The Madness of Crowds

Gender Rasizm
publicystyka literacka, eseje
angielski
Gender Rasizm

Szaleństwo tłumów jest dość łatwą w odbiorze książką, ale o trudnym temacie, jakim są współczesne oczekiwania kilku grup społecznych: gejów, kobiet, transseksualistów oraz ludzi zorientowanych na zwalczanie rasizmu. Trudno mi było się zabrać za napisanie tekstu o tej książce, ponieważ zagadnienie, które przedstawia Murray, jak sam mówi, jest postawione na polu minowym....

Douglas Murray – „Szaleństwo tłumów”

Geje. Czy bycie gejem to kwestia „sprzętu” czy „oprogramowania”. Wybór opcji, którą postrzegamy ma duży wpływ na współczucie, z jakim ludzie gotowi są podchodzić do problemu. A z drugiej strony geje i lesbijki z ogromną podejrzliwością patrzą na osoby podające się za biseksualne. Biseksualistów uważa się nie tyle za element tej samej...

Znakomita diagnoza, a właściwie rekapitulacja obserwacji szaleństwa, które nasila się na Zachodzie, a dociera i do Polski.

Po prostu wypada przeczytać i poznać rozsądny punkt widzenia niż to co nam serwują lyberalne media i tarany tolerancji w postaci celebrytów. A u nas dopiero maszyna się rozkręca. Cieszę się. że dorastałem w czasach kiedy w szkole jeszcze się uczyło a nie organizowano tęczowe piątki, a gendery dopiero wpełzały powoli do szkolnictwa wyższego.

Murray dosyć trafnie pokazuje jedną stronę medalu. Jednakże Tak jak przeanalizował i starał się udowodnić hipokryzję działaczy ruchów LGTB, feministycznych czy walczących o równość rasową , to należałoby się pokłonić nad drugą stroną problemu - nierówności, przemocy wobec tych grup, uprzedzeniach. Tak by wyszło bardziej obiektywnie niż jest.

Otwiera oczy i celnie punktuje absurdy dzisiejszego świata

Świetna. Pokazuje "osiągnięcia" najnowszych walk cywilizacyjnych i kulturowych (geje, kobiety, rasa, trans).
W błyskotliwy sposób to opisuje i wskazuje absurdy, paradoksy i słabości intelektualne, a także całe szaleństwo w jakim zmierza świat.
Lektura obowiązkowa dla tych co chcą wiedzieć co się dzieje i jak to traktować. Pomaga bardzo dużo zrozumieć.

Mądry apel o rozsądek w tematach budzących skrajne emocje. Książka bogata w przekonujące przykłady. Świetna i przydatna lektura.

Nie miałam świadomości, że relacje pomiędzy feministkami, transgenderystami, qeerami i innymi odłamami LGBT są tak zniuansowane. Także rozdziały dotyczące Azjatów i Afroamerykanów w USA wyjaśniły mi wiele w kwestii ostatnich doniesień medialnych zza oceanu o zamieszkach i incydentach na tle rasowym. Książka ta była dla mnie odkryciem, nie tylko dlatego, ze opisuje...

Jeśli rozpatrywać polityczną poprawność według kryteriów jakimi się posługujemy analizując różne religie, to "Szaleństwo tłumów" jest opowieścią o religijnych fanatykach tejże poprawności; co ciekawe, sami siebie tak nie definiują, ba!, sytuują się dokładnie po przeciwnych stronach barykady. Murray bardzo zgrabnie obnaża wszelkie paradoksy jakie z takiego usytuowania...

• 2021
  • Do kupienia