Życie mafii. Śmierć, pieniądze i miłość

Federico Varese Wydawnictwo: Rebis Seria: X-Varia literatura faktu
Mafia Life: Love, Death and Money at the Heart of Organised Crime: Love, Death and Making Money at the Heart of Organised Crime
Rebis
mafia
literatura faktu
X-Varia
mafia

W latach 90 dzia­łał w pół­światku Niko­laj. Orga­ni­za­cja, którą zarzą­dzał, męż­czy­zna zaczy­nała się, w radziec­kich więzieniach.
Kar­to­teka Niko­laja była obszerna. Odby­wał wyrok za gwałty. Autor książki w latach 90 miał okazję poznać rosyjskiego bossa oso­bi­ście. Odpo­wie­dzi na pyta­nia są zawarte w publi­ka­cji.
Anto­nino, jest jed­nym z naj­więk­szych mafio­sów...

Anto­nino, jest jed­nym z naj­więk­szych...

Słowo "mafia" wszystkim nam jest znane, ale czy coś o niej wiemy? Po przeczytaniu tej książki, stwierdziłem, że nic o niej nie wiedziałem.

Książka ta w efektowny sposób odkrywa przed czytelnikiem świat mafii z różnych zakątków świata, wciągająca bez reszty!

Federico Varese jest wykładowcą kryminologii na uniwersytecie Oxford. W swojej książce zawarł całą esencję swojej wiedzy, w sposób bardzo szczegółowy opisuje zasady funkcjonowania różnych mafii. Uświadamia nam jak wielkim zagrożeniem były, i nadal są, mafijne struktury przestępcze. Moim skromnym zdaniem bardzo dobra książka.

Jako analiza porównawcza różnych mafii całkiem spoko, jednak jeśli chce się zgłębić temat, niestety nie wystarczająca.

Dla osoby zainteresowanej tematem, Życie mafii będzie wyśmienitą, bogatą merytorycznie lekturą.

Cała opinia:

Tym, co zdecydowanie wyróżnia tę książkę spośród innych o tej tematyce jest to, że Varese nie skupia się tylko na jednej przykładowej organizacji, ale prezentuje taki szybki przegląd przez mafie świata. To nie tylko Sycylia czy USA, to również yakuza czy wory. Poszczególne rozdziały skupiają się na konkretnych aspektach, dlatego panuje tu względny porządek – o ile ktoś nie...

Kriminolog Varese w sposób uporządkowany stara sie przedstawić dostępny zasób wiedzy na temat organizacji mafijnych. pisuje podobieństwa i różnice między mafią sycylijską, amerykańską o włoskich korzeniach, yakuzą, chińskimi triadami czy worami w zakonie.
Poszczególne rozdziały traktują o podstawowych działąniach czy obszarach funkcjonowania, począwszy od narodzin...

Spore rozczarowanie. Odniosłem wrażenie , że autor nie do końca "dzwignął" temat. Książka jest dość lakoniczna i zwyczajnie brakuje jej polotu. Autor zamiast skupiać się na konkretnych tematach w sposób wyczerpujący dotyka tematu w sposób wyjątkowo powierzchowny. Reasumując, na rynku znajdziemy mnóstwo ciekawszych tytułów traktujących o Mafii. Książka Varese nie wnosi do...

Dyskusje

• 2019