Obiecaj mi, tato. Rok z życia wiceprezydenta USA

2019-09-18
2017-11-14
Krzysztof Puławski
biografia autobiografia polityka Joe Biden Partia Demokratyczna

Okładka książki Lhotse89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki Dariusz Piętak, Elżbieta Piętak
Lhotse89. Osta... Dariusz Piętak, Elż...
Okładka książki Lizbona. Miasto, które przytula Marta Stacewicz-Paixão, Weronika Wawrzkowicz-Nasternak
Lizbona. Miast... Marta Stacewicz-Pai...
Okładka książki Andrea Anastasi. Licencja na trenowanie Andrea Anastasi, Kamil Składowski
Andrea Anastas... Andrea Anastasi, Ka...

Książka pokazująca jak kształtują naszą wrażliwość ciężkie chwile w naszym życiu.. ile mądrości życiowej nam dają.. piękna..

Joe Biden jedne z najbardziej popularnych i lubianych polityków z USA. W swojej książce opisuje ostatnie trzy lata na stanowisku Wiceprezydenta USA. Możemy poznać "od środka" jak wygląda praca polityka na takim wysokim stanowisku. Wiceprezydent Biden zajmował się sprawami polityki krajowej jaki i zagranicznej, nie był biernym politykiem. Joe Biden zdradza Nam również jak jego syn zmagał się z chorobą nowotworową i jaka to była trudna walka dla całej rodziny. Jest z nami szczery aż do bólu, fragmentami miałam łzy w oczach. Wiele przeszedł w życiu Joe Biden, ale nigdy nie zszedł z obranej wcześniej drogi. Zawsze służył swoim obywatelom jako Senator, Wiceprezydent a teraz jako Prezydent Stanów Zjednoczonych.

Książką zainteresowałam się już po wyborach jednak, żałuję że nie wcześniej! Czemu? Więcej w mojej recenzji http://travel-books-life.pl/joe-biden-obiecaj-mi-tato-rok-z-zycia-wiceprezydenta-usa-recenzja/

Autor książki wygrał wybory. Stawił czoło w swym życiu wielu przeciwnościom losu tak jak Hiob. Tym bardziej należy przeczytać.

Bardzo smutna historia choroby syna Bidena. Po tej książce jeszcze bardziej kibicuję politykowi w jego wyścigu o fotel prezydenta.

Poruszająca, piękny opis miłości ojca do syna. Wpleciona historia USA.

Poruszająca, piękny opis miłości ojca do syna. Wpleciona historia USA.

Bardzo emocjonalne biograficzne połączenie życia prywatnego z życiem zawodowym. Nieuleczalna choroba członka rodziny zawsze jest traumatycznym przeżyciem, ale będąc drugą najważniejszą osobą w Państwie wybór między jednym obowiązkiem a drugim nie jest taki oczywisty.
Joe Biden, doświadczony polityk, wiceprezydent i ojciec opowiada o roku ze swojego życia, który zmienił nie tylko jego, ale i historię USA. Możemy tylko spekulować, czy gdyby Biden wystartował wtedy w 2015 roku w wyborach, czy Donald Trump zajmował by dzisiaj Gabinet Owalny?

2028

Trzeba o ważnych politycznych momentach dowiedzieć się od szarej eminencji od niezmordowanego wysokiego urzędnika w służbie USA od 1973. Mógł być najmłodszym prezydentem po Kennedy'm gdyby w ostatniej chwili się nie wycofał. Wielki idealista mówi o fundamentach demokracji, docenili go m.in Barack Obama. Ponieważ większość czasu pochłaniały go sprawy państwowe, chlubna tradycja w rodzinie było spędzanie święta dziękczynienia w Nantucket z dorosłymi juz synami i ich rodzinami. Z dumą relacjonuje przebieg kariery Beau i Huntera. Zaszczepił im poczucie obowiązku i oddanie krajowi. opisuje pełen wstrząsów rok 2016, w którym nasila się krytyka wojny w Iraku oraz świat beznamiętnie patrzy na aneksję Krymu. Beat idzie w ślady ojca, jest obiecującym politykiem. Niestety rodzinę dotyka tragedia: zdiagnozowano u Beau rzadką chorobę mózgu, dostaje więc trochę czasu by oswoić ze swoim odejściem dzieci i rodziców .

Jest to historia, którą napisało życie. Wydarzenia zmieniające bieg współczesnej historii, postaci z pierwszych stron gazet. I ten , którego będziemy pamiętać zawsze. Pierwszy w historii USA czarnoskóry prezydent - Barak Obama.
Czytając kolejne rozdziały, tworzyłam swój, własny wizerunek prezydenta Baraka Obamy. Z roku 2005 , kiedy był jeszcze senatorem i zastanawial się na podjęciem ciężkiej pracy, bycia przywódcą mocarstwa. Mówił:
"Ludzie nie chcą, żeby rząd rozwiązał wszystkie ich problemy. Czują jednak w kościach, iż niewielka zmiana priorytetów sprawi, że każde dziecko w kraju będzie miało szanse dobre życie i że będzie to dotyczyło nas wszystkich"

Okładka książki budzi nadzieję. Pokazuje dwoje mężczyzn w silnym uścisku. Tytuł też zapowiada duże emocje, a podtytuł zaprasza za zamknięte dla nas drzwi gabinetów: prezydenta i wiceprezydenta USA. Przy czym od razu zaznaczę; nie jest to opowieść tylko o polityce. Przede wszystkim o rodzinie, przyjaźni i miłości najbliższych ludzi, a konkretne rodziny Joe Bidena, którego syn walczył z guzem mózgu: glejakiem wielopostaciowym. O pożyczce na leczenie, której udzielił prezydent Obama:
„ Mogę ci dać , ile będziesz potrzebował. Mam oszczędności. Zwrócisz, jak będziesz mógł”
Piękna historia o przyjaźni pomiędzy prezydentem i wiceprezydentem USA: „Joe jest nie tylko moim wiceprezydentem, ale i przyjacielem. Kocham cała jego rodzinę”

Cytat rozpoczynający opowieść, to Sentencja Immanuela Kanta:
"Szczęście to coś do zrobienia, ktoś do kochania i nadzieja na coś"
Myślę, że szczególnie w tym trudnym, dla nasz wszystkich czasie, słowa nabierają dodatkowej, głębokiej treści. A opisane przez Joe Bidena przeżycia i sytuacje dają do myślenia.
Np. ta opowieść, o 2008 r., gdy po 35 latach bycia senatorem na propozycje Obamy bycia wiceprezydentem USA nasz bohater, Joe Biden odpowiedział: „Nie”. Dlaczego? M.in. dlatego, ze szanował swoją pracę , nie chciał zmian. Uważał również, ze może zrobić więcej jako przewodniczący Komitetu do spraw stosunków międzynarodowych. Biden pracował w Waszyngtonie i doskonale wiedział jak trudna i niedoceniana jest praca wiceprezydenta. Przytoczył nawet anegdotę o tym, jak Benjamin Franklin proponował, żeby zwracać się do wiceprezydenta „Wasza Zbędna Ekselencjo”.
Stanowisko rodziny Bidena było jednoznaczne. Wszyscy chcieli żeby się zgodził. W jaki sposób Barak Obama przekonał Bidena do współpracy, koniecznie przeczytajcie sami…
Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani :
Dzięki tej książce dowiedziałam się bardzo dużo o próbach rozwiązania konfliktu na Ukrainie. O postawie Putina, Merkel o negocjacjach ze USA. O tym jak Obama zwracał się w trudnych momentach do wiceprezydenta , np. gdy ten chciał surowo upomnieć polityków, lekceważących Obamę. Mówił: „ Musimy brać to, co dobre, z tym, co złe, Joe”

Polecam ten tytuł!
Ocena: 8/10
Dziękuję wydawnictwu Media Rodzina za przekazanie książki.

Joe Biden — wiceprezydent Stanów Zjednoczonych za kadencji Baracka Obamy, kandydat aspirujący do roli prezydenta, w najbardziej intymnej opowieści swojego życia. Opowieści o bólu, stracie, ambicjach, miłości i wierze. Dziennik Bidena to przede wszystkim dowód na to, że nawet sprawowanie wysokiego urzędu i dobrobyt, nie stanowią tarczy obronnej w walce z chorobą. Choroba nie pyta czy może się rozgościć, ona przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie i pustoszy.

Rozmyślając nad losem wiceprezydenta dochodzę do wniosku, że miał w życiu wyjątkowo nierówną drogę do przejścia. Najpierw stracił żonę i córkę w wypadku samochodowym, a wiele lat później po żmudnej próbie leczenia przyszło mu pożegnać najstarszego syna.
Ukochany syn Bidena — Beau, człowiek przepełniony optymizmem, dobry mąż i ojciec, wypełniający swoje obowiązki prokurator generalny z ambicjami na objęcie stanowiska gubernatora stanu. Człowiek, który dla rodziny i dobra interesów zrobiłby wszystko, otrzymuje wyrok — glejak. Wielu załamałoby się, odmówiło leczenia, ale nie on. Beau chciał walczyć, wiedział, że ma dla kogo i po co. Chociaż grymas bólu często wykrzywiał jego twarz, a najmniejszy wysiłek był ponad jego siły, to nigdy się nie skarżył. Beau robił dobrą minę do złej gry tak samo jak jego ojciec.
Joe wypełniał obowiązki wiceprezydenta nawet w obliczu rodzinnej tragedii. Nie odpuścił. Nadal jeździł po świecie, spotykał się z głowami państw, troszczył się o relacje międzynarodowe i toczące konflikty. Dlaczego nie zrezygnował z kariery wobec rodzinnego dramatu? Po pierwsze czuł się zobowiązany wobec prezydenta i przyjaciela, a po drugie i najważniejsze tego też oczekiwał od ojca chory syn. Nie załamania się, a działania. Nie umartwiania się nad nieszczęściem jakie spotkało rodzinę Bidenów, a wypełniania obowiązków. I to czynił Joe. Nie dawał się przytłoczyć powinnościom wiceprezydenta i ojca, choć Bogiem a prawdą ciężko pogodzić pracę i życie rodzinne w sposób, który nie wpłynie na zaniedbanie któregoś. Biden emanuje ogromną wrażliwością, mądrością i miłością właściwą rodzicowi. Nie zanudza polityką, a czytelnik otrzymuje wartościową lekcję historii. Cieszę się, że mogłam przeczytać tę poruszającą książkę, uzupełnić wiedzowe luki i zadumać się nad kilkoma kluczowymi kwestiami. Serdecznie polecam.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

• Współpraca
  • Domowa biblioteczka