Bella Germania

2019-07-31
2019-07-31
2016-08-28
Ewa Kochanowska
literatura niemiecka odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa spotkanie uczucie zakazana miłość

Wielowątkowa, bardzo wciągająca opowieść. Świetnie się czyta.

Wielowątkowa, bardzo wciągająca opowieść. Świetnie się czyta.

Wspaniała wielowątkowa opowieść o losach bohaterów od początku lat 50tych do lat współczesnych osadzona w Niemczech i Włoszech. Historia gastarbeiterów pochodzących z biednej Sycylii i starających się w Monachium znaleźć spełnienie swoich marzeń. Jak trudne jest zawieszenie w dwóch rzeczywistościach, mentalnej i rzeczywistej, jak wysoką cenę płaci się za takie nieprzystosowanie i brak odwagi to przedstawia ta historia. Świetnie ujęte są różnice temperamentu Włochów i Niemców, ciekawy wątek rozwoju motoryzacji w tych państwach odradzających się po wojnie jak również tworzenie się w latach 60tych terrorystycznych organizacji na bazie protestów studenckich i ruchu hipisów. Dla młodego czytelnika to może zbędna ideologia ale taka była Europa w tamtych latach. Te tematy są bardzo aktualne gdyż bardzo wielu naszych rodaków wybiera życie w innych krajach. Może nie muszą czuć się aż tak wyobcowani w nowych środowiskach ale zawsze będą innej kategorii. A trudno się dziwić, że wyjeżdżają. Książkę bardzo, bardzo polecam.

Sympatyczne w lekturze czytadło, z niejakim wydźwiękiem historycznym, który w swej ideowej formie jakoś mnie nie przekonał; może był to zresztą świadomy zabieg autora? Główny bohater irytujący w ciągłym miotaniu się i pretensjach do wszystkich wokół. To właściwie książka o odwadze i tchórzostwie względem Życia. I jak w wielu tym podobnych książkach: pretensje do Boga, którego niby nie ma, ale to nie przeszkadza oskarżać Go o wszelkie nieszczęścia świata - ciekawe, że w dobru zazwyczaj mało kto Go widzi... - to tak na marginesie. Pośród tego piękno Włoch...

Trudno mi ocenić tę pozycję. Jest tu ciekawe tło społeczne oraz dużo informacji o samochodach Pierwsza połowa książki - historia Julii i jej włoskiej babci jest bardzo dobra. W drugiej niestety dostajemy rozwlekły opis organizacji komunistycznych w RFN i nużącą opowieść o rozterkach ojca bohaterki, który był zbyt inteligentny na jakąkolwiek pracę :-).

wyśmienicie się czyta tą książkę. chce się do nie wrócić. smakowity kąsek :-) polecam :-)

Dla wielbicieli książek obyczajowych jak znalazł. Dla wielbicieli innych gatunków tylko wtedy, jeśli mają dużo cierpliwości. Bo kobyła to jest! 740 stron. Jest co czytać i trzymać w rękach! Polecam chyba na czytniku, choć ja dzielnie walczyłam w nadgarstkach haha.

Do rzeczy. To może najpierw Germania. Julia żyje w Monachium. Czasy współczesne. Jest rok 2014. Trochę słabo wiąże koniec z końcem, ale stoi dopiero na początku kariery projektantki mody. Pewnego dnia pojawia się u niej jakiś gość, który twierdzi, że jest jej dziadkiem. Pełne niedowierzanie. I ziarnko niepewności, bo mama nie chce nic mówić o przeszłości rodziny.

To teraz bella Italia. Mediolan. Rok 1954. Tenże dziadek, wtedy jeszcze młody mężczyzna, poznaje Giuliettę. Ona jednak pisana innemu. Ale zakochują się w sobie. Na lata.

Skoro wnuczka nie zna dziadka, to wiemy już, że historia pogmatwana. I tak też będzie.

Jakie były moje oczekiwania słysząc o tej książce? Myślałam, że będzie trochę więcej zestawienia niemiecko- włoskiego, które jak wiemy potrafi być wybuchowe i nie zawsze zadziała. O tych różnicach było niewiele, ale było. O temperamencie włoskim i niemieckiej miłości do poukładania też było. Ale trochę mi tego za mało.

Co mnie zaskoczyło? Najbardziej powojenna sytuacja emigrantów włoskich w Niemczech. Selekcja i straszne warunki bytowe. Nie wiedziałam, że przy wyborze ludzi do odbudowy potęgi Niemiec do zębów kandydatom też zaglądali. Zresztą całe tło historyczne powieści przedstawione jest bardzo dobrze. I z wielu rzeczy w ogóle nie zdajemy sobie sprawy.

Więc warto sięgnąć, ale tak jak wspomniałam wyżej, książka dla tych, którzy taki rodzaj literatury lubią. Na pewno na kilka przemiłych jesiennych wieczorów pod kocykiem.

Cudowna na jesienne wieczory saga rodzinna. Pięknie odmalowane wątki obyczajowe. Problemy migracji zarobkowej na linii południowe - północne Włochy - Niemcy. Związane z tym kryzysy tożsamości, poszukiwanie korzeni ... Zaskakujące scenariusze pisane przez życie a i fantazji autora nic nie brakuje.

swietnie napisana opowiesc

swietnie napisana opowiesc

"Nie musimy sami pisać księgi naszego życia. Razem z nami piszą ją ci, którzy nas otaczają, a dalej pisać ją będą nasze dzieci"- to jedno z ostatnich zdań pięknej powieści Daniela Specka, rozpisanej na 50 lat.
Księga życia zapisywana przez bohaterów tworzona jest w dwóch językach- niemieckim i włoskim. Bohaterką jest Julia, która poznaje nagle człowieka twierdzącego, że jest jej dziadkiem. Dzięki niemu poznaje ona wzruszającą historię miłości Vincenta (niemieckiego inżyniera) i Giulietty (włoskiej asystentki w fabryce samochodów w Mediolanie). Lęk przed zamieszkaniem w obcym kraju, niepewność własnych możliwości, poddawanie się biegowi życia i nieumiejętność zawalczenia o własne szczęście sprawiło, że ich historia ułożyła się inaczej niż chcieli. Cechy te przechodzą na kolejne pokolenia w ich rodzinach i gmatwają życie potomkom. Dopiero rozliczenie się z przeszłością, wyjaśnienie sobie powodów podjęcia takich a nie innych decyzji, głośne wypowiedzenie prawdy i wzajemne wybaczenie doznanych lub urojonych krzywd powoduje, że najmłodsza przedstawicielka rodu odnajduje się w życiu i nie boi się pozwolić sobie na szczęście.
Autor namalował barwny fresk przedstawiający zachodnią Europę na przestrzeni lat 1954- 2014 z konfliktami, akcjami terrorystycznymi, demonstracjami studenckimi, fascynacją wolną miłością, wydarzeniami sportowymi, rozwijającym się kapitalizmem i zmieniającą się modą. Bardzo ciekawie przedstawiony jest rozwój motoryzacji, w której Włosi i Niemcy są wszak mistrzami. Bohaterowie też kochają samochody i ich drogi życiowe związane są z przemysłem motoryzacyjnym.
Książka ta zachęca do odnalezienia w sobie odwagi do pójścia za własnymi marzeniami, ale uświadamia także, że relacje rodzinne to jest jedyny fundament, na którym możemy zbudować swoją tożsamość.
Polecam tym, którzy lubią duże panoramiczne powieści z ciekawym tłem historyczno- społecznym.

Ta książka jest z rodzaju książek, które dadzą się po prostu najzwyczajniej kochać.
Piękna dramatyczna historia ogromnej i nieskończonej miłości nawet gdy pojawia się śmierć.
Julia świeżo co odniosła sukces poznaje pewnego pana, który twierdził, że jest jej dziadkiem. W tym momencie jej życie zupełnie nabiera innych rozmiarów i poznajemy Vincenta, który opowiada Julii o rodzinie, z której pochodzi.
Ta historia napisana jest w dwóch wymiarach czasowych a mianowicie w 2014 roku i 1954 w momencie gdy obecny dziadek Julii poznaję miłość swojego życia Giuliettę.

Ah jaka to była super przygoda z tą niezwykłą historią. Na początku moje odczucia były inne co do tej książki, ponieważ występuje tam wiele postaci i w niektórych momentach gubiłam się. Autor umieścił wydarzenia w dwóch krajach : Niemcy i Włochy. Bohaterowie bardzo często poruszali się między tymi nacjami i trzeba było uważnie czytać, ale już po 200 stronie galopowało się jak wiatr przez resztę książki, ponieważ bardzo dużo zaczęło się dziać. Jak dla mnie świetne postaci zarówno główni bohaterowie jak i drugoplanowi, każdy był barwny, realistyczny. Autor również umieścił wiele sytuacji podczas fali imigracji ludności do Niemiec za pracą. Oczywiście możemy dowiedzieć się jak imigranci są przez Niemców traktowani, do jakiej pracy są zatrudniani itd. Widać również dwie odrębne kultury, które mieszały się ze sobą, ale każda była ukazana przez autora w osobliwy sposób. W tej powieści w dużej mierze zauważyć można jak bohaterowie próbują odnaleźć swoje miejsce na ziemi jak ich decyzje podejmowane w przeszłości odbijały się echem w teraźniejszości. Niespełnione marzenia, które każdej nocy dawały o sobie znak, wiele możemy wyczytać z bohaterów ponieważ autor ich tak wykreował, że możemy czytać z nich jak z otwartej księgi. Czytało mi się ją bardzo dobrze bo była napisana językiem bardzo mądrym i delikatnym.
Jestem bardzo pod wrażeniem tej książki i będę ją polecać każdemu, gdyż jest to w moim uznaniu kawał świetnie skonstruowanej literatury, mądrej literatury o której nie da się tak łatwo zapomnieć.
Spędziłam z tą książka bardzo długie godziny a nawet dni, ale z czystym sercem mogę przyznać iż było warto mimo jej obszerności. Polecam serdecznie.

• Literatura niemiecka
  • Nowości 2019