Don't You Forget About Me

Mhairi McFarlane Wydawnictwo: HarperCollins literatura obyczajowa, romans
HarperCollins
2019-01-10
2019-01-10

Komedia romantyczna, w której brak zarówno elementów komedii, jak i romantycznych. Szybko ją przeczytałam, ale niektóre rozdziały wręcz kartkowałam. Wszystkiego było tu za dużo, zaczynając od postaci, idąc przez ich traumy i straty, przypadki i zrządzenia losu. Mam słabość do romansów dwuliniowych ciągnących się latami, ale tutaj coś nie zagrało. Co do bohaterów - Georgiany bardzo mi szkoda. Przykro się czyta o dziewczynie z takim potencjałem, której niestety „życie się przydarza”. Jeśli chodzi o Lucasa - mam mieszane odczucia. Rozumiem jego rezerwę, smutek, ale to wszystko jest nieco dziwne. Nie można udawać, że nie pamięta się kogoś z kim chodziło się do klasy, a co dopiero kogoś, z kim się spotykało. Naiwność głównej bohaterki jest tym bardziej zaskakująca. Nie kupuję też przemiany końcowej Lucasa. Ilość zdań wypowiedzianych pod koniec książki wyczerpuje chyba jego roczny limit.

NIE ZAPOMNIJ O MNIE"
Czy kupując książki kierujecie się tylko opisem, recenzją czy może okładką? Ja nie ukrywam, że bardzo ważną rolę w wyborze przeze mnie książek odgrywa okładka, A ta okładka jest piękna. Zauroczyła mnie ogromnie ,A kiedy przeczytałam, że powieść ta przypadnie do gustu miłośniczkom gatunku i wszystkim, którzy kochają Bridget Jones ,no nie mogłam przejść obok niej obojętnie, bo Bridget Jones to ja uwielbiam na maksa. Georgina mogłaby być siostrą wspomnianej Panny, gdyż tak jak ona wpadać w tarapaty to umiała tylko panna Jones,Ale wracając do recenzji
...początek tej książki był nudny, ale w miarę jak przewracałam kolejne strony akcja się rozkręcała, dla mnie ta książka jest przepiękną historią o tym jaki duży wpływ i jakie ogromne znaczenie potrafi mieć Pierwsza miłość.Świetnie mi się ją czytało, momentami była bardzo smutna ,ponieważ były tu tematy o których ciężko się czyta, i takimi tematami jest na przykład próba gwałtu, zdrada, romans ojca, nieakceptacja ze strony rodziców, ale to wszystko sprawia że ta historia jest po prostu godna przeczytania. Bardzo mnie urzekła bohaterka, bo nie była opisana jako rozhisteryzowana baba lub taka co nie ma swojego zdania, Georgina mimo ,że nie miała w życiu lekko potrafiła postawić na swoim i mimo wpadek ,które zaliczała raz za razem i kłód które jej życie sypało pod nogi ,dawała sobie świetnie radę i była wspaniałą osobą. Przeczytajcie, jeżeli kochacie Bridget Jones to pokochacie również Georginę i Lucasa. Polecam

NIE ZAPOMNIJ O MNIE"

Georgina Horspool przyłapuje swojego chłopaka na zdradzie i jednocześnie wylatuje z pracy. Jedno i drugie nie było warte zachodu. Jej były, początkujący komik Robin, uważa się za gwiazdę, której wszystko wolno. Nie zawaha się wykorzystać intymnych zapisków dziewczyny, żeby zdobyć materiał na występ.

Jej uczucia ma za nic, podobnie takie wartości jak wierność i lojalność. Podły bar, w którym dotąd pracowała, serwujący jeszcze podlejsze jedzenie, również nie ma się czym pochwalić, choć sprytnie udaje. Georgina próbowała zdemaskować oszustwa, co odbiło się na niej samej.

Także rodzina nie jest zadowolona w jej wątpliwych osiągnięć. Kobieta po trzydziestce, mieszkająca ze współlokatorką i zarabiająca w knajpie nie spełnia ich oczekiwań. To przykre, że nawet gdy Georgina znajduje pracę, która jej odpowiada, jej bliscy nie chcą się pogodzić z tym, że ona nalewa piwo. Widzieliby ją najchętniej na dyrektorskim stołku, jako odnoszącą sukcesy businesswoman a przy tym żonę i matkę. Nikogo nie obchodzi czego ona chce.

Kobieta znajduje zatrudnienie w porządnym barze. Nie może narzekać na zarobki. Pech chce, że jej nowym szefem jest jej chłopak z liceum, który zupełnie jej nie pamięta. Ona wciąż skrycie się w nim podkochuje a on wciąż ją odpycha.

Czasami aż chciałoby się potrząsnąć Lucasem, żeby choć postarał się być dla niej miły. Mężczyzna przeżył tragedię, lecz to nie usprawiedliwia sposobu w jaki ją traktuje.

Dopiero pod koniec książki wychodzi na jaw skrywany przez Georginę sekret jej najgorszego dnia w szkole. Wypływa on podczas konkursu talentów i ma szansę wreszcie zmienić spojrzenie Lucasa na nią.

Długo nie mogłam wciągnąć się w akcję książki, lecz gdy czytałam wyznanie Georginy chciało mi się płakać na myśl o wszystkim co przeszła. Nie dość, że była ofiarą to jeszcze zniszczono jej reputację i nie miała jak się bronić. Takie wydarzenia zostają w ludziach na zawsze, podkopując ich pewność siebie.

Jest tu dużo trudnych relacji. Mowa o przemocy psychicznej, narzucaniu swojej woli bez względu na potrzeby innych, braku komunikacji, obmawianiu, nadużyciu zaufania. Rodzina Georginy chciałaby, żeby ona była szczęśliwa, lecz narzuca jej swoją wizję szczęścia i nie bierze pod uwagę innych ewentualności. Lucas trzyma w sobie żal i złość. Nie umie szczerze rozmawiać, nawet wprost powiedzieć, że nic z tego nie będzie. To bolałoby mniej niż odrzucenie bez słowa.

Bardzo antypatyczną postacią był nowy mąż matki Georginy, który miał negatywny wpływ na całą rodzinę.

Bardzo długo czytałam tę powieść, nie było chemii między nami, tak jak między Georginą i Lucasem. Ich czas minął a kobieta pragnęła powrotu do przeszłości, co nie jest możliwe. Komedia romantyczna, w której romantyzmu jak na lekarstwo. Mamy tu dwójkę ludzi po przejściach, którzy muszą mierzyć się ze stratą i żałobą po osobach, które ich zraniły. To bardzo skomplikowane uczucie, bo nie wypada mówić źle o zmarłym a jednak żal pozostaje. Nie bawiła mnie ta książka, życie Georginy tak naprawdę było smutne. Nawet przed terapeutką nie umiała się otworzyć. Nie zaufała przyjaciołom i rodzinie na tyle, żeby powierzyć im swój sekret. Z kolei końcowa zmiana Lucasa była zbyt nagła, żebym mogła w nią uwierzyć.

Jej uczucia ma za nic, podobnie takie wartości jak wierność i lojalność....

Przeczytałam dwa tygodnie temu i nic z niej nie pamiętałam, dopóki nie sprawdziłam opisu. Książka raczej wyłącznie o głównej bohaterce, jakiekolwiek interakcje między 'parą' stanowią max 15% książki.
Książka należy do tych mało ciekawych obyczajówek.

Książka należy do tych mało ciekawych obyczajówek.

Nie wymuszona relacja między bohaterami, która jest naturalna, smutna ale w tym wszystkim prawdziwa, a do tego ma swoje odwołanie do Wichrowych wzgórz.
Mimo swojej lekkiej formy porusza ważne tematy przemocy w bardzo mądry sposób, polecam przeczytać ☺

Bardzo przyjemna i ciepła historia, idealny przerywnik między "poważniejszymi" lekturami. Więcej tutaj opowieści o uczuciach niż kwiecistych opisów seksu, co dla mnie stanowi szczególną zaletę. W książce jest miejsce na zbudowanie osobowości postaci, nie sprowadzając relacji do tylko i wyłącznie pożądania fizycznego.

Czytaliście "Wichrowe Wzgórza"? Czy uważacie, że jest to powieść o miłości? A jeżeli tak, to jakiego rodzaju jest to miłość?

Od pracy w parach dotyczącej odpowiedzi na powyższe pytania na lekcji języka angielskiego, zaczęła się znajomość Georginy i Lucasa. To była ta pierwsza miłość, ukradkowe spojrzenia, potajemne spotkania, niepewność, niecierpliwość, zarumienienie. Ale to było dwanaście lat temu...

Georiginę Horspool poznajemy w wieku 30 lat. To kolorowy ptak, tak bym ją nazwała. Szalona blondynka w różowej, futrzanej kurtce, która pracuje jako kelnerka w dość średniej restauracji. Wydaje nam się być niezwykle roztrzepana, lekko dziecina, nie zachowująca się jak na swoje lata. No właśnie. A jak niby ma się zachowywać osoba w wieku 30 lat? Czy są na to odgórne nakazy? Dziewczyna właśnie traci pracę z powodu tego, że...była szczera i nie dała sobą pomiatać. Dodatkowo po powrocie do domu nakrywa swojego chłopaka w ramionach innej. Czy to nie typowe rozpoczęcie praktycznie każdej komedii romantycznej? Parę dni później, dzięki mężowi swojej siostry udaje jej się zdobyć pracę barmanki. Świetne zarobki, atmosfera, gdyby nie fakt, że współwłaścicielem klubu jest Lucas, którego facet kochała na zabój 12 lat temu. Ale on jej w ogóle nie poznaje. Czy można zapomnieć o swojej pierwszej miłości? No czyż to nie idealny scenariusz na komedię romantyczną, pełną zabawnych, romantycznych scen niczym z filmu o Bridget Jones?

No właśnie, według mnie to nie jest komedia romantyczna. Ani z niej komedia, ani romantyczna. No niestety jak tak tej książki nie odebrałam. Według mnie autorka stworzyła bohaterów, których wnikliwie analizuje. Z pozoru lekka, zasłonięta ironią i sarkazmem, żartami głównej bohaterki, bo właśnie w taki sposób reaguje na trudne sytuacje. Ukazuje głębię psychologiczną postaci oraz skomplikowanych relacji między nimi. Poprzez analizę zachowań, szczególnie bohaterki możemy wywnioskować, w jaki sposób jej przeszłość ją ukształtowała. A musicie wiedzieć, że w życie nie miała łatwo. "Nie zapomnij o mnie" porusza trudne i wrażliwe tematy, często bardzo traumatyczne. Muszę Was uczulić, że pojawia się tu przemoc domowa, molestowanie. Z pozoru lekka, niesie w sobie ogromny przekaz. Życie nie jest bajką, lecz światem pełnym różnych odcieni szarości, a każde zachowanie niesie ze sobą ciężar przeszłości. Ta książka to także opowieść o mierzeniu się z bolesną przeszłością oraz o znaczeniu prawdziwej przyjaźni. W „Nie zapomnij o mnie”, wraz z Georginą i Lucasem, McFarlane zabiera czytelniczki w sentymentalną podróż do czasów ich młodości – wykorzystany w powieści motyw licealnej miłości sprawi, że w ich pamięci odżyją wspomnienia z czasów szkolnych. Idealna dla fanów, którzy lubią charakterystyczną brytyjską literaturę.

Wiadomo, że czas potrafi zatrzeć wiele wspomnień, ale czy możliwe jest całkowite wymazanie z pamięci pierwszego zauroczenia czy pocałunku? Wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne, jednak właśnie taki scenariusz przedstawia Mhairi McFarlane w książce „Nie zapomnij o mnie”.

Główną bohaterkę - Georginę - poznajemy w dość kiepskim momencie jej życia. Kobieta właśnie straciła pracę, a swojego chłopaka przyłapała na zdradzie. Zdesperowana, gotowa jest podjąć się jakiejkolwiek pracy, dlatego już po kilku dniach zatrudnia się jako barmanka. Stanie za barem nie byłoby dla niej nawet takie złe, gdyby nie okazało się, że jej szefem został mężczyzna, którego przed laty bardzo kochała. Dodatkowo Lucas wydaje się jej nawet nie poznawać. Czy to możliwe, by o niej tak po prostu zapomniał?

„Nie zapomnij o mnie” to taka słodko-gorzka opowieść o rozliczaniu się z przeszłością i dawaniu sobie szansy na lepszą przyszłość. Pełna zabawnych sytuacji, lekka i miło odprężająca, jednocześnie poruszająca trudniejsze, życiowe problemy.

Nie zapomnij o mnie" Mhairi McFarlane to świetnie napisana historia pierwszej miłości, która nie przemija. Georgina nie ma lekkiego życia, jednak nie poddaje się. Kiedy zaczyna pracę barmanki, ma wrażenie że wszystko zacznie się układać. Nic jednak nie jest tak proste, jak myślała. Okazuje się, że jej szef to pierwsza miłość Georginy. Jakież jest jej zaskoczenie kiedy okazuje się, że mężczyzna jej nie poznaje! Czy jednak na pewno nie pamięta dziewczyny która kiedyś zdobyła jego serce? Cóż, tego musicie przekonać się sami. 😊 Ta historia chwyta za serce. Jest świetnie napisana, a bohaterowie zdobywają sympatię od pierwszych stron. Do tego jest pełna zabawnych sytuacji! 🤩 To książka idealna na ciepłe, leniwe dni. 🥰

Książka "Nie zapomnij o mnie" Mhairi McFarlane czekała już dłuższy czas na przeczytanie. W końcu nadszedł jej czas i mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że to była naprawdę świetna historia.

To był naprawdę paskudny dzień w życiu Georginy. Nie dość że wyrzucono ją z pracy to również przyłapała swojego chłopaka na zdradzie gdy szukała u niego pocieszenia. Ale na szczęście ze złych rzeczy czasem może wyjść coś dobrego. Udaje jej się dość szybko załapać inną i co najważniejsze lepszą pracę, a na jej drodze pojawia się jej pierwsza miłość, która niestety zdaje jej się nie pamiętać. Jak to wszystko się skończy? Czy stara miłość nie rdzewieje?

Jesli szukacie książki gdzie dużo się dzieje, a uczucie między głównymi bohaterami wybucha dość szybko to zdecydowanie nie ta powieść. Tutaj wszystko rozwija się bardzo powoli, wręcz ślimaczo. Nie przeszkadzało mi to w ogóle. Wręcz przeciwnie, dzięki tej książce sama zatonęłam w moich wspomnieniach kiedy zakochałam się na zabój w wieku 17 lat. To była moja pierwsza najprawdziwsza miłość, gdzie dosłownie bujałam w obłokach i nie widziałam świata poza nim. Cudownie było wrócić do tamtych emocji. I ta książka właśnie mi to umożliwiła. Zdecydowanie autorka ma lekkie pióro i fajne pomysły na fabułę. Czułam iskrzenie między Georginią i Lucasem. To sprawiło, że chciałam zdecydowanie dowiedzieć się jak to się skończy. Bardzo fajnie spędziłam czas przy tej książce. Mimo, że nie jest to typowa, schematyczna historia o miłości to szczerze ją polecam.

• Przeczytane 2023
  • Recenzenckie