. Jest z nami szczery aż do bólu, fragmentami miałam łzy w oczach. Wiele przeszedł w życiu Joe Biden, ale nigdy nie zszedł z obranej wcześniej drogi. Zawsze służył swoim obywatelom jako Senator, Wiceprezydent a teraz jako Prezydent Stanów Zjednoczonych.

Książką zainteresowałam się już po wyborach jednak, żałuję że nie wcześniej! Czemu? Więcej w mojej recenzji http://travel-books-life.pl/joe-biden-obiecaj-mi-tato-rok-z-zycia-wiceprezydenta-usa-recenzja/

Autor książki wygrał wybory. Stawił czoło w swym życiu wielu przeciwnościom losu tak jak Hiob. Tym bardziej należy przeczytać.

Bardzo smutna historia choroby syna Bidena. Po tej książce jeszcze bardziej kibicuję politykowi w jego wyścigu o fotel prezydenta.

Poruszająca, piękny opis miłości ojca do syna. Wpleciona historia USA.

Poruszająca, piękny opis miłości ojca do syna. Wpleciona historia USA.

Bardzo emocjonalne biograficzne połączenie życia prywatnego z życiem zawodowym. Nieuleczalna choroba członka rodziny zawsze jest traumatycznym przeżyciem, ale będąc drugą najważniejszą osobą w Państwie wybór między jednym obowiązkiem a drugim nie jest taki oczywisty.
Joe Biden, doświadczony polityk, wiceprezydent i ojciec opowiada o roku ze swojego życia, który zmienił nie tylko jego, ale i historię USA. Możemy tylko spekulować, czy gdyby Biden wystartował wtedy w 2015 roku w wyborach, czy Donald Trump zajmował by dzisiaj Gabinet Owalny?

2028

Trzeba o ważnych politycznych momentach dowiedzieć się od szarej eminencji od niezmordowanego wysokiego urzędnika w służbie USA od 1973. Mógł być najmłodszym prezydentem po Kennedy'm gdyby w ostatniej chwili się nie wycofał. Wielki idealista mówi o fundamentach demokracji, docenili go m.in Barack Obama. Ponieważ większość czasu pochłaniały go sprawy państwowe, chlubna tradycja w rodzinie było spędzanie święta dziękczynienia w Nantucket z dorosłymi juz synami i ich rodzinami. Z dumą relacjonuje przebieg kariery Beau i Huntera. Zaszczepił im poczucie obowiązku i oddanie krajowi. opisuje pełen wstrząsów rok 2016, w którym nasila się krytyka wojny w Iraku oraz świat beznamiętnie patrzy na aneksję Krymu. Beat idzie w ślady ojca, jest obiecującym politykiem. Niestety rodzinę dotyka tragedia: zdiagnozowano u Beau rzadką chorobę mózgu, dostaje więc trochę czasu by oswoić ze swoim odejściem dzieci i rodziców .

Jest to historia, którą napisało życie. Wydarzenia zmieniające bieg współczesnej historii, postaci z pierwszych stron gazet. I ten , którego będziemy pamiętać zawsze. Pierwszy w historii USA czarnoskóry prezydent - Barak Obama.
Czytając kolejne rozdziały, tworzyłam swój, własny wizerunek prezydenta Baraka Obamy. Z roku 2005 , kiedy był jeszcze senatorem i zastanawial się na podjęciem ciężkiej pracy, bycia przywódcą mocarstwa. Mówił:
"Ludzie nie chcą, żeby rząd rozwiązał wszystkie ich problemy. Czują jednak w kościach, iż niewielka zmiana priorytetów sprawi, że każde dziecko w kraju będzie miało szanse dobre życie i że będzie to dotyczyło nas wszystkich"

Okładka książki budzi nadzieję. Pokazuje dwoje mężczyzn w silnym uścisku. Tytuł też zapowiada duże emocje, a podtytuł zaprasza za zamknięte dla nas drzwi gabinetów: prezydenta i wiceprezydenta USA. Przy czym od razu zaznaczę; nie jest to opowieść tylko o polityce. Przede wszystkim o rodzinie, przyjaźni i miłości najbliższych ludzi, a konkretne rodziny Joe Bidena, którego syn walczył z guzem mózgu: glejakiem wielopostaciowym. O pożyczce na leczenie, której udzielił prezydent Obama:
„ Mogę ci dać , ile będziesz potrzebował. Mam oszczędności. Zwrócisz, jak będziesz mógł”
Piękna historia o przyjaźni pomiędzy prezydentem i wiceprezydentem USA: „Joe jest nie tylko moim wiceprezydentem, ale i przyjacielem. Kocham cała jego rodzinę”

Cytat rozpoczynający opowieść, to Sentencja Immanuela Kanta:
"Szczęście to coś do zrobienia, ktoś do kochania i nadzieja na coś"
Myślę, że szczególnie w tym trudnym, dla nasz wszystkich czasie, słowa nabierają dodatkowej, głębokiej treści. A opisane przez Joe Bidena przeżycia i sytuacje dają do myślenia.
Np. ta opowieść, o 2008 r., gdy po 35 latach bycia senatorem na propozycje Obamy bycia wiceprezydentem USA nasz bohater, Joe Biden odpowiedział: „Nie”. Dlaczego? M.in. dlatego, ze szanował swoją pracę , nie chciał zmian. Uważał również, ze może zrobić więcej jako przewodniczący Komitetu do spraw stosunków międzynarodowych. Biden pracował w Waszyngtonie i doskonale wiedział jak trudna i niedoceniana jest praca wiceprezydenta. Przytoczył nawet anegdotę o tym, jak Benjamin Franklin proponował, żeby zwracać się do wiceprezydenta „Wasza Zbędna Ekselencjo”.
Stanowisko rodziny Bidena było jednoznaczne. Wszyscy chcieli żeby się zgodził. W jaki sposób Barak Obama przekonał Bidena do współpracy, koniecznie przeczytajcie sami…
Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani :
Dzięki tej książce dowiedziałam się bardzo dużo o próbach rozwiązania konfliktu na Ukrainie. O postawie Putina, Merkel o negocjacjach ze USA. O tym jak Obama zwracał się w trudnych momentach do wiceprezydenta , np. gdy ten chciał surowo upomnieć polityków, lekceważących Obamę. Mówił: „ Musimy brać to, co dobre, z tym, co złe, Joe”

Polecam ten tytuł!
Ocena: 8/10
Dziękuję wydawnictwu Media Rodzina za przekazanie książki.

Joe Biden — wiceprezydent Stanów Zjednoczonych za kadencji Baracka Obamy, kandydat aspirujący do roli prezydenta, w najbardziej intymnej opowieści swojego życia. Opowieści o bólu, stracie, ambicjach, miłości i wierze. Dziennik Bidena to przede wszystkim dowód na to, że nawet sprawowanie wysokiego urzędu i dobrobyt, nie stanowią tarczy obronnej w walce z chorobą. Choroba nie pyta czy może się rozgościć, ona przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie i pustoszy.

Rozmyślając nad losem wiceprezydenta dochodzę do wniosku, że miał w życiu wyjątkowo nierówną drogę do przejścia. Najpierw stracił żonę i córkę w wypadku samochodowym, a wiele lat później po żmudnej próbie leczenia przyszło mu pożegnać najstarszego syna.
Ukochany syn Bidena — Beau, człowiek przepełniony optymizmem, dobry mąż i ojciec, wypełniający swoje obowiązki prokurator generalny z ambicjami na objęcie stanowiska gubernatora stanu. Człowiek, który dla rodziny i dobra interesów zrobiłby wszystko, otrzymuje wyrok — glejak. Wielu załamałoby się, odmówiło leczenia, ale nie on. Beau chciał walczyć, wiedział, że ma dla kogo i po co. Chociaż grymas bólu często wykrzywiał jego twarz, a najmniejszy wysiłek był ponad jego siły, to nigdy się nie skarżył. Beau robił dobrą minę do złej gry tak samo jak jego ojciec.
Joe wypełniał obowiązki wiceprezydenta nawet w obliczu rodzinnej tragedii. Nie odpuścił. Nadal jeździł po świecie, spotykał się z głowami państw, troszczył się o relacje międzynarodowe i toczące konflikty. Dlaczego nie zrezygnował z kariery wobec rodzinnego dramatu? Po pierwsze czuł się zobowiązany wobec prezydenta i przyjaciela, a po drugie i najważniejsze tego też oczekiwał od ojca chory syn. Nie załamania się, a działania. Nie umartwiania się nad nieszczęściem jakie spotkało rodzinę Bidenów, a wypełniania obowiązków. I to czynił Joe. Nie dawał się przytłoczyć powinnościom wiceprezydenta i ojca, choć Bogiem a prawdą ciężko pogodzić pracę i życie rodzinne w sposób, który nie wpłynie na zaniedbanie któregoś. Biden emanuje ogromną wrażliwością, mądrością i miłością właściwą rodzicowi. Nie zanudza polityką, a czytelnik otrzymuje wartościową lekcję historii. Cieszę się, że mogłam przeczytać tę poruszającą książkę, uzupełnić wiedzowe luki i zadumać się nad kilkoma kluczowymi kwestiami. Serdecznie polecam.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

• Współpraca
  • Domowa biblioteczka