Życie mafii. Śmierć, pieniądze i miłość

Okładka książki Życie mafii. Śmierć, pieniądze i miłość Federico Varese
Okładka książki Życie mafii. Śmierć, pieniądze i miłość
Federico Varese Wydawnictwo: Rebis Seria: X-Varia reportaż
reportaż
X-Varia
Mafia Life: Love, Death and Money at the Heart of Organised Crime: Love, Death and Making Money at the Heart of Organised Crime
Rebis
2019-09-03
2019-09-03
mafia

Okładka książki Jerzy Dziewulski o kulisach III RP Jerzy Dziewulski, Krzysztof Pyzia
Jerzy Dziewuls... Jerzy Dziewulski, K...
Okładka książki Pershing. Król życia Filip Czerwiński, Piotr Szatkowski
Pershing. Król... Filip Czerwiński, P...
Okładka książki Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood Tom O’Neill, Dan Piepenbring
Manson. CIA, n... Tom O’Neill, Dan Pi...

Okładka głosi: „Morderstwo. Pieniądze. Seks. Nuda...”. I jest to w kwintesencja tej książki. A w każdym razie ten ostatni wyraz cytatu świetnie oddaje charakter opracowania na temat mafii. Miało być uczone, analiza jest wielopoziomowa, ponieważ dotyczy zarówno różnorodnych działań podejmowanych przez mafię jak i różnych grup przestępczych. Autor miota się od Azji do Ameryki, nie pomijając oczywiście Włoch. Niestety pomimo swojej wielowątkowości a może właśnie ze względu na nią od książki wieje nudą. Przeskakiwanie z tematu na temat, podawanie coraz to nowych przykładów powoduje, że czytelnik się rozprasza zamiast dogłębnie analizować temat. A ponieważ lektura okazała się być ciężkostrawna to porzuciłam ją w połowie. Może wy będziecie mieć więcej samozaparcia. Polecać nie będę.

W latach 90 dzia­łał w pół­światku Niko­laj. Orga­ni­za­cja, którą zarzą­dzał, męż­czy­zna zaczy­nała się, w radziec­kich więzieniach.
Kar­to­teka Niko­laja była obszerna. Odby­wał wyrok za gwałty. Autor książki w latach 90 miał okazję poznać rosyjskiego bossa oso­bi­ście. Odpo­wie­dzi na pyta­nia są zawarte w publi­ka­cji.
Anto­nino, jest jed­nym z naj­więk­szych mafio­sów w Palermo. Odbywa doży­wotni areszt domowy i w tym cza­sie kie­ruje swoją„Rodzina „"(”Rodzina-jedna z pod­sta­wo­wych jed­no­stek w mafii). Ma ponad 60 lat jest ojcem i wier­nym mężem. Męż­czy­zna w pewien spo­sób nauczył się łamać ogra­ni­cze­nia, aby na­dal utrzymać swoją pozy­cję. Autor w swo­jej książce przed­sta­wia przy­kłady ostroż­no­ści sto­so­wane przez wło­skiego mafiosa.
Fede­rico Varese wgłę­bia się w orga­ni­za­cje gan­gów: cosa nostra, yakuza, triady z Hong­kongu, grupę Mas­sleya, czy mafię rosyj­ską. Wcho­dzi w szczegóły, jeżeli chodzi o bos­sów i ich tzw. prawe ręce. Autor opi­suje spo­soby przyj­mo­wa­nia nowych człon­ków przez poszcze­gólne orga­ni­za­cje, opi­suje ich spo­soby dzia­ła­nia, wewnętrzne kodeksy, nie­kiedy poda­jąc także metody pozby­wa­nia się tych, któ­rzy mogą im zaszko­dzić. Opo­wiada rów­nież o roli kobiet w pół­światku.
„Życie mafii. Śmierć, pie­nią­dze i miłość” to wyjąt­kowa lek­tura, ponie­waż tak dokład­nych infor­ma­cji o mafiach nie spo­sób zna­leźć w Inter­ne­cie. Kry­mi­no­log Varese pod­szedł do tematu bar­dzo skru­pu­lat­nie, aczkolwiek na całość tek­stu składa się duża ilość mate­ria­łów, m.in. zapi­ski jego roz­mów z mafio­sami, wywiady z naukow­cami, notatki i nagra­nia poli­cyjne rów­nież dane z sądu. Na plus zasłu­guje tu cha­rak­ter wyda­nia, łatwiej­szy spo­sób rozu­mie­nia dla prze­cięt­nych zja­da­czy chleba. Przed­sta­wia bar­dziej „ludz­kie” obli­cze prze­stęp­ców. Reprezen­tuje ich jako ludzi, któ­rzy żyją i umie­rają. Któ­rzy mają żony i wła­sne rodziny. Tak jak każdy, popeł­niają błędy. Pole­cam oso­bom cenią­cym dobrą lite­ra­turę faktu.
„Mafie są przed­się­wzię­ciami pry­wat­nymi, sto­su­ją­cymi prze­moc dla wła­snych celów, takich jak ochrona tery­to­rium, czy inte­resu, jak jed­nak widzie­li­śmy, potra­fią też sto­so­wać prze­moc we współ­pracy z wła­dzami pań­stwo­wymi. Jed­nakże orga­ni­za­cje takie stoją przed pro­ble­mem: jeśli mafia jest tak sku­teczna w nisz­cze­niu opo­zy­cji wobec pań­stwa, jak może być pewna, że nie będzie następna do znisz­cze­nia? Udzie­la­nie wspar­cia insty­tu­cjom pań­stwo­wym, zwłasz­cza nie­de­mo­kra­tycz­nym i takim, które nie odpo­wia­dają przed nikim, może poważ­nie ogra­ni­czyć auto­no­mię tych grup. Mafie kwitną w demo­kra­cjach (…).”

Anto­nino, jest jed­nym z naj­więk­szych mafio­sów...

Anto­nino, jest jed­nym z naj­więk­szych...

Słowo "mafia" wszystkim nam jest znane, ale czy coś o niej wiemy? Po przeczytaniu tej książki, stwierdziłem, że nic o niej nie wiedziałem.

Książka ta w efektowny sposób odkrywa przed czytelnikiem świat mafii z różnych zakątków świata, wciągająca bez reszty!

Federico Varese jest wykładowcą kryminologii na uniwersytecie Oxford. W swojej książce zawarł całą esencję swojej wiedzy, w sposób bardzo szczegółowy opisuje zasady funkcjonowania różnych mafii. Uświadamia nam jak wielkim zagrożeniem były, i nadal są, mafijne struktury przestępcze. Moim skromnym zdaniem bardzo dobra książka.

Dla osoby zainteresowanej tematem, Życie mafii będzie wyśmienitą, bogatą merytorycznie lekturą.

Cała opinia:

Cała opinia:

Tym, co zdecydowanie wyróżnia tę książkę spośród innych o tej tematyce jest to, że Varese nie skupia się tylko na jednej przykładowej organizacji, ale prezentuje taki szybki przegląd przez mafie świata. To nie tylko Sycylia czy USA, to również yakuza czy wory. Poszczególne rozdziały skupiają się na konkretnych aspektach, dlatego panuje tu względny porządek – o ile ktoś nie pozwoli sobie na myślenie o niebieskich migdałach, to z pewnością nie poczuje się zagubiony w omawianej tematyce.
Cała recenzja: bookeaterreality.pl

2028

Kriminolog Varese w sposób uporządkowany stara sie przedstawić dostępny zasób wiedzy na temat organizacji mafijnych. pisuje podobieństwa i różnice między mafią sycylijską, amerykańską o włoskich korzeniach, yakuzą, chińskimi triadami czy worami w zakonie.
Poszczególne rozdziały traktują o podstawowych działąniach czy obszarach funkcjonowania, począwszy od narodzin organizacji mafijnych. Mamy tu informacje o oracy, samoocenie, pojęciu honoru, zarządzaniu czy pwoązaniach z polityką. W oóle autor przychyla się do tezy, że tkakże w polityce jeśli zachodzą sprzyjace temu okolicznośći też wytwarzają się quasimafijne sieci powiażań. Opisuje tu przypadek Rosji, po upadku komunizmu strulktury państwowe dopiero się tworzyły, a cwaniacy ze starej nomenklatury wykupywali majątek narodowy. Słabośc panstwa doprowadziłą, że wory w zakonie konstytuowali się jako strażnicy porządku.
Na działąlności gangsterskiej mogli się obłowić osoby nie związane z branzą. Np były muzyk JOy Division prowadził klub- ulubione miejsce spotkań gangsterów, którzy sowicie wynagradzali jego personel za dyskrecję.
w Permie powstała mafia rezyduje w Górskim Krysztale. Wory dziergają sobie ciało, za nieuprawnione rysunki możńa nawet postradać życie. Ceremonie przyjęcia do mafii wzorują się na Starym Testamencie, wiżą z u[puszczniem krwi,przysięgą milczenia. mafia w Palermo walczy o w pływy z innymi, np wyykorzystują nielegalnie przestzreń publiczną na parkingi nielegalne gdy w mieście jest jakiś ważny mecz lub grand prix. Zyski to haracze z cmentarzy, żebrania, basenu, od śmieciarzy.
To kompendium z pewnością warto przejrzeć. Można sie dużo ciekawego dowiedzieć, nei tylko nieoficjalnie. Słynny birmański gangster Złamany ząb wynajmuje wręcz reżyserów, by krecili o nim filmy. Wielkie brawa za przedstawienie neiupiększonej codzienności mafijnego brata. Nie wiedziałąm, że w Gruzji szaleją nieokrzeszane mafie, i że lepiej się trzymać z dala.
Omówiona jest budowa całęj rodziny, zadania poszczególnych członków, spsooby prowadzenia działalności- kasyna, narkotyki, zmieniąjący się profil działąlności mafii na przestrzeni lat. Dla mnie najbardziej zapadł w pamięć rozdział w którym autor nawiazuje do popularnych seriali, filmów i lektur o mafii. Jak mafia reaguuje na próby odarcia jej z tajemnicy.
Niestety jako instytucja paternalistyczna za nic ma sobie kobiety, rzadko nkeidy i na krótko szefowymi organizacji staja się kobiety. Dlatego wydają one wojnę mafiosom, zwłąszcza gdy pochowały syna, męża czy bliskeigo krewnego,

Spore rozczarowanie. Odniosłem wrażenie , że autor nie do końca "dzwignął" temat. Książka jest dość lakoniczna i zwyczajnie brakuje jej polotu. Autor zamiast skupiać się na konkretnych tematach w sposób wyczerpujący dotyka tematu w sposób wyjątkowo powierzchowny. Reasumując, na rynku znajdziemy mnóstwo ciekawszych tytułów traktujących o Mafii. Książka Varese nie wnosi do tematu nic odkrywczego.

• Mafia
  • PRZECZYTANE