Feminizm niepewności. Dziennik rodzaju

Okładka książki Feminizm niepewności. Dziennik rodzaju Ann Snitow
Okładka książki Feminizm niepewności. Dziennik rodzaju
2018-01-01
2018-01-01
Monika Bokiniec
Feminizm

Okładka książki Wielogłos o Zagładzie Omer Bartov, Anna Bikont, Agnieszka Dauksza, Piotr Filipkowski, Dorota Głowacka, Włodek Goldkorn, Irena Grudzińska-Gross, Hanka Grupińska, Jan Hartman, Jurgen Kaumkotter, Agnieszka Kłos, Maria Kobielska, Tomasz Kozak, Bartłomiej Krupa, Bartosz Kwieciński, Berel Lang, Andrzej Leder, Jacek Leociak, Tadeusz Lubelski, Piotr Macierzyński, Tadeusz Miczka, Jakub Muchowski, Jean-Luc Nancy, Jakub Nowakowski, Tadeusz Nyczek, Stanisław Obirek, Andrzej Paczkowski, Maria Anna Potocka, Anda Rottenberg, Zyta Rudzka, Stanisław Ruksza, Magdalena Saryusz-Wolska, Jadwiga Sawicka, Roma Sendyka, Ann Snitow, Olga Stanisławska, Krzysztof Szwajca, Halina Taborska, Olga Tokarczuk, Andrzej Turowski, Marian Turski, Zbigniew Warpechowski, Wojciech Wilczyk, Marcin Wilkowski, Krzysztof Wodiczko, Cezary Wodziński, Wojciech Załuski, praca zbiorowa
Wielogłos o Za... Omer Bartov, Anna B...

Ann Snitow to jedna z amerykańskich feministek, która przez wiele dekad obserwowała rozwój ruchu kobiet. Rozwój wielotorowy i nieoczywisty, uwzględniający (lub nie) optykę wielu problemów, z jakimi zmagają się kobiety, które nie chcą żyć w patriarchalnym świecie. Wiele w tej książce rozważań, ważnych myśli, sugestii, ale i wątpliwości. Po tylu burzliwych historiach, po tak długim okresie, autorka nie ma złudzeń - nie ma jednego feminizmu, tak jak nie ma jednego doświadczenia bycia kobietą. Opresyjność męskiego świata i punktu widzenia jest tak wielowątkowa i tak wielowymiarowa, że nie da się jej zamknąć w jednej perspektywie, a walka toczy się na zbyt wielu frontach, żeby jedna osoba mogła ją zrozumieć.
To co ciekawe, to konsekwencje rozlewania się tego ruchu po wielu kulturach, to doświadczenie feminizmu przez kobiety z różnych środowisk i to chęć zmiany, która nieustannie im (nam) towarzyszy.
Ruchy kobiece walczą z ogromnym oporem rzeczywistości, wciąż, niezmiennie próbując zmienić świat na lepsze. Rzadko kiedy da się skorzystać z wiedzy poprzednich wojowniczek, najczęściej ich doświadczenie opresyjności nas już nie dotyka - albo dotyka w inny sposób. Każde pokolenie musi walczyć po swojemu, zostawiając dzieło nieukończone, pozwalając kolejnym młodym kobietom zabrać się do działania po swojemu, na ich warunkach.
Fascynująca lektura. Książka, która otwiera horyzonty, poszerza świadomość, stawia wiele niewygodnych pytań.
Jest i wątek polski, Ann Snitow odwiedzała nasz kraj od lat 90., kiedy to Polki zostały boleśnie oszukane i pozbawione prawa do aborcji. Ann nie ma wątpliwości, to był układ z kościołem, w zamian za wsparcie opozycji w czasach Solidarności. Mężczyźni, tanio nas sprzedaliście. Mam nadzieję, że do dzisiaj jest wam za to wstyd.

• Feminizm
  • MReads