Kasacja

Okładka książki Kasacja Remigiusz Mróz
Okładka książki Kasacja
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Joanna Chyłka (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Joanna Chyłka (tom 1)
Kasacja
Czwarta Strona
2015-01-01
2015-01-01
Inne

Wejście do prawniczego świata Chyłki i Zordona. Oczywiście w stylu Mroza, czyli z przytupem.

Moja pierwsza przygoda z książkami Remigiusza Mroza i Joanną Chyłką jako główną bohaterką. Czytałam z zaciekawieniem, Chyłka weszła do kanonu polskiej literatury na pełnej petardzie!

Głupie! Zakończenie nie m żadnego sensu. Nie będę spojlerować, kto przeczyta, sam zrozumie.

Mam do siebie żal, że wzięłam się na Chyłkę dopiero teraz - po przeczytaniu Langera i w zasadzie całego Paderborna. Remigiusz Mróz jest bezsprzecznie autorem, który potrafi zainteresować i zatrzymać przy sobie czytelnika. Przy jego książkach nie ma mowy o nudzie, a jedynie człowiek może zacząć przeklinać niczym Chyłka. Chylę czoła i nadrabiam całą serię.

Polecam audiobooka.

Polecam audiobooka.

„Kasacja” jest moim pierwszym zetknięciem się z twórczością Mroza i musze przyznac, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Ksiazka bardzo przypadla mi do gustu, od poczatku az do konca trzyma w napięciu i sprawia, że nie mozna sie od niej oderwac, stale mając chęć poznac dalszą czesc fabuly. Polecam! Na pewno siegne po kolejne tomy :))

Oczywiście, zupełnie nie dziwi mnie, że Kasacja, jak i cała seria o Chyłce, są tak poczytne. Polacy niestety nie lubią dobrej, porządnej literatury. Język jest niesamowicie nijaki, powiedziałabym nawet, że infantylny. Dialogi powodują u mnie ciarki wstydu, bo prawdziwi ludzie nie rozmawiają w ten sposób. Czyta się to jak fanfik 13-latki, która miała pomysł, ale niestety zerowy warsztat. Chyłka jest obrzydliwą karykaturą kobiety, typową "pick me", która "nie jest jak inne dziewczyny". Jest rasistką i seksistką, wredną alkoholiczką i homofobem.

W jaki sposób mamy czytać tę serię? Jak ją odbierać? Jak komedię? Tragedię? Dramat? Parodię? Fantastykę? Obstawiam parodię i dramat.

Naprawdę miałam nadzieję, że skoro ta książka i seria są tak uwielbiane przez Polaków, to faktycznie będzie to coś wartego uwagi. Niestety, po raz kolejny przekonałam się, że nie warto kierować się opiniami w internecie.

Dwie gwiazdki zamiast jednej, bo pomysł jest okej.

W końcu! W końcu zabrałem się za tą serię, aby sprawdzić o co chodzi z Chyłką i Zordonem. Bardzo lubię oglądać seriale prawnicze, ale naprawdę nie spodziewałem się, że aż tak się wciągnę w historię z "Kasacji". Wiem, że wielu postać Chyłki irytuje, jednak do mnie bardzo ta postać przemawia. Jest świetnie napisana, błyskotliwa, a ciętymi ripostami rzuca jak szalona. Jest to lekka powieść i bardzo szybko przez nią przebrnąłem, bo pochłonąłem ją w dwa dni. Jedyny zarzut jaki mam, to zakończenie. Sprawa, z którą zmagali się nasi prawnicy od początku książki, nagle została rozwiązana na kilku stronach. Zostawiło to u mnie lekki niedosyt. Sięgnę po kolejne tomy, bo bardzo ciekawi mnie co tam się może dziać.

Lubicie czytać książki Remigiusza Mroza?

Ja pierwszy raz z tym autorem zetknęłam się w liceum, czytając “Kasację”, czyli pierwszy tom sagi o Chyłce i Kordianie, zwanym Zordonem.

Oboje są prawnikami, pracującymi w kancelarii Żelazny&McVay znajdującej się w Warszawie. Chyłka jest cenioną prawniczką, która przyjęła pod swoje skrzydła aplikanta Kordiana, który dopiero co skończył studia.

Główni bohaterowie zajmują się sprawą Langera - mężczyzny oskarżonego o m0rd3rstwo i gw@lt na nieżyjących już ofiarach. Ale czy na pewno to zrobił? Jest on o tyle ciężkim przypadkiem, że prawnikom trudno złapać z nim kontakt.

Też widzimy sytuację jak Kordian wpada w kłopoty z pewnym mężczyzną, który go szantażuje.

Książka mimo że ma wiele niedociągnięć jeśli chodzi o prawniczą prawdę, to czyta się ją szybko i przyjemnie. Mróz ma bardzo lekki styl pisma, że strona za stroną, kartka za kartką i nagle jesst koniec książki, że z chęcią sięgnęłoby się po kolejny tom, których jest bardzo dużo. Niestety nie jest to lektura wysokich lotów, tylko thriller psychologiczny ze średniej półki. Jednak ta cegiełka do odprężenia po ciężkim dniu jest idealna do kubka ciepłej herbaty czy kakao

Moja ocena 3/5 gwiazdki

Lubicie czytać książki Remigiusza Mroza?

Końcówka dziwnie ściśnięta, dużo informacji i całe rozwiązanie kasacji w kilku zdaniach.

• Kryminał
  • Remigiusz Mróz