Żołnierze Wyklęci. Wspomnienia i relacje tom 2

militaria, wojskowość
Replika
2017-06-13
2017-06-13

„Zbiór autentycznych relacji żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy ocaleli z nierównej walki z komunistyczną władzą. Tych nielicznych, którzy wyszli cało z sowieckich więzień i katowni„.

Nakładem Wydawnictwa Replika ukazał się właśnie drugi tom książki Pana Marka A. Koprowskiego, zatytułowany „Żołnierze Wyklęci. Wspomnienia i relacje”, będący kontynuacją niesłychanie poruszającej, historycznej opowieści o polskich patriotach, którzy nie złożyli broni wraz z końcem II wojny światowej a jedynie zmienili okupanta z nazistowskiego na komunistycznego.

To rozpisany na wiele głosów obraz tych wstrząsających i niespokojnych dni, widziany w szerokim społecznym przekroju, będący bolesnym zapisem życia Polaków po których przetoczył się walec dziejów, wywracając ich życie zupełnie do góry nogami. To opowieść o tych wszystkich (oprócz naszych bohaterów pojawiają się postacie ich dowódców, towarzyszy broni, współpracowników, przyjaciół czy rodzin), którzy zmierzyć się musieli z nową, narzuconą im siłą, rzeczywistością, ze wszystkimi konsekwencjami tego co ona ze sobą niosła. Rzeczywistością w której na gruzach potwornych zniszczeń i niewyobrażalnej hekatomby ludności, rodziło się nowe, obce im państwowo-ideologiczne życie.

Poznajemy całą obłudę, perfidię i bezwzględność wspieranych przez Armię Czerwoną komunistycznych władz, które nigdy, wbrew szumnym propagandowym hasłom nie miały zamiaru podjąć dialogu z środowiskami opozycyjnymi.

Widzimy na tym tle ludzkie dramaty i straszną cenę jaką płacili ludzie podziemia, w tym również ich najbliżsi, za przynależność to niepodległościowych organizacji: więzieni, torturowani, zastraszani, okradani w majestacie prawa, mordowani w ubeckich katowniach czy w leśnych ostępach, zaginieni bez wieści, skazywani na śmierć w spreparowanych procesach sądowych.

Dużym plusem lektury jest to iż autor doskonale charakteryzuje powojenne realia naszego kraju, całość niezwykle skomplikowanej sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej, moralnej i światopoglądowej. Również tego jak przekładało się to na działalność organizacji, które nadal tkwiły w konspiracji.

Marek A. Koprowski oparł się na wspomnieniach i relacjach trzynastu członków antykomunistycznego podziemia z Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i Konspiracyjnego Wojska Polskiego związanych głównie z Lubelszczyzną i to właśnie z ich perspektywy obserwujemy jak wyglądała rzeczywistość tzw. Polski Ludowej, partyzancki etos, ukrywających się i walczących jeszcze oddziałów oraz, dla tych którym było to dane, powojenna egzystencja z piętnem zdrajcy i bandyty.

To właśnie, moim zdaniem, jest jednym z najistotniejszych i najciekawszym, dla nas czytelników, aspektów tej publikacji (pomijając naturalnie ważne i rozległe walory historyczno-poznawcze).

Na kartach książki w bardzo osobistych wspomnieniach powraca również postać ostatniego, niezłomnego żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, czyli Józefa Franczaka ps„ Laluś” (1918–1963), które rzucą trochę innego światła na tą jakże tragiczną postać.

Książka „Żołnierze Wyklęci Wspomnienia i relacje”. tom II to kolejne ważne i potrzebne świadectwo naszej bolesnej, dwudziestowiecznej historii i swoisty hołd złożony setkom naszych rodaków, walczących o wolną i niezawisła Polskę.
Gorąco polecam.

Nie mam ostatnio serca do tego miejsca. Ciężko jest ubrać mi wrażenia z książek w słowa. Wypalenie jakieś. Mam nadzieję, że przejdzie.

Marek Koprowski od lat dzięki swym książkom pragnie ocalić od zapomnienia  narodowych bohaterów. Popularyzuje historię. Pokazuje prawdę.
"Żołnierze Wyklęci, Wspomnienia i relacje tom II" to kontynuacja relacji żołnierzy antykomunistycznego podziemia, głównie z Lubelszczyzny. Autor oddał głos 13 osobom, ocalałym z nierównej walki. Ich spowiedzi uczą patriotyzmu, obnażają okrucieństwo II Wojny Światowej. Pokazują rzeczywistość, funkcjonowanie w kraju po jej zakończeniu. Przypominają o działaniach AK, jej strukturach. konspiracji. Najtrudniejsze było czytać o torturach, wyrokach śmierci na ich kolegach . przesłuchiwaniu, katowniach i więzieniach sowieckich, próbach powrotu ocalałych do zwyczajnego życia, w ramiona pozostałych członków rodziny. Muszę przyznać, że nie byłam w stanie przeczytać tego tomu w przeciągu kilku dni. Niespełna dwa tygodnie zajęło mi przeczytanie całości. Czytałam rozdział po rozdziale, próbując w ten sposób usystematyzować wiedzę. A nie było to łatwe, tak wiele tu informacji. Spowiedzi są przejmujące, bezpośrednie i wstrząsające.Lektura przejrzysta, z ogromem cytatów, odniesień do dokumentów. Są i fotografie, sylwetki żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Opisywane tu  stawianie oporu wobec sowietyzacji Polski, podporządkowaniu jej ZSRR- robi ogromne wrażenie. Bezmiar cierpienia na jaki zostali skazani w imię walki o wolność  Ojczyzny pokazuje ich niezłomność, wyjątkowość.Fakt, że tak długo historia była zakłamana o naszych bohaterach wylewa się łzą.
Kolejny raz Marek Koprowski wykonał tytaniczną pracę. Dotrzeć do tylu osób, zachęcić ich do opowieści z pewnością nie było ani wygodne, ani również proste. Ubolewam, że w szkołach nie uczą na temat Żołnierzy Wyklętych, że o naszej historii muszę dowiadywać się już jako dorosły obywatel. Takich książek się nie ocenia, je trzeba przeczytać.

Dodaj cytat z książki Żołnierze Wyklęci. Wspomnienia i relacje tom 2