Erazm z Rotterdamu. Humanizm na rozstaju

Okładka książki Erazm z Rotterdamu. Humanizm na rozstaju Jorge Ledo
Okładka książki Erazm z Rotterdamu. Humanizm na rozstaju
Jorge Ledo Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Odkryj filozofię (tom 38) filozofia, etyka
filozofia, etyka
Odkryj filozofię (tom 38)
L'umanesimo al bivio
Hachette Polska
2019-06-12
2019-06-12
Alicja Paleta
humanizm filozofia etyka erazm

Tom poświęcony Erazmowi przywitałem z dużym entuzjazmem – niezbyt obszerny i traktujący o filozofie z czasów przed Kartezjuszem. Idealna odskocznia od dwudziestowiecznej filozofii systemowej.

Tak przynajmniej sądziłem, większość tomu bowiem składa się z chyba najobszerniejszej w kolekcji biografii, w której dzieła Erazma zdają się tylko notatką na marginesie. Liczyłem na scholastyczne problemy filozoficzne, omówienie wybranych koncepcji i zagłębienie się w metafizykę lub teologię. Zamiast tego dostałem szczegółową biografię kogoś, kto sporo podróżował, jednak kogo podróże nie miały tak dużego znaczenia na wykładnię. O powiązaniu filozofa z Lutrem było mało. O „Pochwale głupoty” jeszcze mniej. Autor nie napisał nawet akapitu o śmierci Erazma, choć o jego życiu rozpisywał się do osiemdziesiątej strony.

Liczyłem na więcej. Zamiast tomu o filozofii dostałem co najwyżej książkę dla przyszłych księży, którzy wolą uczyć się historii życia niż historii myśli. Do tego liczne błędy, które powinna wyłapać korekta. Pięć na dziesięć gwiazdek.

• Filozofia
  • 2.5. Odkryj filozofię