Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci

Okładka książki Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci
Anna Golus Wydawnictwo: Editio historia
historia
Editio
2019-07-17
2019-07-17
wychowanie socjologia poradnik dzieci kary cielesne przemoc w rodzinie

lektura obowiazkowa dla kazdego rodzica, zwlaszcza dla tych, ktorzy uznaja kary cielesne ;(

Przerażająca książka o wizji "wychowania" poprzez bicie i tortury. Autorka ukazuje jak w Polsce i na świecie łamano (i często nadal łamane są) prawa dziecka, jak obdzierano je z godności, upokarzano i jak znęcano się nad nimi. Wszystko to aby "ukształtować" "przyszłego obywatela, dorosłego" na dobrego członka społeczeństwa. Jednocześnie ukazuje rażące skutki takich czynów zarówno na tle fizycznym jak i psychicznym.
W książce można również zaznajomić się z statystykami, badaniami, a także przerażającymi pozycjami wydawniczymi publikowanymi zaledwie paręnaście lat temu w Polsce (I nadal czytanych w Ameryce).

Z dniem 1 sierpnia 2010 r. w polskim porządku prawnym znalazł się przepis expressis verbis zakazujący osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę bądź pieczę nad małoletnim stosowania wobec niego kar cielesnych. A co było wcześniej?

Anna Golus w swej książce „Dzieciństwo w cieniu rózgi” starała się przybliżyć tematykę stosowania przemocy fizycznej wobec dzieci. I jakkolwiek jestem przeciwnikiem potocznego klapsa, tak książka i sposób jej redakcji nie zdobył mojego uznania. Przez całą książkę przewija się albo dosłownie albo między wierszami teza, że przemoc fizyczna jest wobec dzieci jest zła i trzeba z nią walczyć. Nie polemizując z tym wnioskiem, to jednak odniosłem wrażenie, że autorka nie zdołała zachować obiektywizmu wymaganego dla takiej publikacji a przez to książka jest pełna emocji autorki.

Autorka książki jest inicjatorką kampanii „Kocham. Nie daję klapsów” i akcji „Książki nie do bicia”. Praca, którą wykonała na potrzeby tej jakże potrzebnej tematycznie książki, trochę traci, bowiem ciężko sklasyfikować samą książkę – ni to praca naukowa ( choć są w niej analizy, badania) ni to literatura faktu. Niektóre rozdziały– jakkolwiek ciekawe - odbiegają od tematu książki .

Temat bolesny i smutny i każdy z nas z perspektywy dziecka i rodzica byłby w stanie dołożyć cegiełkę do jego treści. Nie jest to publikacja którą czyta się szybko a zwłaszcza łatwo. Rysuje obraz historii przemocy wobec dzieci , przeplatany nowszymi danymi i ostatnimi tendencjami w prawie.

Zdecydowanie jednak nie wyczerpuje tematu i nie odpowiada w pełni na zadane przez mnie na wstępie pytanie.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo dobrze napisana książka o przemocy wobec dzieci - przemocy szeroko rozumianej, niesprowadzonej tylko do tytułowej rózgi - choć o niej najwięcej.
Skłaniająca do głębokich przemyśleń, powinna być przewodnikiem dla rodziców.

Skłaniająca do głębokich przemyśleń, powinna być przewodnikiem dla rodziców.

Bardzo dobrze opisane praktyki przemocy wobec dzieci. Lektura dająca do myślenia. Zdecydowanie polecam.

Na półkach: , , , ,

19 listopada przypada #miedzynarodowydzienzapobieganiaprzemocywobecdzieci ❌ Dzieci bić nie wolno! NIGDY! A klaps to też przemoc i użycie wobec dziecka siły dorosłego. O obliczach przemocy wobec dzieci na przestrzeni wieków napisała książkę #annagolus i z niej właśnie pochodzi poniższy - dosyć smutny - cytat, który uświadamia nam, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia w kontekście wychowania dzieci: „(...) zmieniają się narzędzia przemocy wobec dzieci oraz miejsca i obszary, w których może być ona stosowana: ręka zastępuje rózgę i pas, Facebook i Youtube - grono rodzinne i najbliższe otoczenie. Zmniejsza się natomiast liczba osób mogących zgodnie z prawem stosować przemoc wobec dzieci: dawniej mogli to robić wszyscy dorośli, następnie nauczyciele i prawni opiekunowie, obecnie są to wyłącznie prawni opiekunowie. Zmianom podlegają też definicje przemocy, powiększa się zakres działań uznawanych za krzywdzenie dzieci, a skala i zakres przemocy, przynajmniej fizycznej, w Europie - maleje. Z drugiej jednak strony - postęp technologiczny i przemiany obyczajowe dotyczące m.in. prywatności dają dorosłym możliwość stosowania innych, niekoniecznie mniej szkodliwych form przemocy, nadużywania władzy nad dziećmi i łamania ich praw” - fragment #dziecinstwowcieniurózgi ‼️

Mały człowiek zasługuje na dokładnie takie samo traktowanie jak duży - z szacunkiem. Bo przemoc rodzi przemoc, a przynajmniej zostawia ślady, również te psychiczne i żadne usprawiedliwienia oraz wybielanie działań dorosłych wobec dzieci tego nie zmienią.

Książka porusza bardzo ważne tematy - warto się zapoznać i przemyśleć. Miejscami wstrząsająca, dla ludzi o mocnych nerwach. Za sama tematykę - 8 , niestety za sposób w jaki jest napisana -5.

Nie napisałam na studiach wiele prac zaliczeniowych, ale dość, aby rozpoznać jedną - w dodatku źle napisaną. Ważny temat, ale kuleje tu niemal wszystko. Język naukowy miesza się z kolokwializmami. Perspektywa historyczna - której moglibyśmy się spodziewać według tytułu - pojawia się i znika, kiedy tylko Autorce przychodzi na myśl coś innego. W samym środku mamy rozdział o przemocy fizycznej - nawet nie jako przemocy jako karze, a po prostu samej przemocy fizycznej. Po co? Nie mam pojęcia, wygląda jak klasyczne lanie wody na objętość, szczególnie gdy znajduje się w tym konkretnym miejscu, a nie np. jako wstęp. Emocjonalny ton też nie pomaga, to traktowanie czytelnika, któremu przedstawiono milion powodów, dla którego przemoc wobec dzieci jest zła, jak upośledzonego. Ogólnie rozczarowująca.

Rzetelnie napisana książka ale dla ludzi o silnych nerwach. Wstrząsająca lektura.

Anna Golus Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne